Czy papież spotka się z prezydentem Chin?
Spotkanie prawdopodobne?
Pekin zerwał relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską w 1951 roku po tym, jak w wyniku chińskiej rewolucji komunistycznej do władzy doszedł Mao Zedong, który wydalił misjonarzy z Chin. Bez stosunków dyplomatycznych potencjalne spotkanie Xi z papieżem Franciszkiem miałoby charakter nieoficjalny. W historii Kościoła nigdy nie doszło do spotkania papieża z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej. Agencja CNA powołuje się na osobę pracującą w kazachskim parlamencie, według której „teoretycznie jest możliwe”, że papież i prezydent ChRL mogliby się spotkać.
Ojciec Święty weźmie udział w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w stolicy Kazachstanu Nur Sułtan w dniach 13-15 września. Jest jednak mało prawdopodobne, aby chiński przywódca wziął udział w szczycie przywódców religijnych, tym bardziej że władze w Pekinie są oskarżane o brutalne prześladowania muzułmanów ujgurskich w północno-zachodnim regionie Chin - Xinjiang.
Relacje dyplomatyczne
Stolica Apostolska jest jednym z zaledwie 14 państw, które mają formalne więzi dyplomatyczne z Tajwanem, oficjalnie Republiką Chińską. Natomiast Pekin postrzega Tajwan jako zbuntowaną prowincję i wywiera presję na poszczególne kraje, aby zerwały więzi z Tajwanem. Może to dotyczyć także nacisków na Stolicę Apostolską, uzależniając przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Pekinem od zerwania relacji z Tajwanem.
Watykan dąży także do odnowienia tymczasowego porozumienia z ChRL w sprawie mianowania biskupów. W tle wszelkich spotkań z chińskimi urzędnikami podczas papieskiej podróży jest aresztowanie i zbliżający się proces w Hongkongu katolickiego kardynała Josepha Zena, który jest znanym obrońcą wolności religijnej i demokracji. Emerytowany biskup Hong Kongu ma stanąć przed sądem wraz z czterema innymi osobami w dniach 19-23 września w związku z jego rolą jako powiernika funduszu prawnego na rzecz demokracji.
st (KAI) / Watykan