Święci Cyryl i Metody – patroni Europy, Apostołowie Słowian

Święci Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, są otaczani kultem zarówno w Kościele rzymskim jak i w Kościołach wschodnich. W 1980 r. papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy – po św. Benedykcie, a przed św. Edytą Stein i św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny. W prawosławiu braciom przysługuje zaszczytny tytuł: Równi Apostołom. "Od nich płynie także zachęta dla chrześcijan i ludzi naszej epoki, aby razem budować jedność" - pisał Jan Paweł II w encyklice im poświęconej „Slavorum Apostoli”. Dziś przypada ich liturgiczne wspomnienie.
święci Cyryl i Metody/Uroš Predić (1857–1953) Święci Cyryl i Metody – patroni Europy, Apostołowie Słowian
święci Cyryl i Metody/Uroš Predić (1857–1953) / wikipedia/public_domain

Cyryl i Metody – Apostołowie Słowian, twórcy alfabetu słowiańskiego i tłumacze tekstów liturgicznych, zwani Braćmi Sołuńskimi – urodzili się w Salonikach (dawnej Tesalonice) w Cesarstwie Bizantyjskim. Leżące na pograniczu Słowiańszczyzny miasto miało także słowiańską nazwę Sołuń. W Cesarstwie stanowiło ważne centrum handlowe, rozbrzmiewające wieloma językami, także słowiańskimi.

Współpatroni Europy

Papież Jan Paweł II wkrótce po wyborze na Stolicę Piotrową wybrał ich jako współpatronów Europy (listem apostolskim „Egregiae virtutis” z 31 grudnia 1980 roku). Ojciec Święty chciał przez to zaznaczyć, jak ważna dla niego jest misja reintegracji Europy, podzielonej z powodu istnienia bloku państw komunistycznych i żelaznej kurtyny. 

Już podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 r. papież skierował w Gnieźnie pamiętne słowa do narodów Europy: „Czyż Chrystus tego nie chce, czy Duch Święty tego nie rozrządza, ażeby ten Papież-Polak, Papież-Słowianin, właśnie teraz odsłonił duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu”.

W kilka lat później w 1985 roku, w 1100. rocznicę śmierci Metodego († 885), papież wydał encyklikę „Slavorum Apostoli” (Apostołowie Słowian). Pisał w niej: "Realizując własny charyzmat Cyryl i Metody wnieśli decydujący wkład w budowę Europy nie tylko jako wspólnoty wiary chrześcijańskiej, ale także jako organizmu państwowego i kulturowego”. 

I proroczo dodawał: „Dzisiaj również nie ma innej drogi do przezwyciężenia napięć i naprawienia rozłamów czy usunięcia zarówno w Europie, jak i w świecie antagonizmów, które zagrażają wywołaniem straszliwego zniszczenia życia i wartości. Być chrześcijaninem w naszych czasach oznacza być twórcą komunii w Kościele i w społeczeństwie".

„Ich dzieło stanowi wybitny wkład w tworzenie się wspólnych korzeni Europy” – podsumowywał Jan Paweł II i dodawał: "Od nich płynie także zachęta dla chrześcijan i ludzi naszej epoki, aby razem budować jedność".

Święci Cyryl i Metody byli więc dla papieża Słowianina patronami jednej, zjednoczonej Europy – Europy „dwóch płuc”. Ale także ekumenicznego zbliżenia, gdyż jak wielokrotnie powtarzał, Kościół powinien „oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim”. 

Kim byli?

Św. Cyryl (chrzcielne imię Konstanty) urodził się w 826 r. w rodzinie wyższego urzędnika cesarskiego. Po studiach w Konstantynopolu został bibliotekarzem przy świątyni Hagia Sophia. Wkrótce jednak porzucił życie dworskie i usunął się do klasztoru. Pod wpływem nalegań zgodził się prowadzić wykłady z filozofii w szkole cesarskiej i tam, dzięki wybitnej mądrości, otrzymał przydomek "Filozofa". Wkrótce i tę posadę porzucił, udał się na górę Olimp, gdzie dołączył do swojego starszego brata, Metodego. Na zlecenie cesarza obaj prowadzili misje w Bułgarii i na Morawach. 

Cyryl przetłumaczył Pismo Święte i księgi liturgiczne na język starosłowiański. Stworzył alfabet pisma staro-cerkiewno-słowiańskiego (głagolica). Odważnie stosowana przez Braci Sołuńskich zasada inkulturacji budziła często wrogość duchowieństwa zachodniego. Święci byli nawet prześladowani i oskarżani o herezję. Na wezwanie papieża Cyryl udał się wraz z Metodym do Rzymu, gdzie przeczuwając bliską śmierć wstąpił do greckiego klasztoru i tam dopiero przybierał imię Cyryl. Zmarł 14 lutego 869 r.

Św. Metody - na chrzcie prawdopodobnie otrzymał imię Michał. Urodził się ok. 815 r. W młodości był archontem, czyli zarządcą jednej z prowincji cesarstwa. W 840 r. porzucił urząd i wstąpił do klasztoru na górze Olimp, gdzie wkrótce został przełożonym. Następnie razem ze swoim bratem uczestniczył z misjach słowiańskich. 

Po śmierci Cyryla papież Hadrian II udzielił Metodemu święceń biskupich i ustanowił go arcybiskupem Panonii (Węgry) i Moraw. Jako biskup kontynuował ewangelizację Słowian. Z powodu wprowadzania obrządku słowiańskiego był jednak atakowany, a nawet więziony przez abp. Salzburga. Po interwencji papieża i kolejnej wizycie w Rzymie udał się do Konstantynopola, gdzie zdał sprawę ze swojej działalności patriarsze Focjuszowi. Zmarł w Welehradzie 6 kwietnia 885 r.

Wśród dokumentów znalezionych po śmierci Metodego odkryto jego list do księcia Wiślan z napomnieniem, by nie utrudniał pracy misjonarzom. Kiedy w 1977 r. w Wiślicy odkryto chrzcielnicę z IX w. niektórzy historycy wysunęli tezę, że misjonarze Metodego dotarli aż do ziem polskich.

Kult i ikonografia

W 1880 r. papież Leon XIII rozszerzył kult obu świętych na cały Kościół powszechny. 

Święci bracia są otoczeni największym kultem przede wszystkim w Kościele prawosławnym, ale też od początku czczeni byli w Krakowie i na Śląsku. 

Bracia Cyryl i Metody w ikonografii przedstawiani są prawie zawsze w szatach biskupich albo jako biskup i mnich, czasem Metody ma w ręku obraz Sądu Ostatecznego, a Cyryl ukazany jest w długim płaszczu filozofa. Ich atrybuty tą księgi i zwój pisma z alfabetem słowiańskim. 

Imię Cyryl pochodzi od greckiego słowa "kyrios" (pan, bóg, władca). U Słowian wschodnich imię to przyjęło postać Kirył. Imię Metody pochodzi od greckiego słowa "methodus" (sposób postępowania). Ich wspomnienie w Kościele rzymskim obchodzone jest 14 lutego, a w Kościołach tradycji wschodniej 11 maja.

gie, OP / Warszawa


 

POLECANE
Córki widziały, jak piję, bardzo tego żałuję – znany aktor szczerze o swoim nałogu Wiadomości
Córki widziały, jak piję, bardzo tego żałuję – znany aktor szczerze o swoim nałogu

Przed laty był jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, lecz w pewnym momencie zniknął z showbiznesu. Co stało za tym nagłym zwrotem?

Lewica deklaruje, że wystawi w wyborach „czarnego konia” z ostatniej chwili
Lewica deklaruje, że wystawi w wyborach „czarnego konia”

Skład kandydatów głównych ugrupowań polskiej sceny polityczne do wyścigu o prezydencki fotel już jest znany, dzisiaj swoją propozycję przedstawi PiS. Robert Biedroń zapowiedział, że kandydatka jego partii zostanie przedstawiona dopiero w połowie grudnia.

Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji z ostatniej chwili
Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji

Wczoraj po południu przy ulicy Inżynierskiej 6, na warszawskiej Pradze Północ, policjanci podjęli interwencję w stosunku do agresywnym mężczyzny, który groził postronnym osobom maczetą. Podczas próby zatrzymania mężczyzny jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej, na skutek czego ranny został policjant, który w wyniku obrażeń zmarł.

Polka na podium Pucharu Świata pilne
Polka na podium Pucharu Świata

Julia Walczyk-Klimaszyk zajęła trzecie miejsce w pierwszych w nowym sezonie zawodach Pucharu Świata florecistek w Tunisie. W półfinale uległa utytułowanej Włoszce Ariannie Errigo 10:15.

Black Friday – jak zmanipulować konsumenta Wiadomości
Black Friday – jak zmanipulować konsumenta

Polacy z entuzjazmem przyjęli tradycję Black Friday, który zgodnie z amerykańskim zwyczajem obchodzony jest w piątek następujący po Dniu Dziękczynienia. W tym roku czarnopiątkowe szaleństwo ma swoje apogeum 29 listopada.

Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż polityka
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż

- Porozumienia nie chce duża część polityków PiS i Konfederacji, a sympatycy pozostają pod ich wpływem. Gdyby zmieniło się nastawienie góry, wyborcy też chętniej widzieliby taką koalicję – komentuje wyniki sondażu politolog Marcin Palade.

Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze pilne
Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze

Trwa wyjaśnianie, jak doszło do tragedii z udziałem policjanta, który strzelił do kolegi. Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, sprawę bada specjalna policyjno-prokuratorska grupa.

Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta pilne
Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta

Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, dziś o godz. 16.00 w Hali Sokół w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, podczas którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca kandydata na prezydenta.

40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz z ostatniej chwili
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz

Na murze kościoła salezjańskiego pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu na Zasolu umieszczona jest tablica z nazwiskami czterdziestu więźniów Polaków, rozstrzelanych osiemdziesiąt cztery lata temu.

Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia polityka
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia

Gen. Giennadij Anaszkin, dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe”, został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, cytowane przez Onet.

REKLAMA

Święci Cyryl i Metody – patroni Europy, Apostołowie Słowian

Święci Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, są otaczani kultem zarówno w Kościele rzymskim jak i w Kościołach wschodnich. W 1980 r. papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy – po św. Benedykcie, a przed św. Edytą Stein i św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny. W prawosławiu braciom przysługuje zaszczytny tytuł: Równi Apostołom. "Od nich płynie także zachęta dla chrześcijan i ludzi naszej epoki, aby razem budować jedność" - pisał Jan Paweł II w encyklice im poświęconej „Slavorum Apostoli”. Dziś przypada ich liturgiczne wspomnienie.
święci Cyryl i Metody/Uroš Predić (1857–1953) Święci Cyryl i Metody – patroni Europy, Apostołowie Słowian
święci Cyryl i Metody/Uroš Predić (1857–1953) / wikipedia/public_domain

Cyryl i Metody – Apostołowie Słowian, twórcy alfabetu słowiańskiego i tłumacze tekstów liturgicznych, zwani Braćmi Sołuńskimi – urodzili się w Salonikach (dawnej Tesalonice) w Cesarstwie Bizantyjskim. Leżące na pograniczu Słowiańszczyzny miasto miało także słowiańską nazwę Sołuń. W Cesarstwie stanowiło ważne centrum handlowe, rozbrzmiewające wieloma językami, także słowiańskimi.

Współpatroni Europy

Papież Jan Paweł II wkrótce po wyborze na Stolicę Piotrową wybrał ich jako współpatronów Europy (listem apostolskim „Egregiae virtutis” z 31 grudnia 1980 roku). Ojciec Święty chciał przez to zaznaczyć, jak ważna dla niego jest misja reintegracji Europy, podzielonej z powodu istnienia bloku państw komunistycznych i żelaznej kurtyny. 

Już podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 r. papież skierował w Gnieźnie pamiętne słowa do narodów Europy: „Czyż Chrystus tego nie chce, czy Duch Święty tego nie rozrządza, ażeby ten Papież-Polak, Papież-Słowianin, właśnie teraz odsłonił duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu”.

W kilka lat później w 1985 roku, w 1100. rocznicę śmierci Metodego († 885), papież wydał encyklikę „Slavorum Apostoli” (Apostołowie Słowian). Pisał w niej: "Realizując własny charyzmat Cyryl i Metody wnieśli decydujący wkład w budowę Europy nie tylko jako wspólnoty wiary chrześcijańskiej, ale także jako organizmu państwowego i kulturowego”. 

I proroczo dodawał: „Dzisiaj również nie ma innej drogi do przezwyciężenia napięć i naprawienia rozłamów czy usunięcia zarówno w Europie, jak i w świecie antagonizmów, które zagrażają wywołaniem straszliwego zniszczenia życia i wartości. Być chrześcijaninem w naszych czasach oznacza być twórcą komunii w Kościele i w społeczeństwie".

„Ich dzieło stanowi wybitny wkład w tworzenie się wspólnych korzeni Europy” – podsumowywał Jan Paweł II i dodawał: "Od nich płynie także zachęta dla chrześcijan i ludzi naszej epoki, aby razem budować jedność".

Święci Cyryl i Metody byli więc dla papieża Słowianina patronami jednej, zjednoczonej Europy – Europy „dwóch płuc”. Ale także ekumenicznego zbliżenia, gdyż jak wielokrotnie powtarzał, Kościół powinien „oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim”. 

Kim byli?

Św. Cyryl (chrzcielne imię Konstanty) urodził się w 826 r. w rodzinie wyższego urzędnika cesarskiego. Po studiach w Konstantynopolu został bibliotekarzem przy świątyni Hagia Sophia. Wkrótce jednak porzucił życie dworskie i usunął się do klasztoru. Pod wpływem nalegań zgodził się prowadzić wykłady z filozofii w szkole cesarskiej i tam, dzięki wybitnej mądrości, otrzymał przydomek "Filozofa". Wkrótce i tę posadę porzucił, udał się na górę Olimp, gdzie dołączył do swojego starszego brata, Metodego. Na zlecenie cesarza obaj prowadzili misje w Bułgarii i na Morawach. 

Cyryl przetłumaczył Pismo Święte i księgi liturgiczne na język starosłowiański. Stworzył alfabet pisma staro-cerkiewno-słowiańskiego (głagolica). Odważnie stosowana przez Braci Sołuńskich zasada inkulturacji budziła często wrogość duchowieństwa zachodniego. Święci byli nawet prześladowani i oskarżani o herezję. Na wezwanie papieża Cyryl udał się wraz z Metodym do Rzymu, gdzie przeczuwając bliską śmierć wstąpił do greckiego klasztoru i tam dopiero przybierał imię Cyryl. Zmarł 14 lutego 869 r.

Św. Metody - na chrzcie prawdopodobnie otrzymał imię Michał. Urodził się ok. 815 r. W młodości był archontem, czyli zarządcą jednej z prowincji cesarstwa. W 840 r. porzucił urząd i wstąpił do klasztoru na górze Olimp, gdzie wkrótce został przełożonym. Następnie razem ze swoim bratem uczestniczył z misjach słowiańskich. 

Po śmierci Cyryla papież Hadrian II udzielił Metodemu święceń biskupich i ustanowił go arcybiskupem Panonii (Węgry) i Moraw. Jako biskup kontynuował ewangelizację Słowian. Z powodu wprowadzania obrządku słowiańskiego był jednak atakowany, a nawet więziony przez abp. Salzburga. Po interwencji papieża i kolejnej wizycie w Rzymie udał się do Konstantynopola, gdzie zdał sprawę ze swojej działalności patriarsze Focjuszowi. Zmarł w Welehradzie 6 kwietnia 885 r.

Wśród dokumentów znalezionych po śmierci Metodego odkryto jego list do księcia Wiślan z napomnieniem, by nie utrudniał pracy misjonarzom. Kiedy w 1977 r. w Wiślicy odkryto chrzcielnicę z IX w. niektórzy historycy wysunęli tezę, że misjonarze Metodego dotarli aż do ziem polskich.

Kult i ikonografia

W 1880 r. papież Leon XIII rozszerzył kult obu świętych na cały Kościół powszechny. 

Święci bracia są otoczeni największym kultem przede wszystkim w Kościele prawosławnym, ale też od początku czczeni byli w Krakowie i na Śląsku. 

Bracia Cyryl i Metody w ikonografii przedstawiani są prawie zawsze w szatach biskupich albo jako biskup i mnich, czasem Metody ma w ręku obraz Sądu Ostatecznego, a Cyryl ukazany jest w długim płaszczu filozofa. Ich atrybuty tą księgi i zwój pisma z alfabetem słowiańskim. 

Imię Cyryl pochodzi od greckiego słowa "kyrios" (pan, bóg, władca). U Słowian wschodnich imię to przyjęło postać Kirył. Imię Metody pochodzi od greckiego słowa "methodus" (sposób postępowania). Ich wspomnienie w Kościele rzymskim obchodzone jest 14 lutego, a w Kościołach tradycji wschodniej 11 maja.

gie, OP / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe