Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to "lektura czasów obecnych"

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty - powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.
kard. Mario Grech Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to
kard. Mario Grech / PAP/Krzysztof Świderski

Kard. Mario Grech podkreślił, że przyjechał do Polski, aby w tym czasie towarzyszyć polskim biskupom a jednocześnie wyrazić podziękowanie za syntezę diecezjalnego etapu synodu o synodalności, która została przesłana przez Episkopat Polski do sekretariatu synodu w Watykanie. Jak stwierdził, sekretariat generalny czekają teraz dalsze prace, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzenia kolejnego, kontynentalnego etapu synodu. Chodzi także o przygotowanie do uczestnictwa w synodzie biskupów w październiku przyszłego roku. Nie bez znaczenia będzie też pomoc Kościołom partykularnym w aplikacji wyników dotychczasowego etapu synodu.

- Rola biskupa jako duszpasterza jest niezwykle ważna nie tylko w życiu Kościoła, ale także w procesie synodalnym. Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i chce powiedzieć. Z drugiej strony, rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a potem także konferencji episkopatu. To właśnie głos i rozeznanie moich braci w biskupstwie jest tak niezwykle ważny, bo potwierdzać powinien wolę samego Pana - powiedział kard. Grech.

Purpurat zaznaczył, że "obecny synod zwraca uwagę na ten charyzmat profetyczny Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, ale także opiera się naturalnie na zmyśle wiary tegoż Ludu wszystkich ochrzczonych, ale równie mocno stoi na fundamencie magisterium Kościoła". - Jestem tu także, aby wyrazić podziękowanie, że mogłem usłyszeć głos Ludu Bożego w Polsce, ponieważ podmiotem synodu jest właśnie Lud Boży - dodał sekretarz generalny synodu.

Syntezy synodalne na świecie

Kard. Grech podkreślił, że syntezy krajowe przygotowało aż 112 ze 114 konferencji episkopatów z całego świata. To dowodzi jego zdaniem, że Kościół powszechny jest bardzo żywotny; Kościół, w którym Lud Boży naprawdę bardzo kocha swojego Pana i zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży pragnie, aby Kościół mówił jego językiem. To bardzo mnie pociesza - dodał.

Ponadto mnogość przygotowanych syntez wskazuje w jego opinii na to, że mamy do czynienia z Kościołem, który potrafi wskazać na pytania stawiane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety dzisiejszych czasów. - Dlatego nauczanie Soboru Watykańskiego II musimy przetłumaczyć i przedstawić ludziom na nowo - mówił.

Synteza synodalna Kościoła w Polsce

Jego zdaniem, synteza synodalna przedstawiona Stolicy Apostolskiej przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych", w której wyrażona została wielka wola podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. - Oczywiście, aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę, samotnie. Potrzebne jest podążanie razem, budowanie wspólnoty - zaznaczył.

Spotkanie we Frascati

Kard. Grech podkreślił, że nie można mówić o zakończeniu tego czy innego etapu synodu, gdyż wciąż Kościół pozostaje w fazie wsłuchiwania się. Także wszelkie zebrania i zgromadzenia na etapie kontynentalnym będą okazją do wsłuchiwania się przez Kościół w to, co przekazuje Lud Boży. Obecnie cały materiał, który w postaci syntez krajowych spłynął do sekretariatu synodu w Watykanie został poddany analizie i refleksji podczas niedawnego spotkania wyjazdowego we Frascati pod Rzymem. - Tamże, przy udziale 30 teologów z całego świata, pochyliliśmy się nad całym tym zgromadzonym materiałem. Ta lektura miała także charakter duchowego nawrócenia. Protagonistą tego procesu jest Lud Boży, ale tym pierwszym motywem, jeszcze przed Ludem Bożym, jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, przebiegło przede wszystkim pod znakiem modlitwy - wskazał purpurat.

Po spotkaniu we Frascati - wyjaśnił - powstał dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego zebrane wcześniej za pośrednictwem biskupów. - Ów dokument zostanie niejako oddany Kościołom partykularnym, zapraszając je przestudiowania tego tekstu. Jednocześnie zachęcamy Kościoły na nowo do słuchania głosu Ludu Bożego. Kiedy mówię o słuchaniu Ludu Bożego, mam na myśli słuchanie Ducha Świętego, który przemawia przez wszystkich ochrzczonych - powiedział.

Dokument podsumowujący

Tenże dokument będzie przedstawiony przez sekretariat synodu, ale w praktyce będzie on odzwierciedlał to, co mówią Kościoły partykularne. Po lekturze tego tekstu biskupi diecezjalni przekażą swoje obserwacje konferencji danego episkopatu, a przedstawiciele tychże episkopatów biorący udział w etapie kontynentalnym przekażą swoje obserwacje dalej. - To umożliwi dialog między poszczególnymi Kościołami. W ten sposób Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, ten z kolei usłyszy to, co ma do przekazania Kościół w Ameryce Południowej. To wzbogaca proces wzajemnego wsłuchiwania się - powiedział kard. Grech. 

Następny etap synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. Stworzonych zostanie siedem dokumentów, na podstawie których powstanie dokument "instrumentum laboris" (narzędzie pracy) do dalszych prac synodalnych.

lk / Kamień Śląski


 

POLECANE
Samuel Pereira: Kto zyskał na operacji dezinformacyjnej przeciwko Morawieckiemu? tylko u nas
Samuel Pereira: Kto zyskał na operacji dezinformacyjnej przeciwko Morawieckiemu?

W Polsce, jak i na całym świecie, dezinformacja staje się niebezpieczną bronią w walce politycznej. Wbrew temu co jest popularne sądzić – najczęściej chwytają się jej te środowiska, które prezentują się jako walczące z kłamstwem i nienawiścią.

Pieniądze dla PiS. Szef PKW ostrzega gorące
Pieniądze dla PiS. Szef PKW ostrzega

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że podczas poniedziałkowego posiedzenia członkowie Komisji zajmą stanowisko ws. zapytania ministra finansów o wypłatę środków dla PiS. Zauważył, że ich niewypłacenie może być podstawą protestów wyborczych.

Dostaliśmy odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości nt. badań skóry głowy i cebulek włosów w ministerstwie tylko u nas
Dostaliśmy odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości nt. badań skóry głowy i cebulek włosów w ministerstwie

Dziwacznie brzmiące informacje na temat wydatków Ministerstwa Sprawiedliwości ujawniła szefowa Krajowej Rady Sądowniczej Dagmara Pawełczyk-Woicka. Mamy odpowiedź ministerstwa.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pociągi II linii metra kursują po skróconej trasie – informuje warszawskie metro.

Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim jest sprawca Wiadomości
Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim jest sprawca

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko zginęły, a dwie zostały poważnie ranne w wyniku ataku nożownika w miejscowości Aschaffenburg. Policja zatrzymała sprawcę - 28-letniego mężczyznę z Afganistanu.

Pożar składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami pod Radomskiem Wiadomości
Pożar składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami pod Radomskiem

W gminie Radomsko w woj. łódzkim doszło do pożaru składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami.

Wiadomości
Samsung S25. Powrót kultowej serii S

Dzisiaj miała miejsce premiera flagowego smartfona ze stajni Samsunga. Nowy model telefonu należący do popularnej serii S z pewnością zadziwi nie tylko fanów marki. Czy Samsung Galaxy S25 ma szansę zatrząść rynkiem? Sprawdź!

Trzaskowski bił na alarm ws. 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo: Nie wpłynęła żadna propozycja Wiadomości
Trzaskowski bił na alarm ws. 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo: Nie wpłynęła żadna propozycja

Do resortu rodziny nie wpłynęły ze sztabu prezydenta Rafała Trzaskowskiego żadne oficjalne informacje ani propozycje zmian przepisów dotyczących 800 plus dla Ukraińców – informuje Wirtualną Polskę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Jest pierwszy sondaż polityka
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Jest pierwszy sondaż

Dziennikarz Krzysztof Stanowski zapowiedział, że wystartuje w wyborach prezydenckich. Co sądzą o nim Polacy?

Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja gorące
Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja

"Przez pięć lat Katarzyna Kotula na swoim koncie w Sejmie przedstawiała, że posiada stopień magistra Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Okazało się jednak, że minister ds. równości takiego dyplomu nie posiada" – informuje Telewizja Republika. Teraz do całej sprawy odniosła się sama minister.

REKLAMA

Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to "lektura czasów obecnych"

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty - powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.
kard. Mario Grech Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to
kard. Mario Grech / PAP/Krzysztof Świderski

Kard. Mario Grech podkreślił, że przyjechał do Polski, aby w tym czasie towarzyszyć polskim biskupom a jednocześnie wyrazić podziękowanie za syntezę diecezjalnego etapu synodu o synodalności, która została przesłana przez Episkopat Polski do sekretariatu synodu w Watykanie. Jak stwierdził, sekretariat generalny czekają teraz dalsze prace, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzenia kolejnego, kontynentalnego etapu synodu. Chodzi także o przygotowanie do uczestnictwa w synodzie biskupów w październiku przyszłego roku. Nie bez znaczenia będzie też pomoc Kościołom partykularnym w aplikacji wyników dotychczasowego etapu synodu.

- Rola biskupa jako duszpasterza jest niezwykle ważna nie tylko w życiu Kościoła, ale także w procesie synodalnym. Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i chce powiedzieć. Z drugiej strony, rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a potem także konferencji episkopatu. To właśnie głos i rozeznanie moich braci w biskupstwie jest tak niezwykle ważny, bo potwierdzać powinien wolę samego Pana - powiedział kard. Grech.

Purpurat zaznaczył, że "obecny synod zwraca uwagę na ten charyzmat profetyczny Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, ale także opiera się naturalnie na zmyśle wiary tegoż Ludu wszystkich ochrzczonych, ale równie mocno stoi na fundamencie magisterium Kościoła". - Jestem tu także, aby wyrazić podziękowanie, że mogłem usłyszeć głos Ludu Bożego w Polsce, ponieważ podmiotem synodu jest właśnie Lud Boży - dodał sekretarz generalny synodu.

Syntezy synodalne na świecie

Kard. Grech podkreślił, że syntezy krajowe przygotowało aż 112 ze 114 konferencji episkopatów z całego świata. To dowodzi jego zdaniem, że Kościół powszechny jest bardzo żywotny; Kościół, w którym Lud Boży naprawdę bardzo kocha swojego Pana i zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży pragnie, aby Kościół mówił jego językiem. To bardzo mnie pociesza - dodał.

Ponadto mnogość przygotowanych syntez wskazuje w jego opinii na to, że mamy do czynienia z Kościołem, który potrafi wskazać na pytania stawiane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety dzisiejszych czasów. - Dlatego nauczanie Soboru Watykańskiego II musimy przetłumaczyć i przedstawić ludziom na nowo - mówił.

Synteza synodalna Kościoła w Polsce

Jego zdaniem, synteza synodalna przedstawiona Stolicy Apostolskiej przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych", w której wyrażona została wielka wola podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. - Oczywiście, aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę, samotnie. Potrzebne jest podążanie razem, budowanie wspólnoty - zaznaczył.

Spotkanie we Frascati

Kard. Grech podkreślił, że nie można mówić o zakończeniu tego czy innego etapu synodu, gdyż wciąż Kościół pozostaje w fazie wsłuchiwania się. Także wszelkie zebrania i zgromadzenia na etapie kontynentalnym będą okazją do wsłuchiwania się przez Kościół w to, co przekazuje Lud Boży. Obecnie cały materiał, który w postaci syntez krajowych spłynął do sekretariatu synodu w Watykanie został poddany analizie i refleksji podczas niedawnego spotkania wyjazdowego we Frascati pod Rzymem. - Tamże, przy udziale 30 teologów z całego świata, pochyliliśmy się nad całym tym zgromadzonym materiałem. Ta lektura miała także charakter duchowego nawrócenia. Protagonistą tego procesu jest Lud Boży, ale tym pierwszym motywem, jeszcze przed Ludem Bożym, jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, przebiegło przede wszystkim pod znakiem modlitwy - wskazał purpurat.

Po spotkaniu we Frascati - wyjaśnił - powstał dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego zebrane wcześniej za pośrednictwem biskupów. - Ów dokument zostanie niejako oddany Kościołom partykularnym, zapraszając je przestudiowania tego tekstu. Jednocześnie zachęcamy Kościoły na nowo do słuchania głosu Ludu Bożego. Kiedy mówię o słuchaniu Ludu Bożego, mam na myśli słuchanie Ducha Świętego, który przemawia przez wszystkich ochrzczonych - powiedział.

Dokument podsumowujący

Tenże dokument będzie przedstawiony przez sekretariat synodu, ale w praktyce będzie on odzwierciedlał to, co mówią Kościoły partykularne. Po lekturze tego tekstu biskupi diecezjalni przekażą swoje obserwacje konferencji danego episkopatu, a przedstawiciele tychże episkopatów biorący udział w etapie kontynentalnym przekażą swoje obserwacje dalej. - To umożliwi dialog między poszczególnymi Kościołami. W ten sposób Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, ten z kolei usłyszy to, co ma do przekazania Kościół w Ameryce Południowej. To wzbogaca proces wzajemnego wsłuchiwania się - powiedział kard. Grech. 

Następny etap synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. Stworzonych zostanie siedem dokumentów, na podstawie których powstanie dokument "instrumentum laboris" (narzędzie pracy) do dalszych prac synodalnych.

lk / Kamień Śląski



 

Polecane
Emerytury
Stażowe