Wystawa "Księża Solidarności" w Bazylice pw. św. Brygidy

Dziś 2 czerwca 2021 roku w Bazylice pw. św. Brygidy miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Księża Solidarności”. W wydarzeniu udział wzięli duchowni, przedstawiciele “Solidarności” i Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Swoje przemówienia wygłosili m.in. wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana czy proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy Wystawa
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy / Fot. Aleksandra Zawadzka/Tysol.pl

O ekspozycji opowiedział autor scenariusza wystawy dr Mateusz Ihnatowicz.

 - Zamysł wystawy był taki, żeby spopularyzować uczestnictwo Kościoła, a szczególnie księży w podtrzymywaniu ducha Solidarności w latach 80. Tablic jest 14. Początkowe tablice są wstępem historycznym ukazującym stosunki państwo-kościół w okresie Polski Ludowej w latach 1945-1989. Następnie mamy symboliczną postać, jaką jest Ojciec Święty Jan Paweł II, który wpuścił ducha na szerszą skalę angażującego kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego. Później mamy kardynała Stefana Wyszyńskiego, który święcił bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, co jest pokazane na jednym ze zdjęć. Kolejny punkt wystawy prezentuje wybór 31 nazwisk kapelanów z różnych regionów Polski, zarówno zakonnych księży, diecezjalnych, dominikanów czy jezuitów. Ostatnie plansze dotyczą zaangażowania Kościoła w konkretne projekty, jak pomoc materialna czy udostępnianie pomieszczeń na dzieła artystyczne w latach 80. Zamyka to w sumie takie podsumowanie, że jeszcze jest ich bardzo wielu - tych księży, których nie umieściliśmy na wystawie i to jest takie symboliczne ich ukazanie. Jest jeszcze jedna plansza dotycząca Mszy za Ojczyznę, która była bardzo ważnym aspektem.  

- powiedział dr Mateusz Ihnatowicz.

Swoje zadowolenie z wystawy wyraził również proboszcz parafii. ks. Ludwik Kowalski, który podkreślił znaczenie służby i odwagi duchownych w trudnych i niebezpiecznych czasach PRLu. Dodał, że należy przypominać ten kontekst historyczny, szczególnie młodemu pokoleniu, które nigdy nie zaznało realiów tamtych czasów.

- Bardzo się cieszę, że wystawa dotycząca kapelanów Solidarności została zorganizowana w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, bo przecież to bastion “Solidarności”. To tutaj, do tego miejsca w czasach PRLu strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej i innych przedsiębiorstw przybywali po nadzieję na lepszą przyszłość. Tutaj towarzyszyła im także myśl i marzenia o wolnej Polsce. Dzisiaj ci wszyscy kapłani, zarówno księża diecezjalni, jak również ojcowie zakonni, którzy byli na tyle odważni, że służyli strajkującym - zostali przypomniani podczas zorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności wystawie. To jest bardzo ważne zwłaszcza dla młodego pokolenia, które nie zna realiów, jakie towarzyszyły zarówno kapłanom, ale też ludziom "Solidarności" walczącym o “niepodległą” w latach 70. i 80. Trzeba ten kontekst historyczny, ten czas, który był bardzo niebezpieczny dla ludzi którzy walczyli wtedy o wolność - przypominać. A także te osoby, które jednocześnie pociągnęły za sobą innych, tych troszkę mniej odważnych, aby zaangażowali się w ten proces pokojowej walki o nową polską rzeczywistość, o wolną Polskę, w której mogliby wzrastać.

- powiedział ks. Ludwik Kowalski.

Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz podkreślił, że zaprezentowana wystawa to tylko fragment w małej części pokazujący wielką rolę "Księży Solidarności”, bez których “nie mielibyśmy szans na przetrwanie. Być może odzyskalibyśmy niepodległość w późniejszych latach, ale nie jest to takie pewne”. Przewodniczący Majchrowicz zapowiedział również utworzenie muzeum, które powstałoby właśnie w gdańskiej bazylice. Zaprezentowana dziś wystawa to preludium do planowanej stałej wystawy, która ma powstać na 800. metrowej przestrzeni poddasza Bazyliki św. Brygidy.

- Chcemy wykorzystać tą powierzchnię powyżej sklepienia Bazyliki św. Brygidy na stworzenie takiego Muzeum Dziedzictwa Duchowego. Chcielibyśmy zaprezentować wszystkich kapłanów z całej Polski, bo oni wszyscy w tamtym czasie byli narażeni na los ks. Popiełuszki, ks. Zycha, ks. Suchowolca. Ich trzeba wszystkich wyeksponować. Oczywiście, na razie to jest tylko pomysł, na razie to jest idea, ale będziemy starali się krok do kroku do tego doprowadzić, aby to jedyne w Polsce muzeum powstało - muzeum "Księży Solidarności".  

- podkreślił wiceprzewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz.


 

POLECANE
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem tylko u nas
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce, pierwsza od objęcia przez niego urzędu, miała być szansą na odświeżenie relacji i symboliczne domknięcie starych spraw. Zamiast tego przyniosła jednoznaczne potwierdzenie – zarówno ze strony Berlina, jak i Warszawy – że temat reparacji wojennych dla Polski został definitywnie zamknięty.

Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii Wiadomości
Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii

Jak przekazało pakistańskie wojsko liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii wzrosła do 31 osób. Wzrosła także liczba rannych - z 46 do 57 osób.

Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza z ostatniej chwili
Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza

Profesor Sławomir Cenckiewicz ma usłyszeć zarzuty w związku z przedstawieniem opinii publicznej sprawy tzw. "Linii Tuska" czyli planów "obrony" RP na linii Wisły, co oznacza oddanie w przypadku rosyjskiej inwazji wschodnich terenów Polski. Dokumenty zostały wcześniej odtajnione przez MON Błaszczaka, a kierowane przez prof. Sławomira Cenckiewicza WBH pełniło jedynie funkcję wykonawczą wobec decyzji MON.

Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna Wiadomości
Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna

Na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa. Jak przekazał prokurator Piotr Skiba ofiarą jest portierka, która została zaatakowana siekierą. Policja zatrzymała podejrzanego.

Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja Wiadomości
Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedził w środę Płock. Podczas spotkania z wyborcami poruszył m.in. tematy bezpieczeństwa oraz nielegalnej imigracji.

W Holandii spadł deszcz szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. Będziemy zbierać tygodniami Wiadomości
W Holandii spadł "deszcz" szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. "Będziemy zbierać tygodniami"

W niedzielę w Dongen w Holandii wybuchł pożar, w wyniku którego stanęły w płomieniach tysiące paneli słonecznych. Odłamki szkła spadały na wioski i pola oddalone o wiele kilometrów.

Nie żyje znany muzyk DJ Hazel Wiadomości
Nie żyje znany muzyk DJ Hazel

Jak poinformował portal TVP3 Bydgoszcz, nie żyje DJ Hazel. Znany polski muzyk miał 44 lata. Policja znalazła jego ciało w samochodzie nad jeziorem w Skępem.

SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu Wiadomości
SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Przedstawiamy w całości stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ws. postawienia szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Śródtytuły i podkreślenia od redakcji.

Fragmenty sondy mogą spaść na na Polskę. Jest komunikat POLSA pilne
Fragmenty sondy mogą spaść na na Polskę. Jest komunikat POLSA

Fragmenty radzieckiej sondy COSMOS 482 spadną po 53 latach na ziemię. Niektóre z nich mogą spaść na Polskę. POLSA wydała komunikat w tej sprawie.

Vance: Rosja żąda zbyt wiele w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą z ostatniej chwili
Vance: Rosja żąda zbyt wiele w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą

Rosja żąda zbyt wiele, ale nie powiedziałbym, że nie jest zainteresowana zakończeniem wojny z Ukrainą - oświadczył w środę wiceprezydent USA J.D. Vance podczas spotkania Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Waszyngtonie.

REKLAMA

Wystawa "Księża Solidarności" w Bazylice pw. św. Brygidy

Dziś 2 czerwca 2021 roku w Bazylice pw. św. Brygidy miało miejsce otwarcie wystawy pt. “Księża Solidarności”. W wydarzeniu udział wzięli duchowni, przedstawiciele “Solidarności” i Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Swoje przemówienia wygłosili m.in. wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana czy proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski.
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy Wystawa
Wystawa pt. “Księża Solidarności” w Bazylice pw. św. Brygidy / Fot. Aleksandra Zawadzka/Tysol.pl

O ekspozycji opowiedział autor scenariusza wystawy dr Mateusz Ihnatowicz.

 - Zamysł wystawy był taki, żeby spopularyzować uczestnictwo Kościoła, a szczególnie księży w podtrzymywaniu ducha Solidarności w latach 80. Tablic jest 14. Początkowe tablice są wstępem historycznym ukazującym stosunki państwo-kościół w okresie Polski Ludowej w latach 1945-1989. Następnie mamy symboliczną postać, jaką jest Ojciec Święty Jan Paweł II, który wpuścił ducha na szerszą skalę angażującego kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego. Później mamy kardynała Stefana Wyszyńskiego, który święcił bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, co jest pokazane na jednym ze zdjęć. Kolejny punkt wystawy prezentuje wybór 31 nazwisk kapelanów z różnych regionów Polski, zarówno zakonnych księży, diecezjalnych, dominikanów czy jezuitów. Ostatnie plansze dotyczą zaangażowania Kościoła w konkretne projekty, jak pomoc materialna czy udostępnianie pomieszczeń na dzieła artystyczne w latach 80. Zamyka to w sumie takie podsumowanie, że jeszcze jest ich bardzo wielu - tych księży, których nie umieściliśmy na wystawie i to jest takie symboliczne ich ukazanie. Jest jeszcze jedna plansza dotycząca Mszy za Ojczyznę, która była bardzo ważnym aspektem.  

- powiedział dr Mateusz Ihnatowicz.

Swoje zadowolenie z wystawy wyraził również proboszcz parafii. ks. Ludwik Kowalski, który podkreślił znaczenie służby i odwagi duchownych w trudnych i niebezpiecznych czasach PRLu. Dodał, że należy przypominać ten kontekst historyczny, szczególnie młodemu pokoleniu, które nigdy nie zaznało realiów tamtych czasów.

- Bardzo się cieszę, że wystawa dotycząca kapelanów Solidarności została zorganizowana w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, bo przecież to bastion “Solidarności”. To tutaj, do tego miejsca w czasach PRLu strajkujący robotnicy Stoczni Gdańskiej i innych przedsiębiorstw przybywali po nadzieję na lepszą przyszłość. Tutaj towarzyszyła im także myśl i marzenia o wolnej Polsce. Dzisiaj ci wszyscy kapłani, zarówno księża diecezjalni, jak również ojcowie zakonni, którzy byli na tyle odważni, że służyli strajkującym - zostali przypomniani podczas zorganizowanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności wystawie. To jest bardzo ważne zwłaszcza dla młodego pokolenia, które nie zna realiów, jakie towarzyszyły zarówno kapłanom, ale też ludziom "Solidarności" walczącym o “niepodległą” w latach 70. i 80. Trzeba ten kontekst historyczny, ten czas, który był bardzo niebezpieczny dla ludzi którzy walczyli wtedy o wolność - przypominać. A także te osoby, które jednocześnie pociągnęły za sobą innych, tych troszkę mniej odważnych, aby zaangażowali się w ten proces pokojowej walki o nową polską rzeczywistość, o wolną Polskę, w której mogliby wzrastać.

- powiedział ks. Ludwik Kowalski.

Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz podkreślił, że zaprezentowana wystawa to tylko fragment w małej części pokazujący wielką rolę "Księży Solidarności”, bez których “nie mielibyśmy szans na przetrwanie. Być może odzyskalibyśmy niepodległość w późniejszych latach, ale nie jest to takie pewne”. Przewodniczący Majchrowicz zapowiedział również utworzenie muzeum, które powstałoby właśnie w gdańskiej bazylice. Zaprezentowana dziś wystawa to preludium do planowanej stałej wystawy, która ma powstać na 800. metrowej przestrzeni poddasza Bazyliki św. Brygidy.

- Chcemy wykorzystać tą powierzchnię powyżej sklepienia Bazyliki św. Brygidy na stworzenie takiego Muzeum Dziedzictwa Duchowego. Chcielibyśmy zaprezentować wszystkich kapłanów z całej Polski, bo oni wszyscy w tamtym czasie byli narażeni na los ks. Popiełuszki, ks. Zycha, ks. Suchowolca. Ich trzeba wszystkich wyeksponować. Oczywiście, na razie to jest tylko pomysł, na razie to jest idea, ale będziemy starali się krok do kroku do tego doprowadzić, aby to jedyne w Polsce muzeum powstało - muzeum "Księży Solidarności".  

- podkreślił wiceprzewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe