M. Ossowski, red. nacz. "TS": W redakcji „Tygodnika Solidarność” pragniemy uhonorować wybitnego artystę, oddając jednocześnie hołd wszystkim...
Należał do pokolenia wojennego razem z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, Tadeuszem Różewiczem, Zbigniewem Herbertem. Jego „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” jest swoistym obrazem grozy powstania, ujawniającym ludzką radość zmieszaną z tragedią i heroizmem, obrazem pozbawionym tak częstego dla ówczesnych twórców lirycznego patosu, a skupiającym się na ukazaniu trudu codziennego bytowania tamtych dni. Okrągła jubileuszowa rocznica urodzin stała się także przyczynkiem do ustanowienia roku 2022 rokiem Mirona Białoszewskiego. W uzasadnieniu stanowiska Rady m.st. Warszawy czytamy między innymi: „…to hołd dla tego warszawskiego poety, jak również możliwość przybliżenia mieszkańcom Warszawy tej wybitnej postaci…”. W uzasadnieniu podkreślono również, że Miron Białoszewski wpisał się na trwałe w kulturowy dorobek stolicy, a jego postać i spuścizna zasługują na uhonorowanie.
Także i my w redakcji „Tygodnika Solidarność” w przededniu kolejnej rocznicy wybuchu bodaj najbardziej dramatycznego powstania w dziejach Polski pragniemy uhonorować tego wybitnego artystę, oddając jednocześnie hołd wszystkim, którzy, nie bacząc na cenę, jaką przyszło im płacić, zdecydowali się stanąć w obronie własnej ojczyzny. Szczególnie dzisiaj, gdy niemal przy naszej granicy rozgrywa się dramat Ukrainy, ta pamięć i heroizm nabierają jakże aktualnego wymiaru.