Przewodnik wyborczy "TS" – Szymon Hołownia

Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość ws. dialogu społecznego.
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia / PAP/Artur Reszko

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia - Zielony Ład i sejmowa zamrażarka

Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość na kwestie dotyczące dialogu społecznego. O trzymaniu w sejmowej „zamrażarce” projektu emerytur stażowych już prawie rok temu pisał osobiście do marszałka Sejmu przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Szymon Hołownia jednym z filarów swojego programu wyborczego uczynił Odnawialne Źródła Energii, co czyni go kandydatek nieakceptowanym z punktu widzenia „Solidarności” stanowczo sprzeciwiającej się implementacji założeń tzw. „Zielonego Ładu”. Choć w kampanii wyborczej lider Polski 2050 obiecywał utrzymanie 13. i 14. emerytury, to już jego prawa ręka, Michał Kobosko stwierdził, że „«trzynastka» i «czternastka», to są jakieś erzace, to są jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym”. Szymon Hołownia opowiada się na razie za utrzymaniem programu 800+ (także dla niepracujących Ukraińców), jednak w „12 gwarancjach Trzeciej Drogi” czytamy: „Mówimy dość nieprzemyślanemu rozdawnictwu pieniędzy, ponieważ wiemy, że prowadzi do nakręcania inflacji, której efektem jest ubożenie obywateli. Wsparcie państwa powinno iść do tych, którzy tego naprawdę potrzebują. Obywatele dostaną swobodę działania, przedsiębiorczości i rozwijania swoich talentów”. Z podobnymi niejasnościami mamy do czynienia w kwestii obniżenia wieku emerytalnego.

Kiedy ktoś mówi, że zmieni coś w wieku emerytalnym, a przede wszystkim go obniży,(...) zwykle nie dodaje drugiej części tego zdania. Jaka będzie wtedy wysokość świadczenia? Bo obawiam się, że niższa

– stwierdził w czasie jednej z debat marszałek Sejmu. Dodał jednak, że „nikt w Polsce przez najbliższe dwie kadencje prezydenta nie będzie ruszał wieku emerytalnego”.

 

Co oznaczałaby dla Polski prezydentura Hołowni?

Prezydentura Szymona Hołowni z pewnością oznaczałaby dalszą deindustrializację Polski w imię utopii pozyskiwania „taniego prądu z polskiego słońca i wiatru” (cytat z programu wyborczego kandydata). 

Polska liderem krajów Morza Bałtyckiego i mocnym elementem europejskiego bezpieczeństwa. Wydatki na obronność kołem zamachowym polskiej gospodarki

– pisze Szymon Hołownia w swoim programie wyborczym.

Deklaracji tych jednak nie da się spełnić bez utrzymania i rozwoju polskiego przemysłu. Ten z kolei jest powoli zabijany przez wymogi „Zielonego Ładu”, tak ochoczo wspieranego przez marszałka Sejmu. „Podstawowym problemem hutnictwa, jak i całego przemysłu energochłonnego naszego kraju jest wysoka cena energii i obawa o jej dostępność w przypadku, gdy UE stanowczo nie zrewiduje swoich ambicji klimatycznych. W Polsce całkowity koszt energii elektrycznej dla odbiorców energochłonnych wzrósł o blisko 80% w porównaniu ze średnim kosztem w 2020 r. Brak zdecydowanej reakcji rządu na wskazywane wielokrotnie rozwiązania, które powinny być pilnie wdrażane, powoduje likwidację tysięcy miejsc pracy i doprowadza do zwolnień wieloletnich, doświadczonych w branży pracowników. W chwili, gdy podkreśla się polityczne i gospodarcze znaczenie branż energochłonnych, w obliczu wojny na wschodzie redukowane są kolejne moce produkcyjne naszego kraju” – alarmuje hutnicza Solidarność. Warto przywołać słowa hutników w kontekście zapowiadanego niedawno przez marszałka Sejmu planu „wgniecenia Putina w ziemię”. Bez stabilnego i działającego na wysokich obrotach własnego przemysłu stalowego plan ów może okazać się niebezpieczną utopią. Wychwalana przez Hołownię i narzucona przez politykę unijną „zielona energia” w zestawieniu z rosyjskim przemysłem ciężkim wygląda na smutny żart.

Na plus trzeba jednak oddać Hołowni zweryfikowanie przez niego swojego stanowiska w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Byłem zaprzysięgłym przeciwnikiem budowy CPK; uważałem to za projekt megalomański, ale kiedy widzę, jak bardzo ważne jest to aspiracyjnie dla wielu Polaków, żebyśmy takie lotnisko mieli, to weryfikuję swój pogląd. Uważam, że powinniśmy dać tej inwestycji szansę

– stwierdził marszałek Sejmu.


 

POLECANE
Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Nie żyje Emmanuel Kunde, legenda futbolu kameruńskiego - poinformowała w piątek tamtejsza federacja. Według mediów zmarł nagle w nocy z czwartku na piątek w swoim domu na przedmieściach stolicy kraju Jaunde. Miał 68 lat.

Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski polityka
Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, podczas wiecu w Lublinie obiecał bezpieczną, ambitną Polskę oraz silne relacje transatlantyckie.

Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa Wiadomości
Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa

W miejscowości Czyrna w województwie małopolskim doszło do niepokojącej sytuacji - para jadąca białym busem próbowała porwać 9-letnią dziewczynkę wracającą ze szkolnej świetlicy.

George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów polityka
George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów

- Jeśli wybory będą wolne i sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów - przekonywał w Paryżu kandydat na prezydenta Rumunii George Simion.

Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona z ostatniej chwili
Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona

Z najnowszego zestawienia opublikowanego przez brytyjski „Sunday Times” wynika, że liczba miliarderów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku - to największy spadek w historii publikacji tego rankingu. Jednocześnie majątek króla Karola III poszybował w górę o 30 milionów funtów, co uplasowało go wyżej w zestawieniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Komunikat dla mieszkańców Gołdapi Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gołdapi

8 mln zł będzie kosztowała budowa amfiteatru w Gołdapi, który pomieści ok. 500 osób. Burmistrz Konrad Kazanecki podpisał w piątek umowę na realizację tej inwestycji.

Ukraińcy grozili Mentzenowi? Jest reakcja policji Wiadomości
Ukraińcy grozili Mentzenowi? Jest reakcja policji

Kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen trzykrotnie zgłaszał groźby karalne. Sprawą zajmuje się prokuratura i policja w Toruniu.

Deutsche Bahn z problemami. Coraz więcej opóźnień na niemieckich torach Wiadomości
Deutsche Bahn z problemami. Coraz więcej opóźnień na niemieckich torach

W kwietniu punktualność dalekobieżnych pociągów Deutsche Bahn wyraźnie się pogorszyła. Jak podał niemiecki przewoźnik, tylko 61,9 proc. składów ICE i IC dotarło do celu zgodnie z planem. Dla porównania, rok wcześniej w tym samym miesiącu punktualność wynosiła 64,3 proc.

Rozmowy Rosja-Ukraina. Są pierwsze decyzje Wiadomości
Rozmowy Rosja-Ukraina. Są pierwsze decyzje

Rosja i Ukraina zgodziły się na wymianę jeńców wojennych. Kijów chce też, aby doszło do spotkania prezydentów obu krajów.

Zarzuty dla 24-latka z Żor. W jego mieszkaniu odnaleziono zaginioną 11-letnią Patrycję Wiadomości
Zarzuty dla 24-latka z Żor. W jego mieszkaniu odnaleziono zaginioną 11-letnią Patrycję

Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich poinformowała o postawieniu zarzutów 24-letniemu mieszkańcowi Żor w województwie śląskim. Mężczyzna został zatrzymany w związku ze sprawą zaginięcia 11-letniej Patrycji z Dziewkowic, którą odnaleziono w jego mieszkaniu.

REKLAMA

Przewodnik wyborczy "TS" – Szymon Hołownia

Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość ws. dialogu społecznego.
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia / PAP/Artur Reszko

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia - Zielony Ład i sejmowa zamrażarka

Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość na kwestie dotyczące dialogu społecznego. O trzymaniu w sejmowej „zamrażarce” projektu emerytur stażowych już prawie rok temu pisał osobiście do marszałka Sejmu przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Szymon Hołownia jednym z filarów swojego programu wyborczego uczynił Odnawialne Źródła Energii, co czyni go kandydatek nieakceptowanym z punktu widzenia „Solidarności” stanowczo sprzeciwiającej się implementacji założeń tzw. „Zielonego Ładu”. Choć w kampanii wyborczej lider Polski 2050 obiecywał utrzymanie 13. i 14. emerytury, to już jego prawa ręka, Michał Kobosko stwierdził, że „«trzynastka» i «czternastka», to są jakieś erzace, to są jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym”. Szymon Hołownia opowiada się na razie za utrzymaniem programu 800+ (także dla niepracujących Ukraińców), jednak w „12 gwarancjach Trzeciej Drogi” czytamy: „Mówimy dość nieprzemyślanemu rozdawnictwu pieniędzy, ponieważ wiemy, że prowadzi do nakręcania inflacji, której efektem jest ubożenie obywateli. Wsparcie państwa powinno iść do tych, którzy tego naprawdę potrzebują. Obywatele dostaną swobodę działania, przedsiębiorczości i rozwijania swoich talentów”. Z podobnymi niejasnościami mamy do czynienia w kwestii obniżenia wieku emerytalnego.

Kiedy ktoś mówi, że zmieni coś w wieku emerytalnym, a przede wszystkim go obniży,(...) zwykle nie dodaje drugiej części tego zdania. Jaka będzie wtedy wysokość świadczenia? Bo obawiam się, że niższa

– stwierdził w czasie jednej z debat marszałek Sejmu. Dodał jednak, że „nikt w Polsce przez najbliższe dwie kadencje prezydenta nie będzie ruszał wieku emerytalnego”.

 

Co oznaczałaby dla Polski prezydentura Hołowni?

Prezydentura Szymona Hołowni z pewnością oznaczałaby dalszą deindustrializację Polski w imię utopii pozyskiwania „taniego prądu z polskiego słońca i wiatru” (cytat z programu wyborczego kandydata). 

Polska liderem krajów Morza Bałtyckiego i mocnym elementem europejskiego bezpieczeństwa. Wydatki na obronność kołem zamachowym polskiej gospodarki

– pisze Szymon Hołownia w swoim programie wyborczym.

Deklaracji tych jednak nie da się spełnić bez utrzymania i rozwoju polskiego przemysłu. Ten z kolei jest powoli zabijany przez wymogi „Zielonego Ładu”, tak ochoczo wspieranego przez marszałka Sejmu. „Podstawowym problemem hutnictwa, jak i całego przemysłu energochłonnego naszego kraju jest wysoka cena energii i obawa o jej dostępność w przypadku, gdy UE stanowczo nie zrewiduje swoich ambicji klimatycznych. W Polsce całkowity koszt energii elektrycznej dla odbiorców energochłonnych wzrósł o blisko 80% w porównaniu ze średnim kosztem w 2020 r. Brak zdecydowanej reakcji rządu na wskazywane wielokrotnie rozwiązania, które powinny być pilnie wdrażane, powoduje likwidację tysięcy miejsc pracy i doprowadza do zwolnień wieloletnich, doświadczonych w branży pracowników. W chwili, gdy podkreśla się polityczne i gospodarcze znaczenie branż energochłonnych, w obliczu wojny na wschodzie redukowane są kolejne moce produkcyjne naszego kraju” – alarmuje hutnicza Solidarność. Warto przywołać słowa hutników w kontekście zapowiadanego niedawno przez marszałka Sejmu planu „wgniecenia Putina w ziemię”. Bez stabilnego i działającego na wysokich obrotach własnego przemysłu stalowego plan ów może okazać się niebezpieczną utopią. Wychwalana przez Hołownię i narzucona przez politykę unijną „zielona energia” w zestawieniu z rosyjskim przemysłem ciężkim wygląda na smutny żart.

Na plus trzeba jednak oddać Hołowni zweryfikowanie przez niego swojego stanowiska w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Byłem zaprzysięgłym przeciwnikiem budowy CPK; uważałem to za projekt megalomański, ale kiedy widzę, jak bardzo ważne jest to aspiracyjnie dla wielu Polaków, żebyśmy takie lotnisko mieli, to weryfikuję swój pogląd. Uważam, że powinniśmy dać tej inwestycji szansę

– stwierdził marszałek Sejmu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe