Francja: Sędziowie krytykują plany reformy sądownictwa zapowiedziane przez prezydenta Marcona
Apel sędziów opublikowany w dzienniku krytykuje „logikę racjonalizacji, która odczłowiecza i czyni sędziów statystycznymi wykonawcami”. Autorzy apelu skarżą się również na „trudne warunki pracy” i „nakazy, aby wydawać wyroki jak najszybciej, co ma podnosić statystyki”.
„Rośnie liczba zwolnień lekarskich, zarówno wśród nowych sędziów, jak i wśród tych bardziej doświadczonych. Istnieje znacząca rozbieżność między naszym pragnieniem zapewnienia wysokiej jakości wymiaru sprawiedliwości a rzeczywistością naszego codziennego życia, co sprawia, że nasz zawód traci sens i powoduje wielkie cierpienie” - skarżą się sędziowie.
„Musimy przewodniczyć rozprawom od 9 do 15 bez przerwy" – ubolewają sędziowie, wskazując, że mają kilkanaście minut czasu na rozpatrywanie spraw rozwodowych.
„Powolność publicznej służby wymiaru sprawiedliwości nikogo nie satysfakcjonuje” – stwierdził w październiku prezydent Macron, który rozpoczął konsultacje społeczne mające na celu przygotowanie założeń reformy wymiaru sprawiedliwości przed wyborami prezydenckimi w 2022 r.
Tzw. Stany Generalne Sprawiedliwości, tj. grupa ekspertów składających się z sędziów, ekspertów, urzędników i reprezentantów parlamentu ma opracować w ciągu kilku miesięcy propozycje zmian we francuskim systemie sprawiedliwości.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)