Niemcy sprawdzają, jak Bodnar przywraca „praworządność”. Współpraca się zacieśnia
Do spotkania między Adamem Bodnarem a Katją Meier doszło 25 czerwca w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak czytamy na stronie polskiego resortu, towarzyszyli jej zastępca, sekretarz stanu Mathias Weilandt, Martin Uebele – prokurator generalny Kraju Związkowego Saksonii, Cornelia Schoenefelder – wiceprezes Wyższego Sądu Okręgowego w Dreźnie, Susanne Dahlke-Piel – prezes Wyższego Sądu Administracyjnego Saksonii, oraz Claudia Kucklick – prezes Saksońskiego Państwowego Sądu Społecznego.
„Przywrócenie” demokracji i rozliczenia
Jak podało polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, niemieckich gości interesowało, co polski rząd robi, aby „w pełni przywrócić demokrację w Polsce, a także wzmocnić zaufanie do instytucji odpowiadających za wymiar sprawiedliwości”.
Rozliczamy przeszłość i dokonujemy koniecznych zmian tak, aby życie publiczne w Polsce cechowały otwartość, uczciwość i przejrzystość. Wybiegamy też myślą w przyszłość wymiaru sprawiedliwości, a jego podstawą jest dobre kształcenie sędziów i prokuratorów. Dlatego zależy nam na wzmacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie
– przekazał minister Adam Bodnar.
Saksonia i Polska mają też wzajemnie współpracować, by w przyszłości nie doszło do „nadużyć praworządności”.
-
CZYTAJ TAKŻE: Niemieckie media: „Auschwitz – obóz zagłady w Polsce”
Problemy demokracji mają charakter uniwersalny. Dlatego cenna będzie wymiana poglądów, jak uczynić system prawny naszych państw odpornym na próby destrukcji i nadużyć
– mówiła minister Meier.
W tym celu ministerstwa zawarły porozumienie dotyczące kształcenia sędziów i prokuratorów.
Wspólne kształcenie sędziów i prokuratorów
W umowie o współpracy pomiędzy Krajową Szkołą Sędziów i Prokuratorów a Saksońskim Ministerstwem Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania postanowiły – jak podał resort sprawiedliwości – o zwiększeniu „efektywności procesu szkolenia sądowego i wymiany doświadczeń w procesie kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Przewiduje ono również wspólne organizowanie i przeprowadzanie szkoleń w strategicznych obszarach związanych z wymiarem sprawiedliwości oraz organizację konferencji i seminariów”.
Ze strony polskiej podpisał je Piotr Girdwoyń – dyrektor KSSiP. Ze strony saksońskiej – Mathias Weilandt – sekretarz stanu w Saksońskim Ministerstwie Sprawiedliwości i ds. Demokracji, Europy i Równości.