Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II w katedrze Almudena w Madrycie. Pierwsza na świecie stołeczna katedra z taką kaplicą
Kard. Carlos Osoro przypomniał w homilii, że Jan Paweł II konsekrował madrycką katedrę w 1993 r.
- W nowej kaplicy będziemy mogli się modlić, spowiadać i doświadczyć spotkania z człowiekiem, który umiłował wszystkich ludzi bez względu na konsekwencje, bronił ich, bronił godności ludzkiej istoty. To człowiek, który wyszedł z waszej ziemi, drodzy bracia Polacy. Stał się prorokiem w świecie i nauczył nas jak kochać według miary Bożej miłości... Jan Paweł II wszędzie starał się pokazać i podarować Bożą miłość. Miłość zawsze zwycięża - podkreślił kard. Osoro. Hiszpański purpurat złożył także życzenia Polakom z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości.
Kaplica Jana Pawła II
Nowa kaplica podkreśla najważniejsze aspekty z życia i duchowości Jana Pawła II. Ma charakter pielgrzymkowy i pokutny. Z jednej strony przypomina o licznych podróżach papieża, z drugiej każdy “pielgrzymując” wokół kaplicy, może zobaczyć zdjęcia z ważnych spotkań Jana Pawła II, usiąść na ławce przypominającej łódź, która jest symbolem Kościoła prowadzonego przez światło Chrystusa, wyspowiadać się i z nowymi siłami głosić Jego Ewangelię. Drewno cyprysowe, z którego została wykonana kaplica przypomina o umiłowaniu przyrody przez polskiego Papieża.
Z okazji otwarcia kaplicy Instytut Kultury Polskiej w Madrycie przygotował wystawę “Papież dialogu” oraz koncert “Unum cor et anima una”, na który tłumnie przybyli mieszkańcy Madrytu i okolic. W katedrze zabrzmiały utwory Wojciecha Kilara oraz Romualda Twardowskiego. W hołdzie Janowi Pawłowi II prof. Twardowski podarował “Arię na wiolonczelę”, która po raz pierwszy została wykonana w madryckiej katedrze.
Almudena jest pierwszą stołeczną katedrą na świecie, która może poszczycić się kaplicą Jana Pawła II.
Virgen de la Almudena
Dziewica z Almudeny (Virgen de la Almudena) jest patronką archidiecezji madryckiej, jej imię patronuje także katedrze Santa María de la Almudena w Madrycie. Według legendy wizerunek Santa María de la Real de la Almudena, wcześniej noszący nazwę „Santa María la Mayor”, został znaleziony w 1085 r. podczas podboju Madrytu przez króla Alfonsa VI de León. Nazwa "Almudena" pochodzić ma prawdopodobnie od arabskiego słowa "al-mudayna" (cytadela) i odnosić się ma do kompleksu wojskowego, który zajmował cypel, na którym obecnie stoją katedra i Pałac Królewski w Madrycie.
Najbardziej znany tradycyjny przekaz mówi, że wizerunek Maryi zamurowano w VIII w., chroniąc go w ten sposób przed najazdem arabskim. Po odbiciu Madrytu przez Hiszpanów modlono się o jego odnalezienie i po wielu dniach modlitw, podczas procesji, odpadł kawałek muru odsłaniając wizerunek wraz z palącymi się świecami. Legenda ta pochodzić ma z XIII w. Według naukowców figura ma jednak pochodzić z czasów późnego średniowiecza.
Obecna katedra Almudena stoi na miejscu dawnego, bardzo starego kościoła pw. Santa María de la Almudena. Budowla ma 102 metry długości i 73 metry wysokości, budowana była od końca XIX do końca XX wieku w kilku różnych stylach architektonicznych. Konsekrował ją papież Jan Paweł II w 1993 roku.
Marek Raczkiewicz CSsR /vaticannews / Madryt