"Nie może być bezkarności biskupów". Episkopat Francji reaguje na oskarżenia wobec jedenastu hierarchów
Przypomnijmy, że sprawa dotyczy postawienia w stan oskarżenia jedenastu francuskich biskupów, w tym sześciu aktualnych hierarchów. Oskarżenia dotyczą nadużyć seksualnych o różnym charakterze. Wielu z oskarżonych ma już wyroki procesów kanonicznych, niektóre sprawy są jeszcze w toku.
Po informacjach, podanych oficjalnie przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji, abp Érica de Moulins-Beaufort'a, obradujące w Lourdes 90. Zgromadzenie Plenarne KEF odniosło się do sprawy.
Przesłanie Konferencji Episkopatu Francji
W przesłaniu zatytułowanym „Wstrząśnięci i stanowczy” katoliccy hierarchowie odnieśli się do ujawnionych przypadków przestępstw seksualnych, jakich dopuścili się bp Michel Santier i kard. Jean-Pierre Ricard oraz innych dziewięciu biskupów, niewymienionych z nazwiska.
Przyznali, że to, czego dowiedziano się na temat bp. Michela Santier, emerytowanego biskupa Luçon i Créteil, a obecnie na temat kard. Jean’a-Pierre’a Ricard’a, emerytowanego arcybiskupa Montpellier i Bordeaux, wywołuje „zdumienie, gniew, smutek, zniechęcenie”. Rewelacje te „boleśnie dotykają ofiary”, a „wielu wiernych, kapłanów, diakonów i osób konsekrowanych jest wstrząśniętych”. – Podzielamy te uczucia. Jako członkowie tego samego ciała kościelnego, my również jesteśmy zranieni, głęboko dotknięci – napisali biskupi.
Biskup Santier
Zapewnili, że w przypadku bp. Santier’a, doskonale zdają sobie sprawę ze swoich obowiązków i podczas zgromadzenia pracowali „nad rozpoznaniem nieprawidłowości i błędów, które doprowadziły do szokującej dla wszystkich sytuacji”. Stwierdzili, że „niektórzy mogą się zastanawiać, czy prawo Kościoła nie wprowadziło jakiejś formy bezkarności lub specjalnego traktowania biskupów”, słusznie uważając, że „odpowiedzialność biskupia wzmacnia w tych, którzy ją sprawują, obowiązek prawości”. Dlatego członkowie CEF „z całą mocą” powtórzyli, że „nie ma i nie może być żadnej bezkarności dla biskupów”.
Wyjaśnili przy tym, że z racji natury swej posługi apostolskiej biskupi podlegają bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Dotyczące ich procedury są „bardziej złożone i zabierają dużo czasu”. – Zobowiązujemy się do współpracy z Stolicą Świętą w celu dokonania niezbędnych wyjaśnień i uproszczeń. Postanowiliśmy powołać Radę Monitorującą, która pozwoli nam nie stawiać czoła tym sytuacjom w pojedynkę i we własnym gronie – poinformowali hierarchowie.
Kardynał Ricard
Podczas zgromadzenia zadali sobie pytanie: „czy są, czy będą podobne sprawy?”. – Natura ludzka jest jaka jest, nikt nie jest wolny od poważnych i dramatycznych błędów. Ale możemy i chcemy wzmocnić w Kościele procesy, które maksymalnie je ograniczają i odpowiednio sobie z nimi radzą, gdy się pojawią. W tym kontekście komunikat kard. Jean’a-Pierre’a Ricarda nami wstrząsnął. Jego inicjatywa, by samemu ujawnić poważny fakt ze swej przeszłości, jest ważna. Wspomnieliśmy o wszystkich sytuacjach, o których wiemy. Dotyczą one biskupów, którzy już nie pełnią swej posługi. Wszystkie zostały poddane postępowaniu sądowemu – zaznaczyli francuscy biskupi.
Zapewnienie biskupów
- Bracia i siostry, z pokorą, ale całym sercem kontynuujemy pracę podjętą w celu uczynienia Kościoła bezpieczniejszym domem. Ofiary pozostają bardziej niż kiedykolwiek w centrum naszej uwagi. Wasze oczekiwania i żądania są uzasadnione i naprawdę wysłuchiwane. Przyjmujemy je jako pochodzące od samego Pana - czytamy.
- Podsumowując, mamy świadomość, że możemy przyczynić się do odnowionej wierności Ewangelii. Taka jest nasza zdeterminowana postawa. To jest nasza pokorna modlitwa - napisali francuscy biskupi
Oświadczenie przewodniczącego CEF
Sprawy obu hierarchów dotyczą wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, jedna z nich to nadużycie wobec nastolatki, w drugiej chodzić miało o podglądanie dorosłych mężczyzn, którym "za karę", nie będący wówczas biskupem, ks. Santier, kazał zdejmować części garderoby podczas spowiedzi.
- W tym bolesnym czasie, w którym się znajdujemy, prawda wydobywa się na światło dzienne. Zapewniam o determinacji biskupów: chcemy kontynuować rozpoczęte w ubiegłym roku dzieło transformacji, do którego zachęca proces synodalny, aby Kościół odpowiadał na swoją misję - mówił abp na zakończenie swego oficjalnego oświadczenia 7 listopada br., w którym wyjaśniał arkana powyższych spraw i przebieg procedur kanonicznych dotyczących dwóm ww. duchownych.
Cały tekst oświadczenia dostępny jest na stronie francuskiego episkopatu.
pb (KAI/eglise.catholique.fr) / Lourdes, adg