Warszawa: tysiące osób na Narodowym Marszu dla Życia i Rodziny
„Jesteśmy na marszu, żeby Polsce, Europie i światu dawać publiczne świadectwo przywiązania do prawdziwych wartości. Na marszach spotykają się rodziny i swoim szczęściem inspirują i przekonują innych” – powiedział Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny, organizator marszu. „Marsz jest wyrazem poparcia małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Dzisiejsze wydarzenie jest nie tylko okazją do promocji rodziny, ale także pokazania aktualności pewnego wzorca kulturowego. Ważne jest to, aby stanąć w obronie tych wartości” – zaznaczył Paweł Ozdoba. „Rodzina to jest wyjątkowa komórka społeczna – miejsce, gdzie dzieje się cud narodzin” – dodał.
Ulmowie
Tegoroczne hasło marszu – „Dzieci przyszłością Polski” – nawiązało do wrześniowej beatyfikacją rodziny Ulmów, kiedy na ołtarze po raz pierwszy w historii Kościoła zostanie wyniesione nienarodzone dziecko. Paweł Ozdoba podkreślił, że hasło tegorocznego marszu przypomina o potrzebie dostrzeżenia także w dzieciach nienarodzonych przyszłości kraju. „O nie musimy się wciąż troszczyć, aby zawsze miały prawo do życia i aby nikt nie odbierał im tego fundamentalnego prawa” – powiedział Family News Service organizator marszu. Podczas wydarzenia znalazły się drobne akcenty nawiązujące do beatyfikacji.
Duchowa adopcja
Uczestnicy marszu podjęli dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego, polegającej na 9-miesięcznej modlitwie w intencji jednego nienarodzonego dziecka, którego życie jest zagrożone. „To nasz duchowy dar w nawiązaniu do hasła wydarzenia. Przypominaliśmy także nauczanie Jana Pawła II o prawie do życia. On jest patronem rodziny właśnie za swoją niezłomność w głoszeniu cywilizacji życia” – poinformował Paweł Ozdoba. Dodał: „Chcemy być jasnym sygnałem, że wciąż pamiętamy o nauczaniu papieża Polaka, uważamy je za cenne i ważne”.
Rodzina
Paweł Ozdoba od wielu lat angażuje się w działania pro-life. „Dla mnie rodzina jest bezcenną przystanią spokoju, pełną radości, szczęścia i fundamentem mojego życia prywatnego, czymś do czego można się odwołać, zawsze bezpiecznym miejscem, gwarantującym pełen zakres miłości ze strony całej rodziny, nie tylko żony i dzieci, ale też dziadków, rodzeństwa i innych” – powiedział.
Jeden z uczestników marszu podkreślił, że pomimo deszczu w wydarzeniu wzięło udział bardzo wiele rodzin. „Co więcej, to marsz międzynarodowy, słychać różne języki” – powiedział. „Rodzina to pierwsze miejsce wychowania młodego pokolenia. Chcemy pokazać, że rodzina to siła, więzi i przede wszystkim miłość” – zaznaczył inny uczestnik marszu.
Marsz
Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 roku w Warszawie. Od tamtej pory organizacji wydarzenia podjęło się ponad 150 miejscowości i miast z całej Polski. Uczestniczą w nich rodzice z dziećmi, osoby starsze, członkowie ruchów i stowarzyszeń oraz osoby publiczne. W 2022 roku w samej Warszawie maszerowało blisko 10 tys. osób.
Warszawski marsz wyruszył o 11:00 z Placu Zamkowego. Wzięli w nim udział także przedstawiciele ruchu pro-life z zagranicy. Po jego zakończeniu odbyła się Msza św. w Bazylice św. Krzyża. Na zakończenie zaplanowano w Warszawie koncert „Miastu i światu” z udziałem ok. 100 młodych osób, dzielących się doświadczeniem wiary w ich życiu, będący nawiązaniem do 40. rocznicy jednej z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Honorowym patronatem marsz objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a inicjatywę poprali biskupi warszawscy kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński.
Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny jest jedną z wielu inicjatyw pro-life podejmowanych w Polsce. Ponad 1500 osób wzięło udział w XI Zjeździe Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim, który odbył się w dniach 16-18 czerwca. Celem wydarzenia była integracja i promocja pozytywnego wizerunku rodzin wielodzietnych, towarzyszyło mu hasło „Rodzina tworzy dobry klimat”. Zjazd organizowany jest przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, który liczy obecnie ponad 10 tys. członków, skupionych w ponad stu kołach na terenie całej Polski.
Family News Service