Zakończył się IV Kongres św. Ojca Pio. „Katolicka nauka społeczna" tematem przewodnim debat

Dziś w dniu 16 października w Gdańsku odbył się IV Kongres św. Ojca Pio. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywały się zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. W ramach czwartej edycji Kongresu przeprowadzono trzy debaty, których tematem przewodnim była „Katolicka nauka społeczna".
 Zakończył się IV Kongres św. Ojca Pio. „Katolicka nauka społeczna
/ Fot. własne

Dziś w dniu 16 października w Gdańsku odbył się IV Kongres św. Ojca Pio. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywały się zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. W ramach czwartej edycji Kongresu przeprowadzono trzy debaty, których tematem przewodnim była „Katolicka nauka społeczna". IV Kongres św. Ojca Pio został zorganizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska. 

Bogaty program Kongresu rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, do którego przybyły relikwie I. stopnia św. Ojca Pio, w postaci bandaża okrywającego niegdyś ranę jego boku oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni.  

Należy podkreślić, że geneza tegorocznego Kongresu związana jest z mało upowszechnionym faktem, że działalność św. Stygmatyka, zarówno za jego życia jak i po Jego odejściu do Domu Ojca, przyczyniła się do powstania - tylko w samym San Giovanni Rotondo - ponad 15 tysięcy miejsc pracy. 

- IV Kongres św. Ojca Pio dotyczy przede wszystkim Katolickiej Nauki Społecznej, czyli tej dziedziny nauki Kościoła, która odnosi się do życia rodziny ludzkiej, jako społeczeństwa. Dlatego też podejmujemy tematy związane przede wszystkim z działalnością nas katolików, z działalnością nieewangelizacyjną, która jest najważniejsza w życiu Kościoła, ale z tą działalnością na rzecz dobra drugiego człowieka. Nie tylko charytatywną, ale również działalnością katolików jako przedsiębiorców, jako członków społeczeństwa. 

- powiedział br. Mateusz Magiera, rzecznik prasowy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność.

Następnie, po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przenieśli się do historycznej Sali BHP, gdzie miały miejsce trzy debaty, w których udział wzięły osoby posiadające różne doświadczenie życiowe i zawodowe m. in. menedżerowie, filozofowie, osoby związane z edukacją i duchowni. 

W debacie inaugurującej IV Kongres św. Ojca Pio pt. "Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie", udział wzięli: ks. prałat Andrzej Kuflikowski - Proboszcz w parafii pw. Św. Ojca Pio w Warszawie, ks. dr Adam Jeszka - Kapelan Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba w Archidiecezji Gdańskiej, Jacek Barzowski - Menadżer, Mariusz Książek - Dyrektor Generalny, Tygodnik Katolicki "Niedziela" oraz Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina. Dyskutanci zwracali uwagę w czasie swoich wystąpień, że wiara jest nieodłącznie związana z działaniem, a działanie oznacza kontynuowanie dzieła stwórczego samego Boga. Działanie powinno być jednak podszyte wartościami i szacunkiem dla świata stworzonego, a siłą napędową działania chrześcijańskiego jest modlitwa. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do działania, a nasze działanie powinno mieć nastawienie na dobro drugiego człowieka. Wielokrotnie podkreślano również szeroką działalność św. Ojca Pio, która objawiała się m.in. poprzez utworzenie Domu Ulgi w Cierpieniu. 

W drugiej z debat pt. "Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie" uczestniczyli: o. Mariusz Bigiel SJ - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Patronki Warszawy, Michał Drozdek - socjolog zarządzania, filozof społeczny, Prezes Zarządu Fundacji SPES, Marek Lewandowski - Rzecznik Prasowy, NSZZ Solidarność, a także Maciej Trybuchowski - Prezes Zarządu, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. oraz Jolanta Nikiel z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Ełku. W trakcie dyskusji rozprawiano nad słowami św. Ojca Pio, które umieszczono w tytule tej debaty. Rzecznik “S” Marek Lewandowski zaznaczył, że Ojciec Pio zawsze mówił, aby niczego nie odkładać, wyzbyć się swojego lenistwa i w każdej sytuacji się modlić. Z kolei mówiąc z perspektywy związkowca zwrócił uwagę na konieczność wzajemnej troski, jaką powinni okazywać sobie pracownicy i pracodawcy. Uczestnicy debaty rozmawiali również na temat sprawiedliwości, a także relacji pomiędzy miłosierdziem a sprawiedliwością. Wskazywano, że tam gdzie jest miłosierdzie, tam jest i sprawiedliwość. 

Ostatnia z debat, która odbyła się w historycznej sali BHP nosiła nazwę: "Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności", a jej uczestnikami byli: ks. dr Jarosław Grabowski - Redaktor Naczelny, Tygodnik Katolicki "Niedziela", br. Roman Rusek - Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincja Krakowska, Katarzyna Duchlińska - Dyrektor Przedszkola Fregata-Ujeścisko, Arkadiusz Duchliński - Członek Zarządu Stowarzyszenia SKWER (organu prowadzącego Przedszkola i Szkoły Fregata) oraz Sebastian Jestadt - Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT. Dyskutanci zaznaczali, że człowiek musi działać i brać sprawy w swoje ręce. Wiara zawsze wymaga działania, a bezczynność jest pokusą, która pcha człowieka do grzechu. Wiara bez uczynków jest martwa. Br. Roman Rusek podkreślił, że Ojciec Pio “pokazał swoim zachowaniem, że nie może tylko żyć dla siebie, był cały dla ludzi. Spowiadał jak żaden inny kapłan w historii Kościoła Katolickiego takie mnóstwo ludzi. Obliczono, że przeżył około 1,8 mln spowiedzi w swoim życiu kapłańskim. Żaden inny kapłan w historii Kościoła Katolickiego nie wyspowiadał tylu ludzi”. 

Ostatnim punktem IV Kongresu św. Ojca Pio była Msza Święta, która odbyła się w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła. 

Patronat honorowy nad IV Kongresem św. Ojca Pio objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański. Natomiast Partnerem Strategicznym była Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność". Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Tygodnik Solidarność oraz portal tysol.pl.


 

POLECANE
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Kontrowersyjne zachowanie Grzegorza Brauna. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kontrowersyjne zachowanie Grzegorza Brauna. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz z ostatniej chwili
Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz

Dziennikarz i publicysta "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius obejmie stanowisko rzecznika nowego, chadecko-socjaldemokratycznego rządu Niemiec – poinformował portal dziennika.

Nowości Netflix – maj 2025. Morderstwo, obława i polityczne intrygi z ostatniej chwili
Nowości Netflix – maj 2025. Morderstwo, obława i polityczne intrygi

Netflix w maju 2025 kusi miniserialem true crime, docuserią o Bin Ladenie, komediami i odważnym serialem animowanym.

Zabójstwo lekarza w Krakowie. Jest decyzja sądu ws. nożownika z ostatniej chwili
Zabójstwo lekarza w Krakowie. Jest decyzja sądu ws. nożownika

Krakowski sąd rejonowy aresztował w środę na trzy miesiące 35-latka podejrzanego o zabójstwo lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – poinformował sędzia Maciej Czajka, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie ds. karnych.

Karol Nawrocki: Nigdy nie zgodzę się na prywatyzację lasów z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Nigdy nie zgodzę się na prywatyzację lasów

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki zadeklarował w środę, że jeśli zostanie wybrany na ten urząd, nigdy nie zgodzi się na sprywatyzowanie Lasów Państwowych i będzie chronił zarówno ich społeczną, jak i gospodarczą funkcję. Podkreślił, że lasy to nasze narodowe dobro.

Ruszyło CPK. Wybrano firmę PR Wiadomości
"Ruszyło CPK". Wybrano firmę PR

Według medialnych doniesień, agencja Lighthouse została wybrana w przetargu do opracowania strategii komunikacji oraz zarządzania sytuacjami kryzysowymi dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zakres współpracy obejmuje lata 2025–2027.

Awaria Vinted. Setki zgłoszeń od użytkowników z ostatniej chwili
Awaria Vinted. Setki zgłoszeń od użytkowników

30 kwietnia 2025 r. od godz. 15 użytkownicy Vinted zgłaszają problemy z wejściem na aplikację oraz stronę internetową.

Strzelanina w Uppsali. Policja zatrzymała podejrzanego 16-latka Wiadomości
Strzelanina w Uppsali. Policja zatrzymała podejrzanego 16-latka

We wtorek w salonie fryzjerskim w Uppsali doszło do strzelaniny. Dzień później szwedzka policja i prokuratura poinformowały o zatrzymaniu podejrzanego 16-latka. Miał on jednak zaprzeczyć, że popełnił przestępstwo.

Nadchodzi nowa fala imigrantów z Niemiec. Jest komunikat niemieckich władz z ostatniej chwili
Nadchodzi nowa fala imigrantów z Niemiec. Jest komunikat niemieckich władz

Jak przekazał przyszły szef Urzędu Kanclerskiego Thorsten Frei, nowy niemiecki rząd zamierza rozszerzyć kontrole graniczne od momentu objęcia urzędu. Planowane jest również zawracanie imigrantów na granicach.

REKLAMA

Zakończył się IV Kongres św. Ojca Pio. „Katolicka nauka społeczna" tematem przewodnim debat

Dziś w dniu 16 października w Gdańsku odbył się IV Kongres św. Ojca Pio. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywały się zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. W ramach czwartej edycji Kongresu przeprowadzono trzy debaty, których tematem przewodnim była „Katolicka nauka społeczna".
 Zakończył się IV Kongres św. Ojca Pio. „Katolicka nauka społeczna
/ Fot. własne

Dziś w dniu 16 października w Gdańsku odbył się IV Kongres św. Ojca Pio. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywały się zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. W ramach czwartej edycji Kongresu przeprowadzono trzy debaty, których tematem przewodnim była „Katolicka nauka społeczna". IV Kongres św. Ojca Pio został zorganizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska. 

Bogaty program Kongresu rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, do którego przybyły relikwie I. stopnia św. Ojca Pio, w postaci bandaża okrywającego niegdyś ranę jego boku oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni.  

Należy podkreślić, że geneza tegorocznego Kongresu związana jest z mało upowszechnionym faktem, że działalność św. Stygmatyka, zarówno za jego życia jak i po Jego odejściu do Domu Ojca, przyczyniła się do powstania - tylko w samym San Giovanni Rotondo - ponad 15 tysięcy miejsc pracy. 

- IV Kongres św. Ojca Pio dotyczy przede wszystkim Katolickiej Nauki Społecznej, czyli tej dziedziny nauki Kościoła, która odnosi się do życia rodziny ludzkiej, jako społeczeństwa. Dlatego też podejmujemy tematy związane przede wszystkim z działalnością nas katolików, z działalnością nieewangelizacyjną, która jest najważniejsza w życiu Kościoła, ale z tą działalnością na rzecz dobra drugiego człowieka. Nie tylko charytatywną, ale również działalnością katolików jako przedsiębiorców, jako członków społeczeństwa. 

- powiedział br. Mateusz Magiera, rzecznik prasowy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność.

Następnie, po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przenieśli się do historycznej Sali BHP, gdzie miały miejsce trzy debaty, w których udział wzięły osoby posiadające różne doświadczenie życiowe i zawodowe m. in. menedżerowie, filozofowie, osoby związane z edukacją i duchowni. 

W debacie inaugurującej IV Kongres św. Ojca Pio pt. "Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie", udział wzięli: ks. prałat Andrzej Kuflikowski - Proboszcz w parafii pw. Św. Ojca Pio w Warszawie, ks. dr Adam Jeszka - Kapelan Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba w Archidiecezji Gdańskiej, Jacek Barzowski - Menadżer, Mariusz Książek - Dyrektor Generalny, Tygodnik Katolicki "Niedziela" oraz Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina. Dyskutanci zwracali uwagę w czasie swoich wystąpień, że wiara jest nieodłącznie związana z działaniem, a działanie oznacza kontynuowanie dzieła stwórczego samego Boga. Działanie powinno być jednak podszyte wartościami i szacunkiem dla świata stworzonego, a siłą napędową działania chrześcijańskiego jest modlitwa. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do działania, a nasze działanie powinno mieć nastawienie na dobro drugiego człowieka. Wielokrotnie podkreślano również szeroką działalność św. Ojca Pio, która objawiała się m.in. poprzez utworzenie Domu Ulgi w Cierpieniu. 

W drugiej z debat pt. "Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie" uczestniczyli: o. Mariusz Bigiel SJ - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Patronki Warszawy, Michał Drozdek - socjolog zarządzania, filozof społeczny, Prezes Zarządu Fundacji SPES, Marek Lewandowski - Rzecznik Prasowy, NSZZ Solidarność, a także Maciej Trybuchowski - Prezes Zarządu, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. oraz Jolanta Nikiel z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Ełku. W trakcie dyskusji rozprawiano nad słowami św. Ojca Pio, które umieszczono w tytule tej debaty. Rzecznik “S” Marek Lewandowski zaznaczył, że Ojciec Pio zawsze mówił, aby niczego nie odkładać, wyzbyć się swojego lenistwa i w każdej sytuacji się modlić. Z kolei mówiąc z perspektywy związkowca zwrócił uwagę na konieczność wzajemnej troski, jaką powinni okazywać sobie pracownicy i pracodawcy. Uczestnicy debaty rozmawiali również na temat sprawiedliwości, a także relacji pomiędzy miłosierdziem a sprawiedliwością. Wskazywano, że tam gdzie jest miłosierdzie, tam jest i sprawiedliwość. 

Ostatnia z debat, która odbyła się w historycznej sali BHP nosiła nazwę: "Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności", a jej uczestnikami byli: ks. dr Jarosław Grabowski - Redaktor Naczelny, Tygodnik Katolicki "Niedziela", br. Roman Rusek - Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincja Krakowska, Katarzyna Duchlińska - Dyrektor Przedszkola Fregata-Ujeścisko, Arkadiusz Duchliński - Członek Zarządu Stowarzyszenia SKWER (organu prowadzącego Przedszkola i Szkoły Fregata) oraz Sebastian Jestadt - Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT. Dyskutanci zaznaczali, że człowiek musi działać i brać sprawy w swoje ręce. Wiara zawsze wymaga działania, a bezczynność jest pokusą, która pcha człowieka do grzechu. Wiara bez uczynków jest martwa. Br. Roman Rusek podkreślił, że Ojciec Pio “pokazał swoim zachowaniem, że nie może tylko żyć dla siebie, był cały dla ludzi. Spowiadał jak żaden inny kapłan w historii Kościoła Katolickiego takie mnóstwo ludzi. Obliczono, że przeżył około 1,8 mln spowiedzi w swoim życiu kapłańskim. Żaden inny kapłan w historii Kościoła Katolickiego nie wyspowiadał tylu ludzi”. 

Ostatnim punktem IV Kongresu św. Ojca Pio była Msza Święta, która odbyła się w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła. 

Patronat honorowy nad IV Kongresem św. Ojca Pio objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański. Natomiast Partnerem Strategicznym była Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność". Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Tygodnik Solidarność oraz portal tysol.pl.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe