Abu Zabi: Inauguracja Domu Rodziny Abrahamowej
Oprócz stojących osobno: meczetu Ahmeda El-Tayeba, kościoła św. Franciszka i synagogi Mosesa Ben Maimona, są tam wspólne sale konferencyjne i wystawowe. Pierwszych gości ośrodek, znajdujący się na wyspie Saadiyat, przyjmie 1 marca.
Można tam będzie brać udział w nabożeństwach, wycieczkach z przewodnikiem, a także poznawać poszczególne religie w ramach programów edukacyjnych. Wszystkie trzy domy modlitwy mają ten sam zewnętrzny kształt i wymiary, wewnątrz jednak zachowują architektoniczne kody i cechy charakterystyczne dla poszczególnych religii. Zanim zostaną udostępnione, odbędzie się ich konsekracja, zgodnie z zasadami danej religii.
"Wzór współistnienia"
Zdaniem szefa Domu Rodziny Abrahamowej Mohameda Khalify Al Mubaraka, stanowi on „wzór współistnienia” w kraju, w którym mieszka obok siebie ponad 200 narodowości. Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa zainspiruje młodych ludzi na całym świecie do tworzenia bardziej pokojowego świata dla jednej wspólnej ludzkości.
"Powrócić do najistotniejszego"
Prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot zaznaczył, że Dom jest konkretnym przykładem dla ludzi różnych religii, kultur, tradycji i przekonań, jak powrócić do tego, co najistotniejsze: do miłości bliźniego. Stanie się miejscem promowania dialogu i wzajemnego szacunku, a także działań w służbie ludzkiemu braterstwu na wspólnej drodze do pokoju.
W otwarciu Domu wzięli udział m.in. wicepremier i minister spraw wewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Saif bin Zayed Al Nahyan oraz minister ds. tolerancji i współistnienia Nahyan bin Mubarak Al Nahyan.
pb (KAI/wam.ae) / Abu Zabi