Aktywiści uliczni z funkcjami w sądach? Resort Bodnara zapowiada zmiany „w realizowaniu misji przez ławników”

– Ludzie, którzy kiedyś stali przed sądami, broniąc niezawisłości sędziów, broniąc niezależnych sądów, mają teraz dużą szansę nie tylko wejść do tego sądu, ale zająć w nim bardzo poczesne miejsce – zapowiadał mec. Jarosław Gwizdak podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort zapowiedział zmiany w realizowaniu misji przez ławników. 
Adam Bodnar Aktywiści uliczni z funkcjami w sądach? Resort Bodnara zapowiada zmiany „w realizowaniu misji przez ławników”
Adam Bodnar / PAP/Piotr Nowak

Ławnik to brzmi dumnie. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które zmienią postrzeganie funkcji ławnika

– mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej w poniedziałek, zapowiadając zmiany w realizowaniu misji przez ławników.

Resort zapowiada zmiany

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że art. 182 Konstytucji RP gwarantuje udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości i „ta ważna dla społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości misja jest realizowana przez ławników”. 

Ten przepis konstytucji jest niedoceniany. Sędzia, dzięki udziałowi czynnika społecznego, jest w stanie lepiej zrozumieć sprawę i wydać lepszy wyrok

– ocenił Adam Bodnar i zaapelował, by organizacje pracodawców w większym zakresie zaangażowały się w wybory ławników. 

Brakuje nam w sądach osób młodych, które mogłyby pełnić taką funkcję 

– podkreślił.

Czytaj również: Bank of China zawiesza współpracę z rosyjskimi bankami

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach wprowadzanych zmian planuje m.in.:

  • uprościć formularze zgłoszeniowe,
  • opracować napisany prostym językiem poradnik ławnika,
  • organizować szkolenia dla ławników prowadzone nie tylko przez sędziów oraz zajęcia z ławnikami w szkołach,
  • powstanie również „Drużyna ławników”, która będzie doradzać Ministerstwu Sprawiedliwości,
  • przewidywane jest też podniesienie stawek za udział ławników w posiedzeniach,
  • przywrócenie ławników do orzekania w sprawach cywilnych,
  • w przyszłości może też wybieranie ławników bezpośrednio przez obywateli w wyborach samorządowych. Obecnie ławników w tajnym głosowaniu wybierają radni gminy.

Czytaj także: Do niemieckich mediów dotarło, że sprawcy przemocy w Berlinie coraz częściej nie są Niemcami

Aktywiści uliczni na ławników?

Jak podaje ministerstwo, celem działań resortu jest zwiększenie z 3 do 10 procent grupy najmłodszych ławników, wieku od 30 do 35 lat, wśród sędziów społecznych. Ma to nastąpić przez promowanie tej ważnej funkcji na... festiwalach muzycznych i filmowych.

Ponadto mec. Jarosław Gwizdak zachęcił, aby ławnikami zostawali... aktywiści uliczni, protestujący przeciwko reformie sądów. 

Ministerstwu przyświeca głównie takie hasło, że jest bliżej ludzi, ławnik to jest to społeczeństwo w sądzie. Ludzie, którzy kiedyś stali przed sądami broniąc niezawisłości sędziów, broniąc niezależnych sądów, mają teraz dużą szansę nie tylko wejść do tego sądu, ale zająć w nim bardzo poczesne miejsce 

– opowiadał mec. Jarosław Gwizdak.

Ekspert zabiera głos

Plany ministerstwa skomentował w rozmowie z Tysol.pl ekspert – mec. Bartosz Lewandowski, adwokat, doktor nauk prawnych, współpracownik Instytutu Ordo Iuris. 

Zapytany, czy resort sprawiedliwości chce zaangażowanych politycznie aktywistów ulicznych w sądach, odpowiedział, że „tak wynika ze słów byłego pana sędziego, a obecnie mecenasa Jarosława Gwizdaka”.

My mieliśmy już do czynienia  w Sądzie Najwyższym z działalnością de facto destabilizującą ze strony ławników. Chodziło o Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.  Senat, w którym wówczas większość posiadała obecna koalicja rządząca – wybrał ławników, rekrutowanych z najbardziej zagorzałych przeciwników reform poprzedniego rządu. Ci ławnicy de facto odmawiali orzekania z innymi sędziami, co znacząco przedłużało rozpoznawanie spraw, np. jeśli chodzi o skargi nadzwyczajne, a zatem skargi od orzeczeń oczywiście niesprawiedliwych i naruszających prawo, które były już prawomocne. Obawiam się, że w tym wypadku jest to próba wprowadzenia do środowiska ławników osób, które będą miały inne zadanie niż rzetelne orzekanie. Być może chodzi tutaj o przegłosowanie sędziego zawodowego, który w ocenie ministerstwa jest np. niegodny zaufania, a może właśnie o demonstracyjną odmowę orzekania z nim 

– wskazał ekspert. Zwrócił również uwagę na fakt, iż promowanie funkcji ławnika ma mieć miejsce na festiwalach muzycznych, wśród młodych ludzi.

Osoby niedoświadczone niekoniecznie muszą wiedzieć, na czym polega praca ławnika. To duża odpowiedzialność, do składów ławniczych powinny być dobierane osoby z dużym doświadczeniem życiowym – taka była rola tego czynnika społecznego w sprawach sądowych. Chodzi o taki dobór kadr, by te orzeczenia były sprawiedliwe. Niestety, widzę tutaj zagrożenie, jakie miało miejsce w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdzie ławnicy sabotowali pracę sądów

– podsumował mec. Lewandowski.


 

POLECANE
Nieoficjalnie: Jest porozumienie między Izraelem a Hamasem z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Jest porozumienie między Izraelem a Hamasem

Rząd Izraela i palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas osiągnęły w Katarze porozumienie w sprawie zawieszenia broni po 15 miesiącach wojny w Strefie Gazy – poinformowali w środę mediatorzy, cytowani przez agencję Associated Press.

Po odsunięciu koalicji 13 grudnia od władzy zrealizujemy wszystkie inwestycje zablokowane przez rząd Tuska polityka
"Po odsunięciu koalicji 13 grudnia od władzy zrealizujemy wszystkie inwestycje zablokowane przez rząd Tuska"

Opublikowany we wtorek rządowy projekt zmiany tzw. specustawy odrzańskiej nie pozostawia wątpliwości, że rząd likwiduje inwestycje na Odrze. Sprawę dosadnie skomentował Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

USA ograniczają chipy dla Polski. Wicepremier: Waszyngton nas nie poinformował Wiadomości
USA ograniczają chipy dla Polski. Wicepremier: "Waszyngton nas nie poinformował"

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oznajmił w środę w rozmowie z dziennikarzami, że USA nie poinformowały wcześniej polskich władz o ograniczeniu eksportu amerykańskich czipów. – To zły sygnał dla Polski, pokazujący, że rząd amerykański nie rozumie, że ma lojalnego sojusznika – uznał.

Rząd Tuska o tym nie mówi, ale zrobi to po wyborach polityka
Rząd Tuska o tym nie mówi, ale zrobi to po wyborach

Minister równości Katarzyna Kotula przyznała wprost, że ustawa o tzw. uzgodnieniu płci będzie forsowana, ale kampania prezydencka to nie jest odpowiedni moment.

To podważenie przywództwa Ameryki. Mocne oświadczenie NVIDIA ws. objęcia restrykcjami przez USA m.in Polski z ostatniej chwili
"To podważenie przywództwa Ameryki". Mocne oświadczenie NVIDIA ws. objęcia restrykcjami przez USA m.in Polski

"Uważamy, że nowa zasada rozpowszechniania sztucznej inteligencji wykolei postęp sztucznej inteligencji dla gałęzi przemysłu w kraju i sojuszników za granicą" – pisze w oświadczeniu NVIDIA, otwarcie krytykując rząd Stanów Zjednoczonych za nowe restrykcje ograniczające dostęp do zaawansowanych technologii AI.

Niemieckie media zaskoczone. Jest najnowszy sondaż partyjny Wiadomości
Niemieckie media zaskoczone. Jest najnowszy sondaż partyjny

Prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) w najnowszym sondażu dla stacji RTL/ntv poprawiła swój wynik o jeden punkt procentowy. Tak wysokie poparcie, partia odnotowała ostatni raz w styczniu 2024 roku.

Politico: Polska najbardziej znaczącą ofiarą decyzji USA z ostatniej chwili
Politico: Polska najbardziej znaczącą ofiarą decyzji USA

Serwis "Politico" w środowej publikacji komentuje decyzję ustępującego rządu USA o nałożeniu na 17 krajów UE, w tym Polskę, restrykcji w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.

Sabotaż konkursów na stanowiska sędziowskie gorące
Sabotaż konkursów na stanowiska sędziowskie

Jak określimy zachowanie osoby działającej w imieniu jakiegokolwiek podmiotu, która nawołuje do paraliżu jego działania? Przykładowo Prezes spółki rekomenduje podległym kierownikom działów wstrzymywanie konkursów na wolne wakaty pracownicze. Spółka świadczy usługi w zakresie obsługi ludzi, pracownicy się skarżą, że są przeciążeni, czas wykonania usług wydłuża się.

Ukraina w NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos z ostatniej chwili
Ukraina w NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Tak naprawdę tylko kraje NATO mogą udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, a największą byłoby przyjęcie jej do NATO – podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dodał, że wierzy, iż Ukraina stanie się członkiem Sojuszu.

Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek gorące
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek

Czy Elon Musk zdecyduje się na zakup historycznego zamku w Głogówku? Burmistrz miasta liczy na sukces i pisze list do amerykańskiego miliardera.

REKLAMA

Aktywiści uliczni z funkcjami w sądach? Resort Bodnara zapowiada zmiany „w realizowaniu misji przez ławników”

– Ludzie, którzy kiedyś stali przed sądami, broniąc niezawisłości sędziów, broniąc niezależnych sądów, mają teraz dużą szansę nie tylko wejść do tego sądu, ale zająć w nim bardzo poczesne miejsce – zapowiadał mec. Jarosław Gwizdak podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort zapowiedział zmiany w realizowaniu misji przez ławników. 
Adam Bodnar Aktywiści uliczni z funkcjami w sądach? Resort Bodnara zapowiada zmiany „w realizowaniu misji przez ławników”
Adam Bodnar / PAP/Piotr Nowak

Ławnik to brzmi dumnie. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które zmienią postrzeganie funkcji ławnika

– mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej w poniedziałek, zapowiadając zmiany w realizowaniu misji przez ławników.

Resort zapowiada zmiany

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że art. 182 Konstytucji RP gwarantuje udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości i „ta ważna dla społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości misja jest realizowana przez ławników”. 

Ten przepis konstytucji jest niedoceniany. Sędzia, dzięki udziałowi czynnika społecznego, jest w stanie lepiej zrozumieć sprawę i wydać lepszy wyrok

– ocenił Adam Bodnar i zaapelował, by organizacje pracodawców w większym zakresie zaangażowały się w wybory ławników. 

Brakuje nam w sądach osób młodych, które mogłyby pełnić taką funkcję 

– podkreślił.

Czytaj również: Bank of China zawiesza współpracę z rosyjskimi bankami

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach wprowadzanych zmian planuje m.in.:

  • uprościć formularze zgłoszeniowe,
  • opracować napisany prostym językiem poradnik ławnika,
  • organizować szkolenia dla ławników prowadzone nie tylko przez sędziów oraz zajęcia z ławnikami w szkołach,
  • powstanie również „Drużyna ławników”, która będzie doradzać Ministerstwu Sprawiedliwości,
  • przewidywane jest też podniesienie stawek za udział ławników w posiedzeniach,
  • przywrócenie ławników do orzekania w sprawach cywilnych,
  • w przyszłości może też wybieranie ławników bezpośrednio przez obywateli w wyborach samorządowych. Obecnie ławników w tajnym głosowaniu wybierają radni gminy.

Czytaj także: Do niemieckich mediów dotarło, że sprawcy przemocy w Berlinie coraz częściej nie są Niemcami

Aktywiści uliczni na ławników?

Jak podaje ministerstwo, celem działań resortu jest zwiększenie z 3 do 10 procent grupy najmłodszych ławników, wieku od 30 do 35 lat, wśród sędziów społecznych. Ma to nastąpić przez promowanie tej ważnej funkcji na... festiwalach muzycznych i filmowych.

Ponadto mec. Jarosław Gwizdak zachęcił, aby ławnikami zostawali... aktywiści uliczni, protestujący przeciwko reformie sądów. 

Ministerstwu przyświeca głównie takie hasło, że jest bliżej ludzi, ławnik to jest to społeczeństwo w sądzie. Ludzie, którzy kiedyś stali przed sądami broniąc niezawisłości sędziów, broniąc niezależnych sądów, mają teraz dużą szansę nie tylko wejść do tego sądu, ale zająć w nim bardzo poczesne miejsce 

– opowiadał mec. Jarosław Gwizdak.

Ekspert zabiera głos

Plany ministerstwa skomentował w rozmowie z Tysol.pl ekspert – mec. Bartosz Lewandowski, adwokat, doktor nauk prawnych, współpracownik Instytutu Ordo Iuris. 

Zapytany, czy resort sprawiedliwości chce zaangażowanych politycznie aktywistów ulicznych w sądach, odpowiedział, że „tak wynika ze słów byłego pana sędziego, a obecnie mecenasa Jarosława Gwizdaka”.

My mieliśmy już do czynienia  w Sądzie Najwyższym z działalnością de facto destabilizującą ze strony ławników. Chodziło o Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.  Senat, w którym wówczas większość posiadała obecna koalicja rządząca – wybrał ławników, rekrutowanych z najbardziej zagorzałych przeciwników reform poprzedniego rządu. Ci ławnicy de facto odmawiali orzekania z innymi sędziami, co znacząco przedłużało rozpoznawanie spraw, np. jeśli chodzi o skargi nadzwyczajne, a zatem skargi od orzeczeń oczywiście niesprawiedliwych i naruszających prawo, które były już prawomocne. Obawiam się, że w tym wypadku jest to próba wprowadzenia do środowiska ławników osób, które będą miały inne zadanie niż rzetelne orzekanie. Być może chodzi tutaj o przegłosowanie sędziego zawodowego, który w ocenie ministerstwa jest np. niegodny zaufania, a może właśnie o demonstracyjną odmowę orzekania z nim 

– wskazał ekspert. Zwrócił również uwagę na fakt, iż promowanie funkcji ławnika ma mieć miejsce na festiwalach muzycznych, wśród młodych ludzi.

Osoby niedoświadczone niekoniecznie muszą wiedzieć, na czym polega praca ławnika. To duża odpowiedzialność, do składów ławniczych powinny być dobierane osoby z dużym doświadczeniem życiowym – taka była rola tego czynnika społecznego w sprawach sądowych. Chodzi o taki dobór kadr, by te orzeczenia były sprawiedliwe. Niestety, widzę tutaj zagrożenie, jakie miało miejsce w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdzie ławnicy sabotowali pracę sądów

– podsumował mec. Lewandowski.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe