Przewodnik wyborczy "TS" – Adrian Zandberg

Adrian Zandberg popiera transformację energetyczną, emerytury stażowe oraz budowę elektrowni atomowych w Polsce.
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg / PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Odpowiedzi kandydata na prezydenta Adriana Zandberga: 

  • Zmiany w systemie emerytalnym mogą być wprowadzane tylko przy zgodzie wszystkich partnerów społecznych, w tym związków zawodowych. Popieram wprowadzenie do systemu emerytalnego mechanizmu stażowego opartego na równym stażu dla kobiet i mężczyzn.
  • Tak. Popieram projekt emerytur stażowych.
  • Zmiany klimatu są faktem, należy im przeciwdziałać. Musimy pilnie dostosować naszą gospodarkę, rolnictwo i usługi publiczne do zmieniającego się klimatu. Potrzebujemy wielkich inwestycji w energetykę jądrową i moce odnawialne. UE musi w nich uczestniczyć nie tylko poprzez skierowanie na ten cel środków, ale też przez wyłączenie wydatków na modernizację energetyki z limitu zadłużenia. To jedyna realistyczna droga do zmniejszenia emisji i obniżenia rachunków za energię.
  • Tak. Wolne niedziele powinny zostać utrzymane.
  • Tak. Płaca minimalna powinna w Polsce dalej rosnąć.
  • Opowiadam się za wzmocnieniem roli związków zawodowych.
  • Tak. Polska potrzebuje planu polityki przemysłowej. Przez brak skoordynowanej polityki przemysłowej traciliśmy szanse, które wykorzystywali inni. Potrzebujemy inwestycji w odbudowę polskich zdolności produkcyjnych i przemysłowych, szczególnie w kontekście produkcji leków czy amunicji. 
  • Tak. Należy walczyć z wyspowym bezrobociem przez lokowanie w takich miejscach nowych inwestycji przemysłowych. Popieram wprowadzenie lokalnych programów gwarancji zatrudnienia w ramach pilotaży.
  • Należy utrzymać te programy. Świadczenia powinny być automatycznie waloryzowane.

 

Równość społeczna i neutralność węglowa 

Adrian Zandberg jest kandydatem popierających programy społeczne i postulującym ich coroczną rewaloryzację. Deklaruje także poparcie dla emerytur stażowych oraz obniżenie wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Szef partii Razem angażował się także w obronę zwalnianych pracowników, nawołując np. pracodawców z Poczty Polskiej do podjęcia rozmów z załogą. To by jednak było na tyle, jeżeli chodzi o zbieżność jego programu wyborczego z postulatami Solidarności. Zandberg opowiada się bowiem za transformacją energetyczną, a „katastrofę klimatyczną” uznaje za „największe zagrożenie, jakie stoi dzisiaj przed światem”. 

„Zgodnie z rekomendacjami Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu do 2030 roku obniżymy emisję dwutlenku węgla o co najmniej połowę, a nie później niż w 2050 roku Polska osiągnie neutralność węglową. W miejsce paliw kopalnych docelowo wprowadzimy miks energetyczny oparty na energii ze źródeł odnawialnych oraz energii jądrowej. Priorytetowo potraktujemy badania nad nowymi technologiami w energetyce oraz dostosowanie systemu energetycznego” – czytamy w programie partii Razem. „Zmodernizujemy rolnictwo, by zapewniało Polsce bezpieczeństwo żywnościowe przy minimalnym wpływie na środowisko oraz służyło zdrowym lokalnym wspólnotom. Stopniowo zmniejszymy zależność rolnictwa od pestycydów i nawozów sztucznych, pilnie eliminując związki najbardziej szkodliwe dla człowieka i środowiska i powstrzymując trend wymierania owadów” – przewiduje partia Zandberga.

 

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Z tych zapowiedzi możemy wywnioskować, że nie będzie ona stała na przeszkodzie dalszym działaniom zmierzającym do likwidacji strategicznych dla kraju zakładów, jak choćby Azoty. Nie można także spodziewać się, że kandydat partii Razem na prezydenta zawalczy o polski przemysł wydobywczy. Deklarując poparcie dla Zielonego Ładu, zapowiedział jedynie pomoc dla pracowników, którzy w wyniku transformacji energetycznej zostaną pozbawieni zatrudnienia. W aspekcie realizacji projektów strategicznych dla polskiej gospodarki kandydat partii Razem opowiedział się za budową w naszym kraju co najmniej trzech elektrowni atomowych. „Musimy zawrzeć ponadpartyjne porozumienie w sprawie inwestycji energetycznych. Umówmy się, że niezależnie od tego, kto w przyszłości będzie rządzić, projekt Atomowej Polski będzie konsekwentnie realizowany i rozwijany” – napisał w swoim programie.


 

POLECANE
Iran uderza na Izrael. Są doniesienia o zniszczeniach Wiadomości
Iran uderza na Izrael. Są doniesienia o zniszczeniach

Iran przeprowadził kolejny zmasowany atak rakietowy na Izrael. W całym kraju ogłoszono alarmy. Są ranni i zniszczone budynki w Hajfie oraz na południu.

Iga Świątek w Dzień dobry TVN. Jej słowa to duże zaskoczenie Wiadomości
Iga Świątek w "Dzień dobry TVN". Jej słowa to duże zaskoczenie

Iga Świątek nieczęsto opowiada publicznie o swoim życiu prywatnym, dlatego jej najnowsza rozmowa z Dorotą Wellman w „Dzień Dobry TVN” była dla fanów dużym zaskoczeniem. Zamiast opowiadać o rywalizacji na korcie, tenisistka zdradziła, jak spędza chwile poza zawodami i kto jest dla niej ważny poza sportem.

Hołownia pełniącym obowiązki prezydenta? Dziennikarka Onetu: To byłby zamach stanu polityka
Hołownia pełniącym obowiązki prezydenta? Dziennikarka Onetu: To byłby zamach stanu

- To byłby po prostu zamach stanu, gdyby Szymon Hołownia próbował nie odebrać przysięgi od prezydenta elekta - powiedziała Dominika Długosz.

Wypadek podczas zawodów motocrossowych w Gdańsku. Dwie osoby w szpitalu Wiadomości
Wypadek podczas zawodów motocrossowych w Gdańsku. Dwie osoby w szpitalu

Dwie osoby zostały poszkodowane w trakcie zawodów motocrossowych na torze w Gdańsku. Policja poinformowała, że kierujący quadem wypadł z trasy i uderzył w osobę stojącą poza torem.

Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata przebywającego w areszcie wydobywczym Wiadomości
Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata przebywającego w areszcie wydobywczym

Poseł Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata Ryszarda, który od ponad roku przebywa w areszcie wydobywczym. Polityk poinformował także o problemach zdrowotnych brata.

Polska rakieta HEXA 5 zdominowała konkurs w USA Wiadomości
Polska rakieta HEXA 5 zdominowała konkurs w USA

Studenci z Politechniki Poznańskiej zdobyli pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie rakietowym FAR OUT 2025, który odbył się na pustyni Mojave w Kalifornii. Ich innowacyjna rakieta HEXA 5, wyposażona w autorski silnik hybrydowy Broomstick 2+, nie tylko zdeklasowała konkurencję, ale także zdobyła nagrodę za najbardziej wydajny napęd hybrydowy.

Grafzero: Porozmawiajmy o Fight Club wideo
Grafzero: Porozmawiajmy o "Fight Club"

"Fight club" Daivda Finchera to film, który po prawie 30 latach od premiery nadal wzbudza kontrowersje wśród widzów. Ostatnio, Internet oburzył komentarz pewnej studentki filmoznawstwa, która wyśmiała mężczyzn oglądających "Fight club". Czy słusznie? Grafzero vlog literacki twierdzi, że warto porozmawiać o filmie Finchera.

Donald Trump: Doprowadzę do porozumienia Iranu z Izraelem polityka
Donald Trump: Doprowadzę do porozumienia Iranu z Izraelem

Według prezydenta USA Donalda Trumpa, Iran i Izrael powinny zawrzeć umowę. We wpisie na platformie Truth Social przypomniał on konflikt między Indiami i Pakistanem.

 Znany polski piosenkarz miał wypadek. Nie wystąpi w Opolu z ostatniej chwili
Znany polski piosenkarz miał wypadek. Nie wystąpi w Opolu

Tegoroczny Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu miał być wyjątkowy - pełen wspomnień, kultowych utworów i wielkich nazwisk. Jednym z artystów, na którego wielu czekało, był Ryszard Rynkowski. Niestety, jego występ został odwołany. Wszystko przez wypadek samochodowy, do którego doszło w drodze na festiwal.

13-letni Krzysztof zaginął pod Częstochową. Policja prosi o pomoc Wiadomości
13-letni Krzysztof zaginął pod Częstochową. Policja prosi o pomoc

Policjanci z Blachowni (woj. śląskie) prowadzą poszukiwania 13-letniego Krzysztofa Pokory. Chłopiec wyszedł z domu w miejscowości Hutki w sobotę 14 czerwca około godziny 18:00 i do tej pory nie wrócił. Nie skontaktował się też z rodziną.

REKLAMA

Przewodnik wyborczy "TS" – Adrian Zandberg

Adrian Zandberg popiera transformację energetyczną, emerytury stażowe oraz budowę elektrowni atomowych w Polsce.
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg / PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Odpowiedzi kandydata na prezydenta Adriana Zandberga: 

  • Zmiany w systemie emerytalnym mogą być wprowadzane tylko przy zgodzie wszystkich partnerów społecznych, w tym związków zawodowych. Popieram wprowadzenie do systemu emerytalnego mechanizmu stażowego opartego na równym stażu dla kobiet i mężczyzn.
  • Tak. Popieram projekt emerytur stażowych.
  • Zmiany klimatu są faktem, należy im przeciwdziałać. Musimy pilnie dostosować naszą gospodarkę, rolnictwo i usługi publiczne do zmieniającego się klimatu. Potrzebujemy wielkich inwestycji w energetykę jądrową i moce odnawialne. UE musi w nich uczestniczyć nie tylko poprzez skierowanie na ten cel środków, ale też przez wyłączenie wydatków na modernizację energetyki z limitu zadłużenia. To jedyna realistyczna droga do zmniejszenia emisji i obniżenia rachunków za energię.
  • Tak. Wolne niedziele powinny zostać utrzymane.
  • Tak. Płaca minimalna powinna w Polsce dalej rosnąć.
  • Opowiadam się za wzmocnieniem roli związków zawodowych.
  • Tak. Polska potrzebuje planu polityki przemysłowej. Przez brak skoordynowanej polityki przemysłowej traciliśmy szanse, które wykorzystywali inni. Potrzebujemy inwestycji w odbudowę polskich zdolności produkcyjnych i przemysłowych, szczególnie w kontekście produkcji leków czy amunicji. 
  • Tak. Należy walczyć z wyspowym bezrobociem przez lokowanie w takich miejscach nowych inwestycji przemysłowych. Popieram wprowadzenie lokalnych programów gwarancji zatrudnienia w ramach pilotaży.
  • Należy utrzymać te programy. Świadczenia powinny być automatycznie waloryzowane.

 

Równość społeczna i neutralność węglowa 

Adrian Zandberg jest kandydatem popierających programy społeczne i postulującym ich coroczną rewaloryzację. Deklaruje także poparcie dla emerytur stażowych oraz obniżenie wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Szef partii Razem angażował się także w obronę zwalnianych pracowników, nawołując np. pracodawców z Poczty Polskiej do podjęcia rozmów z załogą. To by jednak było na tyle, jeżeli chodzi o zbieżność jego programu wyborczego z postulatami Solidarności. Zandberg opowiada się bowiem za transformacją energetyczną, a „katastrofę klimatyczną” uznaje za „największe zagrożenie, jakie stoi dzisiaj przed światem”. 

„Zgodnie z rekomendacjami Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu do 2030 roku obniżymy emisję dwutlenku węgla o co najmniej połowę, a nie później niż w 2050 roku Polska osiągnie neutralność węglową. W miejsce paliw kopalnych docelowo wprowadzimy miks energetyczny oparty na energii ze źródeł odnawialnych oraz energii jądrowej. Priorytetowo potraktujemy badania nad nowymi technologiami w energetyce oraz dostosowanie systemu energetycznego” – czytamy w programie partii Razem. „Zmodernizujemy rolnictwo, by zapewniało Polsce bezpieczeństwo żywnościowe przy minimalnym wpływie na środowisko oraz służyło zdrowym lokalnym wspólnotom. Stopniowo zmniejszymy zależność rolnictwa od pestycydów i nawozów sztucznych, pilnie eliminując związki najbardziej szkodliwe dla człowieka i środowiska i powstrzymując trend wymierania owadów” – przewiduje partia Zandberga.

 

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Z tych zapowiedzi możemy wywnioskować, że nie będzie ona stała na przeszkodzie dalszym działaniom zmierzającym do likwidacji strategicznych dla kraju zakładów, jak choćby Azoty. Nie można także spodziewać się, że kandydat partii Razem na prezydenta zawalczy o polski przemysł wydobywczy. Deklarując poparcie dla Zielonego Ładu, zapowiedział jedynie pomoc dla pracowników, którzy w wyniku transformacji energetycznej zostaną pozbawieni zatrudnienia. W aspekcie realizacji projektów strategicznych dla polskiej gospodarki kandydat partii Razem opowiedział się za budową w naszym kraju co najmniej trzech elektrowni atomowych. „Musimy zawrzeć ponadpartyjne porozumienie w sprawie inwestycji energetycznych. Umówmy się, że niezależnie od tego, kto w przyszłości będzie rządzić, projekt Atomowej Polski będzie konsekwentnie realizowany i rozwijany” – napisał w swoim programie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe