Agnieszka Żurek: Brawo kibice! Nie odpuszczajmy sprawy Nowackiej

„Nowacka, chcieliśmy napisać, że jesteś w porządku, ale się przejęzyczyliśmy i dlatego jest napisane, że jesteś antypolską k…” – transparent z takim hasłem umieścili kibice Legii podczas meczu z Koroną Kielce. Hasło, w swojej wymowie jest niewątpliwie dosadne, ale mieści się w stadionowej poetyce.
Barbara Nowacka Agnieszka Żurek: Brawo kibice! Nie odpuszczajmy sprawy Nowackiej
Barbara Nowacka / (sko) PAP/Paweł Supernak

"Nie może być mowy o przejęzyczeniu"

Przypomnijmy, w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, Barbara Nowacka uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy”, gdzie powiedziała, że „na terenie okupowanym przez Niemcy polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady”. Tę wypowiedź tłumaczyła później „przejęzyczeniem”.

Transparent kibiców Legii jest dosadny, ale stanowi on adekwatny komentarz do rangi skandalu z udziałem minister edukacji narodowej. 

Słowa te wypowiedziane zostały na międzynarodowej konferencji, poświęconej edukacji historycznej, zatem nie może być mowy ani o przypadku, iż tam właśnie to kłamstwo zostało wypowiedziane, jak też o „przejęzyczeniu”, gdyż min. Nowacka czytała swój tekst z kartki

- napisali w swoim oświadczeniu członkowie Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, stanowczo domagając się natychmiastowej dymisji Nowackiej.

Minister Nowacka wykonała zadanie wpisujące się wprost w politykę historyczną Niemiec i konsekwentnie realizowaną od dziesięcioleci: zdjęcia wszelkiej odpowiedzialności Niemiec jako państwa i Niemców jako narodu za wybuch II wojny światowej oraz popełnione podczas niej niemieckie zbrodnie wojenne, ludobójstwo oraz rabunek i zniszczenie dorobku całych narodów, a obarczenia za to odpowiedzialnością mitycznych „nazistów”, których pierwszą ofiarą zdaniem współczesnych Niemców byli sami… Niemcy

- stwierdzili członkowie opozycji antykomunistycznej. 

CZYTAJ TAKŻE: „Nie ma mowy o przejęzyczeniu”. Represjonowani w stanie wojennym żądają dymisji Barbary Nowackiej

CZYTAJ TAKŻE: Agnieszka Żurek: Barbara Nowacka natychmiast do dymisji!

Pierwszy transport do Auschwitz to byli sami Polacy

Przypomnieli oni także, iż pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny był pierwotnie przeznaczony tylko dla Polaków, a pierwszy masowy transport więźniów do Auschwitz miał miejsce 14 czerwca 1940 roku i byli to wyłącznie Polacy.

O ile jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu mówienie w kontekście fałszowania prawdy historycznej o polskich dziejach można było naiwnie uznawać za „przejęzyczenia” bądź efekt „niedoinformowania”, o tyle dzisiaj, po ujawnieniu tylu przykładów konsekwentnego posługiwania się kłamstwem, nie można już łudzić się, iż jest to przypadek. Wie o tym z pewnością także minister Nowacka.

Jeśli dobrze życzyłaby Polsce, po swoim „przejęzyczeniu” sama powinna podać się do dymisji, komunikując w ten sposób i odpowiednio sprawę nagłaśniając - także na arenie międzynarodowej - że na pewne błędy w życiu politycznym nie może być zgody. Skoro trwa w swoim uporze i na swoim stanowisku, nie przestawajmy mówić chociaż my.

Domagamy się natychmiastowego odwołania Barbary Nowackiej ze stanowiska Ministra Edukacji Narodowej. Osoba, która dopuszcza się rażącego fałszowania historii i obrazy narodu polskiego, nie może pełnić tak odpowiedzialnej funkcji, która ma bezpośredni wpływ na kształtowanie wiedzy i postaw młodego pokolenia Polaków. Jej słowa są nie tylko przejawem braku szacunku dla ofiar, ale także dowodem na całkowitą niekompetencję i brak zrozumienia dla podstawowych wartości, na których opiera się polska tożsamość narodowa. Ponadto oczekujemy podjęcia działań mających na celu edukację i upowszechnianie prawdy historycznej na temat II wojny światowej oraz roli Polski w walce z nazistowskim terrorem

- napisali autorzy petycji przygotowanej przez rzeszowską "Solidarność".

W dobie walki z fałszywym określeniem „polskie obozy śmierci” tego typu wypowiedzi podważają nasze wieloletnie starania o prawdę historyczną i narażają Polskę na międzynarodowe konsekwencje.

Nie godzimy się na taką lekkomyślność i domagamy się natychmiastowej dymisji Barbary Nowackiej z funkcji Ministra Edukacji! Jej przeprosiny w mediach społecznościowych są niewystarczające i nie rekompensują w żaden sposób szkód, jakie wyrządziła jej wypowiedź

- podkreślili autorzy petycji o odwołanie Nowackiej umieszczonej na portalu wobroniepolskiejszkoly.pl.

Warto docenić wszelkie licznie podpisywane petycje o odwołanie Nowackiej ze stanowiska ministra edukacji, ale także bezkompromisową postawę kibiców umiejących lapidarnie ująć istotę sprawy i stanąć w obronie polskiej racji stanu. Cieszy, że w dobie wszechobecnej poprawności politycznej i/lub zobojętnienia na najważniejsze dla naszego kraju sprawy, istnieją jeszcze środowiska, które nie będą "kłaniać się okolicznościom", ale wykrzyczą prawdę dosadnie i głośno.
 


 

POLECANE
ZUS wydał komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał komunikat

Aplikacja mZUS ma już ponad 800 tys. użytkowników i oferuje szybki dostęp do konta ZUS, świadczeń rodzinnych i kalkulatora emerytalnego – informuje we wtorek ZUS.

tylko u nas
Ryszard Czarnecki: Polska jest trendsetterem europejskiej prawicy

Konferencja MEGA (Make Europe Great Again), której kolejna edycja właśnie trwa w Kiszyniowie, staje się ważną platformą spotkań europejskiej prawicy. O roli Polski, napięciach w Unii Europejskiej oraz kondycji mołdawskiego konserwatyzmu z Ryszardem Czarneckim rozmawia Konrad Wernicki.

Na granicy w ruch poszły proce i niebezpieczne narzędzia. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
Na granicy w ruch poszły proce i niebezpieczne narzędzia. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego zarówno ze strony Białorusi, jak i Niemiec. "Migranci używają również proc i niebezpiecznych narzędzi" - podkreśliła straż w raporcie i opublikowała nagrania.

Krok w stronę wojny. Miedwiediew grozi Trumpowi z ostatniej chwili
"Krok w stronę wojny". Miedwiediew grozi Trumpowi

"Każde nowe ultimatum jest groźbą i krokiem w stronę wojny” - stwierdził Dmitrij Miedwiediew na platformie X, odnosząc się do wypowiedzi Donalda Trumpa, który stwierdził, że "wyznaczy nowy termin ultimatum Putinowi".

Podpalenia w Polsce. ABW: Kolumbijczyk usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Podpalenia w Polsce. ABW: Kolumbijczyk usłyszał zarzuty

Funkcjonariusze ABW ustalili, że za dwoma podpaleniami, które miały miejsce w 2024 roku w Polsce stoi 27-letni Kolumbijczyk działający na zlecenie rosyjskiego wywiadu – poinformował we wtorek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

Ulewy nad Polską. Szef MSWiA: Wydaje się, że dwie najgorsze noce za nami z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Szef MSWiA: Wydaje się, że dwie najgorsze noce za nami

– Wydaje się, że te dwie noce o największym zagrożeniu już poza nami – ocenił we wtorek rano minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, zastrzegając, że czeka jeszcze na pełne informacje. Dodał, że w poniedziałek straż pożarna interweniowała blisko trzy tysiące razy.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Pogoda się stabilizuje, są prognozowane przejaśnienia, choć na wschodzie utrzyma się deszczowa aura. Nadal jednak obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 1. i 2. stopnia dla ponad 10 województw. Sprawdź na mapie, jak wygląda aktualna sytuacja.

Przewrót w KRRiT. Maciej Świrski podjął decyzję z ostatniej chwili
Przewrót w KRRiT. Maciej Świrski podjął decyzję

Maciej Świrski poinformował we wtorek rano, że nie będzie "podejmował działań zmierzających do odwrócenia poniedziałkowej decyzji członków KRRiT" o odwołaniu go z funkcji przewodniczącego Rady.

Złe wieści dla Tuska. Polacy nie mają złudzeń z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Polacy nie mają złudzeń

Blisko 80 proc. Polaków uważa, że rekonstrukcja nie wpłynęła na to, jak postrzegają rząd Donalda Tuska – wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Tolkmicko zalane. Dramatyczna sytuacja nad Zalewem Wiślanym z ostatniej chwili
Tolkmicko zalane. Dramatyczna sytuacja nad Zalewem Wiślanym

W poniedziałek w Tolkmicku w powiecie elbląskim wylała rzeka Stradanka. Strażacy i mieszkańcy wspólnie walczą ze skutkami żywiołu.

REKLAMA

Agnieszka Żurek: Brawo kibice! Nie odpuszczajmy sprawy Nowackiej

„Nowacka, chcieliśmy napisać, że jesteś w porządku, ale się przejęzyczyliśmy i dlatego jest napisane, że jesteś antypolską k…” – transparent z takim hasłem umieścili kibice Legii podczas meczu z Koroną Kielce. Hasło, w swojej wymowie jest niewątpliwie dosadne, ale mieści się w stadionowej poetyce.
Barbara Nowacka Agnieszka Żurek: Brawo kibice! Nie odpuszczajmy sprawy Nowackiej
Barbara Nowacka / (sko) PAP/Paweł Supernak

"Nie może być mowy o przejęzyczeniu"

Przypomnijmy, w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, Barbara Nowacka uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy”, gdzie powiedziała, że „na terenie okupowanym przez Niemcy polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady”. Tę wypowiedź tłumaczyła później „przejęzyczeniem”.

Transparent kibiców Legii jest dosadny, ale stanowi on adekwatny komentarz do rangi skandalu z udziałem minister edukacji narodowej. 

Słowa te wypowiedziane zostały na międzynarodowej konferencji, poświęconej edukacji historycznej, zatem nie może być mowy ani o przypadku, iż tam właśnie to kłamstwo zostało wypowiedziane, jak też o „przejęzyczeniu”, gdyż min. Nowacka czytała swój tekst z kartki

- napisali w swoim oświadczeniu członkowie Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, stanowczo domagając się natychmiastowej dymisji Nowackiej.

Minister Nowacka wykonała zadanie wpisujące się wprost w politykę historyczną Niemiec i konsekwentnie realizowaną od dziesięcioleci: zdjęcia wszelkiej odpowiedzialności Niemiec jako państwa i Niemców jako narodu za wybuch II wojny światowej oraz popełnione podczas niej niemieckie zbrodnie wojenne, ludobójstwo oraz rabunek i zniszczenie dorobku całych narodów, a obarczenia za to odpowiedzialnością mitycznych „nazistów”, których pierwszą ofiarą zdaniem współczesnych Niemców byli sami… Niemcy

- stwierdzili członkowie opozycji antykomunistycznej. 

CZYTAJ TAKŻE: „Nie ma mowy o przejęzyczeniu”. Represjonowani w stanie wojennym żądają dymisji Barbary Nowackiej

CZYTAJ TAKŻE: Agnieszka Żurek: Barbara Nowacka natychmiast do dymisji!

Pierwszy transport do Auschwitz to byli sami Polacy

Przypomnieli oni także, iż pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny był pierwotnie przeznaczony tylko dla Polaków, a pierwszy masowy transport więźniów do Auschwitz miał miejsce 14 czerwca 1940 roku i byli to wyłącznie Polacy.

O ile jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu mówienie w kontekście fałszowania prawdy historycznej o polskich dziejach można było naiwnie uznawać za „przejęzyczenia” bądź efekt „niedoinformowania”, o tyle dzisiaj, po ujawnieniu tylu przykładów konsekwentnego posługiwania się kłamstwem, nie można już łudzić się, iż jest to przypadek. Wie o tym z pewnością także minister Nowacka.

Jeśli dobrze życzyłaby Polsce, po swoim „przejęzyczeniu” sama powinna podać się do dymisji, komunikując w ten sposób i odpowiednio sprawę nagłaśniając - także na arenie międzynarodowej - że na pewne błędy w życiu politycznym nie może być zgody. Skoro trwa w swoim uporze i na swoim stanowisku, nie przestawajmy mówić chociaż my.

Domagamy się natychmiastowego odwołania Barbary Nowackiej ze stanowiska Ministra Edukacji Narodowej. Osoba, która dopuszcza się rażącego fałszowania historii i obrazy narodu polskiego, nie może pełnić tak odpowiedzialnej funkcji, która ma bezpośredni wpływ na kształtowanie wiedzy i postaw młodego pokolenia Polaków. Jej słowa są nie tylko przejawem braku szacunku dla ofiar, ale także dowodem na całkowitą niekompetencję i brak zrozumienia dla podstawowych wartości, na których opiera się polska tożsamość narodowa. Ponadto oczekujemy podjęcia działań mających na celu edukację i upowszechnianie prawdy historycznej na temat II wojny światowej oraz roli Polski w walce z nazistowskim terrorem

- napisali autorzy petycji przygotowanej przez rzeszowską "Solidarność".

W dobie walki z fałszywym określeniem „polskie obozy śmierci” tego typu wypowiedzi podważają nasze wieloletnie starania o prawdę historyczną i narażają Polskę na międzynarodowe konsekwencje.

Nie godzimy się na taką lekkomyślność i domagamy się natychmiastowej dymisji Barbary Nowackiej z funkcji Ministra Edukacji! Jej przeprosiny w mediach społecznościowych są niewystarczające i nie rekompensują w żaden sposób szkód, jakie wyrządziła jej wypowiedź

- podkreślili autorzy petycji o odwołanie Nowackiej umieszczonej na portalu wobroniepolskiejszkoly.pl.

Warto docenić wszelkie licznie podpisywane petycje o odwołanie Nowackiej ze stanowiska ministra edukacji, ale także bezkompromisową postawę kibiców umiejących lapidarnie ująć istotę sprawy i stanąć w obronie polskiej racji stanu. Cieszy, że w dobie wszechobecnej poprawności politycznej i/lub zobojętnienia na najważniejsze dla naszego kraju sprawy, istnieją jeszcze środowiska, które nie będą "kłaniać się okolicznościom", ale wykrzyczą prawdę dosadnie i głośno.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe