Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Murem za zwolnionymi z Castoramy

Decyzją sądu do pracy w Castoramie przywrócono do tej pory troje związkowców z Solidarności. Wojciech Kasprzyk, Marek Trochimowicz i Ewa Michalska opowiedzieli nam, jaką drogę przeszli w ciągu ponad 900 dni, kiedy toczyły się ich procesy, a oni pozostawali bez pracy - pisze Marcin Krzeszowiec w swoim reportażu opisującym historię przywróconych do pracy działaczy "Solidarności" pracujących w Castoramie, którzy zostali wcześniej zwolnieni dyscyplinarnie. Ten jakże jaskrawy przykład obrony pracowników przez związek zawodowy jest tematem numeru najnowszego "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Murem za zwolnionymi z Castoramy
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 28/2022

Doszło do kumulacji bezprawia

Czujemy się silniejsi, bo walka nie poszła na marne. Mimo całej tej batalii sądowej, długiego okresu oczekiwania, nie straciliśmy wiary w sprawiedliwość.

To był bardzo trudny okres w moim życiu. Zawalił mi się świat. Byłam w totalnej rozsypce. Jeszcze dziś trudno mi o tym mówić.

Od Solidarności otrzymaliśmy profesjonalne wsparcie. Począwszy od potępienia działań pracodawcy, po akcje protestacyjne, a kończąc na wsparciu finansowym i prawnym.

- opowiadają przywróceni do pracy działacze "S", którzy są bohaterami tego wydania Tygodnika.

 

Murem za zwolnionymi.

Nie odpuścimy – powiedział w 2019 roku przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Zwolnionym działaczom związkowym z Castoramy udało się wygrać, bo działali w słusznej sprawie, ale także dlatego, że w walce o swoje prawa nie zostali pozostawieni sami sobie.

- pisze z kolei Barbara Michałowska w tekście opisującym całą sprawę.

 

W numerze także podsumowanie "Solidarki"

Zakończył się 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Tegoroczna edycja była wyjątkowym wyzwaniem. Z 149 startujących zawodników ukończyło go jedynie 102. Zmagania wygrał Belg Timo Kielich.

 

Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa

We wtorek, 21 czerwca, odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy „Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa” zorganizowana pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Anglików potyczki z imperium

– Do tej pory w brytyjskich sztabach prowadzono głównie gry wojenne dotyczące zwalczania terroryzmu czy udziału w małych wojnach postkolonialnych. Teraz wszystko się zmienia i ćwiczone będą wielkie bitwy lądowe na kontynencie europejskim. Reakcje brytyjskich władz na wojnę ukraińską są ostre, ponieważ Rosja zbyt mocno weszła w ich politykę

– mówi Michael Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Wojna hybrydowa - jednak wojna

W piątek, 24 czerwca, rano około 2000 imigrantów szturmowało granicę, która oddziela hiszpańską enklawę Melillę od Maroka. 130 osobom udało się przedostać przez wysoką zaporę na terytorium Hiszpanii. W trakcie szturmu były liczne ofiary śmiertelne. Atak na hiszpańską granicę uznano w Europie za działanie wojny hybrydowej, ponieważ presja migracyjna jest uważana za jeden z jej elementów.

- pisze w swoim artykule Teresa Wójcik

 

Turcja pozostaje wyzwaniem

Napaść Rosji na Ukrainę ma w tle między innymi strategię Turcji. Ważnego członka NATO i niestety ważnego partnera Rosji. Kurs i strategię Ankary analizuje Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu Płd. i Bliskiego Wschodu, w rozmowie z Teresą Wójcik.

 

Inwestorzy uciekają z tonącego Gazpromu

Po raz pierwszy od 1998 r. rosyjski Gazprom nie wypłaci dywidendy swoim akcjonariuszom. Ponad połowa zarobionych w ubiegłym roku pieniędzy, które gazowy gigant wrzucał do rosyjskiego budżetu, tym razem tam nie trafi, co pogłębi kryzys w domenie Putina. Po decyzji wartość akcji spółki gazowej spadła o jedną trzecią, bo zaczęli się z niej wycofywać także rosyjscy inwestorzy. Jednego z nich, szefa firmy logistycznej obsługującej kontrakty Gazpromu, kilka dni później znaleziono martwego. Już wiadomo, że to było morderstwo.

- pisze w swoim artykule Wojciech Kulecki

 

Jestem bezczelną gówniarą

– Mama wychowała mnie tak, żebym zawsze mówiła to, co myślę, nie bała się tego i zawsze szła po swoje. I jak nie drzwiami, to oknem, a jak nie oknem, to kominem. Mama nauczyła mnie też tego, żeby iść cały czas do przodu. I taka wyrosłam – mówi Anastazja Maciąg, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu Rising Star organizowanego przez Universal Music Polska oraz TikTok.w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

Energetycy obradowali w Gdańsku

W czwartek, 30 czerwca, w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność”. gorące dyskusje zaowocowały w postaci przyjętych stanowisk. W jednym z nich Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu „bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji”.

 

Piotr Duda z wizytą na Ukrainie

W ubiegłym tygodniu Piotr Duda przebywał z kilkudniową wizytą na Ukrainie.

– Jesteśmy tu po to, by pokazać solidarność – powiedział przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” w trakcie wizyty. – To najważniejsza wizyta. Moja osobista, ale także jako związkowca

– dodał.

 

Felietony

Karol Gac - Wariant uliczny

Tadeusz Płużański - Dwie Ojczyzny

Tomasz P. Terlikowski - Kaliningrad, czyli nowe przedmurze chrześcijaństwa

Waldemar Biniecki - To wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać

Marek Jan Chodakiewicz - Po podboju

Cezary Krysztopa - A o takiego ło

 


 

POLECANE
Gwiazdor serialu Rodzinka.pl ogłosił radosną nowinę Wiadomości
Gwiazdor serialu "Rodzinka.pl" ogłosił radosną nowinę

Adam Zdrójkowski, znany szerszej publiczności z roli Kuby Boskiego w popularnym serialu Rodzinka.pl, ma powody do świętowania. Aktor właśnie pochwalił się, że kupił mieszkanie w Hiszpanii.

Piłkarska elita finansowa: które kluby piłkarskie rozbijają banki? Ranking CNBC Wiadomości
Piłkarska elita finansowa: które kluby piłkarskie rozbijają banki? Ranking CNBC

W 2025 roku wartość klubów piłkarskich figurujących na szczycie stawki osiągnęła imponujące poziomy, a dane przedstawione przez CNBC pokazują, które zespoły dominują nie tylko na boisku, ale także w sferze finansowej.

Dramat w policyjnym radiowozie. Śledztwo po śmierci psa służbowego Wiadomości
Dramat w policyjnym radiowozie. Śledztwo po śmierci psa służbowego

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 1 maja podczas transportu policyjnych psów z Poznania do Warszawy. Dwa czworonogi - Piorun i Nanson - przewożone były w radiowozie bez odpowiedniego systemu wentylacji. Piorun nie przeżył, a Nanson wciąż przebywa w klinice weterynaryjnej.

Imigrant, który zaatakował Polaka na siłowni, został zwolniony z aresztu. Teraz jest w Anglii Wiadomości
Imigrant, który zaatakował Polaka na siłowni, został zwolniony z aresztu. Teraz jest w Anglii

W lutym na jednej z siłowni w Katowicach doszło do napaści. 21-letni obywatel Nigerii zaatakował innego mężczyznę młotem do ćwiczeń, wymierzając mu cios w głowę. Zaatakowany cudem uniknął tragedii.

Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla miłośników astronomii Wiadomości
Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla miłośników astronomii

Już 12 maja 2025 roku na niebie pojawi się zjawisko, które od wieków fascynuje zarówno naukowców, jak i zwykłych obserwatorów – pełnia Księżyca. Choć trwa tylko chwilę, wizualnie możemy ją podziwiać przez dwie noce: dzień przed i dzień po, kiedy tarcza Księżyca wciąż jest prawie w całości oświetlona.

Może nie dojść do spotkania Trzaskowski - Obama Wiadomości
Może nie dojść do spotkania Trzaskowski - Obama

Rafał Trzaskowski zasugerował, że może nie dojść do spotkania z Barackiem Obamą podczas konferencji Impact. Powodem ma być napięty kalendarz kampanijny.

Szczytno: Masowe zatrucie w Akademii Policji. Nowe informacje pilne
Szczytno: Masowe zatrucie w Akademii Policji. Nowe informacje

Jeszcze 25 słuchaczy i studentów Akademii Policji w Szczytnie spośród około stu, u których wystąpiły dolegliwości żołądkowe, jest objętych kwarantanną - podały w sobotę służby prasowe Akademii Policji w Szczytnie. Według pierwszych ustaleń powodem zachorowań był norowirus.

Nie żyje aktorka znana z kultowych ról Wiadomości
Nie żyje aktorka znana z kultowych ról

Nie żyje Denise Alexander aktorka znana z ról w kultowych amerykańskich telenowelach. Miała 85 lat. Jak poinformowały media zza oceanu, artystka odeszła 5 marca 2025 roku, jednak jej rodzina przez ponad dwa miesiące nie udzielała żadnych informacji na temat śmierci. Do dziś nie podano oficjalnej przyczyny zgonu.

Robert Bąkiewicz na Marszu Przeciw Migracji: Na Polskę przerzuca się konsekwencje niemieckich błędów gorące
Robert Bąkiewicz na Marszu Przeciw Migracji: Na Polskę przerzuca się konsekwencje niemieckich błędów

- Na Polskę przerzuca się konsekwencje niemieckich błędów - powiedział Robert Bąkiewicz w rozmowie z dziennikarką portalu Tysol.pl.

Niemcy w kłopocie. Niepokojący głos ekspertów Wiadomości
Niemcy w kłopocie. Niepokojący głos ekspertów

W 2023 roku niemieckie szpitale przyjęły około sześciu tysięcy pacjentów, których stan zdrowia pogorszył się po ukąszeniu przez kleszcza. Niestety, aż 19 osób zmarło - poinformował Federalny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Murem za zwolnionymi z Castoramy

Decyzją sądu do pracy w Castoramie przywrócono do tej pory troje związkowców z Solidarności. Wojciech Kasprzyk, Marek Trochimowicz i Ewa Michalska opowiedzieli nam, jaką drogę przeszli w ciągu ponad 900 dni, kiedy toczyły się ich procesy, a oni pozostawali bez pracy - pisze Marcin Krzeszowiec w swoim reportażu opisującym historię przywróconych do pracy działaczy "Solidarności" pracujących w Castoramie, którzy zostali wcześniej zwolnieni dyscyplinarnie. Ten jakże jaskrawy przykład obrony pracowników przez związek zawodowy jest tematem numeru najnowszego "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Murem za zwolnionymi z Castoramy
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 28/2022

Doszło do kumulacji bezprawia

Czujemy się silniejsi, bo walka nie poszła na marne. Mimo całej tej batalii sądowej, długiego okresu oczekiwania, nie straciliśmy wiary w sprawiedliwość.

To był bardzo trudny okres w moim życiu. Zawalił mi się świat. Byłam w totalnej rozsypce. Jeszcze dziś trudno mi o tym mówić.

Od Solidarności otrzymaliśmy profesjonalne wsparcie. Począwszy od potępienia działań pracodawcy, po akcje protestacyjne, a kończąc na wsparciu finansowym i prawnym.

- opowiadają przywróceni do pracy działacze "S", którzy są bohaterami tego wydania Tygodnika.

 

Murem za zwolnionymi.

Nie odpuścimy – powiedział w 2019 roku przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Zwolnionym działaczom związkowym z Castoramy udało się wygrać, bo działali w słusznej sprawie, ale także dlatego, że w walce o swoje prawa nie zostali pozostawieni sami sobie.

- pisze z kolei Barbara Michałowska w tekście opisującym całą sprawę.

 

W numerze także podsumowanie "Solidarki"

Zakończył się 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Tegoroczna edycja była wyjątkowym wyzwaniem. Z 149 startujących zawodników ukończyło go jedynie 102. Zmagania wygrał Belg Timo Kielich.

 

Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa

We wtorek, 21 czerwca, odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy „Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa” zorganizowana pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Anglików potyczki z imperium

– Do tej pory w brytyjskich sztabach prowadzono głównie gry wojenne dotyczące zwalczania terroryzmu czy udziału w małych wojnach postkolonialnych. Teraz wszystko się zmienia i ćwiczone będą wielkie bitwy lądowe na kontynencie europejskim. Reakcje brytyjskich władz na wojnę ukraińską są ostre, ponieważ Rosja zbyt mocno weszła w ich politykę

– mówi Michael Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Wojna hybrydowa - jednak wojna

W piątek, 24 czerwca, rano około 2000 imigrantów szturmowało granicę, która oddziela hiszpańską enklawę Melillę od Maroka. 130 osobom udało się przedostać przez wysoką zaporę na terytorium Hiszpanii. W trakcie szturmu były liczne ofiary śmiertelne. Atak na hiszpańską granicę uznano w Europie za działanie wojny hybrydowej, ponieważ presja migracyjna jest uważana za jeden z jej elementów.

- pisze w swoim artykule Teresa Wójcik

 

Turcja pozostaje wyzwaniem

Napaść Rosji na Ukrainę ma w tle między innymi strategię Turcji. Ważnego członka NATO i niestety ważnego partnera Rosji. Kurs i strategię Ankary analizuje Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu Płd. i Bliskiego Wschodu, w rozmowie z Teresą Wójcik.

 

Inwestorzy uciekają z tonącego Gazpromu

Po raz pierwszy od 1998 r. rosyjski Gazprom nie wypłaci dywidendy swoim akcjonariuszom. Ponad połowa zarobionych w ubiegłym roku pieniędzy, które gazowy gigant wrzucał do rosyjskiego budżetu, tym razem tam nie trafi, co pogłębi kryzys w domenie Putina. Po decyzji wartość akcji spółki gazowej spadła o jedną trzecią, bo zaczęli się z niej wycofywać także rosyjscy inwestorzy. Jednego z nich, szefa firmy logistycznej obsługującej kontrakty Gazpromu, kilka dni później znaleziono martwego. Już wiadomo, że to było morderstwo.

- pisze w swoim artykule Wojciech Kulecki

 

Jestem bezczelną gówniarą

– Mama wychowała mnie tak, żebym zawsze mówiła to, co myślę, nie bała się tego i zawsze szła po swoje. I jak nie drzwiami, to oknem, a jak nie oknem, to kominem. Mama nauczyła mnie też tego, żeby iść cały czas do przodu. I taka wyrosłam – mówi Anastazja Maciąg, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu Rising Star organizowanego przez Universal Music Polska oraz TikTok.w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

Energetycy obradowali w Gdańsku

W czwartek, 30 czerwca, w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność”. gorące dyskusje zaowocowały w postaci przyjętych stanowisk. W jednym z nich Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu „bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji”.

 

Piotr Duda z wizytą na Ukrainie

W ubiegłym tygodniu Piotr Duda przebywał z kilkudniową wizytą na Ukrainie.

– Jesteśmy tu po to, by pokazać solidarność – powiedział przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” w trakcie wizyty. – To najważniejsza wizyta. Moja osobista, ale także jako związkowca

– dodał.

 

Felietony

Karol Gac - Wariant uliczny

Tadeusz Płużański - Dwie Ojczyzny

Tomasz P. Terlikowski - Kaliningrad, czyli nowe przedmurze chrześcijaństwa

Waldemar Biniecki - To wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać

Marek Jan Chodakiewicz - Po podboju

Cezary Krysztopa - A o takiego ło

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe