M. Ossowski, red. nacz. „TS”: „U stóp Jasnogórskiej Pani Solidarność ładuje akumulatory i szuka wskazówek co do kierunku, w którym powinna zmierzać”
Tym bardziej że jej tradycja została zainicjowana przez patrona Solidarności, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę. ‒ Tak trudno dziś zachować właściwą godność, kiedy człowiek jest poniewierany, kiedy staje się narzędziem pracy. Musimy być silni Tobą, Jezu Chryste, aby nie dać się uwieść tym, którzy chcą budować naszą Ojczyznę na tym, co ziemskie – mówił ks. Jerzy podczas pierwszej Pielgrzymki. To u stóp Jasnogórskiej Pani Solidarność ładuje akumulatory i szuka wskazówek co do kierunku, w którym powinna zmierzać. Jednocześnie niewiele jest solidarnościowych wydarzeń, które podobnie jak Pielgrzymka Ludzi Pracy stanowiłyby tak wyraźny znak wartości, które Solidarności przyświecają. Solidarności, która jest związkiem zawodowym opartym na społecznej nauce Kościoła katolickiego, który swoją wielką ideę nauki społecznej buduje na fundamencie Ewangelii i encyklik papieży.
Odmowa zapłaty należnej za pracę, o czym pisze na naszych łamach Rafał Woś, należy do tzw. grzechów wołających o pomstę do nieba. ‒ Nie będziesz niesprawiedliwie gnębił najemnika ubogiego i nędznego, czy to będzie brat twój, czy obcy, o ile jest w twoim kraju, w twoich murach. Tegoż dnia oddasz mu zapłatę, nie pozwolisz zajść nad nią słońcu, gdyż jest on biedny i całym sercem jej pragnie; by nie wzywał Pana przeciw tobie, a to by cię obciążało grzechem ‒ zapowiada Pan Bóg (Pwt 24, 14-15). Czyż katolik potrzebuje lepszej wskazówki? Dlatego, przyłączając się do zaproszenia Solidarności, która jak co roku, niedługo odwiedzi Jasnogórską Panią, my, jako redakcja „Tygodnika Solidarność”, również zapraszamy na jubileuszową, 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę 17–18 września 2022 roku.