Już 29 stycznia pikieta służb mundurowych w Gdańsku
Związkowcy swoją decyzję przedstawili w komunikacie z 20 stycznia br., a jako powód wskazali brak reakcji ze strony władz na przedłożone postulaty.
Postulaty
W komunikacie przypomniano, o jakie postulaty walczą mundurowi. To m.in. podwyższenie wynagrodzeń o 15% od 2025 roku, wprowadzenie świadczenia mieszkaniowego od stycznia 2025 roku, wzorowanego na rozwiązaniach dla żołnierzy zawodowych, minimalny dodatek służbowy w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatek progresywny, zmiana sposobu obliczania świadczeń emerytalnych dla funkcjonariuszy przyjętych po 31 grudnia 2012 roku, powiazanie budżetu służb mundurowych z PKB, program modernizacji służb mundurowych na lata 2026–2028, uwzględniający wzrost wynagrodzeń, uwzględnienie pracowników służb mundurowych w ustawach pragmatycznych, takich jak ustawa o Policji.
W komunikacie napisano również, że brak realizacji postulatów wpływa nie tylko na jakość pracy funkcjonariuszy, ale także na poziom bezpieczeństwa obywateli. Protest ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz decydentów na konieczność pilnego wdrożenia zgłaszanych postulatów.
Organizatorzy
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów,
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej,
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Policji,
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa,
Związek Zawodowy Celnicy PL,
Międzyregionalna Pomorska Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.
ZOBACZ TAKŻE: Solidarność: Grupa Azoty w Puławach zwalnia po cichu
ZOBACZ TAKŻE: "Idziemy do sądu pracy". Szef elbląskiej "S" o dramatycznej sytuacji pracowników Plati