Przewodnik wyborczy "TS" - Marek Jakubiak

Jakie poglądy na kwestie społeczne i gospodarcze ma Marek Jakubiak? Kandydat na prezydenta zdradza swoje stanowisko m.in. wobec emerytur i Zielonego Ładu.
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak / screen YT - Marek Jakubiak

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Poglądy Marka Jakubiaka

Na pytania zadane przeze mnie Marek Jakubiak odpowiedział dość lakonicznie. Pozwoliłem sobie rozwinąć je o informacje na temat poglądów kandydata na prezydenta dostępnych w przestrzeni publicznej.

Jeśli chodzi o programy socjalne, to Marek Jakubiak uważa, że powinny być utrzymane. Już w 2020 roku mówił na antenie Radia RMF FM, że program 500+ powinien docierać do najbiedniejszych rodzin, które najbardziej tego potrzebują. Świadczenie nie powinno trafiać do najbogatszych Polaków, bo „nie jest zasiłkiem dla bogatych, tylko dla biednych dzieci”. Jeśli zdania nie zmienił, to modyfikacji powinien ulec także program 800+.
W kwestii wieku emerytalnego Marek Jakubiak odpowiada: „Umowa społeczna jest nienaruszalna”, deklaruje także, że jest za emeryturami stażowymi po 45 latach pracy. Należy przypomnieć, że Marek Jakubiak głosował w 2016 roku „za” przywróceniem wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Poseł Jakubiak jest także za tym, żeby nie pobierać podatku dochodowego od wypłacanych przez państwo emerytur. Na antenie RFM FM powiedział, że w jego ocenie osoby bezdzietne powinny płacić wyższe składki na ZUS – oczywiście z wyjątkiem tych par, które nie mogą mieć potomstwa.

W przeszłości Jakubiak zastanawiał się także nad wprowadzeniem minimalnej emerytury dla każdego Polaka, niezależnie od stażu pracy: – Być może trzeba byłoby postanowić, że jest taka emerytura minimalna, która należy się każdemu Polakowi bez względu na to, czy pracował, płacił czy nie. „Czy się stoi, czy się leży, 1000 zł się należy”. A cała reszta należy do Ciebie – dywagował na antenie Radia ZET.

Parlamentarzysta jest zwolennikiem ograniczenia handlu w niedziele, który w jego ocenie pozwolił przetrwać małym osiedlowym sklepikom. Marek Jakubiak poparł w Sejmie obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

 

Marek Jakubiak, a pozycja związków zawodowych

W sprawie pozycji związków zawodowych w naszym kraju Jakubiak odpowiedział, że „jest na wystarczającym poziomie”. Jest za to przeciwny dalszemu wzrostowi płacy minimalnej w Polsce. 

Na uwagę zasługuje jednak jego propozycja z 2018 roku. Jakubiak zaproponował wówczas, aby pensje polityków były uzależnione od najniższej krajowej.

Wszyscy ci, którzy wypłacają sobie pensje z podatków, powinni zarabiać tak zwane mnożniki, czyli krotność minimalnej pensji w Polsce. I każda podwyżka, która następowałaby w Polsce, musiałaby się zaczynać od podnoszenia minimalnej pensji. Chcemy wyraźnie powiązać tych najbiedniejszych z tymi najbogatszymi. Logika tego działania polega na tym, że jeśli minister miałby więcej zarabiać, to najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy

– mówił na antenie radiowej Jedynki.

Marek Jakubiak stwierdził w odpowiedzi na nasze pytania, że „dostrzega” zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Z kolei na pytanie, czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia, odparł: „To zapewnia koniunktura gospodarcza”. 

 

Zmiany podatkowe i deregulacje

W swoim programie gospodarczym kandydat na prezydenta stawia na zmiany podatkowe i deregulacje. Chce, aby podatek CIT zastąpił jednoprocentowy podatek od przychodów, a kwota wolna wynosiła 12-krotność płacy minimalnej. Postuluje również uproszczenie przepisów dla firm oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uważa, że należy wspierać wysokiej jakości żywność, w tym żywność ekologiczną, gdyż jest znakiem rozpoznawczym polskiego rolnictwa. Jest zwolennikiem organizowania się rolników w spółdzielnie, a także udziału producentów rolnych w przetwórstwie i handlu.

Marek Jakubiak mówi nam: „W ogóle nie widzę Zielonego Ładu”. Wcześniej także twierdził, że Zielony Ład należy wyrzucić do kosza wraz z systemem ETS, ponieważ to „węgiel jest naszą energetyczną przyszłością”. Uważa, że Polska powinna oprzeć się na własnych źródłach energii, wrócić do „czarnego złota” i zbudować nowe bloki węglowe.
 


 

POLECANE
Iran uderza na Izrael. Są doniesienia o zniszczeniach Wiadomości
Iran uderza na Izrael. Są doniesienia o zniszczeniach

Iran przeprowadził kolejny zmasowany atak rakietowy na Izrael. W całym kraju ogłoszono alarmy. Są ranni i zniszczone budynki w Hajfie oraz na południu.

Iga Świątek w Dzień dobry TVN. Jej słowa to duże zaskoczenie Wiadomości
Iga Świątek w "Dzień dobry TVN". Jej słowa to duże zaskoczenie

Iga Świątek nieczęsto opowiada publicznie o swoim życiu prywatnym, dlatego jej najnowsza rozmowa z Dorotą Wellman w „Dzień Dobry TVN” była dla fanów dużym zaskoczeniem. Zamiast opowiadać o rywalizacji na korcie, tenisistka zdradziła, jak spędza chwile poza zawodami i kto jest dla niej ważny poza sportem.

Hołownia pełniącym obowiązki prezydenta? Dziennikarka Onetu: To byłby zamach stanu polityka
Hołownia pełniącym obowiązki prezydenta? Dziennikarka Onetu: To byłby zamach stanu

- To byłby po prostu zamach stanu, gdyby Szymon Hołownia próbował nie odebrać przysięgi od prezydenta elekta - powiedziała Dominika Długosz.

Wypadek podczas zawodów motocrossowych w Gdańsku. Dwie osoby w szpitalu Wiadomości
Wypadek podczas zawodów motocrossowych w Gdańsku. Dwie osoby w szpitalu

Dwie osoby zostały poszkodowane w trakcie zawodów motocrossowych na torze w Gdańsku. Policja poinformowała, że kierujący quadem wypadł z trasy i uderzył w osobę stojącą poza torem.

Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata przebywającego w areszcie wydobywczym Wiadomości
Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata przebywającego w areszcie wydobywczym

Poseł Jarosław Sellin prosi o wsparcie dla brata Ryszarda, który od ponad roku przebywa w areszcie wydobywczym. Polityk poinformował także o problemach zdrowotnych brata.

Polska rakieta HEXA 5 zdominowała konkurs w USA Wiadomości
Polska rakieta HEXA 5 zdominowała konkurs w USA

Studenci z Politechniki Poznańskiej zdobyli pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie rakietowym FAR OUT 2025, który odbył się na pustyni Mojave w Kalifornii. Ich innowacyjna rakieta HEXA 5, wyposażona w autorski silnik hybrydowy Broomstick 2+, nie tylko zdeklasowała konkurencję, ale także zdobyła nagrodę za najbardziej wydajny napęd hybrydowy.

Grafzero: Porozmawiajmy o Fight Club wideo
Grafzero: Porozmawiajmy o "Fight Club"

"Fight club" Daivda Finchera to film, który po prawie 30 latach od premiery nadal wzbudza kontrowersje wśród widzów. Ostatnio, Internet oburzył komentarz pewnej studentki filmoznawstwa, która wyśmiała mężczyzn oglądających "Fight club". Czy słusznie? Grafzero vlog literacki twierdzi, że warto porozmawiać o filmie Finchera.

Donald Trump: Doprowadzę do porozumienia Iranu z Izraelem polityka
Donald Trump: Doprowadzę do porozumienia Iranu z Izraelem

Według prezydenta USA Donalda Trumpa, Iran i Izrael powinny zawrzeć umowę. We wpisie na platformie Truth Social przypomniał on konflikt między Indiami i Pakistanem.

 Znany polski piosenkarz miał wypadek. Nie wystąpi w Opolu z ostatniej chwili
Znany polski piosenkarz miał wypadek. Nie wystąpi w Opolu

Tegoroczny Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu miał być wyjątkowy - pełen wspomnień, kultowych utworów i wielkich nazwisk. Jednym z artystów, na którego wielu czekało, był Ryszard Rynkowski. Niestety, jego występ został odwołany. Wszystko przez wypadek samochodowy, do którego doszło w drodze na festiwal.

13-letni Krzysztof zaginął pod Częstochową. Policja prosi o pomoc Wiadomości
13-letni Krzysztof zaginął pod Częstochową. Policja prosi o pomoc

Policjanci z Blachowni (woj. śląskie) prowadzą poszukiwania 13-letniego Krzysztofa Pokory. Chłopiec wyszedł z domu w miejscowości Hutki w sobotę 14 czerwca około godziny 18:00 i do tej pory nie wrócił. Nie skontaktował się też z rodziną.

REKLAMA

Przewodnik wyborczy "TS" - Marek Jakubiak

Jakie poglądy na kwestie społeczne i gospodarcze ma Marek Jakubiak? Kandydat na prezydenta zdradza swoje stanowisko m.in. wobec emerytur i Zielonego Ładu.
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak / screen YT - Marek Jakubiak

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Poglądy Marka Jakubiaka

Na pytania zadane przeze mnie Marek Jakubiak odpowiedział dość lakonicznie. Pozwoliłem sobie rozwinąć je o informacje na temat poglądów kandydata na prezydenta dostępnych w przestrzeni publicznej.

Jeśli chodzi o programy socjalne, to Marek Jakubiak uważa, że powinny być utrzymane. Już w 2020 roku mówił na antenie Radia RMF FM, że program 500+ powinien docierać do najbiedniejszych rodzin, które najbardziej tego potrzebują. Świadczenie nie powinno trafiać do najbogatszych Polaków, bo „nie jest zasiłkiem dla bogatych, tylko dla biednych dzieci”. Jeśli zdania nie zmienił, to modyfikacji powinien ulec także program 800+.
W kwestii wieku emerytalnego Marek Jakubiak odpowiada: „Umowa społeczna jest nienaruszalna”, deklaruje także, że jest za emeryturami stażowymi po 45 latach pracy. Należy przypomnieć, że Marek Jakubiak głosował w 2016 roku „za” przywróceniem wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Poseł Jakubiak jest także za tym, żeby nie pobierać podatku dochodowego od wypłacanych przez państwo emerytur. Na antenie RFM FM powiedział, że w jego ocenie osoby bezdzietne powinny płacić wyższe składki na ZUS – oczywiście z wyjątkiem tych par, które nie mogą mieć potomstwa.

W przeszłości Jakubiak zastanawiał się także nad wprowadzeniem minimalnej emerytury dla każdego Polaka, niezależnie od stażu pracy: – Być może trzeba byłoby postanowić, że jest taka emerytura minimalna, która należy się każdemu Polakowi bez względu na to, czy pracował, płacił czy nie. „Czy się stoi, czy się leży, 1000 zł się należy”. A cała reszta należy do Ciebie – dywagował na antenie Radia ZET.

Parlamentarzysta jest zwolennikiem ograniczenia handlu w niedziele, który w jego ocenie pozwolił przetrwać małym osiedlowym sklepikom. Marek Jakubiak poparł w Sejmie obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

 

Marek Jakubiak, a pozycja związków zawodowych

W sprawie pozycji związków zawodowych w naszym kraju Jakubiak odpowiedział, że „jest na wystarczającym poziomie”. Jest za to przeciwny dalszemu wzrostowi płacy minimalnej w Polsce. 

Na uwagę zasługuje jednak jego propozycja z 2018 roku. Jakubiak zaproponował wówczas, aby pensje polityków były uzależnione od najniższej krajowej.

Wszyscy ci, którzy wypłacają sobie pensje z podatków, powinni zarabiać tak zwane mnożniki, czyli krotność minimalnej pensji w Polsce. I każda podwyżka, która następowałaby w Polsce, musiałaby się zaczynać od podnoszenia minimalnej pensji. Chcemy wyraźnie powiązać tych najbiedniejszych z tymi najbogatszymi. Logika tego działania polega na tym, że jeśli minister miałby więcej zarabiać, to najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy

– mówił na antenie radiowej Jedynki.

Marek Jakubiak stwierdził w odpowiedzi na nasze pytania, że „dostrzega” zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Z kolei na pytanie, czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia, odparł: „To zapewnia koniunktura gospodarcza”. 

 

Zmiany podatkowe i deregulacje

W swoim programie gospodarczym kandydat na prezydenta stawia na zmiany podatkowe i deregulacje. Chce, aby podatek CIT zastąpił jednoprocentowy podatek od przychodów, a kwota wolna wynosiła 12-krotność płacy minimalnej. Postuluje również uproszczenie przepisów dla firm oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uważa, że należy wspierać wysokiej jakości żywność, w tym żywność ekologiczną, gdyż jest znakiem rozpoznawczym polskiego rolnictwa. Jest zwolennikiem organizowania się rolników w spółdzielnie, a także udziału producentów rolnych w przetwórstwie i handlu.

Marek Jakubiak mówi nam: „W ogóle nie widzę Zielonego Ładu”. Wcześniej także twierdził, że Zielony Ład należy wyrzucić do kosza wraz z systemem ETS, ponieważ to „węgiel jest naszą energetyczną przyszłością”. Uważa, że Polska powinna oprzeć się na własnych źródłach energii, wrócić do „czarnego złota” i zbudować nowe bloki węglowe.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe