Niemcy po latach spełnili obietnicę daną Litwinom

Jak podaje Wirtualna Polska, Niemcy po raz pierwszy od II wojny światowej zdecydowali o stacjonowaniu wojsk na Litwie. - Musimy zapewnić ochronę, wolność i bezpieczeństwo naszym litewskim sojusznikom - stwierdził gen. Christoph Huber, komentując włączenie do służby 45. brygady pancernej Bundeswehry. Przypomnijmy, że rozmowy w tej sprawie między Litwinami, a Niemcami trwały od 2022 r., gdy w obliczu wojny na Ukrainie, Berlin obiecał wzmocnić wschodnia flankę NATO.
Mundur niemieckiego żołnierza, zdjęcie podglądowe Niemcy po latach spełnili obietnicę daną Litwinom
Mundur niemieckiego żołnierza, zdjęcie podglądowe / Unsplash

Niemcy podjęły decyzję o stacjonowaniu brygady pancernej na Litwie, co jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony Rosji oraz niestabilną sytuację na wschodniej flance NATO.

Mamy jasną misję. Musimy zapewnić ochronę, wolność i bezpieczeństwo naszym litewskim sojusznikom tutaj, na wschodniej flance NATO

– oświadczył dowodzący brygadą generał Christoph Huber.

Pod jego komendą na Litwie służy obecnie około 150 żołnierzy Bundeswehry, a do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do około 500 - informuje we wtorek portal stacji n-tv.

 

"Pierwszy raz w historii"

We wtorek oficjalnie do służby na Litwie została włączona 45. brygada pancerna Bundeswehry. Brygada pancerna ma osiągnąć gotowość operacyjną do 2027 roku. Planowana jest stała obecność do 5 tys. żołnierzy, przy czym główną bazą będzie kompleks koszarowy z poligonem wojskowym w Rudnikach, który dopiero ma powstać. Do czasu ukończenia projektu początkowo wykorzystywane będą tymczasowe rozwiązania w litewskich koszarach w pobliżu Wilna.

Bundeswehra po raz pierwszy w swojej historii buduje brygadę bojową za granicą

- zauważył portal stacji BR24.

Poprzez stałą obecność na Litwie "rząd niemiecki chce wysłać Moskwie sygnał odstraszający. W krajach bałtyckich wiele osób obawia się agresji Rosji".

Rozmieszczenie 45. Brygady Pancernej na Litwie jest pierwszym przypadkiem stałej obecności wojsk niemieckich za granicami kraju od II wojny światowej

- przypomina portal Wirtualna Polska.

 

Obiecanki Berlina

Przypomnijmy, że pierwotnie latem 2022 roku w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Litwinom w Wilnie, że na Litwie będzie stacjonowała na stałe niemiecka brygada. Brygada niemieckiej Bundeswehry składa się z blisko 5000 żołnierzy, wiec Litwini wówczas wyszli z założenia, że ich kraju będzie broniło dodatkowo – oprócz obecnych już sił wojskowych NATO – 5000 Niemców. 

Po tym występie Scholza w sprawie Bundeswehry na Litwie oficjalnie działo się niewiele. Ponieważ kanclerz w swojej wypowiedzi nie podał żadnych dat, po upływie paru miesięcy Litwini zaczęli pytać, kiedy przyjadą ci obiecani niemieccy żołnierze. Niemcy zareagowały wtedy w grudniu 2022 poprzez ambasadora Niemiec Matthiasa Petera Sonna, który powiedział, że litewska niecierpliwość i dociekliwość co do daty przybycia niemieckich żołnierzy na Litwę jest nie na miejscu i pogarsza relacje obu państw. Oznajmił wówczas także, że Litwini za dużo mówią o tej brygadzie, oczekując, że dyskusja ta ucichnie. 

Wystąpienie niemieckiego ambasadora wywołało na Litwie bardzo zróżnicowane reakcje. Z jednej strony było słychać komentarze oburzenia i protestu, a z drugiej lęku przed konsekwencjami. Zdaniem eksperta Michała Mistewicza, który zajmuje się tym tematem na łamach portalu Czas Wschodni, na Litwie ostatecznie przeważyło przekonanie, że jeśli będzie się głośno domagać od Niemiec tej brygady, to Niemcy mogą się rozmyślić i Litwa nie osiągnie absolutnie nic. Dlatego zdecydowano uzbroić się w cierpliwości i krok po kroku, ale bez presji czekać na kolejne ruchy Niemiec.

 

Umowy litewsko-niemieckie

Ostatecznie do ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej dotyczącej stacjonowania 5000 niemieckich żołnierzy na Litwie doszło w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie 26 września. Wspomniane porozumienie umożliwia Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które będą objęte zwolnieniami od podatków.

Umowa ta przybrała kluczową rolę dla obecności niemieckiej brygady na Litwie po tym, jak Niemcy oświadczyły, że do stałego stacjonowania swoich żołnierzy potrzebują odpowiedniej infrastruktury, którą ma zapewnić Litwa. 

Ponadto do poważnych rozmów między Niemcami i Litwinami doszło dopiero pod koniec 2023 roku. I to wtedy po raz pierwszy ze strony niemieckiej padła data – 2027 rok. W kwietniu 2024 roku na Litwę trafiło około 20 niemieckich żołnierzy, którzy mieli przygotowywać zaplecze dla kolejnych niemieckich mundurowanych. 

W połowie września 2024 strony uzgodniły warunki statusu niemieckich sił zbrojnych i pracowników cywilnych na Litwie. Kwestie uregulowane w tej umowie dotyczą prawa pobytu, prawa podatkowego, systemu szkolnictwa, ochrony zdrowia, ruchu drogowego i bezpieczeństwa publicznego.


 

POLECANE
TVP w likwidacji nie wpuściła dziennikarzy Telewizji Republika. Awantura na Woronicza gorące
TVP w likwidacji nie wpuściła dziennikarzy Telewizji Republika. Awantura na Woronicza

Awantura oraz interwencja policji w siedzibie TVP w likwidacji. Reporterzy Telewizji Republika nie mogli wejść na rozmowy o prezydenckiej debacie w Końskich.

Łamie niepisane prawo. Po sukcesie Lewandowskiego w niemieckich mediach zawrzało Wiadomości
"Łamie niepisane prawo". Po sukcesie Lewandowskiego w niemieckich mediach zawrzało

Robert Lewandowski znów znalazł się na świeczniku mediow. Jego dwa gole w meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pomogły FC Barcelonie pokonac Borussię Dortmund 4:0. UEFA uznała Polaka za najlepszego zawodnika spotkania. Wtedy w niemieckich mediach zawrzało.

Karol Nawrocki o katastrofie smoleńskiej: Słowa niewypowiedziane, nigdy nie mogą być zapomniane Wiadomości
Karol Nawrocki o katastrofie smoleńskiej: Słowa niewypowiedziane, nigdy nie mogą być zapomniane

Karol Nawrocki oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, przypominając fragment wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które ten miał wygłosić podczas uroczystości w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. "Nie zostały wypowiedziane, ale nigdy nie mogą być zapomniane" - zaznaczył kandydat na prezydenta.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna, wschodnia i częściowo południowo-zachodnia będzie pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi. Reszta kontynentu, w tym Polska, nadal pozostanie na skraju wyżu z centrum nad Wielką Brytanią. Z północy napływać będzie arktyczna masa powietrza.

Jest decyzja. UE wstrzyma cła odwetowe na USA polityka
Jest decyzja. UE wstrzyma cła odwetowe na USA

Wstrzymamy cła odwetowe na USA na 90 dni – przekazała na platformie X szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Spór o miejsce spotkania sztabów przed debatą. TVP? Równie dobrze siedziba Tuska z ostatniej chwili
Spór o miejsce spotkania sztabów przed debatą. "TVP? Równie dobrze siedziba Tuska"

W czwartek, w samo południe sztaby Rafała Trzaskowskiego oraz Karola Nawrockiego powinny zacząć rozmawiać o planowanej na piątek debacie między oboma kandydatami. Zgodnie z deklaracjami sztab Trzaskowskiego oraz trzy największe telewizje przyjdą jednak do siedziby TVP, zaś sztab Nawrockiego - do Centrum Prasowego Foksal.

Właściciel TVN Warner Bros. Discovery wraca do gry gorące
Właściciel TVN Warner Bros. Discovery wraca do gry

Trwają spekulacje medialne na temat sprzedaży stacji TVN przez Warner Bros. Discovery. Spekulacje dotyczą również sytuacji samego amerykańskiego koncernu.

Przepisy resortu zdrowia ignorują głos ekspertów? Nowe badania niepokoją Wiadomości
Przepisy resortu zdrowia ignorują głos ekspertów? Nowe badania niepokoją

Po wielu miesiącach oczekiwań rząd zaprezentował projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wiele osób liczyło, że nowe przepisy ograniczą promocję alkoholu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jednak projekt rozczarował – zabrakło w nim najważniejszego postulatu, o który od dawna walczyli lekarze i organizacje społeczne: pełnego zakazu reklamy piwa. Głos w sprawie zabiera coraz więcej ekspertów.

Prof. Jerzy Bralczyk miał wypadek samochodowy. Trafił do szpitala z ostatniej chwili
Prof. Jerzy Bralczyk miał wypadek samochodowy. Trafił do szpitala

Prof. Jerzy Bralczyk miał wypadek samochodowy. Znany językoznawca, zamiast na zaplanowane spotkanie z czytelnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach, trafił do szpitala.

Agitatorzy w Rosji chcieli zakłócić obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Działali na zlecenie Wiadomości
Agitatorzy w Rosji chcieli zakłócić obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. "Działali na zlecenie"

Rosjanie chcieli zakłócić obchody związane z 15. rocznicą katastrofy prezydenckiego tupolewa. Podczas uroczystości w Smoleńsku delegację dyplomatów i Polaków mieszkających na Wschodzie próbowała sprowokować grupa rosyjskich agitatorów. Ambasador Polski w Rosji nie ma wątpliwości, że te osoby działały na zlecenie.

REKLAMA

Niemcy po latach spełnili obietnicę daną Litwinom

Jak podaje Wirtualna Polska, Niemcy po raz pierwszy od II wojny światowej zdecydowali o stacjonowaniu wojsk na Litwie. - Musimy zapewnić ochronę, wolność i bezpieczeństwo naszym litewskim sojusznikom - stwierdził gen. Christoph Huber, komentując włączenie do służby 45. brygady pancernej Bundeswehry. Przypomnijmy, że rozmowy w tej sprawie między Litwinami, a Niemcami trwały od 2022 r., gdy w obliczu wojny na Ukrainie, Berlin obiecał wzmocnić wschodnia flankę NATO.
Mundur niemieckiego żołnierza, zdjęcie podglądowe Niemcy po latach spełnili obietnicę daną Litwinom
Mundur niemieckiego żołnierza, zdjęcie podglądowe / Unsplash

Niemcy podjęły decyzję o stacjonowaniu brygady pancernej na Litwie, co jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony Rosji oraz niestabilną sytuację na wschodniej flance NATO.

Mamy jasną misję. Musimy zapewnić ochronę, wolność i bezpieczeństwo naszym litewskim sojusznikom tutaj, na wschodniej flance NATO

– oświadczył dowodzący brygadą generał Christoph Huber.

Pod jego komendą na Litwie służy obecnie około 150 żołnierzy Bundeswehry, a do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do około 500 - informuje we wtorek portal stacji n-tv.

 

"Pierwszy raz w historii"

We wtorek oficjalnie do służby na Litwie została włączona 45. brygada pancerna Bundeswehry. Brygada pancerna ma osiągnąć gotowość operacyjną do 2027 roku. Planowana jest stała obecność do 5 tys. żołnierzy, przy czym główną bazą będzie kompleks koszarowy z poligonem wojskowym w Rudnikach, który dopiero ma powstać. Do czasu ukończenia projektu początkowo wykorzystywane będą tymczasowe rozwiązania w litewskich koszarach w pobliżu Wilna.

Bundeswehra po raz pierwszy w swojej historii buduje brygadę bojową za granicą

- zauważył portal stacji BR24.

Poprzez stałą obecność na Litwie "rząd niemiecki chce wysłać Moskwie sygnał odstraszający. W krajach bałtyckich wiele osób obawia się agresji Rosji".

Rozmieszczenie 45. Brygady Pancernej na Litwie jest pierwszym przypadkiem stałej obecności wojsk niemieckich za granicami kraju od II wojny światowej

- przypomina portal Wirtualna Polska.

 

Obiecanki Berlina

Przypomnijmy, że pierwotnie latem 2022 roku w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Litwinom w Wilnie, że na Litwie będzie stacjonowała na stałe niemiecka brygada. Brygada niemieckiej Bundeswehry składa się z blisko 5000 żołnierzy, wiec Litwini wówczas wyszli z założenia, że ich kraju będzie broniło dodatkowo – oprócz obecnych już sił wojskowych NATO – 5000 Niemców. 

Po tym występie Scholza w sprawie Bundeswehry na Litwie oficjalnie działo się niewiele. Ponieważ kanclerz w swojej wypowiedzi nie podał żadnych dat, po upływie paru miesięcy Litwini zaczęli pytać, kiedy przyjadą ci obiecani niemieccy żołnierze. Niemcy zareagowały wtedy w grudniu 2022 poprzez ambasadora Niemiec Matthiasa Petera Sonna, który powiedział, że litewska niecierpliwość i dociekliwość co do daty przybycia niemieckich żołnierzy na Litwę jest nie na miejscu i pogarsza relacje obu państw. Oznajmił wówczas także, że Litwini za dużo mówią o tej brygadzie, oczekując, że dyskusja ta ucichnie. 

Wystąpienie niemieckiego ambasadora wywołało na Litwie bardzo zróżnicowane reakcje. Z jednej strony było słychać komentarze oburzenia i protestu, a z drugiej lęku przed konsekwencjami. Zdaniem eksperta Michała Mistewicza, który zajmuje się tym tematem na łamach portalu Czas Wschodni, na Litwie ostatecznie przeważyło przekonanie, że jeśli będzie się głośno domagać od Niemiec tej brygady, to Niemcy mogą się rozmyślić i Litwa nie osiągnie absolutnie nic. Dlatego zdecydowano uzbroić się w cierpliwości i krok po kroku, ale bez presji czekać na kolejne ruchy Niemiec.

 

Umowy litewsko-niemieckie

Ostatecznie do ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej dotyczącej stacjonowania 5000 niemieckich żołnierzy na Litwie doszło w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie 26 września. Wspomniane porozumienie umożliwia Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które będą objęte zwolnieniami od podatków.

Umowa ta przybrała kluczową rolę dla obecności niemieckiej brygady na Litwie po tym, jak Niemcy oświadczyły, że do stałego stacjonowania swoich żołnierzy potrzebują odpowiedniej infrastruktury, którą ma zapewnić Litwa. 

Ponadto do poważnych rozmów między Niemcami i Litwinami doszło dopiero pod koniec 2023 roku. I to wtedy po raz pierwszy ze strony niemieckiej padła data – 2027 rok. W kwietniu 2024 roku na Litwę trafiło około 20 niemieckich żołnierzy, którzy mieli przygotowywać zaplecze dla kolejnych niemieckich mundurowanych. 

W połowie września 2024 strony uzgodniły warunki statusu niemieckich sił zbrojnych i pracowników cywilnych na Litwie. Kwestie uregulowane w tej umowie dotyczą prawa pobytu, prawa podatkowego, systemu szkolnictwa, ochrony zdrowia, ruchu drogowego i bezpieczeństwa publicznego.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe