„Czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej konferencji w 2022 roku?” Jest wniosek do ABW

Poseł SP Jacek Ozdoba poinformował, że zwraca się do ABW o zbadanie, czy europoseł PO Radosław Sikorski spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w listopadzie 2022 r. na konferencji SBY Forum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, za doradztwo przy której otrzymywał wynagrodzenie.
Radosław Sikorski „Czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej konferencji w 2022 roku?” Jest wniosek do ABW
Radosław Sikorski / fot. PAP/Andrzej Lange

Sam Sikorski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zapewnił, że od momentu, kiedy przestał być ministrem spraw zagranicznych nie rozmawiał ani razu z Ławrowem.

100 tys. dolarów rocznie

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Ozdoba, poseł SP oraz wiceminister klimatu i środowiska, powrócił do doniesień holenderskiego dziennika "NRC", że Sikorski otrzymywał wynagrodzenie 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozmówcy gazety twierdzą, że zachowanie Sikorskiego "podczas głosowań (w PE) w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia”.

Ozdoba stwierdził, że na konferencji SBY Forum w listopadzie 2022 roku obecny był m.in. szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Dowiadujemy się, że w tym samym czasie, kiedy na konferencji przebywa Ławrow, przebywa również były minister SZ Polski, europdeputowany PO Radosław Sikorski. Sikorski otrzymuje (...) 100 tys. dolarów od Emiratów, a potem jedzie na taką konferencję, gdzie jednocześnie - już po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - przebywa Ławrow

– mówił.

– Dlatego składam wniosek do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu zweryfikowania, czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej już listopadowej konferencji w 2022 roku. Poza tym należy wyjaśnić, czy czasami finansowanie Radosława Sikorskiego nie jest pośrednio rolą Federacji Rosyjskiej – powiedział Ozdoba.

Wniosek do ABW

Ozdoba mówił, chodzi o odpowiedź na pytanie, czy "Federacja Rosyjska przez to forum Sir Bani Yas w jakiś sposób pośrednio nie ma wpływu czy nie jest udziałowcem - za mało wiemy o tej konferencji, byśmy mogli odciąć jakieś spekulacje". Dodał, że sprawę powinien wyjaśnić Sikorski, ale również organy państwowe - stąd też pismo do ABW.

Sikorski do kwestii konferencji w ZEA i obecności tam Ławrowa odniósł się w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w "Gazecie Wyborczej".

– Od razu wyjaśniam: nie ja go zapraszałem, nie byłem tego dnia na konferencji i nie rozmawiałem z nim ani razu od wyjścia z MSZ. Pamiętajmy też, że na tego typu konferencje zaprasza się oficjeli także z krajów autorytarnych, od Chin i Iranu po Azerbejdżan czy Rosję, bo konferencje nie są po to, aby pić herbatkę z przyjaciółmi, lecz aby wysłuchać i zmierzyć się z rywalami i wrogami – powiedział "GW" były szef MSZ.

Do doniesień holenderskiego dziennika "NRC" Sikorski odniósł się w opublikowanym w ubiegłym tygodniu piśmie skierowanym do redaktora naczelnego gazety. Podkreślił w nim, że "jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum" i zaznaczył, że jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.

Sikorski wskazał, że został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku - a więc na dwa lata przed wyborem do PE. "Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna" - podkreślił. W poniedziałek we wpisie na Twitterze Sikorski napisał, że "okazuje się, że we wszystkich trzech głosowaniach w parlamencie europejskim, w których pojawiały się ZEA PiS głosował identycznie z grupą EPP, czyli tak jak on".

Od 10 lutego CBA prowadzi kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych Sikorskiego w latach 2019-2022 w związku z wykonywaniem przez niego mandatu posła do PE. Kontrola ma się zakończyć w maju, ale może zostać przedłużona o kolejne pół roku.

Sam Sikorski w jednym z wpisów na Twitterze podkreślił, że jego "dodatkowe dochody są skrupulatnie zadeklarowane w oświadczeniu majątkowym na stronach Sejmu RP". W opublikowanych na tej stronie oświadczeniach majątkowych Sikorskiego za lata: 2019, 2020, 2021 w rubryce dotyczącej innych dochodów z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo zajęć, wpisane jest, że jako członek Rady Doradczej konferencji Sir Bani Yas Forum, w każdym z tych lat otrzymał 100 tys. dolarów.


 

POLECANE
Ursula von der Leyen pokaże wiadomości od szefa Pfizera? Wraca sprawa afery Pfizergate Wiadomości
Ursula von der Leyen pokaże wiadomości od szefa Pfizera? Wraca sprawa afery "Pfizergate"

TSUE zdecyduje, czy Komisja Europejska miała prawo utajnić SMS-y Ursuli von der Leyen z szefem Pfizera w sprawie kontraktu na szczepionki.

Grupa amerykańskich kongresmenów oficjalnie zapytała UE, jak zamierza reagować na łamanie demokracji przez Tuska z ostatniej chwili
Grupa amerykańskich kongresmenów oficjalnie zapytała UE, jak zamierza reagować na łamanie demokracji przez Tuska

Amerykańscy kongresmeni z Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów skierowali do Unii Europejskiej list z pytaniami o działania rządu Donalda Tuska. Ich obawy dotyczą wolności słowa, nadużywania prawa wobec opozycji oraz możliwej cenzury treści w internecie – również tych publikowanych w USA.

Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

REKLAMA

„Czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej konferencji w 2022 roku?” Jest wniosek do ABW

Poseł SP Jacek Ozdoba poinformował, że zwraca się do ABW o zbadanie, czy europoseł PO Radosław Sikorski spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w listopadzie 2022 r. na konferencji SBY Forum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, za doradztwo przy której otrzymywał wynagrodzenie.
Radosław Sikorski „Czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej konferencji w 2022 roku?” Jest wniosek do ABW
Radosław Sikorski / fot. PAP/Andrzej Lange

Sam Sikorski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zapewnił, że od momentu, kiedy przestał być ministrem spraw zagranicznych nie rozmawiał ani razu z Ławrowem.

100 tys. dolarów rocznie

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Ozdoba, poseł SP oraz wiceminister klimatu i środowiska, powrócił do doniesień holenderskiego dziennika "NRC", że Sikorski otrzymywał wynagrodzenie 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozmówcy gazety twierdzą, że zachowanie Sikorskiego "podczas głosowań (w PE) w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia”.

Ozdoba stwierdził, że na konferencji SBY Forum w listopadzie 2022 roku obecny był m.in. szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Dowiadujemy się, że w tym samym czasie, kiedy na konferencji przebywa Ławrow, przebywa również były minister SZ Polski, europdeputowany PO Radosław Sikorski. Sikorski otrzymuje (...) 100 tys. dolarów od Emiratów, a potem jedzie na taką konferencję, gdzie jednocześnie - już po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - przebywa Ławrow

– mówił.

– Dlatego składam wniosek do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu zweryfikowania, czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej już listopadowej konferencji w 2022 roku. Poza tym należy wyjaśnić, czy czasami finansowanie Radosława Sikorskiego nie jest pośrednio rolą Federacji Rosyjskiej – powiedział Ozdoba.

Wniosek do ABW

Ozdoba mówił, chodzi o odpowiedź na pytanie, czy "Federacja Rosyjska przez to forum Sir Bani Yas w jakiś sposób pośrednio nie ma wpływu czy nie jest udziałowcem - za mało wiemy o tej konferencji, byśmy mogli odciąć jakieś spekulacje". Dodał, że sprawę powinien wyjaśnić Sikorski, ale również organy państwowe - stąd też pismo do ABW.

Sikorski do kwestii konferencji w ZEA i obecności tam Ławrowa odniósł się w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w "Gazecie Wyborczej".

– Od razu wyjaśniam: nie ja go zapraszałem, nie byłem tego dnia na konferencji i nie rozmawiałem z nim ani razu od wyjścia z MSZ. Pamiętajmy też, że na tego typu konferencje zaprasza się oficjeli także z krajów autorytarnych, od Chin i Iranu po Azerbejdżan czy Rosję, bo konferencje nie są po to, aby pić herbatkę z przyjaciółmi, lecz aby wysłuchać i zmierzyć się z rywalami i wrogami – powiedział "GW" były szef MSZ.

Do doniesień holenderskiego dziennika "NRC" Sikorski odniósł się w opublikowanym w ubiegłym tygodniu piśmie skierowanym do redaktora naczelnego gazety. Podkreślił w nim, że "jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum" i zaznaczył, że jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.

Sikorski wskazał, że został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku - a więc na dwa lata przed wyborem do PE. "Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna" - podkreślił. W poniedziałek we wpisie na Twitterze Sikorski napisał, że "okazuje się, że we wszystkich trzech głosowaniach w parlamencie europejskim, w których pojawiały się ZEA PiS głosował identycznie z grupą EPP, czyli tak jak on".

Od 10 lutego CBA prowadzi kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych Sikorskiego w latach 2019-2022 w związku z wykonywaniem przez niego mandatu posła do PE. Kontrola ma się zakończyć w maju, ale może zostać przedłużona o kolejne pół roku.

Sam Sikorski w jednym z wpisów na Twitterze podkreślił, że jego "dodatkowe dochody są skrupulatnie zadeklarowane w oświadczeniu majątkowym na stronach Sejmu RP". W opublikowanych na tej stronie oświadczeniach majątkowych Sikorskiego za lata: 2019, 2020, 2021 w rubryce dotyczącej innych dochodów z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo zajęć, wpisane jest, że jako członek Rady Doradczej konferencji Sir Bani Yas Forum, w każdym z tych lat otrzymał 100 tys. dolarów.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe