Franciszek zachęcił Polaków do poznawania swych dziejów i relacji z Żydami
- Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Potrzeba zgłębiania własnego życia, dotyczy również całych narodów. Warto poznawać historię swojej ojczyzny, aby zobaczyć obecne w niej ślady obecności Boga - powiedział Franciszek.
- Z tego względu cieszę się, że w ubiegły poniedziałek otwarte zostało w Lublinie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich. Życzę, by pomagało ono dowartościować wspólne dziedzictwo, nie tylko obu religii, ale także obu narodów. Z serca wam błogosławię - zapewnił.
Całość dzisiejszej katechezy:
- Kontynuując cykl katechez o warunkach dobrego rozeznawania dziś zwróciliśmy uwagę na potrzebę poznania historii własnego życia. Jest ona najcenniejszą księgą, a jednak wielu nie czyta jej wcale albo sięga po nią zbytu późno, w chwili śmierci. W niej tymczasem znajduje się to, czego na próżno szukamy gdzie indziej. Zrozumiał to św. Augustyn, wielki poszukiwacz prawdy, na nowo odczytując swoje życie, dostrzegając w nim ciche i dyskretne, lecz zarazem wyraziste ślady obecności Boga. „W głębi duszy byłeś, a ja się po świecie błąkałem i tam szukałem Ciebie. (…) Ze mną byłeś, a ja nie byłem z Tobą” napisał Augustyn w „Wyznaniach” - mówił papież.
- Refleksja nad wydarzeniami naszego życia pozwala dostrzec ważne szczegóły. Na przykład fakt, że jakaś lektura, wyświadczona przysługa czy spotkanie na pierwszy rzut oka nieistotne, wnoszą z czasem wewnętrzny pokój, radość życia i podsuwają kolejne dobre inicjatywy. Jest to praca nad zebraniem cennych pereł, które Pan rozrzucił na gruncie naszego życia. Dobro jest ukryte, ciche, wymaga powolnego i ciągłego odkrywania. Ponieważ styl Boga jest dyskretny, nie narzuca się; jest jak powietrze, którym oddychamy, nie widzimy go, lecz sprawia, że żyjemy, i uświadamiamy je sobie dopiero wtedy, gdy nam go brakuje - tłumaczył.
- Nawyk odczytywania na nowo swego życia wyostrza nasz wzrok, pozwala dostrzec małe cuda, które Bóg czyni dla nas każdego dnia. W ten sposób zapoznajemy się ze stylem Boga i odkrywamy, w jakim kierunku nas prowadzi - dodał.
W dzisiejszej audiencji wzięli: pielgrzymi z diecezji włocławskiej, z Wrocławia; z parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie;. św. Józefa Rzemieślnika w Koszalinie; pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku; Uczestnicy Poznańskiej Pielgrzymki Archidiecezjalnej (24 osób); parafii Chrystusa Króla z Krakowa-Przegorzałów; św. Andrzeja Boboli z Czechowic-Dziedzic; Członkowie Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
st (KAI) / Watykan, Krzysztof Bronk/Vatican News