Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos

Ojciec Samuel Pacholski, przeor jasnogórskiego klasztoru, który niedawno gościł pielgrzymkę kibiców i kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, wydał oświadczenie. Przyznał, że wznoszenie "haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską" nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium, ale podkreślił, że Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim.
klasztor na Jasnej Górze Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos
klasztor na Jasnej Górze / Wikipedia

Przeor nawiązał do spotkania prezesa IPN kandydującego na prezydenta z poparciem PiS Karola Nawrockiego, jakie odbyło się podczas sobotniej XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Spotkanie odbyło się po nabożeństwie, w jednej z sal klasztoru.

Spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami

W pojawiających się w internecie nagraniach ze spotkania widać np., jak 11-letni chłopiec zadaje pytanie, czy gdy Nawrocki zostanie prezydentem, to "nie dopuści lewackiej ideologii do szkół", a ten odpowiada, że do tego "nie dopuści". Gdy Nawrocki wraz chłopcem wchodzą na mównicę, zebrani zaczynają skandować "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". 

W oświadczeniu opublikowanym po tych wydarzeniach na stronach biura prasowego Jasnej Góry przeor Pacholski zaznaczył m.in., że ze zrozumieniem przyjmuje liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach i wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. "Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty" – zadeklarował.

Przeor o. Pacholski: "Jasna Góra jest dla wszystkich"

Naszym priorytetem jako gospodarzy tego miejsca jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne

– napisał przeor o. Pacholski.

Podkreślił, że paulini liczą na to, że organizatorzy pielgrzymek uszanują napisany dla nich przejrzysty i ogólnodostępny regulamin, obowiązujący wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze. Dodał, że "zakonnicy wstrzymują się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium".

Dodał jednak, że liczy na "wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje".

Zaapelował też do publicystów i dziennikarzy o "nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu". Przy okazji zauważył, że wśród głosów prawdziwej troski o Jasną Górę pojawiły się też fałszywe, których jedynym celem jest bieżąca walka polityczna 

Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny

– podkreślił paulin.

"Pielgrzymka łączy", a "prezes IPN jest jej gościem od lat"

Odnosząc się do corocznej pielgrzymki kibiców, o. Pacholski napisał, że łączy ona w wymiarze religijnym liczne, różnorodne, czasami niechętne wobec siebie środowiska, natomiast prezes IPN dr Karol Nawrocki jest jej gościem od lat. Jego zdaniem "ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich" przybyła w sobotę na Jasną Górę, by poświęcić czas na modlitwę i formację – tej grupie podziękował "za piękną duchową i patriotyczna postawę".

"Zgadzam się jednak, że wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy, by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę" – przyznał.

Przeor Jasnej Góry napisał też, że do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tam wielokrotnie. "Zgodnie z naszą zasadą: Jasna Góra jest dla wszystkich" – zadeklarował.

W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach

– zdiagnozował o. Pacholski.

Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków – jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi

– powtórzył.

O. Samuel Pacholski przypomniał, że codziennie o godz. 15.30 na Jasnej Górze sprawowana jest msza św. w intencji ojczyzny. "Każdy jest na nią zaproszony i w tych dniach szczególnie prosimy, aby włączyć się w modlitwę w tej intencji" – zakończył przeor Jasnej Góry.


 

POLECANE
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców tylko u nas
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców

Trwa realna walka o Polskę, jej kształt, przyszłość i generalnie istnienie. Starcie miedzy prawda, a oczywistym i bijącym w oczy kłamstwem, bezczelnością w wielu przypadkach tak oczywista, że aż zapierająca dech w piersiach. Jednym z elementów tego starcia jest zmiana znaczenia słów, jest też i ściśle związana z powyższym konfrontacja w sferze historii przeplatającej się z nasza rzeczywistością.

Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski

3 maja 1945 r. dekretem Krajowej Rady Narodowej Michał Rola-Żymierski został mianowany marszałkiem Polski.A ponieważ komunistyczna KRN była tworem całkowicie marionetkowym wobec Moskwy, śmiało można powiedzieć, że renegata Żymierskiego marszałkiem Polski uczynił Józef Stalin. Co ma wspólnego z dwoma przedwojennymi marszałkami Polski: Józefem Piłsudskim i Edwardem Śmigłym-Rydzem. Nic.

Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen gorące
Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen

Tak spełnia się marzenia! Przed kilkoma dniami swoją światową premierę miał nowy latający rower, tworzony przez Tomasza Patana.

Kipi gniewem. Eksperci punktują księcia Harry'ego Wiadomości
"Kipi gniewem". Eksperci punktują księcia Harry'ego

Książę Harry znalazł się w ogniu krytyki. Po tym, jak przegrał sprawę w londyńskim Sądzie Apelacyjnym dotyczącą policyjnej ochrony, udzielił emocjonalnego wywiadu BBC. Wypowiedzi Harry’ego nie spotkały się jednak z przychylnością ekspertów.

Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat Wiadomości
Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat

Policja poinformowała o fatalnym bilansie majówki na polskich drogach. Zatrzymano prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców.

Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej” z ostatniej chwili
Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej”

Nasza wspólna przyszłość nigdy nie jawiła się jaśniej - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Marco Rubio w oświadczeniu wydanym z okazji polskiego Święta Trzeciego Maja. Podkreślił, że Polska "radykalnie wzmocniła wspólne bezpieczeństwo" obu krajów.

Silny ból. Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA pilne
"Silny ból". Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA

Aleksandar Vuczić, prezydent Serbii, został w sobotę przyjęty do Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie - poinformowało jego biuro. Stało się to krótko po jego powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie z powodów zdrowotnych przedwcześnie zakończył swoją wizytę.

GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu z ostatniej chwili
GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu

GKS Katowice poinformował o śmierci Sylwestra Wilczka, jednej z największych postaci w historii śląskiego hokeja. Były reprezentant Polski i trener zmarł w wieku 88 lat.

Hit, który pokochała młodzież. Twórcy zaskoczeni frekwencją Wiadomości
Hit, który pokochała młodzież. Twórcy zaskoczeni frekwencją

Ten film to prawdziwy hit. Od jego premiery minęły już dwa miesiące, a zainteresowanie wśród widzów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Mentzen: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski polityka
Mentzen: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski

Jeżeli zostanę prezydentem uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski - powiedział w sobotę na wiecu w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Zapewnił, że będzie dbał o polskie interesy, a nie zagraniczne.

REKLAMA

Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos

Ojciec Samuel Pacholski, przeor jasnogórskiego klasztoru, który niedawno gościł pielgrzymkę kibiców i kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, wydał oświadczenie. Przyznał, że wznoszenie "haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską" nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium, ale podkreślił, że Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim.
klasztor na Jasnej Górze Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos
klasztor na Jasnej Górze / Wikipedia

Przeor nawiązał do spotkania prezesa IPN kandydującego na prezydenta z poparciem PiS Karola Nawrockiego, jakie odbyło się podczas sobotniej XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Spotkanie odbyło się po nabożeństwie, w jednej z sal klasztoru.

Spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami

W pojawiających się w internecie nagraniach ze spotkania widać np., jak 11-letni chłopiec zadaje pytanie, czy gdy Nawrocki zostanie prezydentem, to "nie dopuści lewackiej ideologii do szkół", a ten odpowiada, że do tego "nie dopuści". Gdy Nawrocki wraz chłopcem wchodzą na mównicę, zebrani zaczynają skandować "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". 

W oświadczeniu opublikowanym po tych wydarzeniach na stronach biura prasowego Jasnej Góry przeor Pacholski zaznaczył m.in., że ze zrozumieniem przyjmuje liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach i wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. "Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty" – zadeklarował.

Przeor o. Pacholski: "Jasna Góra jest dla wszystkich"

Naszym priorytetem jako gospodarzy tego miejsca jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne

– napisał przeor o. Pacholski.

Podkreślił, że paulini liczą na to, że organizatorzy pielgrzymek uszanują napisany dla nich przejrzysty i ogólnodostępny regulamin, obowiązujący wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze. Dodał, że "zakonnicy wstrzymują się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium".

Dodał jednak, że liczy na "wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje".

Zaapelował też do publicystów i dziennikarzy o "nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu". Przy okazji zauważył, że wśród głosów prawdziwej troski o Jasną Górę pojawiły się też fałszywe, których jedynym celem jest bieżąca walka polityczna 

Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny

– podkreślił paulin.

"Pielgrzymka łączy", a "prezes IPN jest jej gościem od lat"

Odnosząc się do corocznej pielgrzymki kibiców, o. Pacholski napisał, że łączy ona w wymiarze religijnym liczne, różnorodne, czasami niechętne wobec siebie środowiska, natomiast prezes IPN dr Karol Nawrocki jest jej gościem od lat. Jego zdaniem "ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich" przybyła w sobotę na Jasną Górę, by poświęcić czas na modlitwę i formację – tej grupie podziękował "za piękną duchową i patriotyczna postawę".

"Zgadzam się jednak, że wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy, by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę" – przyznał.

Przeor Jasnej Góry napisał też, że do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tam wielokrotnie. "Zgodnie z naszą zasadą: Jasna Góra jest dla wszystkich" – zadeklarował.

W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach

– zdiagnozował o. Pacholski.

Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków – jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi

– powtórzył.

O. Samuel Pacholski przypomniał, że codziennie o godz. 15.30 na Jasnej Górze sprawowana jest msza św. w intencji ojczyzny. "Każdy jest na nią zaproszony i w tych dniach szczególnie prosimy, aby włączyć się w modlitwę w tej intencji" – zakończył przeor Jasnej Góry.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe