Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Mniej Polaków – mniej Polski

Według definicji austriacko-niemieckiego filozofa prawa Georga Jellinka państwo składa się z terytorium, społeczeństwa oraz władzy. Ta tzw. trójelementowa teoria państwa zakłada, że rolą państwa jest sprawowanie władzy nad obywatelami oraz kreowanie własnej wewnętrznej struktury organizacyjnej. Z definicji Jellinka jasno wynika, że nadrzędnym elementem państwa jest ludność, gdyż ani władza zwierzchnia, ani terytorium bez ludności nie miałyby żadnego znaczenia. Tak więc problem demografii jest nierozerwalnie związany z kwestią niepodległości i suwerenności. Dotyczy on również Polski, bowiem im mniej będzie Polaków, tym trudniej będzie nam zachować suwerenność i niepodległość. Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości to zatem doskonały moment, aby pochylić się nad sytuacją demograficzną w naszym kraju, dlatego najnowsze wydanie „TS” poświęcamy w szczególności tej właśnie kwestii.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Mniej Polaków – mniej Polski
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 45/2022

Suwerenność zadana

Nasze niepodległość i patriotyzm mają tę dobrą cechę, że w chwilach trudnych są do wykorzystania natychmiast. Idea obrony niepodległości jednoznacznie ofiarowuje intelektualne i uczuciowe instrumentarium pozwalające odnaleźć wspólnocie sens w wydarzeniu politycznym i historycznym o trudnym charakterze

– pisze Jakub Pacan w tekście otwierającym temat numeru.

 

Nie ulegajmy wizji nieuchronnej depopulacji Polski

Gdy po 1989 roku stało się już jasne, że zmiany modelu rodziny i sposobu życia docierają do Polski, jedną z pierwszych rzeczy, które należało zrobić, było powołanie instytucji, która będzie profesjonalnie zajmować się analizą problemu i tworzeniem programów prorodzinnych

– mówi dr Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, inicjator powstania Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Wielka zagadka dzietności

Czy kurczenie się zachodnich społeczeństw to przejaw ich ostatecznego uwiądu? Czy może raczej dojrzałej odpowiedzialności za losy świata? A może prawdziwej odpowiedzi na to pytanie należy szukać głębiej? W samej naturze kapitalizmu?

– stawia pytanie Rafał Woś.

 

Zwijamy się

Polska się wyludnia. Wraz z upływem ludzi zamykają się lokalne instytucje i transport. A brak podstawowych udogodnień sprawia, że wyludnienie postępuje. Tak wygląda duża część polskich miejscowości. Nie tylko tych małych na uboczu. Coraz częściej także dużych miast wojewódzkich

– konkluduje Barbara Michałowska w swoim artykule.

 

„Szukałem Was…”

„Krzyżyk na drogę, niech sobie idzie”, „Szkoda chłopaka, bo nie wie, co czyni”, „Bardzo dobra decyzja, dość hipokryzji!”, „A kto to jest Dawid Podsiadło?”. Deklaracja znanego piosenkarza młodego pokolenia o planowanej apostazji wywołała poruszenie opinii publicznej. I o to zapewne chodziło

– komentuje Agnieszka Żurek w swoim tekście.

 

Energetyczna broń jądrowa

Rozpoczyna się w Polsce ofensywa energetyki jądrowej. Dwie elektrownie wystartują zapewne niemal jednocześnie. Na horyzoncie rysuje się trzecia. Te decyzje to właściwa odpowiedź na działania Rosji, która przekształciła energię w broń. Miała to być broń Moskwy służąca do podboju Europy, także Polski. Właśnie wytrącamy ją Moskwie z rąk. Gdy Putin szantażuje Europę, my wybieramy współpracę ze sprawdzonymi partnerami

– analizuje Teresa Wójcik w swoim artykule.

 

Kampania Strachu

Ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy przed sezonem zimowym, niszczenie budynków mieszkalnych, ludobójstwo, blokowanie eksportu ukraińskich zbóż – to czerwone linie, które Rosja już zdołała przekroczyć. Czy Putin pójdzie dalej i naruszy „militarne tabu” w sprawie broni atomowej? Czy sięgnie po tzw. brudną bombę? A może to tylko blef?

– opisuje w artykule Marcin Krzeszowiec.

 

Z życia NSZZ „Solidarność”

 

– Nie ma systemowych rozwiązań dotyczących waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń w sferze budżetowej. Takich rozwiązań systemowych się domagamy – przekonuje Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, mówiąc o konieczności wprowadzenia przez rząd podwyżek dla szeroko rozumianej sfery budżetowej.

 

Wszyscy na Marsz

17 listopada na Marsz Godności organizowany przez NSZZ „Solidarność” ze swoimi postulatami przyjadą do stolicy zarówno górnicy, nauczyciele, strażacy, hutnicy, jak i pracownicy pomocy społecznej, sądów, prokuratur, funkcjonariusze służb mundurowych oraz przedstawiciele wielu innych zawodów. Związek zapowiada, że będzie to największa manifestacja od lat

– pisze Marcin Krzeszowiec.

 

 

Felietony:

Karol Gac „Z nienawiści do PiS”

Tadeusz Płużański „W Legionach Polskich dzięki fortelowi”

Waldemar Biniecki „Marzenia o Wielkiej Polsce”

Marek Jan Chodakiewicz „Środowisko naturalne”

Tomasz P. Terlikowski „Pozytywna zmiana w Stanach”

Cezary Krysztopa „Na Marsz Niepodległości”

 


 

POLECANE
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie… z ostatniej chwili
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie…

Trump po globalistycznej administracji Bidena odziedziczył otwarte granice z ok. 20 mln nieudokumentowanych migrantów wśród których szacuje się ilość przestępców, członków gangów na 0,5 mln. Z rocznym deficytem budżetowym w wysokości $2 bln (USD trylionów), z zadłużeniem dochodzącym do $37 bln (całe zadłużenie $103 bln!) i rocznym deficytem w wymianie handlowej $1,2 bln Ameryka była na linii pochyłej do bankrucji, dlatego takiej sytuacji nie mógł tolerować biznesmen Trump.

Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy

„Najpierw na rowerach przyjechało dwóch czerwonoarmistów, a po nich gazikiem starszy stopniem oficer i oświadczył: «Jesteście wolni, możecie iść do domu». Już w Elblągu przywitały nas hasła: «Śmierć bandytom z AK», «Zaplute karły reakcji»” – tak „wyzwolenie” niemieckiego obozu Stutthof – 9 maja 1945 r. – opisał mój Ojciec Tadeusz Ludwik Płużański we wspomnieniach „Z otchłani”.

W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej gorące
W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej

Ostatnia prosta przed zarządzonym przez śląskiego komisarza wyborczego lokalnego referendum w Zabrzu. Głosowanie nad odwołaniem przed końcem kadencji budzącej kontrowersje prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej (wystawionej do wyborów przez Koalicję Obywatelską) oraz całej Rady Miasta zdominowanej przez jej zwolenników odbędzie w całym mieście i wszystkich dzielnicach już w najbliższą niedzielę – 11 maja (w godz. 7-21)

75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu z ostatniej chwili
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan budowania wspólnoty państw zachodniej części Europy w celu zagwarantowania pokoju, rozwoju gospodarczego oraz – w dalszej kolejności – odpowiedzi na zagrożenie ze strony bloku komunistycznego. Chodziło przede wszystkim o to, aby przedstawić Niemcom taką ofertę, żeby nie opłacało im się już wszczynać kolejnej wojny. Kilkadziesiąt lat później odchodzą one jednak od idei Schumana i dokonują agresji, tyle że gospodarczej, politycznej i ideologicznej.

Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski z ostatniej chwili
Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski

Węgry wprowadzają embargo na polskie bydło i mięso do końca sierpnia w odwecie za zakaz importu węgierskich produktów z powodu epidemii pryszczycy.

Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre

„Na zbója naślij zbója”, mawiała moja babcia Gienia – świeć Panie nad Jej duszą – prosta kobieta z mazowieckiej wsi, która miała ukończone cztery klasy przedwojennej szkoły powszechnej i uniwersytet życia, ale za to ten ostatni z oceną celującą.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos

– Czwartkowa rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni.

Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny z ostatniej chwili
Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny

W piątek o godz. 20 wystartowała debata prezydencka w TV Republika. Nie ma w niej jednak wszystkich kandydatów – m.in. Rafała Trzaskowskiego.

Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat z ostatniej chwili
Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

W czwartek w powiecie Barnim w Niemczech policja zatrzymała auto z pięcioma cudzoziemcami bez dokumentów. Czterech z nich zostało odesłanych do Polski.

Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski Wiadomości
Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski

Media obiegła informacja o śmierci polskiego sędziego piłkarskiego.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Mniej Polaków – mniej Polski

Według definicji austriacko-niemieckiego filozofa prawa Georga Jellinka państwo składa się z terytorium, społeczeństwa oraz władzy. Ta tzw. trójelementowa teoria państwa zakłada, że rolą państwa jest sprawowanie władzy nad obywatelami oraz kreowanie własnej wewnętrznej struktury organizacyjnej. Z definicji Jellinka jasno wynika, że nadrzędnym elementem państwa jest ludność, gdyż ani władza zwierzchnia, ani terytorium bez ludności nie miałyby żadnego znaczenia. Tak więc problem demografii jest nierozerwalnie związany z kwestią niepodległości i suwerenności. Dotyczy on również Polski, bowiem im mniej będzie Polaków, tym trudniej będzie nam zachować suwerenność i niepodległość. Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości to zatem doskonały moment, aby pochylić się nad sytuacją demograficzną w naszym kraju, dlatego najnowsze wydanie „TS” poświęcamy w szczególności tej właśnie kwestii.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Mniej Polaków – mniej Polski
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 45/2022

Suwerenność zadana

Nasze niepodległość i patriotyzm mają tę dobrą cechę, że w chwilach trudnych są do wykorzystania natychmiast. Idea obrony niepodległości jednoznacznie ofiarowuje intelektualne i uczuciowe instrumentarium pozwalające odnaleźć wspólnocie sens w wydarzeniu politycznym i historycznym o trudnym charakterze

– pisze Jakub Pacan w tekście otwierającym temat numeru.

 

Nie ulegajmy wizji nieuchronnej depopulacji Polski

Gdy po 1989 roku stało się już jasne, że zmiany modelu rodziny i sposobu życia docierają do Polski, jedną z pierwszych rzeczy, które należało zrobić, było powołanie instytucji, która będzie profesjonalnie zajmować się analizą problemu i tworzeniem programów prorodzinnych

– mówi dr Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, inicjator powstania Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Wielka zagadka dzietności

Czy kurczenie się zachodnich społeczeństw to przejaw ich ostatecznego uwiądu? Czy może raczej dojrzałej odpowiedzialności za losy świata? A może prawdziwej odpowiedzi na to pytanie należy szukać głębiej? W samej naturze kapitalizmu?

– stawia pytanie Rafał Woś.

 

Zwijamy się

Polska się wyludnia. Wraz z upływem ludzi zamykają się lokalne instytucje i transport. A brak podstawowych udogodnień sprawia, że wyludnienie postępuje. Tak wygląda duża część polskich miejscowości. Nie tylko tych małych na uboczu. Coraz częściej także dużych miast wojewódzkich

– konkluduje Barbara Michałowska w swoim artykule.

 

„Szukałem Was…”

„Krzyżyk na drogę, niech sobie idzie”, „Szkoda chłopaka, bo nie wie, co czyni”, „Bardzo dobra decyzja, dość hipokryzji!”, „A kto to jest Dawid Podsiadło?”. Deklaracja znanego piosenkarza młodego pokolenia o planowanej apostazji wywołała poruszenie opinii publicznej. I o to zapewne chodziło

– komentuje Agnieszka Żurek w swoim tekście.

 

Energetyczna broń jądrowa

Rozpoczyna się w Polsce ofensywa energetyki jądrowej. Dwie elektrownie wystartują zapewne niemal jednocześnie. Na horyzoncie rysuje się trzecia. Te decyzje to właściwa odpowiedź na działania Rosji, która przekształciła energię w broń. Miała to być broń Moskwy służąca do podboju Europy, także Polski. Właśnie wytrącamy ją Moskwie z rąk. Gdy Putin szantażuje Europę, my wybieramy współpracę ze sprawdzonymi partnerami

– analizuje Teresa Wójcik w swoim artykule.

 

Kampania Strachu

Ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy przed sezonem zimowym, niszczenie budynków mieszkalnych, ludobójstwo, blokowanie eksportu ukraińskich zbóż – to czerwone linie, które Rosja już zdołała przekroczyć. Czy Putin pójdzie dalej i naruszy „militarne tabu” w sprawie broni atomowej? Czy sięgnie po tzw. brudną bombę? A może to tylko blef?

– opisuje w artykule Marcin Krzeszowiec.

 

Z życia NSZZ „Solidarność”

 

– Nie ma systemowych rozwiązań dotyczących waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń w sferze budżetowej. Takich rozwiązań systemowych się domagamy – przekonuje Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, mówiąc o konieczności wprowadzenia przez rząd podwyżek dla szeroko rozumianej sfery budżetowej.

 

Wszyscy na Marsz

17 listopada na Marsz Godności organizowany przez NSZZ „Solidarność” ze swoimi postulatami przyjadą do stolicy zarówno górnicy, nauczyciele, strażacy, hutnicy, jak i pracownicy pomocy społecznej, sądów, prokuratur, funkcjonariusze służb mundurowych oraz przedstawiciele wielu innych zawodów. Związek zapowiada, że będzie to największa manifestacja od lat

– pisze Marcin Krzeszowiec.

 

 

Felietony:

Karol Gac „Z nienawiści do PiS”

Tadeusz Płużański „W Legionach Polskich dzięki fortelowi”

Waldemar Biniecki „Marzenia o Wielkiej Polsce”

Marek Jan Chodakiewicz „Środowisko naturalne”

Tomasz P. Terlikowski „Pozytywna zmiana w Stanach”

Cezary Krysztopa „Na Marsz Niepodległości”

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe