Franciszek zachęcił Polaków do krzewienia dziedzictwa św. Jana Pawła II
- Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dziękuję wam za dar modlitwy, którą towarzyszyliście mi podczas mojej pielgrzymki do Kazachstanu - zwrócił się papież do Polaków.
- Witam szczególnie uczestników obchodów 40. rocznicy powstania Fundacji Jana Pawła II, ustanowionej przez tegoż mojego Poprzednika. Dziękuję za waszą obecność i zachęcam was, abyście propagowali w świecie jego dziedzictwo duchowe, naśladując świętość jego życia. Niech Bóg wam błogosławi - zachęcił.
Podczas dzisiejszej katechezy Franciszek skupił się m.in. na owocach niedawnej podróży do Kazachstanu.
Drodzy bracia i siostry, w zeszłym tygodniu pojechałem, do Kazachstanu na VII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Wyrażam wdzięczność Prezydentowi Republiki, władzom Kazachstanu oraz biskupom i wszystkim ich współpracownikom za przyjęcie i wielką pracę, jaką wykonali - mówił.
- Głównym motywem wyjazdu był udział w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Kongres omówił i zatwierdził Deklarację Końcową, nawiązującą do tej podpisanej w Abu Zabi w lutym 2019 r. o ludzkim braterstwie. Jest to owoc drogi, która sięga daleko wstecz: myślę oczywiście o historycznym międzyreligijnym spotkaniu na rzecz pokoju, zwołanym przez św. Jana Pawła II w Asyżu w 1986 r.; myślę o dalekowzrocznym spojrzeniu św. Jana XXIII i św. Pawła VI, a także o spojrzeniu wybitnych postaci innych religii jak Mahatmy Gandhiego - podkreślał.
- Oprócz Kongresu, podróż ta dała mi możliwość poznania władz Kazachstanu i żyjącego tam Kościoła. W tym ogromnym kraju katolików jest niewielu. Ale ten stan, jeśli jest przeżywany z wiarą, może przynieść ewangeliczne owoce: przede wszystkim błogosławieństwo małości, bycia zaczynem, solą i światłem, polegania tylko na Panu, a nie na jakiejś formie ludzkiego znaczenia. Kierujemy do Boga nasze podziękowania za tę podróż, i modlitwę, aby przyniosła ona owoce dla przyszłości Kazachstanu i dla życia Kościoła - prosił papież.
W dzisiejszej audiencji wzięli: pielgrzymi z parafii Bożego Miłosierdzia z Krakowa-Nowego Prokocimia; Świętego Krzyża w Bydgoszczy; św. Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych (diecezja bydgoska); Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu (archidiecezja poznańska); z parafii św. Józefa w Puławach (arch. Lubelska); z Opola; ze Starachowickiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus Starachowice”; Młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim.
st (KAI) / Watykan