„Trybunał nie jest wyższą instancją w stosunku do sądów krajowych” Przypominamy „ciekawy” list od TSUE

W ubiegłym roku europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski opublikował na Twitterze ciekawe pismo od TSUE z 14 listopada 2018, w którym Trybunał określił swoje kompetencje.
„Trybunał nie jest wyższą instancją w stosunku do sądów krajowych”
W odpowiedzi na Pana pismo z przykrością pragniemy poinformować, iż nadanie mu biegu jest niemożliwe. Jednocześnie prosimy o zapoznanie się z kilkoma informacjami na temat zadań i właściwości Trybunału Sprawiedliwości
– czytamy w piśmie od TSUE. Dokument informuje, że „Trybunał czuwa nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów”.
Wykładnia i stosowanie przepisów prawa krajowego nie podlega jego właściwości. Ponadto Trybunał nie może rozpatrywać skarg związanych z naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez władze państw Sygnatariuszy: Trybunału Sprawiedliwości nie należy mylić z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (BP 431 R6 -67 075 Strasbourg Cedex)
– czytamy.
Trybunał nie jest wyższą instancją w stosunku do sądów krajowych i nie może unieważniać ani zmieniać ich rozstrzygnięć
– poinformowano.
„... także kwestie związane z prawem unijnym”
W piśmie czytamy również, iż osoby prywatne nie mogą wnosić skarg przeciwko Instytucjom Unii do Trybunału, lecz jedynie do Sądu, a w postępowaniu takim konieczne jest by osobę prywatną reprezentował adwokat lub radca prawny, będący członkiem odpowiedniej korporacji zawodowej jednego z Państw Członkowskich.
Poinformowano również, iż „rozstrzyganie sporów z udziałem Państw Członkowskich bądź ich organów, jak również sporów między osobami prywatnymi, podlega wyłącznej właściwości sądów krajowych”.
Dotyczy to także przypadków, gdy w grę wchodzą kwestie związane z prawem unijnym. Każdy sąd Państwa Członkowskiego ma natomiast możliwość zwrócenia się do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, w celu rozstrzygnięcia kwestii związanych z prawem unijnym. Uprawnienie to nie przysługuje stronom sporu
– podsumowuje TSUE.
Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE
Komisja Europejska zdecydowała w środę o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o spór o prymat prawa UE nad prawem państw członkowskich.
Komisja wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 22 grudnia 2021 r.
CZYTAJ WIĘCEJ: KE kieruje do TSUE skargę przeciwko Polsce
Może Polską zajmuje się jakiś inny TSUE ?!
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) February 20, 2022
⬇️ pic.twitter.com/6VJ0R5o0bl