Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Murem za zwolnionymi z Castoramy

Decyzją sądu do pracy w Castoramie przywrócono do tej pory troje związkowców z Solidarności. Wojciech Kasprzyk, Marek Trochimowicz i Ewa Michalska opowiedzieli nam, jaką drogę przeszli w ciągu ponad 900 dni, kiedy toczyły się ich procesy, a oni pozostawali bez pracy - pisze Marcin Krzeszowiec w swoim reportażu opisującym historię przywróconych do pracy działaczy "Solidarności" pracujących w Castoramie, którzy zostali wcześniej zwolnieni dyscyplinarnie. Ten jakże jaskrawy przykład obrony pracowników przez związek zawodowy jest tematem numeru najnowszego "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Murem za zwolnionymi z Castoramy
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 28/2022

Doszło do kumulacji bezprawia

Czujemy się silniejsi, bo walka nie poszła na marne. Mimo całej tej batalii sądowej, długiego okresu oczekiwania, nie straciliśmy wiary w sprawiedliwość.

To był bardzo trudny okres w moim życiu. Zawalił mi się świat. Byłam w totalnej rozsypce. Jeszcze dziś trudno mi o tym mówić.

Od Solidarności otrzymaliśmy profesjonalne wsparcie. Począwszy od potępienia działań pracodawcy, po akcje protestacyjne, a kończąc na wsparciu finansowym i prawnym.

- opowiadają przywróceni do pracy działacze "S", którzy są bohaterami tego wydania Tygodnika.

 

Murem za zwolnionymi.

Nie odpuścimy – powiedział w 2019 roku przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Zwolnionym działaczom związkowym z Castoramy udało się wygrać, bo działali w słusznej sprawie, ale także dlatego, że w walce o swoje prawa nie zostali pozostawieni sami sobie.

- pisze z kolei Barbara Michałowska w tekście opisującym całą sprawę.

 

W numerze także podsumowanie "Solidarki"

Zakończył się 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Tegoroczna edycja była wyjątkowym wyzwaniem. Z 149 startujących zawodników ukończyło go jedynie 102. Zmagania wygrał Belg Timo Kielich.

 

Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa

We wtorek, 21 czerwca, odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy „Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa” zorganizowana pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Anglików potyczki z imperium

– Do tej pory w brytyjskich sztabach prowadzono głównie gry wojenne dotyczące zwalczania terroryzmu czy udziału w małych wojnach postkolonialnych. Teraz wszystko się zmienia i ćwiczone będą wielkie bitwy lądowe na kontynencie europejskim. Reakcje brytyjskich władz na wojnę ukraińską są ostre, ponieważ Rosja zbyt mocno weszła w ich politykę

– mówi Michael Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Wojna hybrydowa - jednak wojna

W piątek, 24 czerwca, rano około 2000 imigrantów szturmowało granicę, która oddziela hiszpańską enklawę Melillę od Maroka. 130 osobom udało się przedostać przez wysoką zaporę na terytorium Hiszpanii. W trakcie szturmu były liczne ofiary śmiertelne. Atak na hiszpańską granicę uznano w Europie za działanie wojny hybrydowej, ponieważ presja migracyjna jest uważana za jeden z jej elementów.

- pisze w swoim artykule Teresa Wójcik

 

Turcja pozostaje wyzwaniem

Napaść Rosji na Ukrainę ma w tle między innymi strategię Turcji. Ważnego członka NATO i niestety ważnego partnera Rosji. Kurs i strategię Ankary analizuje Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu Płd. i Bliskiego Wschodu, w rozmowie z Teresą Wójcik.

 

Inwestorzy uciekają z tonącego Gazpromu

Po raz pierwszy od 1998 r. rosyjski Gazprom nie wypłaci dywidendy swoim akcjonariuszom. Ponad połowa zarobionych w ubiegłym roku pieniędzy, które gazowy gigant wrzucał do rosyjskiego budżetu, tym razem tam nie trafi, co pogłębi kryzys w domenie Putina. Po decyzji wartość akcji spółki gazowej spadła o jedną trzecią, bo zaczęli się z niej wycofywać także rosyjscy inwestorzy. Jednego z nich, szefa firmy logistycznej obsługującej kontrakty Gazpromu, kilka dni później znaleziono martwego. Już wiadomo, że to było morderstwo.

- pisze w swoim artykule Wojciech Kulecki

 

Jestem bezczelną gówniarą

– Mama wychowała mnie tak, żebym zawsze mówiła to, co myślę, nie bała się tego i zawsze szła po swoje. I jak nie drzwiami, to oknem, a jak nie oknem, to kominem. Mama nauczyła mnie też tego, żeby iść cały czas do przodu. I taka wyrosłam – mówi Anastazja Maciąg, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu Rising Star organizowanego przez Universal Music Polska oraz TikTok.w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

Energetycy obradowali w Gdańsku

W czwartek, 30 czerwca, w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność”. gorące dyskusje zaowocowały w postaci przyjętych stanowisk. W jednym z nich Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu „bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji”.

 

Piotr Duda z wizytą na Ukrainie

W ubiegłym tygodniu Piotr Duda przebywał z kilkudniową wizytą na Ukrainie.

– Jesteśmy tu po to, by pokazać solidarność – powiedział przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” w trakcie wizyty. – To najważniejsza wizyta. Moja osobista, ale także jako związkowca

– dodał.

 

Felietony

Karol Gac - Wariant uliczny

Tadeusz Płużański - Dwie Ojczyzny

Tomasz P. Terlikowski - Kaliningrad, czyli nowe przedmurze chrześcijaństwa

Waldemar Biniecki - To wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać

Marek Jan Chodakiewicz - Po podboju

Cezary Krysztopa - A o takiego ło

 


 

POLECANE
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Mieszkańcy Gdańska muszą przygotować się na spore utrudnienia drogowe. Już od poniedziałku, 14 lipca, rozpocznie się kolejny etap przebudowy dróg w rejonie ulic Kartuskiej i Goszczyńskiego. W związku z tym wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.

Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Ze względu na prognozowane opady deszczu i burze osoby przebywające we wschodniej połowie kraju aktywność na zewnątrz powinny zaplanować na pierwszą połowę dnia. Niżowa pogoda z ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie sprzyjała pobytowi w domu. W 13 województwach obowiązują alerty, nawet III stopnia. Sprawdź, jak jest w Twoim regionie.

Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy z ostatniej chwili
Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy

W związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym PSP odnotowała 2200 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków intensywnych opadów, lokalnych podtopień i silnego wiatru – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Od 7 lipca 2025 r. zostały czasowo przywrócone kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami i Litwą. PKP Intercity wydał komunikat w tej sprawie.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Murem za zwolnionymi z Castoramy

Decyzją sądu do pracy w Castoramie przywrócono do tej pory troje związkowców z Solidarności. Wojciech Kasprzyk, Marek Trochimowicz i Ewa Michalska opowiedzieli nam, jaką drogę przeszli w ciągu ponad 900 dni, kiedy toczyły się ich procesy, a oni pozostawali bez pracy - pisze Marcin Krzeszowiec w swoim reportażu opisującym historię przywróconych do pracy działaczy "Solidarności" pracujących w Castoramie, którzy zostali wcześniej zwolnieni dyscyplinarnie. Ten jakże jaskrawy przykład obrony pracowników przez związek zawodowy jest tematem numeru najnowszego "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Murem za zwolnionymi z Castoramy
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 28/2022

Doszło do kumulacji bezprawia

Czujemy się silniejsi, bo walka nie poszła na marne. Mimo całej tej batalii sądowej, długiego okresu oczekiwania, nie straciliśmy wiary w sprawiedliwość.

To był bardzo trudny okres w moim życiu. Zawalił mi się świat. Byłam w totalnej rozsypce. Jeszcze dziś trudno mi o tym mówić.

Od Solidarności otrzymaliśmy profesjonalne wsparcie. Począwszy od potępienia działań pracodawcy, po akcje protestacyjne, a kończąc na wsparciu finansowym i prawnym.

- opowiadają przywróceni do pracy działacze "S", którzy są bohaterami tego wydania Tygodnika.

 

Murem za zwolnionymi.

Nie odpuścimy – powiedział w 2019 roku przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Zwolnionym działaczom związkowym z Castoramy udało się wygrać, bo działali w słusznej sprawie, ale także dlatego, że w walce o swoje prawa nie zostali pozostawieni sami sobie.

- pisze z kolei Barbara Michałowska w tekście opisującym całą sprawę.

 

W numerze także podsumowanie "Solidarki"

Zakończył się 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Tegoroczna edycja była wyjątkowym wyzwaniem. Z 149 startujących zawodników ukończyło go jedynie 102. Zmagania wygrał Belg Timo Kielich.

 

Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa

We wtorek, 21 czerwca, odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy „Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa” zorganizowana pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Anglików potyczki z imperium

– Do tej pory w brytyjskich sztabach prowadzono głównie gry wojenne dotyczące zwalczania terroryzmu czy udziału w małych wojnach postkolonialnych. Teraz wszystko się zmienia i ćwiczone będą wielkie bitwy lądowe na kontynencie europejskim. Reakcje brytyjskich władz na wojnę ukraińską są ostre, ponieważ Rosja zbyt mocno weszła w ich politykę

– mówi Michael Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Wojna hybrydowa - jednak wojna

W piątek, 24 czerwca, rano około 2000 imigrantów szturmowało granicę, która oddziela hiszpańską enklawę Melillę od Maroka. 130 osobom udało się przedostać przez wysoką zaporę na terytorium Hiszpanii. W trakcie szturmu były liczne ofiary śmiertelne. Atak na hiszpańską granicę uznano w Europie za działanie wojny hybrydowej, ponieważ presja migracyjna jest uważana za jeden z jej elementów.

- pisze w swoim artykule Teresa Wójcik

 

Turcja pozostaje wyzwaniem

Napaść Rosji na Ukrainę ma w tle między innymi strategię Turcji. Ważnego członka NATO i niestety ważnego partnera Rosji. Kurs i strategię Ankary analizuje Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu Płd. i Bliskiego Wschodu, w rozmowie z Teresą Wójcik.

 

Inwestorzy uciekają z tonącego Gazpromu

Po raz pierwszy od 1998 r. rosyjski Gazprom nie wypłaci dywidendy swoim akcjonariuszom. Ponad połowa zarobionych w ubiegłym roku pieniędzy, które gazowy gigant wrzucał do rosyjskiego budżetu, tym razem tam nie trafi, co pogłębi kryzys w domenie Putina. Po decyzji wartość akcji spółki gazowej spadła o jedną trzecią, bo zaczęli się z niej wycofywać także rosyjscy inwestorzy. Jednego z nich, szefa firmy logistycznej obsługującej kontrakty Gazpromu, kilka dni później znaleziono martwego. Już wiadomo, że to było morderstwo.

- pisze w swoim artykule Wojciech Kulecki

 

Jestem bezczelną gówniarą

– Mama wychowała mnie tak, żebym zawsze mówiła to, co myślę, nie bała się tego i zawsze szła po swoje. I jak nie drzwiami, to oknem, a jak nie oknem, to kominem. Mama nauczyła mnie też tego, żeby iść cały czas do przodu. I taka wyrosłam – mówi Anastazja Maciąg, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu Rising Star organizowanego przez Universal Music Polska oraz TikTok.w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

Energetycy obradowali w Gdańsku

W czwartek, 30 czerwca, w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność”. gorące dyskusje zaowocowały w postaci przyjętych stanowisk. W jednym z nich Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu „bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji”.

 

Piotr Duda z wizytą na Ukrainie

W ubiegłym tygodniu Piotr Duda przebywał z kilkudniową wizytą na Ukrainie.

– Jesteśmy tu po to, by pokazać solidarność – powiedział przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” w trakcie wizyty. – To najważniejsza wizyta. Moja osobista, ale także jako związkowca

– dodał.

 

Felietony

Karol Gac - Wariant uliczny

Tadeusz Płużański - Dwie Ojczyzny

Tomasz P. Terlikowski - Kaliningrad, czyli nowe przedmurze chrześcijaństwa

Waldemar Biniecki - To wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać

Marek Jan Chodakiewicz - Po podboju

Cezary Krysztopa - A o takiego ło

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe