Wawel ma nowego proboszcza
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Chrystus jest znakiem sprzeciwu dla świata. A chcący Go naśladować uczniowie stają w podobnej roli. Ich wiara ma być rozumna, ich sumienia – czyste, a także powinna być w nich gotowość do cierpienia w słusznej sprawie. Metropolita krakowski zaznaczył, że fakt bycia znakiem sprzeciwu, poczucie godności ucznia i wypływającą z niej określoną postawę bez trudu można znaleźć w każdym pokoleniu chrześcijan. Przykładem jest m.in. żywot św. Wacława, patrona katedry na Wawelu, którego Kościół wspomina dziś w liturgii.
Arcybiskup zauważył, że chrześcijaństwo w X w. w Czechach było znakiem sprzeciwu dla ówczesnego pogańskiego świata. Wacław, po objęciu władzy w Czechach, okazał się człowiekiem pełnym wiary, prawdziwym uczniem Chrystusa. Objawiało się to m.in. w odbudowywaniu zniszczonych kościołów czy trosce o chorych i ubogich, ale wyjątkowe było to, że sam uprawiał winną latorośl i pszenicę, aby nie zabrakło materii do sprawowania Eucharystii.
– Jego postawa wiernego ucznia Chrystusa była natchnieniem dla wielu i wzorem jak żyć – mówił metropolita wskazując na przyczynę, dla której św. Wacław stał się patronem katedry na Wawelu. Arcybiskup zwrócił uwagę, że także bazylika katedralna jest znakiem sprzeciwu – wskazuje na Boga w świecie, który żyje tak, jakby Boga nie było. – Wielkie duchowe przesłanie o tym, czym jest Polska, czym jest Polska katolicka, czym jest nasza tożsamość, do której trzeba nieustannie wracać swoją pamięcią, by była ciągle żywa i by promieniowała w takim świecie, jakim on dzisiaj jest – promieniowała zwycięsko – mówił abp Marek Jędraszewski.
Zwracając się do nowego proboszcza na Wawelu metropolita krakowski stawiał pytania o jego osobiste zjednoczenie z Chrystusem, o gotowość składania siebie samego Bogu w ofierze oraz o świadomość konieczności poświęcanie się Bogu za zbawienie ludzi. Arcybiskup zapewnił o modlitwie zgromadzonych w katedrze, aby nowy proboszcz wypełnił składane dziś przyrzeczenia.
W uroczystości na Wawelu wzięli udział kanonicy Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Wśród gości byli także premier rządu RP Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicemarszałek senatu oraz wojewoda małopolski.
Ks. dr Paweł Baran urodził się 17 czerwca 1983 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Stanisława Dziwisza w 31 maja 2008 r. w katedrze na Wawelu. W 2017 r. ukończył studia specjalistyczne z teologii liturgii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Był prefektem i wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Od 2017 r. był Ceremoniarzem Archidiecezji Krakowskiej. W 2021 r. Został powołany na członka Zarządu Krakowskiej Fundacji Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modlitwy w Oświęcimiu oraz dyrektora domu prowadzonego przez tę Fundację w Oświęcimiu. 1 września 2022 r. abp Marek Jędraszewski powołał go na urząd proboszcza parafii archikatedralnej pw. św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie-Wawelu.
pra / Kraków