Solidarność: Przed nami dalszy ciąg rozmontowywania Azotów?
- Spółka jest w trudnej sytuacji, powinna więc szukać kapitału. Szuka jednak w takich miejscach, które według mnie są niedorzeczne. Na przykład chce sprzedać niemiecką Compo Expert GmbH, która w tej chwili jest chyba jedyną dochodową spółką w Grupie Azoty
- mówi w rozmowie z "Tygodnikiem Solidarność" Sławomir Kamiński, wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Grupie Azoty Puławy S.A.
Polyolefins do sprzedania?
- Docierają też do nas informacje, jakoby koncern przymierzał się do sprzedania w całości spółki Polyolefins S.A. – spółki mogącej w przyszłości być źródłem istotnych przychodów
- dodaje.
- Bardzo niebezpieczne są plany dotycząc konsolidacji wszystkich spółek remontowych w Grupie, wprawdzie oficjalnie zarząd temu zaprzecza, ale obawiamy się, że ten podmiot stanie się jedynym wykonawcą remontów we wszystkich lokalizacjach, kontrakty będą podpisane na 5-10 lat a sama spółka będzie sprzedana, podobnie jak niegdyś stało się z puławskim Medicalem. Jeśli tak by się stało to setki ludzi straci pracę i byłby to dalszy ciąg rozmontowywania Azotów
- powiedział przewodniczący Kamiński.
Compo Expert na sprzedaż
Oficjalnie Grupa Azoty nie zapowiedziała sprzedaży Polyolefins S.A. Jednak o tym, że największa polska firma chemiczna rozważa sprzedaż swojego niemieckiego biznesu nawozowego Compo Expert, powołując się na "Financial Times" podał w połowie stycznia Business Insider. Jak przekazał, krok ten wynika ze słabej sytuacji finansowej firmy, która zmaga się z tanią konkurencją z Rosji i Białorusi.
Business Insider przypomina, że w 2018 roku Azoty kupiły niemiecką firmę Compo za 235 mln euro, wzmacniając swoją pozycję jako jednego z największych producentów nawozów w Europie.
Jak przekazuje portal, w wywiadzie dla "Financial Times" wiceprezes zarządu Grupy Azoty Andrzej Skolmowski powiedział, że Azoty obecnie borykają się z niedoborem płynności i problemami z zadłużeniem. "Compo zostało przejęte kilka lat temu w innej sytuacji dla Grupy Azoty i obecnie myślimy o wiele bardziej z punktu widzenia gotówki" – cytuje Business Insider wiceprezesa Skolmowskiego.
Grupa Azoty
Grupa Azoty jest w trudnej sytuacji. Jej zadłużenie sięga ok. 10 mld zł. W lipcu ogłoszono, że Zakłady Azotowe Puławy wstrzymują produkcję melaminy. Jako powód takiej decyzji podano wysokie koszty gazu, emisji i import z krajów spoza UE.Grupa Azoty szukając oszczędności pozbywa się także pracowników. Jak zapowiedziano, w tym i w przyszłym roku grupa zamierza zredukować zatrudnienie o ok. 2 tys. osób. Solidarność działająca w Grupie Azoty od miesięcy domaga się pomocy dla Azotów ze strony państwa i nałożenia ceł na produkty napływające ze Wschodu.