[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: To Wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać

Muszę rozczarować wszystkich tych, którzy oczekują nowej wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Piszę ten tekst właśnie 4 lipca, w święto amerykańskiej niepodległości. Mieszkam w Stanach już ponad 20 lat i nie widzę nigdzie tych, którzy chcieliby się uniezależnić od Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Analitykom i specjalistom od spraw amerykańskich w Polsce życzę częstszych podróży do Stanów Zjednoczonych i rozmów ze zwykłymi ludźmi, którzy nie gonią za tanimi sensacjami ani nie zabiegają o tanią popularność. Stany Zjednoczone tak jak cały świat przechodzą rozmaite zmiany, które przeobrażają i zmieniają dotychczasowy, przewidywalny obraz Ameryki. Najważniejszymi wydarzeniami Ameryki są obecnie komentarze dotyczące aborcji oraz tego, co naprawdę wydarzyło się 6 stycznia 2021 w Waszyngtonie. Przypominam, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił orzeczenie z 1973 roku, na podstawie którego kobiety posiadały prawo do przerwania ciąży. Unieważnienie orzeczenia sprawia, że teraz każdy stan zdecyduje, czy aborcja na jego terenie jest legalna. Kolejnym wydarzeniem szeroko komentowanym w Stanach Zjednoczonych są zeznania Cassidy Hutchinson, byłej doradczyni szefa personelu Białego Domu w czasie prezydentury Donalda Trumpa, Marka Meadowsa, przed komisją Izby Reprezentantów badającą przebieg zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku. Zeznania rzucają nowe światło na postawę Prezydenta Trumpa, którego od przyłączenia do demonstrantów powstrzymało Secret Service. Komisja będzie obradowała jeszcze długo, a w ramach zeznań pod przysięgą wypływa dużo nowych faktów, które stawiają byłego Prezydenta w bardzo niekorzystnym świetle. Wojna na Ukrainie powoli traci popularność mediów głównego nurtu. Ciekawe są jednak analizy i prognozowanie przebiegu rozwoju wydarzeń, zwłaszcza po szczycie NATO w Madrycie. Media amerykańskie podkreślają, że doszło tam do przyjęcia nowej koncepcji strategicznej, która jednoznacznie zrywa z ideą partnerstwa z Rosją. W amerykańskiej debacie eksperckiej coraz częściej pojawiają się głosy, że USA muszą w pierwszej kolejności zająć się Rosją, a dopiero w drugiej Chinami. NATO znacznie rozwinie siły szybkiego reagowania. Mają liczyć ponad 300 tys. żołnierzy, ale o tym już wszyscy wiemy. Media raczej podkreślają zgodność w NATO w ustaleniu konsensusu i podkreślają fakt rozszerzenia paktu o Szwecję i Finlandię, co jest niezmiernie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie, a nawet i Arktyce. Z polskiego punktu widzenia wynika jedno. Musimy się wziąć do konkretnej pracy. Zerwać z wizualizacjami i medialnymi deklaracjami, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w konkretnej, strategicznej pracy. Czas na polską pracę organiczną, nie tylko w kraju, ale w całym regionie, od Skandynawii po Turcję. Czas najwyższy budować znaczenie Polski w tym regionie, poprzez stawianie na budowę strategii rozwoju państwa, rozwoju armii, obrony powietrznej, rozwoju polskiej gospodarki nie tylko w oparciu o spółki skarbu państwa, ale o prywatny biznes i wpływy polskiej diaspory. Wyraził się na ten temat stary lis z Teksasu George Friedman na Kongresie 590, który na pytanie Jacka Bartosiaka o Intermarium: „Co Polacy powinni w tej sprawie zrobić?”, odpowiedział: „To Wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać”.

 


 

POLECANE
Samuel Pereira: Kto przekłuje balonik? tylko u nas
Samuel Pereira: Kto przekłuje balonik?

„Jak się coś nadmuchiwało, to balon trzeba przekłuć” – takimi słowami Szymon Hołownia odpowiedział mieszkańcowi Jędrzejowa, który pytał o dramatyczne spadki Orlenu po przejęciu władzy przez „uśmiechniętą koalicję”. Odpowiedź równie błyskotliwa, co jej autor, który dodał tylko, że gdy są zbyt ambitne projekty, które w przyszłości (skąd on to wie?) okażą się nieopłacalne, to już teraz trzeba je zamknąć. Abstrahując od faktu, iż same wystąpienia Hołowni są jednym wielkim, nadmuchanym balonikiem – jest rzeczywiście coś, co wymaga przekłucia. A nawet kilka rzeczy.

Ławrow o polityce Trumpa ws. Ukrainy. Padły zaskakujące słowa z ostatniej chwili
Ławrow o polityce Trumpa ws. Ukrainy. Padły zaskakujące słowa

Rosyjski minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie z telewizją Rossiya-1 skomentował wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych i skutki, jakie mogą wynikać z tego faktu dla toczącej się na Ukrainie wojny z Rosją.

Hołownia ogłosił swój start w wyborach. Jest komentarz Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Hołownia ogłosił swój start w wyborach. Jest komentarz Trzaskowskiego

Najważniejsze jest to, żebyśmy się nie atakowali - tak prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski odniósł się do decyzji lidera Polki 2050 Szymona Hołownię o kandydowaniu w wyborach prezydenckich. Jak podkreślił, spodziewał się startu Hołowni.

Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie. Andrzej Duda podał warunek z ostatniej chwili
Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie. Andrzej Duda podał warunek

Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. ewentualnego przekazania polskich myśliwców MIG–29 Ukrainie. 

Na salę sesji jednej z dzielnic Warszawy wrócił krzyż z ostatniej chwili
Na salę sesji jednej z dzielnic Warszawy wrócił krzyż

Pod koniec września z sali posiedzeń rady dzielnicy Włochy w Warszawie zniknął wiszący na ścianie krzyż. Jak tłumaczył burmistrz z PO Jarosław Karcz, był to efekt podpisania przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego szokującego rozporządzenia, na mocy którego m.in. zakazano symboli religijnych w urzędzie miasta. Teraz okazuje się, że… krzyż powrócił na swoje miejsce.

To kończy dyskusję. Znamienny komentarz Czarzastego po decyzji Hołowni z ostatniej chwili
"To kończy dyskusję". Znamienny komentarz Czarzastego po decyzji Hołowni

– Decyzja lidera Polski 2050 Szymona Hołowni kończy dyskusję o wspólnym kandydacie strony demokratycznej w wyborach prezydenckich – powiedział PAP wicemarszałek Sejmu RP i jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Kandydat PiS na prezydenta. Zaskakujący wpis Bocheńskiego z ostatniej chwili
Kandydat PiS na prezydenta. Zaskakujący wpis Bocheńskiego

Nie ustają spekulacje dot. wyłonienia polityka, który będzie reprezentował Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich na wiosnę przyszłego roku. Wskazywany przez media jako jeden z kandydatów Tobiasz Bocheński opublikował w mediach społecznościowych tajemniczy wpis.

Anonimowy sędzia: rozprawa ws. polityka opozycji oskarżonego o korupcję tylko u nas
Anonimowy sędzia: rozprawa ws. polityka opozycji oskarżonego o korupcję

Na wielkiej sali w stołecznym sądzie okręgowym właśnie rozpoczyna się rozprawa w sprawie polityka opozycji oskarżonego o korupcję. Sprawę przewodniczy sędzia z 30 letnim stażem, obok niej równie doświadczeni sędziowie.

GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać z ostatniej chwili
GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jednej partii mąki żytniej razowej typ 720 producenta Radix-Bis. Wcześniej GIS informował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w produkcie tego samego producenta, wyprodukowanym z tej samej partii surowca.

Jest decyzja Szymona Hołowni ws. startu w wyborach prezydenckich z ostatniej chwili
Jest decyzja Szymona Hołowni ws. startu w wyborach prezydenckich

W środę po południu Szymon Hołownia – założyciel Polski 2050 i marszałek Sejmu – ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2025 roku.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: To Wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać

Muszę rozczarować wszystkich tych, którzy oczekują nowej wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Piszę ten tekst właśnie 4 lipca, w święto amerykańskiej niepodległości. Mieszkam w Stanach już ponad 20 lat i nie widzę nigdzie tych, którzy chcieliby się uniezależnić od Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Analitykom i specjalistom od spraw amerykańskich w Polsce życzę częstszych podróży do Stanów Zjednoczonych i rozmów ze zwykłymi ludźmi, którzy nie gonią za tanimi sensacjami ani nie zabiegają o tanią popularność. Stany Zjednoczone tak jak cały świat przechodzą rozmaite zmiany, które przeobrażają i zmieniają dotychczasowy, przewidywalny obraz Ameryki. Najważniejszymi wydarzeniami Ameryki są obecnie komentarze dotyczące aborcji oraz tego, co naprawdę wydarzyło się 6 stycznia 2021 w Waszyngtonie. Przypominam, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił orzeczenie z 1973 roku, na podstawie którego kobiety posiadały prawo do przerwania ciąży. Unieważnienie orzeczenia sprawia, że teraz każdy stan zdecyduje, czy aborcja na jego terenie jest legalna. Kolejnym wydarzeniem szeroko komentowanym w Stanach Zjednoczonych są zeznania Cassidy Hutchinson, byłej doradczyni szefa personelu Białego Domu w czasie prezydentury Donalda Trumpa, Marka Meadowsa, przed komisją Izby Reprezentantów badającą przebieg zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku. Zeznania rzucają nowe światło na postawę Prezydenta Trumpa, którego od przyłączenia do demonstrantów powstrzymało Secret Service. Komisja będzie obradowała jeszcze długo, a w ramach zeznań pod przysięgą wypływa dużo nowych faktów, które stawiają byłego Prezydenta w bardzo niekorzystnym świetle. Wojna na Ukrainie powoli traci popularność mediów głównego nurtu. Ciekawe są jednak analizy i prognozowanie przebiegu rozwoju wydarzeń, zwłaszcza po szczycie NATO w Madrycie. Media amerykańskie podkreślają, że doszło tam do przyjęcia nowej koncepcji strategicznej, która jednoznacznie zrywa z ideą partnerstwa z Rosją. W amerykańskiej debacie eksperckiej coraz częściej pojawiają się głosy, że USA muszą w pierwszej kolejności zająć się Rosją, a dopiero w drugiej Chinami. NATO znacznie rozwinie siły szybkiego reagowania. Mają liczyć ponad 300 tys. żołnierzy, ale o tym już wszyscy wiemy. Media raczej podkreślają zgodność w NATO w ustaleniu konsensusu i podkreślają fakt rozszerzenia paktu o Szwecję i Finlandię, co jest niezmiernie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie, a nawet i Arktyce. Z polskiego punktu widzenia wynika jedno. Musimy się wziąć do konkretnej pracy. Zerwać z wizualizacjami i medialnymi deklaracjami, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w konkretnej, strategicznej pracy. Czas na polską pracę organiczną, nie tylko w kraju, ale w całym regionie, od Skandynawii po Turcję. Czas najwyższy budować znaczenie Polski w tym regionie, poprzez stawianie na budowę strategii rozwoju państwa, rozwoju armii, obrony powietrznej, rozwoju polskiej gospodarki nie tylko w oparciu o spółki skarbu państwa, ale o prywatny biznes i wpływy polskiej diaspory. Wyraził się na ten temat stary lis z Teksasu George Friedman na Kongresie 590, który na pytanie Jacka Bartosiaka o Intermarium: „Co Polacy powinni w tej sprawie zrobić?”, odpowiedział: „To Wy musicie się w tej materii sprawnie poruszać”.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe