[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: To Wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać

Muszę rozczarować wszystkich tych, którzy oczekują nowej wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Piszę ten tekst właśnie 4 lipca, w święto amerykańskiej niepodległości. Mieszkam w Stanach już ponad 20 lat i nie widzę nigdzie tych, którzy chcieliby się uniezależnić od Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Analitykom i specjalistom od spraw amerykańskich w Polsce życzę częstszych podróży do Stanów Zjednoczonych i rozmów ze zwykłymi ludźmi, którzy nie gonią za tanimi sensacjami ani nie zabiegają o tanią popularność. Stany Zjednoczone tak jak cały świat przechodzą rozmaite zmiany, które przeobrażają i zmieniają dotychczasowy, przewidywalny obraz Ameryki. Najważniejszymi wydarzeniami Ameryki są obecnie komentarze dotyczące aborcji oraz tego, co naprawdę wydarzyło się 6 stycznia 2021 w Waszyngtonie. Przypominam, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił orzeczenie z 1973 roku, na podstawie którego kobiety posiadały prawo do przerwania ciąży. Unieważnienie orzeczenia sprawia, że teraz każdy stan zdecyduje, czy aborcja na jego terenie jest legalna. Kolejnym wydarzeniem szeroko komentowanym w Stanach Zjednoczonych są zeznania Cassidy Hutchinson, byłej doradczyni szefa personelu Białego Domu w czasie prezydentury Donalda Trumpa, Marka Meadowsa, przed komisją Izby Reprezentantów badającą przebieg zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku. Zeznania rzucają nowe światło na postawę Prezydenta Trumpa, którego od przyłączenia do demonstrantów powstrzymało Secret Service. Komisja będzie obradowała jeszcze długo, a w ramach zeznań pod przysięgą wypływa dużo nowych faktów, które stawiają byłego Prezydenta w bardzo niekorzystnym świetle. Wojna na Ukrainie powoli traci popularność mediów głównego nurtu. Ciekawe są jednak analizy i prognozowanie przebiegu rozwoju wydarzeń, zwłaszcza po szczycie NATO w Madrycie. Media amerykańskie podkreślają, że doszło tam do przyjęcia nowej koncepcji strategicznej, która jednoznacznie zrywa z ideą partnerstwa z Rosją. W amerykańskiej debacie eksperckiej coraz częściej pojawiają się głosy, że USA muszą w pierwszej kolejności zająć się Rosją, a dopiero w drugiej Chinami. NATO znacznie rozwinie siły szybkiego reagowania. Mają liczyć ponad 300 tys. żołnierzy, ale o tym już wszyscy wiemy. Media raczej podkreślają zgodność w NATO w ustaleniu konsensusu i podkreślają fakt rozszerzenia paktu o Szwecję i Finlandię, co jest niezmiernie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie, a nawet i Arktyce. Z polskiego punktu widzenia wynika jedno. Musimy się wziąć do konkretnej pracy. Zerwać z wizualizacjami i medialnymi deklaracjami, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w konkretnej, strategicznej pracy. Czas na polską pracę organiczną, nie tylko w kraju, ale w całym regionie, od Skandynawii po Turcję. Czas najwyższy budować znaczenie Polski w tym regionie, poprzez stawianie na budowę strategii rozwoju państwa, rozwoju armii, obrony powietrznej, rozwoju polskiej gospodarki nie tylko w oparciu o spółki skarbu państwa, ale o prywatny biznes i wpływy polskiej diaspory. Wyraził się na ten temat stary lis z Teksasu George Friedman na Kongresie 590, który na pytanie Jacka Bartosiaka o Intermarium: „Co Polacy powinni w tej sprawie zrobić?”, odpowiedział: „To Wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać”.

 


 

POLECANE
Ukraina w NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos z ostatniej chwili
Ukraina w NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Tak naprawdę tylko kraje NATO mogą udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, a największą byłoby przyjęcie jej do NATO – podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dodał, że wierzy, iż Ukraina stanie się członkiem Sojuszu.

Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek gorące
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek

Czy Elon Musk zdecyduje się na zakup historycznego zamku w Głogówku? Burmistrz miasta liczy na sukces i pisze list do amerykańskiego miliardera.

Kliko Sutryka, idź precz. Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta z ostatniej chwili
"Kliko Sutryka, idź precz". Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta

Wrocławianie stracili cierpliwość do prezydenta miasta Jacka Sutryka. Powstało Stowarzyszenie - SOS Wrocław - którego celem jest przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta. Aktywiści na zwołanej w środę konferencji prasowej podkreślali, że Sutryk nie spełnia deklarowanych obietnic, a ponadto ciążą na nim prokuratorskie zarzuty ws. Collegium Humanum.

Hołownia przyznaje wprost: Wiele rzeczy robimy źle. (...) To jest dramat gorące
Hołownia przyznaje wprost: "Wiele rzeczy robimy źle. (...) To jest dramat"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podzielił się w mediach społecznościowych swoimi spostrzeżeniami na temat nie najlepszej kondycji państwa polskiego, u którego steru sam zresztą przebywa. Od razu jednak znalazł dla siebie i swoich koalicjantów "usprawiedliwienie".

Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli tylko u nas
Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli

Niemcy w obliczu zbliżających się przedwczesnych wyborów do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, chętnie trąbią o sukcesie, który polega na bardzo znaczącym spadku wniosków o azyl w Niemczech. Mniej azylantów w Niemczech oznacza mniejsze koszty zjawiska niekontrolowanej migracji dla Niemiec. Ten sukces realizowany jest jednak kosztem krajów sąsiedzkich takich jak Polska, ale także Francja, Luksemburg i Belgia.

Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół pilne
Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół

– Jak mi wrócił kolejny obraz do pamięci, to wywnioskowałem z tego, że w tym jest element wschodni, bo w tym jest błąd składniowy... – mówił na antenie Polsat News prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który w grudniu 2024 roku został brutalnie pobity.

Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS pilne
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy z ostatniej chwili
Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy

– Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i pomoc, podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie – powiedział w środę w Warszawie premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po kątach, wszystko przez krążące widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: To Wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać

Muszę rozczarować wszystkich tych, którzy oczekują nowej wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Piszę ten tekst właśnie 4 lipca, w święto amerykańskiej niepodległości. Mieszkam w Stanach już ponad 20 lat i nie widzę nigdzie tych, którzy chcieliby się uniezależnić od Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Analitykom i specjalistom od spraw amerykańskich w Polsce życzę częstszych podróży do Stanów Zjednoczonych i rozmów ze zwykłymi ludźmi, którzy nie gonią za tanimi sensacjami ani nie zabiegają o tanią popularność. Stany Zjednoczone tak jak cały świat przechodzą rozmaite zmiany, które przeobrażają i zmieniają dotychczasowy, przewidywalny obraz Ameryki. Najważniejszymi wydarzeniami Ameryki są obecnie komentarze dotyczące aborcji oraz tego, co naprawdę wydarzyło się 6 stycznia 2021 w Waszyngtonie. Przypominam, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił orzeczenie z 1973 roku, na podstawie którego kobiety posiadały prawo do przerwania ciąży. Unieważnienie orzeczenia sprawia, że teraz każdy stan zdecyduje, czy aborcja na jego terenie jest legalna. Kolejnym wydarzeniem szeroko komentowanym w Stanach Zjednoczonych są zeznania Cassidy Hutchinson, byłej doradczyni szefa personelu Białego Domu w czasie prezydentury Donalda Trumpa, Marka Meadowsa, przed komisją Izby Reprezentantów badającą przebieg zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku. Zeznania rzucają nowe światło na postawę Prezydenta Trumpa, którego od przyłączenia do demonstrantów powstrzymało Secret Service. Komisja będzie obradowała jeszcze długo, a w ramach zeznań pod przysięgą wypływa dużo nowych faktów, które stawiają byłego Prezydenta w bardzo niekorzystnym świetle. Wojna na Ukrainie powoli traci popularność mediów głównego nurtu. Ciekawe są jednak analizy i prognozowanie przebiegu rozwoju wydarzeń, zwłaszcza po szczycie NATO w Madrycie. Media amerykańskie podkreślają, że doszło tam do przyjęcia nowej koncepcji strategicznej, która jednoznacznie zrywa z ideą partnerstwa z Rosją. W amerykańskiej debacie eksperckiej coraz częściej pojawiają się głosy, że USA muszą w pierwszej kolejności zająć się Rosją, a dopiero w drugiej Chinami. NATO znacznie rozwinie siły szybkiego reagowania. Mają liczyć ponad 300 tys. żołnierzy, ale o tym już wszyscy wiemy. Media raczej podkreślają zgodność w NATO w ustaleniu konsensusu i podkreślają fakt rozszerzenia paktu o Szwecję i Finlandię, co jest niezmiernie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie, a nawet i Arktyce. Z polskiego punktu widzenia wynika jedno. Musimy się wziąć do konkretnej pracy. Zerwać z wizualizacjami i medialnymi deklaracjami, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w konkretnej, strategicznej pracy. Czas na polską pracę organiczną, nie tylko w kraju, ale w całym regionie, od Skandynawii po Turcję. Czas najwyższy budować znaczenie Polski w tym regionie, poprzez stawianie na budowę strategii rozwoju państwa, rozwoju armii, obrony powietrznej, rozwoju polskiej gospodarki nie tylko w oparciu o spółki skarbu państwa, ale o prywatny biznes i wpływy polskiej diaspory. Wyraził się na ten temat stary lis z Teksasu George Friedman na Kongresie 590, który na pytanie Jacka Bartosiaka o Intermarium: „Co Polacy powinni w tej sprawie zrobić?”, odpowiedział: „To Wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać”.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe