Grupa amerykańskich kongresmenów oficjalnie zapytała UE, jak zamierza reagować na łamanie demokracji przez rząd Tuska

Czy Polska łamie zasady demokracji?
Według kongresmenów rząd Donalda Tuska może nadużywać wymiaru sprawiedliwości do walki z opozycją – zwłaszcza z Prawem i Sprawiedliwością. W liście wskazano m.in. sprawę odebrania immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu czy zatrzymanie księdza Michała Olszewskiego, którego służby Tuska powiązały z poprzednim rządem.
Rząd polskiego premiera Donalda Tuska wykorzystuje polski system wymiaru sprawiedliwości jako broń do atakowania i cenzurowania przeciwników politycznych (…) uprzejmie prosimy o informacje na temat tego, czy i w jaki sposób Unia Europejska zamierza zająć się tymi działaniami
– piszą kongresmeni.
Zwrócono także uwagę na doniesienia o nieludzkim traktowaniu osób związanych z opozycją i możliwym naruszaniu ich praw w toku śledztw.
Pojawiły się doniesienia, że śledczy poważnie znęcali się nad współpracownikami PiS, w tym nad jedną byłą główną asystentką, która zmarła na zawał serca zaledwie kilka dni po tym, jak odmówiono jej dostępu do jej adwokata podczas przesłuchania. Wcześniej, w marcu 2024 r., polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) aresztowała księdza Michała Olszewskiego, księdza katolickiego, który rzekomo przyjaźnił się z polskim ministrem sprawiedliwości w rządzie PiS, pod zarzutami, które rzekomo nie były poparte faktami ani dokumentacją. Raporty wskazują również, że ABW nieludzko traktowała księdza Olszewskiego
– czytamy w liście.
- Niemcy nawet nie pytają Polaków. Jest odpowiedź Bundeswehry ws. samochodów niemieckiej armii w Polsce
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Komunikat dla mieszkańców Wrocławia. Awaria: sprawdź, gdzie nie będzie wody
- Brytyjski ''Daily Mail'' zdecydował. Polskie miasto pierwsze w rankingu
- Stanowski wyjaśnia słowa skierowane do Wysockiej-Schnepf. "Zasłużyła całą swoją hejterską działalnością"
- Leon XIV pojedzie na Ukrainę
Uderzenie w konserwatywne media
Amerykanie zauważyli, że rząd może też uciszać krytyczne media – np. poprzez sugestię odebrania licencji stacji Telewizja Republika. To – zdaniem autorów listu – budzi pytania o przestrzeganie standardów demokratycznych.
Cenzura w sieci dotknie także Amerykanów?
List wskazuje też na inny, niepokojący aspekt. Wicepremier Krzysztof Gawkowski domagał się od TikToka usunięcia z platformy treści sugerujących, że auta elektryczne nie są ekologiczne. Dla Kongresu to przykład, że polskie działania mogą wpływać na globalną wolność słowa, w tym na wolność słowa obywateli USA.
Chodzi o unijne przepisy – Digital Services Act (DSA) – które zobowiązują platformy do usuwania tzw. dezinformacji. Problem w tym, że globalne firmy często stosują jeden system moderacji na całym świecie. A to może prowadzić do sytuacji, w której cenzura w jednym kraju wpływa na treści dostępne w innym.
Gdzie jest reakcja UE?
W liście pada pytanie, czy i jak Unia Europejska zamierza odpowiedzieć na działania rządu Tuska. Kongresmeni oczekują briefingu od komisarza Michaela McGratha, by wyjaśnił, czy Bruksela stosuje wobec Polski takie same standardy jak wcześniej – gdy krytykowała rządy PiS.
Autorzy pisma wyrażają obawy o możliwy podwójny standard: UE była surowa wobec poprzedniej władzy, a teraz – ich zdaniem – milczy, mimo poważnych sygnałów naruszeń.
Wszystkie te działania łącznie budzą obawy, czy rząd Tuska podtrzymuje demokratyczne wartości UE i czy będzie dalej próbował uciszyć swoich rywali politycznych, stosując antydemokratyczne prawa. (…) Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej UE jest zobowiązana do zapewnienia, że państwa członkowskie, w tym Polska, przestrzegają praworządności. (…) Komisja Europejska nie wydaje się tak chętnie krytykować rządu Tuska za jego wątpliwe działania. Ten pozorny podwójny standard budzi obawy dotyczące bezstronności UE i jej zaangażowania w ochronę praw podstawowych we wszystkich państwach członkowskich. (…) W związku z tym uprzejmie prosimy o przygotowanie briefingu na temat stanowiska UE i działań w związku z tymi niepokojącymi wydarzeniami. Prosimy o zorganizowanie briefingu przez personel UE tak szybko, jak to możliwe
– podsumowują kongresmeni.
List podpisali: Jim Jordan, Chris Smith, Andy Harris, Darrell Issa, Warren Davidson.
🚨 Today, @JudicaryGOP and four other @HouseGOP Members sent a letter to EU Commissioner Michael McGrath requesting a briefing about how the actions of Polish Prime Minister Donald Tusk’s government might infringe upon Americans’ right to free speech online and what the EU is… pic.twitter.com/1202h2BbYh
— House Judiciary GOP 🇺🇸🇺🇸🇺🇸 (@JudiciaryGOP) May 13, 2025