Płock ma nowego biskupa. Abp Gądecki składa gratulacje
Historia życia
Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy. Ochrzczony 5 marca 1961 r. w Cerekwicy k/Poznania.
W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w Poznaniu.
W latach 1986-1988 był wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Konarzewie. W latach 1988-1993 był wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. W latach 1994-2000 był wikariuszem parafii św. Antoniego w Wiedniu. W tym czasie odbył też studia doktoranckie na Uniwersytecie Wiedeńskim. W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu. W 2001 r. obronił w Wiedniu pracę doktorską w zakresie teologii pastoralnej.
W archidiecezji poznańskiej pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji „Katechety”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej. Jest kanonikiem gremialnym Metropolitalnej Kapituły Katedralnej w Poznaniu.
W latach 2006-2016 pełnił funkcję sekretarza Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
Bp Stułkowski przynależy do Stowarzyszenia Teologów Pastoralnych strefy niemieckojęzycznej, Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowowschodniej, Konferencji Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich strefy niemieckojęzycznej i Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.
Szczególnie bliska jest mu działalność na polu misjologicznym. Od roku 2006 jest opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. Dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki.
W latach 2016-2019 był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
Nominacja
24 maja 2019 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta. Sakrę biskupią przyjął z rąk Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego 9 czerwca 2019 r. w katedrze poznańskiej. Hasłem posługi biskupiej są słowa „Vos autem dixi amicos” (Nazwałem was przyjaciółmi).
W herbie biskupim znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu Chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (godło herbowe Kapituły Katedralnej i symbol miasta Poznania).
Dotychczasowe funkcje pełnione w gremiach Konferencji Episkopatu Polski:
Członek Komisji ds. Misji (od 19 czerwca 2019 r.)
Członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich (od 11 czerwca 2021 r.)
Członek Komisji Duszpasterstwa (od 18 listopada 2021 r.).
Gratulacje
Z gratulacja wystąpił metropolita poznański i zarazem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.
Kościół w Polsce, w tym szczególnie @ArchPoznan, tj. biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy wyrażają ogromną radość oraz wdzięczność Panu Bogu za nominację Szymona Stułkowskiego na urząd Biskupa Płockiego.https://t.co/qQeZC1ogz5 pic.twitter.com/79m4RmtFhL
— Przewodniczący Episkopatu (@Abp_Gadecki) October 22, 2022
"Kościół w Polsce, w tym szczególnie archidiecezja poznańska, tj. biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy wyrażają ogromną radość oraz wdzięczność Panu Bogu za nominację Waszej Ekscelencji na urząd Biskupa Płockiego. Modlimy się wspólnie w intencji Księdza Biskupa, prosząc o wszelkie łaski, potrzebne dla owocnego sprawowania tej posługi" - napisał abp Gądecki w specjalnie skierowanym do Nominata liście.
"Niech Maryja, Matka Kościoła, będzie dla Ciebie, drogi Szymonie, mistrzynią w słuchaniu słowa Bożego i gotowości do jego wypełniania w wytrwałości wiary, ufnej nadziei i gorącej miłości" - życzył hierarcha.
BP KEP / Warszawa