Meksyk: Ponad milion uczestników marszów dla życia
Statystyki
Na centralny marsz w stolicy kraju, Mieście Meksyk, przybyło ponad 200 tys. osób. Postulaty odczytane pod pomnikiem Anioła Niepodległości dotyczyły takich kwestii, jak stworzenie praw ochronnych dla kobiet w trudnej sytuacji, „ochrona każdej istoty ludzkiej przed i po urodzeniu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na poziom rozwoju, stan zdrowia lub jakikolwiek inny powód”, a także promocji rodziny i działań mających na celu „przywrócenie zaufania do kraju, a tym samym przyczynienie się do pokoju społecznego”.
Duże demonstracje pro-life odbyły się także w 57 innych miastach w 29 meksykańskich miastach, w tym w Guadalajarze, w której według portalu informador.mx wzięło udział 50 tys. uczestników. Tamtejszy marsz zakończył się na Glorieta de los Desaparecidos (Rondzie Zaginionych), gdzie wezwano władze do zapewnienia większego bezpieczeństwa obywatelom Meksyku. W manifeście uczestnicy marszu wezwali do zwiększenia pomocy dla kobiet w ciąży, zaapelowali też o wolność sumienia dla zawodów medycznych, o działania przeciwko przemocy domowej oraz walkę z pornografią dziecięcą i handlem dziećmi.
Apel biskupów
O udział w marszach apelowali w kazaniach i wywiadach niektórzy biskupi, m.in. w portalu Desde la Fe, który jest uważany za nieoficjalny organ Kościoła. Portal ten podkreślił, że demonstracje miały przede wszystkim uświadomić potrzebę „całościowej ochrony kobiet” przed „falą przemocy spowodowaną przez przestępczość zorganizowaną, przed nieudanymi związkami, które często pozostawiają kobiety same z dziećmi, przed ideologiami skierowanymi przeciwko kobiecości i przed mentalnością wyrzucania, która nakłania kobietę w ciąży do pozbycia się dziecka przed urodzeniem, jeśli nie może znaleźć sposobu na donoszenie go do końca”.
Marsze, których uczestnicy byli ubrani na biało z jasnoniebieskimi szalikami, nawiązywały także do trwającej w Meksyku fali przemocy. „To przerażające, jak bardzo przyzwyczailiśmy się do codziennego słuchania o aktach przemocy w naszym ukochanym kraju. Musimy zadać sobie pytanie, jakie jest ich pochodzenie” – napisano w Desde la Fe. Portal zaapelował również o rozpoczęcie w parafiach spotkań dyskusyjnych na ten temat. W ostatnich miesiącach biskupi Meksyku wielokrotnie wzywali do dialogu i inicjatyw pokojowych.
Za rządów prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, które rozpoczęły się w 2018 roku, przepisy karne dotyczące aborcji zostały uchylone w jedenastu z 32 stanów federalnych. W stolicy Meksyku aborcja jest dozwolona od 2007 roku; w pozostałych regionach aborcja jest nadal zakazana z nielicznymi wyjątkami.
ts (KAI) / Miasto Meksyk