Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku. Piotr Duda: Jest wiele do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa cywilnego

W historycznej Sali BHP w Gdańsku rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku. Piotr Duda: Jest wiele do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa cywilnego
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u / fot. tysol.pl

Przez dwa dni członkowie Grupy Pracowników EKES-u będą debatowali na temat przygotowania na kryzys. "Gotowość – perspektywa świata pracy" – to temat przewodni spotkania.

Spotkanie w Sali BHP, kolebce dialogu społecznego

Na początku spotkania przybyłych przywitała Lucie Studničná, przewodnicząca Grupy Pracowników EKES-u. Przypomniała, że Komisja Europejska niedawno opublikowała Unijną Strategię Gotowości UE, która zawiera szeroki wachlarz propozycji mających na celu zwiększenie gotowości UE w całym społeczeństwie, w tym lepszą koordynację reagowania kryzysowego, ochronę podstawowych usług, gromadzenie zapasów materiałów krytycznych i poprawę współpracy cywilno-wojskowej. Strategia, jak przekazała, miała w założeniu przedstawiciać całościowe, holistyczne podejście do problemu.

- A jednak, gdy zastanawiamy się, w jaki sposób strategia odnosi się do pracowników, znajdujemy tylko krótki akapit w komunikacie Komisji poświęcony udostępnianiu kluczowych umiejętności i zapewnieniu mobilności pracowników w czasie kryzysu. Dla Komisji oznacza to posiadanie skutecznych polityk w zakresie edukacji i szkoleń uwzględnionych w funkcjach krytycznych, aby zapewnić, że pracownicy mają odpowiednie kompetencje i mogą być mobilizowani w całej UE w sytuacjach nadzwyczajnych. W strategii brakuje konkretnych rozwiązań dotyczących szkoleń w celu rozwoju kompetencji w miejscu pracy

- podkreśliła.

Po niej wystąpił gospodarz miejsca spotkania Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Przewodniczący podkreślił, że posiedzenie odbywa się w historycznej Sali BHP, w której 31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane porozumienie sierpniowe.

Porozumienie, które zostało rozpisane w 21 postulatach, które państwo macie tutaj w tablicach. Tam stoczniowcy spisali swoje marzenia, które chcieli realizować i które do dzisiaj NSZZ "Solidarność" realizuje

– powiedział Piotr Duda.

Dla nas, dla ludzi Solidarności, bardzo ważne jest to, że jest to miejsce dialogu. Tutaj spotykamy się jako związkowcy Solidarności, ale nie tylko. Rozmawiamy o sprawach poszczególnych organizacji zakładowych Solidarności, ale także tutaj toczy się dialog społeczny, który promieniuje pozytywnie, przynajmniej tak się staramy jako związkowcy, na całą związkową naszą ojczyznę, czyli Polskę

– przekonywał.

Bezpieczeństwo cywilne to wyzwanie

Jako związkowcy doskonale wiemy, że jesteśmy w każdym kraju zorganizowaną strukturą, że mamy struktury nie tylko krajowe, ale w przypadku Solidarności i innych związków zawodowych w naszym kraju struktury regionalne, branżowe, zakładowe, które też służą i powinny służyć do celów bezpieczeństwa ludności w naszych krajach. Do tego jesteśmy jako związkowcy przygotowani i dzisiaj chcemy o tych ważnych tematach tutaj w Sali BHP w Gdańsku w Mieście Wolności i Solidarności rozmawiać

–dodał.

Powiedział, że impulsem do rozpoczęcia rozmów na temat bezpieczeństwa ludności cywilnej są m.in. pandemia koronawirusa, a potem wybuch wojny na Ukrainie, a także niestabilna sytuacja na granicy z Białorusią. 

Mógłbym tutaj wymienić dużo plusów, ale więcej minusów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo cywilne w naszym kraju. Mamy dużo do nadrobienia, ale mam nadzieję, że ta konferencja pozwoli na to, że jej wnioski zostaną przekazane odpowiednim decydentom, abyśmy faktycznie nie tylko w Polsce, ale w państwach Unii Europejskiej i w Europie czuli się bezpiecznie

– zaznaczył.

Mówił także o dialogu społecznym w naszym kraju w kontekście faktu, że przewodniczy obecnie Radzie Dialogu Społecznego. Przypomniał, że już dawno Polska powinna wdrożyć europejską dyrektywę o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach, która reguluje także rokowania zbiorowe.

To ważna dyrektywa, o którą walczyliśmy nie tylko jako związkowcy z Polski, ale z wielu krajów Unii Europejskiej. I niestety do dzisiaj nie możemy się, mówiąc najdelikatniej, doprosić pana premiera Donalda Tuska i rządu, aby tak ważny dokument został implementowany do prawa polskiego, abyśmy mogli wreszcie rozpocząć prawdziwe rokowania zbiorowe, czy to w zakładach pracy, czy to w poszczególnych branżach. Abyśmy mogli podnosić standard pracy i zatrudnienia w zakładach pracy

– podkreślił.

Wspólnota w walce o prawa pracowników

Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, w swoim wystąpieniu podkreślała radość ze spotkania w Gdańsku i wartość wspólnoty związkowców w walce o swoje prawa, ale także w budowaniu bezpieczeństwa pracowników.

Adam Liszczewski, przewodniczący Rady OPZZ województwa pomorskiego, z kolei podkreślał, jak ważne są takie spotkania jak dzisiejsze, oraz że głos silnych organizacji związkowych musi być słyszany przez decydentów.

 


 

POLECANE
Atak nożownika w woj. wielkopolskim. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w woj. wielkopolskim. Są ranni

W poniedziałek jednym z zakładów spożywczych w Kłosownicach w woj. wielkopolskim doszło do ataku nożownika. Mężczyzna zaatakował kobietę, a następnie próbował odebrać sobie życie.

Joanna Mucha podała się do dymisji. Teraz tłumaczy decyzję z ostatniej chwili
Joanna Mucha podała się do dymisji. Teraz tłumaczy decyzję

"Przez wiele ostatnich miesięcy intensywnie pracowałam nad projektami, które - głęboko w to wierzę - mogły zmieniać polską szkołę. Niestety, mimo wielu prób i rozmów, nie udało się zbudować poparcia dla ich realizacji w kierownictwie MEN i w rządzie" – oświadczyła w poniedziałek była wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha.

Komunikat dla mieszkańców województwa dolnośląskiego pilne
Komunikat dla mieszkańców województwa dolnośląskiego

W województwie dolnośląskim pojawił się komunikat ostrzegający przed wzmożoną aktywnością wilków. Problem dotyczy czterech miejscowości. Szczególnie narażeni są ludzie spacerujący z psami.

Tankowce stoją lub zmieniają trasę. Iran zamknął kluczową cieśninę pilne
Tankowce stoją lub zmieniają trasę. Iran zamknął kluczową cieśninę

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zbiera pierwsze żniwa w sektorze energetycznym. Trzy tankowce płynące w kierunku cieśniny Ormuz zmieniły swój kurs w obawie przed możliwym irańskim odwetem za amerykańskie bombardowania obiektów jądrowych – poinformowała agencja Reuters, powołując się na dane portalu Marine Traffic, monitorującego ruch statków.

Szłapka o wyniku wyborów: Nie ma podstaw, by kwestionować z ostatniej chwili
Szłapka o wyniku wyborów: Nie ma podstaw, by kwestionować

Rzecznik rządu Adam Szłapka podkreślił, że dopóki nie zostaną udowodnione nieprawidłowości nie ma żadnych podstaw do kwestionowania wyników wyborów. Dodał, że Sąd Najwyższy jest zobowiązany do tego, żeby rzetelnie rozpatrzyć każdy protest wyborczy.

Kosiniak Kamysz: Nie widzę powodów do przeliczania wszystkich głosów z ostatniej chwili
Kosiniak Kamysz: "Nie widzę powodów do przeliczania wszystkich głosów"

Władysław Kosiniak-Kamysz nie kryje, że jest sceptyczny wobec pomysłów podważania wyników wyborów prezydenckich. Wicepremier podkreślił, że wynik głosowania jest jednoznaczny.

Najgorsi ministrowie w rządzie Tuska - na podium znane nazwiska. Sondaż z ostatniej chwili
Najgorsi ministrowie w rządzie Tuska - na podium znane nazwiska. Sondaż

Nowa minister edukacji okazała się najmniej popularnym członkiem gabinetu Donalda Tuska – tak wynika z najnowszego sondażu SW Research dla „Wprost”. I choć szefowa MEiN zaczęła swoją misję w 2023 r., już dziś wywołuje największe kontrowersje wśród ankietowanych.

Wiceminister odchodzi. Kolejna dymisja w rządzie Tuska pilne
Wiceminister odchodzi. Kolejna dymisja w rządzie Tuska

Nowo mianowany rzecznik rządu Adama Szłapka potwierdził nieoficjalne doniesienia. Wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha odchodzi z rządu.

Walka się toczy. Komunikat poznańskiego zoo Wiadomości
"Walka się toczy". Komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Potężne spadki cen ropy po ataku USA na Iran Wiadomości
Potężne spadki cen ropy po ataku USA na Iran

Jak przewidywali analitycy, atak USA na irańskie obiekty nuklearne miał spowodować zwiększenie presji na ceny ropy naftowej. Ceny surowca poszły w górę już w poprzednich dniach, po ofensywie Izraela. Jak jest obecnie?

REKLAMA

Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku. Piotr Duda: Jest wiele do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa cywilnego

W historycznej Sali BHP w Gdańsku rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku. Piotr Duda: Jest wiele do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa cywilnego
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u / fot. tysol.pl

Przez dwa dni członkowie Grupy Pracowników EKES-u będą debatowali na temat przygotowania na kryzys. "Gotowość – perspektywa świata pracy" – to temat przewodni spotkania.

Spotkanie w Sali BHP, kolebce dialogu społecznego

Na początku spotkania przybyłych przywitała Lucie Studničná, przewodnicząca Grupy Pracowników EKES-u. Przypomniała, że Komisja Europejska niedawno opublikowała Unijną Strategię Gotowości UE, która zawiera szeroki wachlarz propozycji mających na celu zwiększenie gotowości UE w całym społeczeństwie, w tym lepszą koordynację reagowania kryzysowego, ochronę podstawowych usług, gromadzenie zapasów materiałów krytycznych i poprawę współpracy cywilno-wojskowej. Strategia, jak przekazała, miała w założeniu przedstawiciać całościowe, holistyczne podejście do problemu.

- A jednak, gdy zastanawiamy się, w jaki sposób strategia odnosi się do pracowników, znajdujemy tylko krótki akapit w komunikacie Komisji poświęcony udostępnianiu kluczowych umiejętności i zapewnieniu mobilności pracowników w czasie kryzysu. Dla Komisji oznacza to posiadanie skutecznych polityk w zakresie edukacji i szkoleń uwzględnionych w funkcjach krytycznych, aby zapewnić, że pracownicy mają odpowiednie kompetencje i mogą być mobilizowani w całej UE w sytuacjach nadzwyczajnych. W strategii brakuje konkretnych rozwiązań dotyczących szkoleń w celu rozwoju kompetencji w miejscu pracy

- podkreśliła.

Po niej wystąpił gospodarz miejsca spotkania Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Przewodniczący podkreślił, że posiedzenie odbywa się w historycznej Sali BHP, w której 31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane porozumienie sierpniowe.

Porozumienie, które zostało rozpisane w 21 postulatach, które państwo macie tutaj w tablicach. Tam stoczniowcy spisali swoje marzenia, które chcieli realizować i które do dzisiaj NSZZ "Solidarność" realizuje

– powiedział Piotr Duda.

Dla nas, dla ludzi Solidarności, bardzo ważne jest to, że jest to miejsce dialogu. Tutaj spotykamy się jako związkowcy Solidarności, ale nie tylko. Rozmawiamy o sprawach poszczególnych organizacji zakładowych Solidarności, ale także tutaj toczy się dialog społeczny, który promieniuje pozytywnie, przynajmniej tak się staramy jako związkowcy, na całą związkową naszą ojczyznę, czyli Polskę

– przekonywał.

Bezpieczeństwo cywilne to wyzwanie

Jako związkowcy doskonale wiemy, że jesteśmy w każdym kraju zorganizowaną strukturą, że mamy struktury nie tylko krajowe, ale w przypadku Solidarności i innych związków zawodowych w naszym kraju struktury regionalne, branżowe, zakładowe, które też służą i powinny służyć do celów bezpieczeństwa ludności w naszych krajach. Do tego jesteśmy jako związkowcy przygotowani i dzisiaj chcemy o tych ważnych tematach tutaj w Sali BHP w Gdańsku w Mieście Wolności i Solidarności rozmawiać

–dodał.

Powiedział, że impulsem do rozpoczęcia rozmów na temat bezpieczeństwa ludności cywilnej są m.in. pandemia koronawirusa, a potem wybuch wojny na Ukrainie, a także niestabilna sytuacja na granicy z Białorusią. 

Mógłbym tutaj wymienić dużo plusów, ale więcej minusów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo cywilne w naszym kraju. Mamy dużo do nadrobienia, ale mam nadzieję, że ta konferencja pozwoli na to, że jej wnioski zostaną przekazane odpowiednim decydentom, abyśmy faktycznie nie tylko w Polsce, ale w państwach Unii Europejskiej i w Europie czuli się bezpiecznie

– zaznaczył.

Mówił także o dialogu społecznym w naszym kraju w kontekście faktu, że przewodniczy obecnie Radzie Dialogu Społecznego. Przypomniał, że już dawno Polska powinna wdrożyć europejską dyrektywę o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach, która reguluje także rokowania zbiorowe.

To ważna dyrektywa, o którą walczyliśmy nie tylko jako związkowcy z Polski, ale z wielu krajów Unii Europejskiej. I niestety do dzisiaj nie możemy się, mówiąc najdelikatniej, doprosić pana premiera Donalda Tuska i rządu, aby tak ważny dokument został implementowany do prawa polskiego, abyśmy mogli wreszcie rozpocząć prawdziwe rokowania zbiorowe, czy to w zakładach pracy, czy to w poszczególnych branżach. Abyśmy mogli podnosić standard pracy i zatrudnienia w zakładach pracy

– podkreślił.

Wspólnota w walce o prawa pracowników

Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, w swoim wystąpieniu podkreślała radość ze spotkania w Gdańsku i wartość wspólnoty związkowców w walce o swoje prawa, ale także w budowaniu bezpieczeństwa pracowników.

Adam Liszczewski, przewodniczący Rady OPZZ województwa pomorskiego, z kolei podkreślał, jak ważne są takie spotkania jak dzisiejsze, oraz że głos silnych organizacji związkowych musi być słyszany przez decydentów.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe