[Tylko u nas] R. Czarnecki: w nowym rozdaniu PE dużo więcej będzie eurorealistów i eurosceptyków

– Tak jak „Wiosna” Roberta Biedronia odbiera głosy KE, to Konfederacja odbiera głosy nam i w jakiejś mierze Kukizowi`15. Warto zwrócić uwagę, że jedyny sondaż dający im przekroczenie progu wyborczego pokazano w TVN – mówi europoseł PiS Ryszard Czarnecki w rozmowie z Jakubem Pacanem.
 [Tylko u nas] R. Czarnecki: w nowym rozdaniu PE dużo więcej będzie eurorealistów i eurosceptyków
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność

Po raz pierwszy w historii w Polsce w tym samym roku odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu. Poprzednio wybory do PE były rok albo dwa wcześniej przed wyborami krajowymi, w związku z tym nie miały takiego wpływu na ich rezultat. Teraz jedne od drugich dzieli kilka miesięcy. Jarosław Kaczyński ma więc rację, mówiąc, że wybory do PE to pierwsza tura, a druga tura – decydująca – to właśnie jesienne wybory do parlamentu narodowego


- mówi na łamach najnowszego "TS" Ryszard Czarnecki. Zapytany czy te wybory będą wyjątkowe także ze względu na Front Schumanowski, który PiS chce budować wraz z np. Węgrami, Matteo Salvinim czy Santiago Abascalem, polityk odpowiada: 
 

Jedno jest pewne, w nowym rozdaniu PE dużo więcej będzie eurorealistów, eurosceptyków, tradycjonalistów i konserwatystów niż do tej pory. Co do frakcji, to będą one się formalnie konstytuować na początku lipca. Czas negocjacji będzie więc od 26 maja do 2lipca, kiedy nowy PE oficjalnie wystartuje. Ja nie chcę niczego przesądzać, poza tym, że my utrzymujemy EKR z udziałem brytyjskich konserwatystów.


- czytamy. - Czy w tej kampanii oś konfliktu między PiS a PO nie dotyczy de facto sporu o model modernizacji? PiS rozumie modernizację jako usprawnianie państwa i wzmacnianie jego instytucji, KE jako chłonięcie zachodnich nowinek obyczajowych - zauważa red. Pacan.
 

Oczywiście, że tak, ale nie dotyczy to tylko Polski. W tej chwili w praktyce wszędzie, w Polsce, w Europie oraz USA wybory są nie tylko polityczne, ale to również starcie odmiennych wizji nie tyle politycznych, co wręcz cywilizacyjnych. Spór o ochronę życia, szacunku dla tradycji, także respektowania wartości chrześcijańskich toczy się wszędzie


- odpowiada europoseł. - Koalicja Europejska twierdzi, że aby Polska odpowiadała nowym czasom, nie może sobie wybierać tego, co jej się podoba w UE, ale brać europejskie rozwiązania w całości 1:1 - twierdzi redaktor.
 

To jest absurd, trzeba być sobą w UE. Można tworzyć silną Unię -silną jej różnorodnością. Polska jest Polską - jak kiedyś przyjechał do Polski gen. Charles de Gaulle, to na wystąpieniu w Zabrzu mówił, że „Polska pozostała sobą”. To samo możemy powiedzieć teraz. Powinniśmy pozostać sobą, że swoimi tradycjami, wartościami, z większym być może ukłonem wobec własnych dziejów niż inni i ochroną rodziny. Gdy mówimy o kopiowaniu kalek europejskich, to ja pytam jakich? W Europie są one różne. Mamy dosyć tradycyjne społeczeństwo w Bawarii, mamy Maltę czy Słowację podkreślające mocno swój katolicyzm, ale są też bardzo laickie kraje skandynawskie otwarte na imigrację spoza Europy. Widać zatem, jak różne modele życia w Unii Europejskiej panują i jeśli ktoś woła o „więcej Unii” w Polsce, to ja pytam: „jakiej Unii?”, w nawiązaniu do jakiego systemu prawnego i jakiego państwa-członka UE? Sądzę, że takie mechaniczne przenoszenie wzorców świadczy o syndromie niewolniczym i niewiedzy na temat Wspólnoty Europejskiej, bo to bardzo zróżnicowany twór


- opowiada Ryszard Czarnecki. W rozmowie poruszono także wątek Konfederacji.
 

Apeluję, by nie popełnić błędów z 1993 i 2001 roku, gdy podzielona prawica oddała władzę na tacy postkomunistycznej lewicy. Dzisiaj niektórzy chcą podzielić środowiska obozu niepodległościowego i patriotycznego. A ja bardzo przestrzegam przed rozbijaniem głosów, przed ich marnowaniem na ugrupowania pozbawione szans na zwycięstwo – bo to może skutkować nie tylko zwycięstwem Koalicji Europejskiej w nadchodzących wyborach, ale i dojściem do władzy za kilka miesięcy pana Neumana, Budki, Czarzastego i pani Lubnauer. (...) Tak jak „Wiosna” Roberta Biedronia odbiera głosy KE, to Konfederacja odbiera głosy nam i w jakiejś mierze Kukizowi`15. Warto zwrócić uwagę, że jedyny sondaż dający im przekroczenie progu wyborczego pokazano w TVN


- podsumował polityk.

A w dalszej części tekstu:

- "W PE nie ma podziału na frakcje narodowe, ale tak jak kapitał ma narodowość, tak samo komisarze i europosłowie ją mają..." Czy europosłowie z Niemiec lub Francji też tak ochoczo mówią o konieczności dostosowania ich krajów do standardów UE, a w głosowaniach wybierają interes wspólnoty ponad własnego kraju?

- "Polska jest jedną z trzech czerwonych latarni, jeśli chodzi o frekwencję w wyborach do europarlamentu. Raz byliśmy na drugim miejscu od końca, dwa razy na trzecim. Obok Słowacji i Litwy mieliśmy w 2014 roku największą absencję w wyborach europejskich", czyli co z mobilizacją elektoratu? Wg. Jarosława Kaczyńskiego PiS może przegrać z niską frekwencją własnego elektoratu bardziej niż z KE.

- Jak Ryszard Czarnecki dba o interesy Polski w PE?

- Czy opozycja zyska coś na prowokacjach religijnych?


 

POLECANE
Nagły ruch Trumpa: Skracam czas, który dałem Putinowi z ostatniej chwili
Nagły ruch Trumpa: Skracam czas, który dałem Putinowi

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek w Turnberry, w zachodniej Szkocji, że skraca czas 50 dni, które dał rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi na zakończenie przez niego wojny w Ukrainie. Uczynił to przed rozpoczęciem rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem.

Niepokojący komunikat znad morskich kąpielisk. GIS ostrzega z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat znad morskich kąpielisk. GIS ostrzega

Sezon urlopowy w pełni. Niestety wczasowicze, którzy wybrali się nad polskie morze, nie mogą korzystać w pełni z uroków plażowania. Służby wydały komunikat z ostrzeżeniem. Sprawdź, gdzie występuje zagrożenie.

Niepokojące prognozy IMGW. Rząd: Sytuacja jest naprawdę trudna z ostatniej chwili
Niepokojące prognozy IMGW. Rząd: Sytuacja jest naprawdę trudna

Najbliższe dni będą ciężkie, bo zgodnie z prognozą pogody IMGW, upłyną pod znakiem intensywnych opadów deszczu. Sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych na dzień 28 lipca 2025 roku jest stabilna i na bieżąco monitorowana - zapewniają służby Wód Polskich. Istnieje jednak możliwość występowania lokalnych podtopień oraz powodzi błyskawicznych. Podobne zjawiska można zaobserwować już dziś w wielu miejscach w kraju.

Warszawska policja odpowiada na artykuł Tysol.pl. Internauci w śmiech z ostatniej chwili
Warszawska policja odpowiada na artykuł Tysol.pl. Internauci w śmiech

"Policjanci nie wchodzili wczoraj wieczorem do siedziby KRRiT! Takie informacje to wprowadzanie opinii publicznej w błąd" – pisze stołeczna policja w odpowiedzi na artykuł opublikowany w niedzielę wieczorem na portalu Tysol.pl. Publikujemy pełną treść zaskakującego komunikatu i komentarze internautów, którzy nie pozostawili na oświadczeniu policji suchej nitki.

Tajwan: Wzrost eksportu dronów o niemal 750 proc. Polska liderem popytu z ostatniej chwili
Tajwan: Wzrost eksportu dronów o niemal 750 proc. Polska liderem popytu

Tajwan odnotował niemal 750-procentowy wzrost eksportu dronów w pierwszej połowie bieżącego roku – podał w poniedziałek portal Taipei News. Największym odbiorcą okazała się Polska, która zakupiła ponad 54 proc. wszystkich eksportowanych urządzeń, na kwotę 6,48 mln USD.

Zmiany w popularnym programie TVN. W sieci zawrzało gorące
Zmiany w popularnym programie TVN. W sieci zawrzało

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Minister z rządu Tuska mówi o naciskach na marszałka Hołownię ws. wyborów i zachowaniu KO Wiadomości
Minister z rządu Tuska mówi o naciskach na marszałka Hołownię ws. wyborów i zachowaniu KO

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, przyznała, że na marszałka Sejmu Szymona Hołownię wywierano naciski, by nie zwoływał Zgromadzenia Narodowego, co mogłoby opóźnić zaprzysiężenie prezydenta elekta, Karola Nawrockiego. Jej zdaniem była to próba rozhuśtania nastrojów społecznych i wzburzenia opinii publicznej wokół wyborów.

Niemcy i Francja dopinają deal ws. energii jądrowej i umowy z Mercosur tylko u nas
Niemcy i Francja dopinają deal ws. energii jądrowej i umowy z Mercosur

Marc Ferracci, francuski minister ds. przemysłu i energii odwiedził Berlin 21 lipca 2025 roku, aby przygotować międzyrządowe posiedzenia Niemcy-Francja, zaplanowane na koniec sierpnia. Wraz z niemiecką minister Katheriną Reiche omówił kluczowe dla Francji kwestie, w tym koszty energii, Zielony Ład oraz ochronę miejsc pracy w przemyśle. Podkreślono potrzebę rozbudowy infrastruktury przesyłowej dla energii elektrycznej i wodoru.

Ważne zmiany dla kierowców ws. ubezpieczenia OC. Nowe przepisy weszły w życie z ostatniej chwili
Ważne zmiany dla kierowców ws. ubezpieczenia OC. Nowe przepisy weszły w życie

Polscy kierowcy muszą przygotować się na nowe zasady dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC. Od 24 lipca 2025 r. weszły w życie zmiany, które mogą mieć realny wpływ zarówno na wysokość odszkodowań, jak i na kontrole drogowe. Sprawdź, co się zmieniło.

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa pilne
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Od 28 lipca w Krakowie ważne zmiany. W związku z zakończeniem remontu tunelu pod Dworcem Głównym na swoją trasę wraca Krakowski Szybki Tramwaj (KST).

REKLAMA

[Tylko u nas] R. Czarnecki: w nowym rozdaniu PE dużo więcej będzie eurorealistów i eurosceptyków

– Tak jak „Wiosna” Roberta Biedronia odbiera głosy KE, to Konfederacja odbiera głosy nam i w jakiejś mierze Kukizowi`15. Warto zwrócić uwagę, że jedyny sondaż dający im przekroczenie progu wyborczego pokazano w TVN – mówi europoseł PiS Ryszard Czarnecki w rozmowie z Jakubem Pacanem.
 [Tylko u nas] R. Czarnecki: w nowym rozdaniu PE dużo więcej będzie eurorealistów i eurosceptyków
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność

Po raz pierwszy w historii w Polsce w tym samym roku odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu. Poprzednio wybory do PE były rok albo dwa wcześniej przed wyborami krajowymi, w związku z tym nie miały takiego wpływu na ich rezultat. Teraz jedne od drugich dzieli kilka miesięcy. Jarosław Kaczyński ma więc rację, mówiąc, że wybory do PE to pierwsza tura, a druga tura – decydująca – to właśnie jesienne wybory do parlamentu narodowego


- mówi na łamach najnowszego "TS" Ryszard Czarnecki. Zapytany czy te wybory będą wyjątkowe także ze względu na Front Schumanowski, który PiS chce budować wraz z np. Węgrami, Matteo Salvinim czy Santiago Abascalem, polityk odpowiada: 
 

Jedno jest pewne, w nowym rozdaniu PE dużo więcej będzie eurorealistów, eurosceptyków, tradycjonalistów i konserwatystów niż do tej pory. Co do frakcji, to będą one się formalnie konstytuować na początku lipca. Czas negocjacji będzie więc od 26 maja do 2lipca, kiedy nowy PE oficjalnie wystartuje. Ja nie chcę niczego przesądzać, poza tym, że my utrzymujemy EKR z udziałem brytyjskich konserwatystów.


- czytamy. - Czy w tej kampanii oś konfliktu między PiS a PO nie dotyczy de facto sporu o model modernizacji? PiS rozumie modernizację jako usprawnianie państwa i wzmacnianie jego instytucji, KE jako chłonięcie zachodnich nowinek obyczajowych - zauważa red. Pacan.
 

Oczywiście, że tak, ale nie dotyczy to tylko Polski. W tej chwili w praktyce wszędzie, w Polsce, w Europie oraz USA wybory są nie tylko polityczne, ale to również starcie odmiennych wizji nie tyle politycznych, co wręcz cywilizacyjnych. Spór o ochronę życia, szacunku dla tradycji, także respektowania wartości chrześcijańskich toczy się wszędzie


- odpowiada europoseł. - Koalicja Europejska twierdzi, że aby Polska odpowiadała nowym czasom, nie może sobie wybierać tego, co jej się podoba w UE, ale brać europejskie rozwiązania w całości 1:1 - twierdzi redaktor.
 

To jest absurd, trzeba być sobą w UE. Można tworzyć silną Unię -silną jej różnorodnością. Polska jest Polską - jak kiedyś przyjechał do Polski gen. Charles de Gaulle, to na wystąpieniu w Zabrzu mówił, że „Polska pozostała sobą”. To samo możemy powiedzieć teraz. Powinniśmy pozostać sobą, że swoimi tradycjami, wartościami, z większym być może ukłonem wobec własnych dziejów niż inni i ochroną rodziny. Gdy mówimy o kopiowaniu kalek europejskich, to ja pytam jakich? W Europie są one różne. Mamy dosyć tradycyjne społeczeństwo w Bawarii, mamy Maltę czy Słowację podkreślające mocno swój katolicyzm, ale są też bardzo laickie kraje skandynawskie otwarte na imigrację spoza Europy. Widać zatem, jak różne modele życia w Unii Europejskiej panują i jeśli ktoś woła o „więcej Unii” w Polsce, to ja pytam: „jakiej Unii?”, w nawiązaniu do jakiego systemu prawnego i jakiego państwa-członka UE? Sądzę, że takie mechaniczne przenoszenie wzorców świadczy o syndromie niewolniczym i niewiedzy na temat Wspólnoty Europejskiej, bo to bardzo zróżnicowany twór


- opowiada Ryszard Czarnecki. W rozmowie poruszono także wątek Konfederacji.
 

Apeluję, by nie popełnić błędów z 1993 i 2001 roku, gdy podzielona prawica oddała władzę na tacy postkomunistycznej lewicy. Dzisiaj niektórzy chcą podzielić środowiska obozu niepodległościowego i patriotycznego. A ja bardzo przestrzegam przed rozbijaniem głosów, przed ich marnowaniem na ugrupowania pozbawione szans na zwycięstwo – bo to może skutkować nie tylko zwycięstwem Koalicji Europejskiej w nadchodzących wyborach, ale i dojściem do władzy za kilka miesięcy pana Neumana, Budki, Czarzastego i pani Lubnauer. (...) Tak jak „Wiosna” Roberta Biedronia odbiera głosy KE, to Konfederacja odbiera głosy nam i w jakiejś mierze Kukizowi`15. Warto zwrócić uwagę, że jedyny sondaż dający im przekroczenie progu wyborczego pokazano w TVN


- podsumował polityk.

A w dalszej części tekstu:

- "W PE nie ma podziału na frakcje narodowe, ale tak jak kapitał ma narodowość, tak samo komisarze i europosłowie ją mają..." Czy europosłowie z Niemiec lub Francji też tak ochoczo mówią o konieczności dostosowania ich krajów do standardów UE, a w głosowaniach wybierają interes wspólnoty ponad własnego kraju?

- "Polska jest jedną z trzech czerwonych latarni, jeśli chodzi o frekwencję w wyborach do europarlamentu. Raz byliśmy na drugim miejscu od końca, dwa razy na trzecim. Obok Słowacji i Litwy mieliśmy w 2014 roku największą absencję w wyborach europejskich", czyli co z mobilizacją elektoratu? Wg. Jarosława Kaczyńskiego PiS może przegrać z niską frekwencją własnego elektoratu bardziej niż z KE.

- Jak Ryszard Czarnecki dba o interesy Polski w PE?

- Czy opozycja zyska coś na prowokacjach religijnych?



 

Polecane
Emerytury
Stażowe