[18. rocznica śmierci JPII] Jasna Góra: Trwa modlitwa wdzięczności za św. Jana Pawła II #SolidarnizJPII

W 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II także na Jasnej Górze trwa modlitwa wdzięczności za jego życie i pontyfikat. O godz. 20.00 odprawiona zostanie Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, przed którym papież wielokrotnie się modlił. Po Apelu Jasnogórskim odbędzie się procesja światła pod pomnik Ojca Świętego na Wałach. Przypomniane zostaną jego słowa wypowiedziane w Sanktuarium.
Jan Paweł II w Polsce, 1979 rok [18. rocznica śmierci JPII] Jasna Góra: Trwa modlitwa wdzięczności za św. Jana Pawła II #SolidarnizJPII
Jan Paweł II w Polsce, 1979 rok / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 pl/Gov.pl

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” - powiedział na początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II i prosił: „nie przestawajcie być z papieżem na Jasnej Górze i wszędzie”. 

Totus Tuus

Karol Wojtyła całkowite oddanie Maryi zawarł już w herbie biskupim, a później papieskim, gdzie pod dłuższym lewym ramieniem asymetrycznego krzyża umieścił wielką literę ’M’ oraz zawołanie ‘Totus tuus’. To nie tylko symbol, ale cały program jego zawierzenia Maryi.

Swą pierwszą pielgrzymkę na Jasną Górę Karol Wojtyła odbył wraz ze swym ojcem, będąc jeszcze uczniem szkoły powszechnej. Pielgrzymował także jako gimnazjalista, razem ze swoją parafią. Potem, jako student tajnych kompletów, jeden z trzech delegatów młodzieży akademickiej z Krakowa, złożył swój podpis 23 V 1942 r., wśród 33 innych przedstawicieli środowisk akademickich.

Po święceniach biskupich, otrzymanych w katedrze wawelskiej w Krakowie 28 IX 1958 r. przybył w nocy z gronem przyjaciół na Jasną Górę, żeby odprawić prymicyjną biskupią Mszę św. i zawierzyć Maryi swoją posługę. 

Od rekolekcji Episkopatu w 1964 r. abp Wojtyła, na przemian z kard. Wyszyńskim, celebrował tu Msze św. lub głosił słowo Boże na głównych uroczystościach jasnogórskich. W sumie kard. Wojtyła wygłosił tu ponad 100 przemówień i homilii do wielotysięcznych rzesz pielgrzymów.

Jasnogórski, maryjny znak jeszcze mocniej wszedł do świadomości wierzących, kiedy kard. Karol Wojtyła został papieżem. Bł. Prymas Stefan Wyszyński wspominając chwilę wyboru kard. Wojtyły na Papieża, powiedział: „Gdy podszedłem do Jana Pawła II z pierwszym homagium, usta nasze niemal jednogłośnie otworzyły się imieniem Matki Bożej Jasnogórskiej: 'To Jej dzieło!'. Wierzyliśmy w to mocno i wierzymy nadal”. 

Pielgrzymki

Jan Paweł II jako papież nawiedził Jasną Górę sześciokrotnie. Już podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r. dokonał tu aktu zawierzenia Maryi całego Kościoła i jego misji we współczesnym świecie, a w 1999 r. zawierzył jej całą ludzką rodzinę na trzecie tysiąclecie. Mówił wtedy: „Jasna Góra jest sanktuarium narodu i dlatego trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w sercu Matki”.

Jako papież Jan Paweł II łączył się duchowo z Jasną Górą odprawiając w największe uroczystości jasnogórskie Msze św. z udziałem Polaków, przeważnie w Watykanie lub Castel Gandolfo. To wielokrotne odwoływanie się w modlitwie do Matki Bożej Częstochowskiej sprawiło, że zaczęto dość powszechnie w świecie nazywać Maryję Jasnogórską: „Madonna di Papa”.

Światowe Dni Młodzieży

Jana Pawła II nazywa się papieżem maryjnego zawierzenia. Swoistym fenomenem zawierzeń pontyfikatu Jana Pawła II były Światowe Dni Młodzieży, które zaczęły się na Jasnej Górze w 1991 r. To od nich datuje się nazywać młodych pokoleniem Jana Pawła II. 

To wówczas papież z Polski wiele uwagi poświęcił Apelowi Jasnogórskiemu, ukazując biblijny kontekst słów: „Jestem - Pamiętam - Czuwam”. Jak mówił, „w sanktuarium Jasnogórskiej Bogarodzicy, Ojcowie Paulini w imieniu Narodu i świata rozliczają Polskę i cały glob ziemski niemal ze wszystkiego, co się w tym dniu dokonało: z dobra i zła, z niepokojów i trosk. I z nadziei na dzień następny. A modlitwy są tak bogate w treść, jak nabrzmiałe ciężarem istnienia są wszystkie sprawy ludzkie”. 

Papież z Polski pozostawił na Jasnej Górze liczne wota. Te najbardziej cenne i symboliczne umieszczone są przy obrazie Matki Bożej. Są nimi: pas sutanny przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 r., a także Złota Róża, złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. W przeddzień swojej śmierci pobłogosławił dwie korony dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kopii tego obrazu do polskiej kaplicy w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak czarne BMW, które wciąż można oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha. Na Wałach nadal jest też papieska wystawa fotograficzna - Totus tuus.

it/BP @JasnaGóraNews / Częstochowa


 

POLECANE
Rafał, o czym ty mówisz?. Partia Razem uderza w Trzaskowskiego pilne
"Rafał, o czym ty mówisz?". Partia Razem uderza w Trzaskowskiego

"Nam się udało wprowadzić 14 tys. nowych mieszkań na rynek komunalny, wybudowaliśmy 2 tys., w budowie jest kolejnych 2 tys." - mówił podczas debaty Rafał Trzaskowski. Na te informacje zareagowała w nagraniu w mediach społecznościowych polityk partii Lewica Razem Zofia Piotrowska, opisując, jak naprawdę wygląda polityka mieszkaniowa w Warszawie i spełnianie obietnic wyborczych przez kandydata KO.

Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon Wiadomości
Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon

Rząd w mijającym tygodniu przyjął dokument, z którego wynika, że nie będzie potrzeby dalszego przedłużania tarcz antyinflacyjnych. Jak twierdzi resort finansów, rynkowe ceny mają być na tyle niskie, że Polacy nie powinni odczuć drastycznych podwyżek.

Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury z ostatniej chwili
Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury

Podczas wiecu Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej jeden z uczestników wszedł po drabinie i ściągnął z balkonu Urzędu Miasta zawieszoną tam flagę Ukrainy. Jak przekazała policja, "ustalono tożsamość sprawcy i zgromadzone dowody mają być przekazane do prokuratury".

Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie pilne
Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie

Roman Fritz, wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej, zamieścił na X wpis, w którym poinformował, że "władze wojskowe rozpoczęły przygotowania do interwencji na Ukrainie". Zapytał w nim, dlaczego szef MON nie informował posłów o "procederze formowania polskiego korpusu interwencyjnego". Do wpisu dołączył skan fragmentu pisma z lutego br., zawierający wykaz dokumentów, które muszą posiadać żołnierze, skierowani do takiej służby.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

REKLAMA

[18. rocznica śmierci JPII] Jasna Góra: Trwa modlitwa wdzięczności za św. Jana Pawła II #SolidarnizJPII

W 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II także na Jasnej Górze trwa modlitwa wdzięczności za jego życie i pontyfikat. O godz. 20.00 odprawiona zostanie Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, przed którym papież wielokrotnie się modlił. Po Apelu Jasnogórskim odbędzie się procesja światła pod pomnik Ojca Świętego na Wałach. Przypomniane zostaną jego słowa wypowiedziane w Sanktuarium.
Jan Paweł II w Polsce, 1979 rok [18. rocznica śmierci JPII] Jasna Góra: Trwa modlitwa wdzięczności za św. Jana Pawła II #SolidarnizJPII
Jan Paweł II w Polsce, 1979 rok / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 pl/Gov.pl

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” - powiedział na początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II i prosił: „nie przestawajcie być z papieżem na Jasnej Górze i wszędzie”. 

Totus Tuus

Karol Wojtyła całkowite oddanie Maryi zawarł już w herbie biskupim, a później papieskim, gdzie pod dłuższym lewym ramieniem asymetrycznego krzyża umieścił wielką literę ’M’ oraz zawołanie ‘Totus tuus’. To nie tylko symbol, ale cały program jego zawierzenia Maryi.

Swą pierwszą pielgrzymkę na Jasną Górę Karol Wojtyła odbył wraz ze swym ojcem, będąc jeszcze uczniem szkoły powszechnej. Pielgrzymował także jako gimnazjalista, razem ze swoją parafią. Potem, jako student tajnych kompletów, jeden z trzech delegatów młodzieży akademickiej z Krakowa, złożył swój podpis 23 V 1942 r., wśród 33 innych przedstawicieli środowisk akademickich.

Po święceniach biskupich, otrzymanych w katedrze wawelskiej w Krakowie 28 IX 1958 r. przybył w nocy z gronem przyjaciół na Jasną Górę, żeby odprawić prymicyjną biskupią Mszę św. i zawierzyć Maryi swoją posługę. 

Od rekolekcji Episkopatu w 1964 r. abp Wojtyła, na przemian z kard. Wyszyńskim, celebrował tu Msze św. lub głosił słowo Boże na głównych uroczystościach jasnogórskich. W sumie kard. Wojtyła wygłosił tu ponad 100 przemówień i homilii do wielotysięcznych rzesz pielgrzymów.

Jasnogórski, maryjny znak jeszcze mocniej wszedł do świadomości wierzących, kiedy kard. Karol Wojtyła został papieżem. Bł. Prymas Stefan Wyszyński wspominając chwilę wyboru kard. Wojtyły na Papieża, powiedział: „Gdy podszedłem do Jana Pawła II z pierwszym homagium, usta nasze niemal jednogłośnie otworzyły się imieniem Matki Bożej Jasnogórskiej: 'To Jej dzieło!'. Wierzyliśmy w to mocno i wierzymy nadal”. 

Pielgrzymki

Jan Paweł II jako papież nawiedził Jasną Górę sześciokrotnie. Już podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r. dokonał tu aktu zawierzenia Maryi całego Kościoła i jego misji we współczesnym świecie, a w 1999 r. zawierzył jej całą ludzką rodzinę na trzecie tysiąclecie. Mówił wtedy: „Jasna Góra jest sanktuarium narodu i dlatego trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w sercu Matki”.

Jako papież Jan Paweł II łączył się duchowo z Jasną Górą odprawiając w największe uroczystości jasnogórskie Msze św. z udziałem Polaków, przeważnie w Watykanie lub Castel Gandolfo. To wielokrotne odwoływanie się w modlitwie do Matki Bożej Częstochowskiej sprawiło, że zaczęto dość powszechnie w świecie nazywać Maryję Jasnogórską: „Madonna di Papa”.

Światowe Dni Młodzieży

Jana Pawła II nazywa się papieżem maryjnego zawierzenia. Swoistym fenomenem zawierzeń pontyfikatu Jana Pawła II były Światowe Dni Młodzieży, które zaczęły się na Jasnej Górze w 1991 r. To od nich datuje się nazywać młodych pokoleniem Jana Pawła II. 

To wówczas papież z Polski wiele uwagi poświęcił Apelowi Jasnogórskiemu, ukazując biblijny kontekst słów: „Jestem - Pamiętam - Czuwam”. Jak mówił, „w sanktuarium Jasnogórskiej Bogarodzicy, Ojcowie Paulini w imieniu Narodu i świata rozliczają Polskę i cały glob ziemski niemal ze wszystkiego, co się w tym dniu dokonało: z dobra i zła, z niepokojów i trosk. I z nadziei na dzień następny. A modlitwy są tak bogate w treść, jak nabrzmiałe ciężarem istnienia są wszystkie sprawy ludzkie”. 

Papież z Polski pozostawił na Jasnej Górze liczne wota. Te najbardziej cenne i symboliczne umieszczone są przy obrazie Matki Bożej. Są nimi: pas sutanny przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 r., a także Złota Róża, złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. W przeddzień swojej śmierci pobłogosławił dwie korony dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kopii tego obrazu do polskiej kaplicy w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak czarne BMW, które wciąż można oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha. Na Wałach nadal jest też papieska wystawa fotograficzna - Totus tuus.

it/BP @JasnaGóraNews / Częstochowa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe