Latarnik wyborczy "TS" - Marek Jakubiak

Jakie poglądy na kwestie społeczne i gospodarcze ma Marek Jakubiak? Kandydat na prezydenta zdradza swoje stanowisko m.in. wobec emerytur i Zielonego Ładu.
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak Latarnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak / screen YT - Marek Jakubiak

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Poglądy Marka Jakubiaka

Na pytania zadane przeze mnie Marek Jakubiak odpowiedział dość lakonicznie. Pozwoliłem sobie rozwinąć je o informacje na temat poglądów kandydata na prezydenta dostępnych w przestrzeni publicznej.

Jeśli chodzi o programy socjalne, to Marek Jakubiak uważa, że powinny być utrzymane. Już w 2020 roku mówił na antenie Radia RMF FM, że program 500+ powinien docierać do najbiedniejszych rodzin, które najbardziej tego potrzebują. Świadczenie nie powinno trafiać do najbogatszych Polaków, bo „nie jest zasiłkiem dla bogatych, tylko dla biednych dzieci”. Jeśli zdania nie zmienił, to modyfikacji powinien ulec także program 800+.
W kwestii wieku emerytalnego Marek Jakubiak odpowiada: „Umowa społeczna jest nienaruszalna”, deklaruje także, że jest za emeryturami stażowymi po 45 latach pracy. Należy przypomnieć, że Marek Jakubiak głosował w 2016 roku „za” przywróceniem wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Poseł Jakubiak jest także za tym, żeby nie pobierać podatku dochodowego od wypłacanych przez państwo emerytur. Na antenie RFM FM powiedział, że w jego ocenie osoby bezdzietne powinny płacić wyższe składki na ZUS – oczywiście z wyjątkiem tych par, które nie mogą mieć potomstwa.

W przeszłości Jakubiak zastanawiał się także nad wprowadzeniem minimalnej emerytury dla każdego Polaka, niezależnie od stażu pracy: – Być może trzeba byłoby postanowić, że jest taka emerytura minimalna, która należy się każdemu Polakowi bez względu na to, czy pracował, płacił czy nie. „Czy się stoi, czy się leży, 1000 zł się należy”. A cała reszta należy do Ciebie – dywagował na antenie Radia ZET.

Parlamentarzysta jest zwolennikiem ograniczenia handlu w niedziele, który w jego ocenie pozwolił przetrwać małym osiedlowym sklepikom. Marek Jakubiak poparł w Sejmie obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

 

Marek Jakubiak, a pozycja związków zawodowych

W sprawie pozycji związków zawodowych w naszym kraju Jakubiak odpowiedział, że „jest na wystarczającym poziomie”. Jest za to przeciwny dalszemu wzrostowi płacy minimalnej w Polsce. 

Na uwagę zasługuje jednak jego propozycja z 2018 roku. Jakubiak zaproponował wówczas, aby pensje polityków były uzależnione od najniższej krajowej.

Wszyscy ci, którzy wypłacają sobie pensje z podatków, powinni zarabiać tak zwane mnożniki, czyli krotność minimalnej pensji w Polsce. I każda podwyżka, która następowałaby w Polsce, musiałaby się zaczynać od podnoszenia minimalnej pensji. Chcemy wyraźnie powiązać tych najbiedniejszych z tymi najbogatszymi. Logika tego działania polega na tym, że jeśli minister miałby więcej zarabiać, to najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy

– mówił na antenie radiowej Jedynki.

Marek Jakubiak stwierdził w odpowiedzi na nasze pytania, że „dostrzega” zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Z kolei na pytanie, czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia, odparł: „To zapewnia koniunktura gospodarcza”. 

 

Zmiany podatkowe i deregulacje

W swoim programie gospodarczym kandydat na prezydenta stawia na zmiany podatkowe i deregulacje. Chce, aby podatek CIT zastąpił jednoprocentowy podatek od przychodów, a kwota wolna wynosiła 12-krotność płacy minimalnej. Postuluje również uproszczenie przepisów dla firm oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uważa, że należy wspierać wysokiej jakości żywność, w tym żywność ekologiczną, gdyż jest znakiem rozpoznawczym polskiego rolnictwa. Jest zwolennikiem organizowania się rolników w spółdzielnie, a także udziału producentów rolnych w przetwórstwie i handlu.

Marek Jakubiak mówi nam: „W ogóle nie widzę Zielonego Ładu”. Wcześniej także twierdził, że Zielony Ład należy wyrzucić do kosza wraz z systemem ETS, ponieważ to „węgiel jest naszą energetyczną przyszłością”. Uważa, że Polska powinna oprzeć się na własnych źródłach energii, wrócić do „czarnego złota” i zbudować nowe bloki węglowe.
 


 

POLECANE
Rozmowy pokojowe w Stamule. Trump zabiera głos ws. obecności Putina z ostatniej chwili
Rozmowy pokojowe w Stamule. Trump zabiera głos ws. obecności Putina

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że nie wie, czy przywódca Rosji Władimir Putin pojawi się na ukraińsko-rosyjskich negocjacjach pokojowych, które mają odbyć się w czwartek w Stambule – podała agencja Reutera.

On będzie realizował politykę Brukseli. Paweł Kukiz uderza w Rafała Trzaskowskiego Wiadomości
"On będzie realizował politykę Brukseli". Paweł Kukiz uderza w Rafała Trzaskowskiego

Poseł Paweł Kukiz na antenie Radia Wnet skrytykował kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego m.in. w kwestii LGBT.

Nawrocki w Zabrzu, po odwołaniu przez mieszkańców prezydent z rekomendacji KO: To grozi całej Polsce tylko u nas
Nawrocki w Zabrzu, po odwołaniu przez mieszkańców prezydent z rekomendacji KO: To grozi całej Polsce

- To jest ten model, który grozi Polsce, gdyby prezydentem został Rafał Trzaskowski - mówi o odwołanej przez mieszkańców w referendum prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej Agnieszce Rupniewskiej Karol Nawrocki w wywiadzie dla Tysol.pl i Głosu Zabrza.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla pieszych we Wrocławiu. Jeszcze w tym roku ulica Piotra Skargi stanie się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Powstaną tam dwa nowe przejścia naziemne, które poprawią bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się – zwłaszcza dla osób z ograniczeniami ruchowymi, seniorów i rodziców z dziećmi.

Nie tym razem. Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego z ostatniej chwili
"Nie tym razem". Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego

"Pytania Pana Czuchnowskiego to nie dziennikarstwo to zwykłe hejterstwo, które ma być użyte jako paliwo w politycznym sporze" – pisze na platformie X syn Karola Nawrockiego, Daniel Nawrocki, odnosząc się do publikacji redaktora "Gazety Wyborczej" Wojciecha Czuchnowskiego.

Światowej sławy znalezisko Polaków. Ekspert zdradził, jak smakuje skarb gorące
Światowej sławy znalezisko Polaków. Ekspert zdradził, jak smakuje skarb

Polscy nurkowie dokonali niesamowitego odkrycia. Odnaleźli wrak zatopionego statku. Do odkrycia doszło w lipcu zeszłego roku, ale dopiero teraz doszło do analizy drogocennej zawartości znaleziska – 170-letniego szampana, specjalnie wyprodukowanego na dwór rosyjskiego cara Aleksandra II.

George Simion mocno o Donaldzie Tusku: Być może chce, aby jego kandydat przegrał Wiadomości
George Simion mocno o Donaldzie Tusku: Być może chce, aby jego kandydat przegrał

– Być może chce, by jego kandydat przegrał – powiedział George Simion na antenie TV Republika, komentując wpis premiera Donalda Tuska o "prorosyjskości" rumuńskiego polityka.

Nie żyje polski mistrz świata Wiadomości
Nie żyje polski mistrz świata

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje wybitny pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata w tej dziedzinie.

Polska z kontraktem na satelity. Kosiniak-Kamysz: Uzyskamy niezależność z ostatniej chwili
Polska z kontraktem na satelity. Kosiniak-Kamysz: Uzyskamy niezależność

Agencja Uzbrojenia podpisała w środę umowę na dostawę dla Wojska Polskiego systemu 3 satelitów rozpoznawczych na kwotę 860 mln zł. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dzięki Satelitarnemu Systemowi Obserwacji Ziemi Polska uzyskuje niezależność w zakresie obrazowania satelitarnego.

Nie udało się. Smutny komunikat warszawskiego zoo z ostatniej chwili
"Nie udało się". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro. Ostatnio opublikowało bardzo smutną wiadomość.

REKLAMA

Latarnik wyborczy "TS" - Marek Jakubiak

Jakie poglądy na kwestie społeczne i gospodarcze ma Marek Jakubiak? Kandydat na prezydenta zdradza swoje stanowisko m.in. wobec emerytur i Zielonego Ładu.
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak Latarnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak / screen YT - Marek Jakubiak

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Poglądy Marka Jakubiaka

Na pytania zadane przeze mnie Marek Jakubiak odpowiedział dość lakonicznie. Pozwoliłem sobie rozwinąć je o informacje na temat poglądów kandydata na prezydenta dostępnych w przestrzeni publicznej.

Jeśli chodzi o programy socjalne, to Marek Jakubiak uważa, że powinny być utrzymane. Już w 2020 roku mówił na antenie Radia RMF FM, że program 500+ powinien docierać do najbiedniejszych rodzin, które najbardziej tego potrzebują. Świadczenie nie powinno trafiać do najbogatszych Polaków, bo „nie jest zasiłkiem dla bogatych, tylko dla biednych dzieci”. Jeśli zdania nie zmienił, to modyfikacji powinien ulec także program 800+.
W kwestii wieku emerytalnego Marek Jakubiak odpowiada: „Umowa społeczna jest nienaruszalna”, deklaruje także, że jest za emeryturami stażowymi po 45 latach pracy. Należy przypomnieć, że Marek Jakubiak głosował w 2016 roku „za” przywróceniem wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Poseł Jakubiak jest także za tym, żeby nie pobierać podatku dochodowego od wypłacanych przez państwo emerytur. Na antenie RFM FM powiedział, że w jego ocenie osoby bezdzietne powinny płacić wyższe składki na ZUS – oczywiście z wyjątkiem tych par, które nie mogą mieć potomstwa.

W przeszłości Jakubiak zastanawiał się także nad wprowadzeniem minimalnej emerytury dla każdego Polaka, niezależnie od stażu pracy: – Być może trzeba byłoby postanowić, że jest taka emerytura minimalna, która należy się każdemu Polakowi bez względu na to, czy pracował, płacił czy nie. „Czy się stoi, czy się leży, 1000 zł się należy”. A cała reszta należy do Ciebie – dywagował na antenie Radia ZET.

Parlamentarzysta jest zwolennikiem ograniczenia handlu w niedziele, który w jego ocenie pozwolił przetrwać małym osiedlowym sklepikom. Marek Jakubiak poparł w Sejmie obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

 

Marek Jakubiak, a pozycja związków zawodowych

W sprawie pozycji związków zawodowych w naszym kraju Jakubiak odpowiedział, że „jest na wystarczającym poziomie”. Jest za to przeciwny dalszemu wzrostowi płacy minimalnej w Polsce. 

Na uwagę zasługuje jednak jego propozycja z 2018 roku. Jakubiak zaproponował wówczas, aby pensje polityków były uzależnione od najniższej krajowej.

Wszyscy ci, którzy wypłacają sobie pensje z podatków, powinni zarabiać tak zwane mnożniki, czyli krotność minimalnej pensji w Polsce. I każda podwyżka, która następowałaby w Polsce, musiałaby się zaczynać od podnoszenia minimalnej pensji. Chcemy wyraźnie powiązać tych najbiedniejszych z tymi najbogatszymi. Logika tego działania polega na tym, że jeśli minister miałby więcej zarabiać, to najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy

– mówił na antenie radiowej Jedynki.

Marek Jakubiak stwierdził w odpowiedzi na nasze pytania, że „dostrzega” zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Z kolei na pytanie, czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia, odparł: „To zapewnia koniunktura gospodarcza”. 

 

Zmiany podatkowe i deregulacje

W swoim programie gospodarczym kandydat na prezydenta stawia na zmiany podatkowe i deregulacje. Chce, aby podatek CIT zastąpił jednoprocentowy podatek od przychodów, a kwota wolna wynosiła 12-krotność płacy minimalnej. Postuluje również uproszczenie przepisów dla firm oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uważa, że należy wspierać wysokiej jakości żywność, w tym żywność ekologiczną, gdyż jest znakiem rozpoznawczym polskiego rolnictwa. Jest zwolennikiem organizowania się rolników w spółdzielnie, a także udziału producentów rolnych w przetwórstwie i handlu.

Marek Jakubiak mówi nam: „W ogóle nie widzę Zielonego Ładu”. Wcześniej także twierdził, że Zielony Ład należy wyrzucić do kosza wraz z systemem ETS, ponieważ to „węgiel jest naszą energetyczną przyszłością”. Uważa, że Polska powinna oprzeć się na własnych źródłach energii, wrócić do „czarnego złota” i zbudować nowe bloki węglowe.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe