Bp Długosz: Człowiek buntuje się przeciwko śmierci, bo w duszy ma zaszczepioną wieczność
Mszy św. przewodniczył bp senior Antoni Długosz w koncelebrze z m.in. ks. Mikołajem Węgrzynem, duszpasterzem środowisk twórczych i ks. Markiem Kundziczem, proboszczem parafii św. Józefa Rzemieślnika. Eucharystię ubogacił Chór Ośrodka Muzyki Liturgicznej w Częstochowie pod kierunkiem Dariusza Madejskiego.
W homilii bp Długosz wskazywał na unikalność ludzkiego życia, które każdy człowiek przeżywa w jednorazowym akcie istnienia.
– Wiemy, że nie można życia przeżyć jeszcze raz. Nawet jednej chwili nie da się przeżyć ponownie, dlatego człowiek myślący zadaje sobie szereg pytań dotyczących sensu życia. Jaki sens mają codzienny trud, cierpienie, poświęcenie, skoro i tak umrę? Czy warto być dobrym, uczciwym, skoro wcześniej czy później zmienię się w garść popiołu? – pytał hierarcha.
Kaznodzieja przywoływał ludzkie niepokoje i uspokajał je ewangelicznymi cytatami: – Pan Jezus odpowiada na te wszystkie pytania mówiąc: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26). – Zapewnia nas o tym również pusty grób, do którego weszli w Wielkanocny poranek uczniowie Chrystusa. Dlatego nie bójmy się – zakończył.
Po Liturgii i wypominkach odbył się koncert pt. „Po Twoich śladach do Nieba” w wykonaniu Marty Madejskiej z zespołem w składzie: Daniel Pomorski – instrumenty klawiszowe, Darek Bafeltowski – gitara elektryczna, Michał Trąbski – bas, Filip Filipski – perkusja, Kaja Nowak – chórki.
Pierwsze „Zaduszki Artystyczne” miały miejsce 4 listopada 2001 r. Promotorem tej muzycznej inicjatywy był ks. Grzegorz Ułamek, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 r.
mf / Częstochowa