„Mieszkanie prawem, a nie towarem”. Tusk znów puszcza oko do wyborców lewicy

Polityka mieszkaniowa będzie jednym z najważniejszych tematów w nadchodzącej kampanii wyborczej. Brak możliwości zakupu domu, mieszkania czy kawałka ziemi jest równoznaczny z brakiem szans i perspektyw na przyszłość, szczególnie dla młodych ludzi. Ci z kolei mogą odegrać decydującą rolę, zwłaszcza w kolejnych wyborach prezydenckich.
Donald Tusk, Spotkanie z młodzieżą w Łodzi „Mieszkanie prawem, a nie towarem”. Tusk znów puszcza oko do wyborców lewicy
Donald Tusk, Spotkanie z młodzieżą w Łodzi / Fot. screen YouTube / Donald Tusk - kanał oficjalny

Zjednoczona Lewica i pakt senacki

Nowa Lewica, Partia Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy podpisały 27 lutego porozumienie o współpracy w nadchodzących wyborach parlamentarnych, samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

Konsolidacja Lewicy i budowa list wyborczych ma odbywać się we współpracy z ruchami miejskimi, środowiskami feministycznymi, młodzieżowymi, klimatycznymi i społecznymi, w tym z OPZZ.

Następnego dnia politycy czterech ugrupowań opozycyjnych oraz Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” podpisali tzw. pakt senacki, deklarując wspólny start w wyborach do Izby Wyższej. Ich zdaniem taki układ jest w stanie zagwarantować nawet 65 ze 100 dostępnych mandatów. Metoda sprawdzona w poprzednich wyborach do Senatu z 2019 roku ma pozwolić opozycji na ponowne zdobycie większości w „izbie zadumy”. Po podpisaniu paktu senackiego politycy opozycji będą musieli jeszcze przejść przez negocjacje dotyczące podziału okręgów i wyboru personaliów.

Jednocześnie trzeba być świadomym tego, że wspólny start w żadnym wypadku nie oznacza, że partie opozycyjne przestały ze sobą konkurować. Platforma Obywatelska coraz szerzej uśmiecha się do lewicowego elektoratu, starając się podbierać wyborców politycznym konkurentom.

Tusk puszcza oko do wyborców lewicy

Tymczasem w Polskę wyruszył ponownie Donald Tusk, który chętnie nawiązuje w czasie swoich wystąpień do postulatów kojarzonych głównie z lewą stroną sceny politycznej. Puszczanie oka przez lidera PO do lewicowych wyborców sugeruje, w jakim kierunku dryfuje największa partia opozycyjna, a jest to kierunek, na końcu którego znajduje się liberalizacja prawa aborcyjnego czy legalizacja związków partnerskich.

Co więcej, na spotkaniu z mieszkańcami Pabianic, które odbyło się 27 lutego, Donald Tusk powtarzał lansowany wcześniej przez Lewicę slogan: „mieszkanie prawem, a nie towarem”.

– Niektórzy mówią, że to lewicowe hasło. Nie, to nie ma nic wspólnego z żadną ideologią. To elementarna przyzwoitość – podkreślał szef PO i przedstawił dwa rozwiązania proponowane przez jego ugrupowanie w tej kwestii: kredyt na zero procent dla ludzi, którzy nie ukończyli 45. roku życia i chcieliby kupić swoje pierwsze mieszkanie, a także 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania.

Następnego dnia w Łodzi lider PO dodał do tego postulat przeznaczenia 10 mld złotych dla samorządów na remonty mieszkań komunalnych.

Politycy Lewicy, czując na plecach oddech konkurencji ze strony największej partii opozycyjnej, natychmiast zareagowali.

„Tak, mieszkanie prawem, nie towarem. To dobrze, że liberałowie podchwytują nasze lewicowe hasła, ale rozwiązaniem nie jest kolejny rodzaj kredytów, czyli zmuszanie ludzi do zadłużania się w bankach, tylko budowanie tanich mieszkań na wynajem!” – napisała na Twitterze należąca do zarządu krajowego Nowej Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska w odpowiedzi na propozycję Platformy Obywatelskiej dotyczącej kredytu mieszkaniowego.

– My chcemy zainwestować w budowę nowych mieszkań, aby stały się bardziej dostępne dla ludzi. Koalicja Obywatelska chce finansować z publicznej kasy rekordowe zyski banków i deweloperów. Dopłaty do kredytów i czynszów oznaczają droższe mieszkania i wyższe czynsze – wskazywał z kolei poseł Maciej Konieczny z Partii Razem.

Gdzie dwóch się kłóci, tam trzeci korzysta

Serię spotkań wyborczych ma niedługo wznowić także lider PiS Jarosław Kaczyński, który zapewne z dużą satysfakcją obserwuje podziały i nieudane próby zjednoczenia opozycji pod jednym sztandarem.

Na ten moment najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz kilku list wyborczych w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Na jesieni opozycja może stanąć w następujących blokach: pierwszą listę może utworzyć samodzielnie Koalicja Obywatelska, drugą Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, trzecią zjednoczona Lewica, czwartą Porozumienie i Agrounia, a piątą Konfederacja.

Prawo i Sprawiedliwość musi jednak zdawać sobie sprawę, że polityka mieszkaniowa będzie jednym z najważniejszych tematów w nadchodzącej kampanii wyborczej. Brak możliwości zakupu domu, mieszkania czy kawałka ziemi jest równoznaczny z brakiem szans i perspektyw na przyszłość, szczególnie dla młodych ludzi. Ci z kolei mogą odegrać decydującą rolę, zwłaszcza w kolejnych wyborach prezydenckich, gdzie duże szanse na sukces będzie miał Rafał Trzaskowski.

Jeśli partia rządząca chce powalczyć o głosy wyborców w przedziale wiekowym 20-40 lat, musi jak najszybciej wprowadzić efektywniejsze rozwiązania od programu Mieszkanie Plus czy ostatnio zaprezentowanego „Konta mieszkaniowego”, czy „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”.

 

Tekst pochodzi z 10 (1780) numeru „Tygodnika Solidarność”.


 

POLECANE
Kryzys w jednym ze szpitali. Oddział zawiesza pracę Wiadomości
Kryzys w jednym ze szpitali. Oddział zawiesza pracę

Szpital w Ustrzykach Dolnych mierzy się z poważnym kryzysem kadrowym. Z powodu braku internistów oddział chorób wewnętrznych zostaje czasowo zamknięty. Decyzja wchodzi w życie 5 kwietnia i potrwa do 27 kwietnia.

To nie jest dobry znak. Marco Rubio skomentował sytuację na Ukrainie polityka
"To nie jest dobry znak". Marco Rubio skomentował sytuację na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Marco Rubio podczas konferencji prasowej na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli skomentował obecną sytuację na Ukrainie m.in. w sprawie ewentualnego zawieszenia broni.

Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham. Aż huczy od plotek Wiadomości
Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham. Aż huczy od plotek

Jak donosi Daily Mail, książę William zakończył współpracę z kancelarią Harbottle & Lewis, z którą przez lata związana była rodzina królewska. W jej miejsce pojawił się Mishcon de Reya - zespół, który stał u boku Diany w jednym z najgłośniejszych rozwodów w historii brytyjskiej monarchii.

Piotr Duda o zmianach w składce zdrowotnej: Skandal! Najwięcej zapłacą najbiedniejsi! tylko u nas
Piotr Duda o zmianach w składce zdrowotnej: Skandal! Najwięcej zapłacą najbiedniejsi!

"Skandal! Po dzisiejszej decyzji Sejmu znowu to pracownicy będą ponosić koszty utrzymania służby zdrowia" – napisał w mediach społecznościowych przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, komentując przegłosowane przez Sejm zmiany w składce zdrowotnej. Projekt ustawy nie był konsultowany ze związkami zawodowymi.

Straż Graniczna w oczach Polaków. Jest nowy sondaż CBOS Wiadomości
Straż Graniczna w oczach Polaków. Jest nowy sondaż CBOS

78 proc. badanych pozytywnie oceniło pracę Straży Granicznej, co oznacza, że jej notowania od września 2024 r. spadły o 7 p. proc. – wynika z ostatniego badania CBOS. Negatywne oceny tej formacji wzrosły z 3 do 5 p. proc.

Beata Szydło: Rafał Trzaskowski coraz bardziej przypomina Bronisława Komorowskiego Wiadomości
Beata Szydło: Rafał Trzaskowski coraz bardziej przypomina Bronisława Komorowskiego

– Rafał Trzaskowski coraz bardziej zaczyna przypominać Bronisława Komorowskiego z jego pomysłami typu „zmień pracę, weź kredyt” – stwierdziła europoseł Beata Szydło, komentując wystąpienie kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Zakaz startu w wyborach dla Marine Le Pen. Francuzi zabrali głos polityka
Zakaz startu w wyborach dla Marine Le Pen. Francuzi zabrali głos

49 procent Francuzów opowiada się za tym, by liderka skrajnej prawicy Marine Le Pen kandydowała w wyborach prezydenckich. Niewiele więcej - 51 procent - jest temu przeciwnych. Sondaż przeprowadził ośrodek Ifop dla rozgłośni Sud Radio.

Tragiczne doniesienia z Grudziądza. Nie żyje 11-miesięczne dziecko Wiadomości
Tragiczne doniesienia z Grudziądza. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W Grudziądzu doszło do ogromnej tragedii – zmarło 11-miesięczne dziecko. Choć lekarze jako wstępną przyczynę zgonu wpisali zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS), sprawę bada prokuratura. W związku z tą sytuacją zatrzymano rodziców dziecka.

Gratka dla miłośników astronomii. Niezwykłe zjawisko na polskim niebie Wiadomości
Gratka dla miłośników astronomii. Niezwykłe zjawisko na polskim niebie

Kwiecień i maj to prawdziwy raj dla miłośników astronomii. W tym okresie na horyzoncie pojawią się aż dwa deszcze meteorów – Lirydy i Eta Akwarydy.

Klaus Schwab zamierza zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego Wiadomości
Klaus Schwab zamierza zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego

Klaus Schwab zamierza ustąpić ze stanowiska w prezesa Światowego Forum Ekonomicznego – informuje Wall Street Journal.

REKLAMA

„Mieszkanie prawem, a nie towarem”. Tusk znów puszcza oko do wyborców lewicy

Polityka mieszkaniowa będzie jednym z najważniejszych tematów w nadchodzącej kampanii wyborczej. Brak możliwości zakupu domu, mieszkania czy kawałka ziemi jest równoznaczny z brakiem szans i perspektyw na przyszłość, szczególnie dla młodych ludzi. Ci z kolei mogą odegrać decydującą rolę, zwłaszcza w kolejnych wyborach prezydenckich.
Donald Tusk, Spotkanie z młodzieżą w Łodzi „Mieszkanie prawem, a nie towarem”. Tusk znów puszcza oko do wyborców lewicy
Donald Tusk, Spotkanie z młodzieżą w Łodzi / Fot. screen YouTube / Donald Tusk - kanał oficjalny

Zjednoczona Lewica i pakt senacki

Nowa Lewica, Partia Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy podpisały 27 lutego porozumienie o współpracy w nadchodzących wyborach parlamentarnych, samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

Konsolidacja Lewicy i budowa list wyborczych ma odbywać się we współpracy z ruchami miejskimi, środowiskami feministycznymi, młodzieżowymi, klimatycznymi i społecznymi, w tym z OPZZ.

Następnego dnia politycy czterech ugrupowań opozycyjnych oraz Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” podpisali tzw. pakt senacki, deklarując wspólny start w wyborach do Izby Wyższej. Ich zdaniem taki układ jest w stanie zagwarantować nawet 65 ze 100 dostępnych mandatów. Metoda sprawdzona w poprzednich wyborach do Senatu z 2019 roku ma pozwolić opozycji na ponowne zdobycie większości w „izbie zadumy”. Po podpisaniu paktu senackiego politycy opozycji będą musieli jeszcze przejść przez negocjacje dotyczące podziału okręgów i wyboru personaliów.

Jednocześnie trzeba być świadomym tego, że wspólny start w żadnym wypadku nie oznacza, że partie opozycyjne przestały ze sobą konkurować. Platforma Obywatelska coraz szerzej uśmiecha się do lewicowego elektoratu, starając się podbierać wyborców politycznym konkurentom.

Tusk puszcza oko do wyborców lewicy

Tymczasem w Polskę wyruszył ponownie Donald Tusk, który chętnie nawiązuje w czasie swoich wystąpień do postulatów kojarzonych głównie z lewą stroną sceny politycznej. Puszczanie oka przez lidera PO do lewicowych wyborców sugeruje, w jakim kierunku dryfuje największa partia opozycyjna, a jest to kierunek, na końcu którego znajduje się liberalizacja prawa aborcyjnego czy legalizacja związków partnerskich.

Co więcej, na spotkaniu z mieszkańcami Pabianic, które odbyło się 27 lutego, Donald Tusk powtarzał lansowany wcześniej przez Lewicę slogan: „mieszkanie prawem, a nie towarem”.

– Niektórzy mówią, że to lewicowe hasło. Nie, to nie ma nic wspólnego z żadną ideologią. To elementarna przyzwoitość – podkreślał szef PO i przedstawił dwa rozwiązania proponowane przez jego ugrupowanie w tej kwestii: kredyt na zero procent dla ludzi, którzy nie ukończyli 45. roku życia i chcieliby kupić swoje pierwsze mieszkanie, a także 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania.

Następnego dnia w Łodzi lider PO dodał do tego postulat przeznaczenia 10 mld złotych dla samorządów na remonty mieszkań komunalnych.

Politycy Lewicy, czując na plecach oddech konkurencji ze strony największej partii opozycyjnej, natychmiast zareagowali.

„Tak, mieszkanie prawem, nie towarem. To dobrze, że liberałowie podchwytują nasze lewicowe hasła, ale rozwiązaniem nie jest kolejny rodzaj kredytów, czyli zmuszanie ludzi do zadłużania się w bankach, tylko budowanie tanich mieszkań na wynajem!” – napisała na Twitterze należąca do zarządu krajowego Nowej Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska w odpowiedzi na propozycję Platformy Obywatelskiej dotyczącej kredytu mieszkaniowego.

– My chcemy zainwestować w budowę nowych mieszkań, aby stały się bardziej dostępne dla ludzi. Koalicja Obywatelska chce finansować z publicznej kasy rekordowe zyski banków i deweloperów. Dopłaty do kredytów i czynszów oznaczają droższe mieszkania i wyższe czynsze – wskazywał z kolei poseł Maciej Konieczny z Partii Razem.

Gdzie dwóch się kłóci, tam trzeci korzysta

Serię spotkań wyborczych ma niedługo wznowić także lider PiS Jarosław Kaczyński, który zapewne z dużą satysfakcją obserwuje podziały i nieudane próby zjednoczenia opozycji pod jednym sztandarem.

Na ten moment najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz kilku list wyborczych w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Na jesieni opozycja może stanąć w następujących blokach: pierwszą listę może utworzyć samodzielnie Koalicja Obywatelska, drugą Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, trzecią zjednoczona Lewica, czwartą Porozumienie i Agrounia, a piątą Konfederacja.

Prawo i Sprawiedliwość musi jednak zdawać sobie sprawę, że polityka mieszkaniowa będzie jednym z najważniejszych tematów w nadchodzącej kampanii wyborczej. Brak możliwości zakupu domu, mieszkania czy kawałka ziemi jest równoznaczny z brakiem szans i perspektyw na przyszłość, szczególnie dla młodych ludzi. Ci z kolei mogą odegrać decydującą rolę, zwłaszcza w kolejnych wyborach prezydenckich, gdzie duże szanse na sukces będzie miał Rafał Trzaskowski.

Jeśli partia rządząca chce powalczyć o głosy wyborców w przedziale wiekowym 20-40 lat, musi jak najszybciej wprowadzić efektywniejsze rozwiązania od programu Mieszkanie Plus czy ostatnio zaprezentowanego „Konta mieszkaniowego”, czy „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”.

 

Tekst pochodzi z 10 (1780) numeru „Tygodnika Solidarność”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe