Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela - żydowskiego teologa, filozofa i poety. W uroczystej inauguracji placówki, która ma służyć dialogowi między Kościołem katolickim a judaizmem, uczestniczył m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa oraz Susannah Heschel, córka rabina Heshela.
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa  Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa / PAP/Wojtek Jargiło

Jak zapowiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, głównymi kierunki działań Centrum będzie pogłębianie relacji katolicko-żydowskich na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury. Nowa jednostka naukowa prowadzić będzie działalność wydawniczą, polsko-izraelską wymianę studentów, a także międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty oraz wydarzenia kulturalne.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przypomniał, że Lublin nazywany był przez Żydów “Jerozolimą Północy”, słynął jako ośrodek naukowy - już XVI wieku otwarto tu szkołę rabiniczną, zaś lubelska jesziwa, szkoła mędrców, była największa uczelnią talmudyczną na świecie. 

Wielki Kanclerz KUL wyraził też radość, że patronem Centrum będzie rabin Heschel, określany jako ”książę polskich chasydów jeden z najbardziej oryginalnych myślicieli hebrajskich XX wieku”.

Abp Pierbattista Pizzaballa wskazywał, że w zglobalizowanym świecie, katolicy i Żydzi winni prowadzić dialog po to, by do świata, który odchodzi od Boga, skierować propozycję opartą na przesłaniu obydwu religii.

Łaciński patriarcha Jerozolimy wskazał też na przełomowe znaczenie Soboru Watykańskiego II w relacjach katolicko-żydowskich. Od tego czasu krok po kroku podejmowano szereg wydarzeń służących przełamywaniu barier i budowie wzajemnego zaufania. Hierarcha wskazał w tym kontekście na kluczowe znaczenie gestów i dokumentów Jana Pawła II.

Postać papieża Wojtyły przywołał też w swoim liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. “Postawa Papieża Polaka i jego konsekwentne nauczanie w procesie zbliżenia między naszymi dwoma religiami i narodami nie miało sobie równych w dotychczasowej historii i stało się inspiracją dla Kościoła w Polsce” - napisał abp Stanisław Gądecki.

Susannah Heschel, córka patrona Centrum wyraziła nadzieję, że wzbudzi ono nowego ducha współpracy pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem. Wspomniała o staraniach Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka na rzecz wzmacniania relacji pomiędzy obydwoma religiami. 

- Wiele Polski jest w moim ojcu i wiele jej było w mojej matce, pianistce, której rodzice pochodzili z Polski - wyznała córka rabina Heschela. - Ich głęboka tożsamość religijna wzrastała w Polsce, a ja jestem jej dziedziczką - dodała. Gorąco podziękowała też Polakom za pokazanie światu “wielkiej dawki miłości i otwartości na uchodźców z Ukrainy”.

Zaznaczając, że wedle judaizmu działanie może być rodzajem modlitwy, Susannah Heschel przywołała stwierdzenie swojego ojca, że drugą stroną dobra nie jest zło, tylko obojętność. W tym kontekście wyraziła radość z powodu powołania nowej jednostki naukowej KUL. - Módlmy się razem, aby to Centrum było silne - powiedziała na zakończenie.

Przesłanie do uczestników uroczystości nadesłał m.in. argentyński rabin Abraham Skórka, wykładający na Georgetown University w Waszyngtonie. “Niech Bóg błogosławi ten projekt, aby duchowy ogień wielkiego nauczyciela, którego imię nosi oświecił pogrążoną w rozterkach ludzkość, umożliwiając jej przezwyciężenie absurdalnych konfliktów i ponowne odkrycie transcendencji w życiu” - napisał żydowski uczony, przyjaciel papieża Franciszka.

Dyrektor Centrum, ks. prof. Mirosław Wróbel powiedział, że pierwszym celem nowej jednostki naukowej KUL jest “trwanie w Słowie”, które możliwe jest poprzez czytanie, słuchanie, studiowanie i aktualizowanie Słowa Bożego - Tory i Ewangelii. Drugim celem ma być “poznawanie Prawdy, która prowadzi do prawdziwej wolności”.

Na konieczność kontynuowania dialogu międzyreligijnego w duchu patrona Centrum, zwrócił uwagę ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. "Musimy kontynuować jego misję w zakresie obopólnego zrozumienia i szacunku. Jestem przekonany, że centrum wspomoże nasze społeczeństwa, a efekty będziemy obserwować w niedalekiej przyszłości" – podkreślił dyplomata w nadesłanym liście.

W składzie Rady Naukowej i Komitetu Honorowego nowo powstałej instytucji znaleźli się m.in. rabin prof. Abraham Skórka z Argentyny, dyrektor ds. Kontaktów Międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego rabin David Rosen, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego rabin prof. Lawrence H. Schiffman, profesor Studiów Hebrajskich i Żydowskich Uniwersytetu w Oxfordzie prof. Judith Olszowy-Schlanger oraz łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Rabin prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972) był żydowskim teologiem, filozofem i poetą. Odegrał ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji „Nostra Aetate” (dotyczy stosunku Kościoła katolickiego do różnych religii, w tym do judaizmu), która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich.

tk, KUL / Lublin


 

POLECANE
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie "X" dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

REKLAMA

Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela - żydowskiego teologa, filozofa i poety. W uroczystej inauguracji placówki, która ma służyć dialogowi między Kościołem katolickim a judaizmem, uczestniczył m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa oraz Susannah Heschel, córka rabina Heshela.
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa  Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa / PAP/Wojtek Jargiło

Jak zapowiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, głównymi kierunki działań Centrum będzie pogłębianie relacji katolicko-żydowskich na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury. Nowa jednostka naukowa prowadzić będzie działalność wydawniczą, polsko-izraelską wymianę studentów, a także międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty oraz wydarzenia kulturalne.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przypomniał, że Lublin nazywany był przez Żydów “Jerozolimą Północy”, słynął jako ośrodek naukowy - już XVI wieku otwarto tu szkołę rabiniczną, zaś lubelska jesziwa, szkoła mędrców, była największa uczelnią talmudyczną na świecie. 

Wielki Kanclerz KUL wyraził też radość, że patronem Centrum będzie rabin Heschel, określany jako ”książę polskich chasydów jeden z najbardziej oryginalnych myślicieli hebrajskich XX wieku”.

Abp Pierbattista Pizzaballa wskazywał, że w zglobalizowanym świecie, katolicy i Żydzi winni prowadzić dialog po to, by do świata, który odchodzi od Boga, skierować propozycję opartą na przesłaniu obydwu religii.

Łaciński patriarcha Jerozolimy wskazał też na przełomowe znaczenie Soboru Watykańskiego II w relacjach katolicko-żydowskich. Od tego czasu krok po kroku podejmowano szereg wydarzeń służących przełamywaniu barier i budowie wzajemnego zaufania. Hierarcha wskazał w tym kontekście na kluczowe znaczenie gestów i dokumentów Jana Pawła II.

Postać papieża Wojtyły przywołał też w swoim liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. “Postawa Papieża Polaka i jego konsekwentne nauczanie w procesie zbliżenia między naszymi dwoma religiami i narodami nie miało sobie równych w dotychczasowej historii i stało się inspiracją dla Kościoła w Polsce” - napisał abp Stanisław Gądecki.

Susannah Heschel, córka patrona Centrum wyraziła nadzieję, że wzbudzi ono nowego ducha współpracy pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem. Wspomniała o staraniach Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka na rzecz wzmacniania relacji pomiędzy obydwoma religiami. 

- Wiele Polski jest w moim ojcu i wiele jej było w mojej matce, pianistce, której rodzice pochodzili z Polski - wyznała córka rabina Heschela. - Ich głęboka tożsamość religijna wzrastała w Polsce, a ja jestem jej dziedziczką - dodała. Gorąco podziękowała też Polakom za pokazanie światu “wielkiej dawki miłości i otwartości na uchodźców z Ukrainy”.

Zaznaczając, że wedle judaizmu działanie może być rodzajem modlitwy, Susannah Heschel przywołała stwierdzenie swojego ojca, że drugą stroną dobra nie jest zło, tylko obojętność. W tym kontekście wyraziła radość z powodu powołania nowej jednostki naukowej KUL. - Módlmy się razem, aby to Centrum było silne - powiedziała na zakończenie.

Przesłanie do uczestników uroczystości nadesłał m.in. argentyński rabin Abraham Skórka, wykładający na Georgetown University w Waszyngtonie. “Niech Bóg błogosławi ten projekt, aby duchowy ogień wielkiego nauczyciela, którego imię nosi oświecił pogrążoną w rozterkach ludzkość, umożliwiając jej przezwyciężenie absurdalnych konfliktów i ponowne odkrycie transcendencji w życiu” - napisał żydowski uczony, przyjaciel papieża Franciszka.

Dyrektor Centrum, ks. prof. Mirosław Wróbel powiedział, że pierwszym celem nowej jednostki naukowej KUL jest “trwanie w Słowie”, które możliwe jest poprzez czytanie, słuchanie, studiowanie i aktualizowanie Słowa Bożego - Tory i Ewangelii. Drugim celem ma być “poznawanie Prawdy, która prowadzi do prawdziwej wolności”.

Na konieczność kontynuowania dialogu międzyreligijnego w duchu patrona Centrum, zwrócił uwagę ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. "Musimy kontynuować jego misję w zakresie obopólnego zrozumienia i szacunku. Jestem przekonany, że centrum wspomoże nasze społeczeństwa, a efekty będziemy obserwować w niedalekiej przyszłości" – podkreślił dyplomata w nadesłanym liście.

W składzie Rady Naukowej i Komitetu Honorowego nowo powstałej instytucji znaleźli się m.in. rabin prof. Abraham Skórka z Argentyny, dyrektor ds. Kontaktów Międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego rabin David Rosen, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego rabin prof. Lawrence H. Schiffman, profesor Studiów Hebrajskich i Żydowskich Uniwersytetu w Oxfordzie prof. Judith Olszowy-Schlanger oraz łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Rabin prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972) był żydowskim teologiem, filozofem i poetą. Odegrał ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji „Nostra Aetate” (dotyczy stosunku Kościoła katolickiego do różnych religii, w tym do judaizmu), która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich.

tk, KUL / Lublin



 

Polecane
Emerytury
Stażowe