Na Białorusi powstaje pierwsza na świecie parafia pw. niezwykłej polskiej błogosławionej
Uroczystości
Podczas uroczystości, której przewodniczył arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zostały wniesione relikwie, patronki parafii, a także była sprawowana pierwsza Msza św. w murach budującego się kościoła. Obecny był również biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.
Kamień węgielny został przekazany grodzieńskiej parafii przez prawnuka patronki, Stanisława Betko i pochodzi z domu rodzinnego w Lipsku nad Biebrzą, gdzie w latach 1888-1943 mieszkała błogosławiona Marianna. Relikwie – fragment tkaniny wykonanej własnoręcznie przez bł. Mariannę – do grodzieńskiej parafii przekazał biskup ełcki, Jerzy Mazur SVD. Licznie zgromadzeni parafianie i goście za wstawiennictwem bł. Marianny modlili się o umiejętność budowania zdrowych i trwałych relacji międzypokoleniowych, a także między narodami, z którymi graniczy Białoruś.
Parafia w Grodnie, która obrała sobie za patronkę polską błogosławioną powstała pod koniec 2019 roku. W lipcu br. rozpoczęła się budowa świątyni, która stanie się miejscem szczególnej modlitwy za wszystkie rodziny. Będzie to pierwsza świątynia w świecie dedykowana bł. Mariannie Biernackiej.
Beatyfikowana
Przypomnijmy, że bł. Marianna Biernacka nazywana patronką teściowych i nienarodzonych, bowiem ofiarowała swoje życie za ciężarną synową, którą Niemcy skazali na śmierć. Bł. Marianna zginęła z rąk okupantów wraz z synem i kilkudziesięcioma innymi osobami w 1943 roku w Naumowiczach koło Grodna, przed śmiercią poprosiła jedynie o dostarczenie jej różańca. Synowa Marianny, Anna Biernacka, która przeżyła wojnę, dożyła sędziwego wieku i zmarła w 2014 roku. Akt miłości bliźniego względem synowej i nienarodzonego wnuka przyczynił się do beatyfikacji Marianny Biernackiej, która nastąpiła w 1999 roku. Papież Jan Paweł II włączył ją do grona beatyfikowanych wraz w ponad setką innych męczenników okresu II wojny światowej.
Pomoc
Informacje dla tych, którzy chcieliby wesprzeć budowę świątyni:
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski
Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa
Santander Bank Polska S.A. Warszawa
wpłaty w PLN i SWIFT CODE:
WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449
w tytule przelewu podać: darowizna na budowę kościoła w Grodnie.
Ofiarę na budowę naszej świątyni można również przekazać:
Link do uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego.
Ks. Jerzy Martinowicz (KAI) / Grodno, adg