Przewodnik wyborczy "TS" – Adrian Zandberg

Adrian Zandberg popiera transformację energetyczną, emerytury stażowe oraz budowę elektrowni atomowych w Polsce.
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg / PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Odpowiedzi kandydata na prezydenta Adriana Zandberga: 

  • Zmiany w systemie emerytalnym mogą być wprowadzane tylko przy zgodzie wszystkich partnerów społecznych, w tym związków zawodowych. Popieram wprowadzenie do systemu emerytalnego mechanizmu stażowego opartego na równym stażu dla kobiet i mężczyzn.
  • Tak. Popieram projekt emerytur stażowych.
  • Zmiany klimatu są faktem, należy im przeciwdziałać. Musimy pilnie dostosować naszą gospodarkę, rolnictwo i usługi publiczne do zmieniającego się klimatu. Potrzebujemy wielkich inwestycji w energetykę jądrową i moce odnawialne. UE musi w nich uczestniczyć nie tylko poprzez skierowanie na ten cel środków, ale też przez wyłączenie wydatków na modernizację energetyki z limitu zadłużenia. To jedyna realistyczna droga do zmniejszenia emisji i obniżenia rachunków za energię.
  • Tak. Wolne niedziele powinny zostać utrzymane.
  • Tak. Płaca minimalna powinna w Polsce dalej rosnąć.
  • Opowiadam się za wzmocnieniem roli związków zawodowych.
  • Tak. Polska potrzebuje planu polityki przemysłowej. Przez brak skoordynowanej polityki przemysłowej traciliśmy szanse, które wykorzystywali inni. Potrzebujemy inwestycji w odbudowę polskich zdolności produkcyjnych i przemysłowych, szczególnie w kontekście produkcji leków czy amunicji. 
  • Tak. Należy walczyć z wyspowym bezrobociem przez lokowanie w takich miejscach nowych inwestycji przemysłowych. Popieram wprowadzenie lokalnych programów gwarancji zatrudnienia w ramach pilotaży.
  • Należy utrzymać te programy. Świadczenia powinny być automatycznie waloryzowane.

 

Równość społeczna i neutralność węglowa 

Adrian Zandberg jest kandydatem popierających programy społeczne i postulującym ich coroczną rewaloryzację. Deklaruje także poparcie dla emerytur stażowych oraz obniżenie wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Szef partii Razem angażował się także w obronę zwalnianych pracowników, nawołując np. pracodawców z Poczty Polskiej do podjęcia rozmów z załogą. To by jednak było na tyle, jeżeli chodzi o zbieżność jego programu wyborczego z postulatami Solidarności. Zandberg opowiada się bowiem za transformacją energetyczną, a „katastrofę klimatyczną” uznaje za „największe zagrożenie, jakie stoi dzisiaj przed światem”. 

„Zgodnie z rekomendacjami Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu do 2030 roku obniżymy emisję dwutlenku węgla o co najmniej połowę, a nie później niż w 2050 roku Polska osiągnie neutralność węglową. W miejsce paliw kopalnych docelowo wprowadzimy miks energetyczny oparty na energii ze źródeł odnawialnych oraz energii jądrowej. Priorytetowo potraktujemy badania nad nowymi technologiami w energetyce oraz dostosowanie systemu energetycznego” – czytamy w programie partii Razem. „Zmodernizujemy rolnictwo, by zapewniało Polsce bezpieczeństwo żywnościowe przy minimalnym wpływie na środowisko oraz służyło zdrowym lokalnym wspólnotom. Stopniowo zmniejszymy zależność rolnictwa od pestycydów i nawozów sztucznych, pilnie eliminując związki najbardziej szkodliwe dla człowieka i środowiska i powstrzymując trend wymierania owadów” – przewiduje partia Zandberga.

 

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Z tych zapowiedzi możemy wywnioskować, że nie będzie ona stała na przeszkodzie dalszym działaniom zmierzającym do likwidacji strategicznych dla kraju zakładów, jak choćby Azoty. Nie można także spodziewać się, że kandydat partii Razem na prezydenta zawalczy o polski przemysł wydobywczy. Deklarując poparcie dla Zielonego Ładu, zapowiedział jedynie pomoc dla pracowników, którzy w wyniku transformacji energetycznej zostaną pozbawieni zatrudnienia. W aspekcie realizacji projektów strategicznych dla polskiej gospodarki kandydat partii Razem opowiedział się za budową w naszym kraju co najmniej trzech elektrowni atomowych. „Musimy zawrzeć ponadpartyjne porozumienie w sprawie inwestycji energetycznych. Umówmy się, że niezależnie od tego, kto w przyszłości będzie rządzić, projekt Atomowej Polski będzie konsekwentnie realizowany i rozwijany” – napisał w swoim programie.


 

POLECANE
Niebawem rusza ewakuacja Polaków z Izraela. Za transport zapłacą... z własnej kieszeni z ostatniej chwili
Niebawem rusza ewakuacja Polaków z Izraela. Za transport zapłacą... z własnej kieszeni

Polacy przebywający się w Izraelu – kraju niebezpiecznym ze względu na otwarty konflikt wojskowy z Iranem – mogą już szykować się na powrót do kraju. Ewakuacja ponad 200 osób zarejestrowanych w systemie Odyseusz ma ruszyć w poniedziałek lub wtorek. Niestety, na tym koniec dobrych wiadomości. 

Iran trafił w strategiczne obiekty Izraela z ostatniej chwili
Iran trafił w strategiczne obiekty Izraela

Ropociągi i linie przesyłowe między poszczególnymi blokami rafinerii ropy naftowej w Hajfie zostały uszkodzone na skutek irańskich ataków rakietowych – poinformował izraelski operator w komunikacie przesłanym giełdzie w Tel Awiwie.

Katastrofa samolotu w Indiach. Wskazano możliwe przyczyny wypadku z ostatniej chwili
Katastrofa samolotu w Indiach. Wskazano możliwe przyczyny wypadku

– To mógł być prosty błąd drugiego pilota – komentuje kapitan Steve, pilot linii lotniczych i popularnego komentator katastrof lotniczych w serwisie YouTube, komentując katastrofę lotniczą, do jakiej doszło w Indiach.

Donald Tusk pokazał wykres wzrostu PKB za czasów PiS i chwali się jak swoim z ostatniej chwili
Donald Tusk pokazał wykres wzrostu PKB za czasów PiS i chwali się jak swoim

Dość popularny w sieci jest wykres wzrostu polskiego PKB w porównaniu do wzrostu PKB Japonii i Iranu. Tym razem odniósł się do niego Donald Tusk.

Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. zachodniopomorskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. zachodniopomorskiego

28 czerwca ruszy tramwaj wodny na stałej trasie między Szczecinem, Nowym Warpnem a Świnoujściem. Ma to być atrakcja zarówno dla turystów, jak i mieszkańców regionu. Znane są już ceny podróży tramwajem. 

Polska truskawkową potęgą. Jesteśmy drugim producentem truskawek w UE z ostatniej chwili
Polska truskawkową potęgą. Jesteśmy drugim producentem truskawek w UE

Polska jest drugim, po Hiszpanii, producentem truskawek w Unii Europejskiej z 15 proc. udziałem w rynku. W 2024 r. produkcja tych owoców wyniosła 159 tys. ton - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Truskawki należą do najbardziej lubianych owoców przez naszych rodaków.

IMGW wydał komunikat: Upały do 32°C i gwałtowne burze z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat: Upały do 32°C i gwałtowne burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ważne ostrzeżenia pogodowe dla zachodniej części kraju. W niedzielę temperatura może sięgnąć nawet 32°C, a w wielu regionach prognozowane są gwałtowne burze z intensywnymi opadami i silnym wiatrem nawet do 75 km/h.

Hołownia pełniącym obowiązki prezydenta? Europoseł KO: Taki scenariusz jest możliwy z ostatniej chwili
Hołownia pełniącym obowiązki prezydenta? Europoseł KO: "Taki scenariusz jest możliwy"

Mecenas Michał Wawrykiewicz, europoseł Koalicji Obywatelskiej i współtwórca zaangażowanego politycznie ruchu „Wolne Sądy”, przedstawił w TVP Info kontrowersyjny scenariusz dotyczący przyszłości urzędu prezydenta. Polityk zasugerował, że jeśli nie dojdzie do ważnego zaprzysiężenia zwycięzcy wyborów prezydenckich, obowiązki głowy państwa może tymczasowo przejąć marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

 Policja: coraz więcej kradzieży w sklepach. Co złodzieje wybierają i w jakich regionach kradną najczęściej?  Wiadomości
Policja: coraz więcej kradzieży w sklepach. Co złodzieje wybierają i w jakich regionach kradną najczęściej?

Coraz więcej kradzieży w sklepach - donosi policja, przedstawiając dane z pierwszego kwartału tego roku. Według oficjalnych danych tzw. przestępstw kradzieży o znacznej wartości było o ponad 150 przypadków więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym. Co złodzieje wybierali najchętniej oraz w jakich sklepach i jakich regionach działali najczęściej? 

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Dobra wiadomość dla mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków – zakończył się remont torowiska na ulicy Franciszkańskiej. Jak zapowiedziały władze miasta, ruch tramwajowy na tym ważnym odcinku zostanie wznowiony już w środę, 19 czerwca.

REKLAMA

Przewodnik wyborczy "TS" – Adrian Zandberg

Adrian Zandberg popiera transformację energetyczną, emerytury stażowe oraz budowę elektrowni atomowych w Polsce.
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg / PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Odpowiedzi kandydata na prezydenta Adriana Zandberga: 

  • Zmiany w systemie emerytalnym mogą być wprowadzane tylko przy zgodzie wszystkich partnerów społecznych, w tym związków zawodowych. Popieram wprowadzenie do systemu emerytalnego mechanizmu stażowego opartego na równym stażu dla kobiet i mężczyzn.
  • Tak. Popieram projekt emerytur stażowych.
  • Zmiany klimatu są faktem, należy im przeciwdziałać. Musimy pilnie dostosować naszą gospodarkę, rolnictwo i usługi publiczne do zmieniającego się klimatu. Potrzebujemy wielkich inwestycji w energetykę jądrową i moce odnawialne. UE musi w nich uczestniczyć nie tylko poprzez skierowanie na ten cel środków, ale też przez wyłączenie wydatków na modernizację energetyki z limitu zadłużenia. To jedyna realistyczna droga do zmniejszenia emisji i obniżenia rachunków za energię.
  • Tak. Wolne niedziele powinny zostać utrzymane.
  • Tak. Płaca minimalna powinna w Polsce dalej rosnąć.
  • Opowiadam się za wzmocnieniem roli związków zawodowych.
  • Tak. Polska potrzebuje planu polityki przemysłowej. Przez brak skoordynowanej polityki przemysłowej traciliśmy szanse, które wykorzystywali inni. Potrzebujemy inwestycji w odbudowę polskich zdolności produkcyjnych i przemysłowych, szczególnie w kontekście produkcji leków czy amunicji. 
  • Tak. Należy walczyć z wyspowym bezrobociem przez lokowanie w takich miejscach nowych inwestycji przemysłowych. Popieram wprowadzenie lokalnych programów gwarancji zatrudnienia w ramach pilotaży.
  • Należy utrzymać te programy. Świadczenia powinny być automatycznie waloryzowane.

 

Równość społeczna i neutralność węglowa 

Adrian Zandberg jest kandydatem popierających programy społeczne i postulującym ich coroczną rewaloryzację. Deklaruje także poparcie dla emerytur stażowych oraz obniżenie wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Szef partii Razem angażował się także w obronę zwalnianych pracowników, nawołując np. pracodawców z Poczty Polskiej do podjęcia rozmów z załogą. To by jednak było na tyle, jeżeli chodzi o zbieżność jego programu wyborczego z postulatami Solidarności. Zandberg opowiada się bowiem za transformacją energetyczną, a „katastrofę klimatyczną” uznaje za „największe zagrożenie, jakie stoi dzisiaj przed światem”. 

„Zgodnie z rekomendacjami Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu do 2030 roku obniżymy emisję dwutlenku węgla o co najmniej połowę, a nie później niż w 2050 roku Polska osiągnie neutralność węglową. W miejsce paliw kopalnych docelowo wprowadzimy miks energetyczny oparty na energii ze źródeł odnawialnych oraz energii jądrowej. Priorytetowo potraktujemy badania nad nowymi technologiami w energetyce oraz dostosowanie systemu energetycznego” – czytamy w programie partii Razem. „Zmodernizujemy rolnictwo, by zapewniało Polsce bezpieczeństwo żywnościowe przy minimalnym wpływie na środowisko oraz służyło zdrowym lokalnym wspólnotom. Stopniowo zmniejszymy zależność rolnictwa od pestycydów i nawozów sztucznych, pilnie eliminując związki najbardziej szkodliwe dla człowieka i środowiska i powstrzymując trend wymierania owadów” – przewiduje partia Zandberga.

 

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Z tych zapowiedzi możemy wywnioskować, że nie będzie ona stała na przeszkodzie dalszym działaniom zmierzającym do likwidacji strategicznych dla kraju zakładów, jak choćby Azoty. Nie można także spodziewać się, że kandydat partii Razem na prezydenta zawalczy o polski przemysł wydobywczy. Deklarując poparcie dla Zielonego Ładu, zapowiedział jedynie pomoc dla pracowników, którzy w wyniku transformacji energetycznej zostaną pozbawieni zatrudnienia. W aspekcie realizacji projektów strategicznych dla polskiej gospodarki kandydat partii Razem opowiedział się za budową w naszym kraju co najmniej trzech elektrowni atomowych. „Musimy zawrzeć ponadpartyjne porozumienie w sprawie inwestycji energetycznych. Umówmy się, że niezależnie od tego, kto w przyszłości będzie rządzić, projekt Atomowej Polski będzie konsekwentnie realizowany i rozwijany” – napisał w swoim programie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe