Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania

Wielkanoc 2022 roku będzie szczególna. Za naszą wschodnią granicą trwa krwawa wojna, który dotyka przede wszystkim niewinnych ludzi. Ponad 2,5 miliona osób trafiło do Polski w ucieczce przed śmiercią. Na ulicach polskich miast widzimy ludzi dotkniętych niewyobrażalną tragedią. Właśnie w tej przygnębiającej atmosferze będziemy oczekiwać na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co niejako nawiązuje do naszych nadziei na nadejście pokoju. Właśnie o tej symbolice piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 15/2022

„Gdzież, o śmierci, twoje zwycięstwo?”

Swoim zmartwychwstaniem Chrystus zaprasza wszystkich umęczonych, by chcieli Go chwycić za rękę i dali się poprowadzić do nowego życia

– zadaje pytanie w swoim artykule Jakub Pacan.

 

Teraz każdy dzień jest zmartwychwstaniem

Pierwsze słowa, jakie skierował do swoich uczniów Jezus, to „Pokój wam!”. Dopiero potem uczniowie uwierzyli i radowali się. Dziś tu, w Ukrainie, to przesłanie jest bardzo namacalne

– mówi ojciec Misza Romaniv, dominikanin posługujący w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża i Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Modlitwa z bronią w ręku

Autokefalia nadana Kościołowi Prawosławnemu Ukrainy przez patriarchę Konstantynopola niesie wartość niezwykle cenną. Jest odrzuceniem rosyjskiej, imperialnej polityki zarówno w wymiarze politycznym, jak i religijnym. Ta wojna toczy się także o tę wartość, współtworzącą nowoczesną ukraińską tożsamość narodową. Tożsamość, która wywodzi się z czasów przyjęcia chrześcijaństwa przez Ruś Kijowską Rurykowiczów. Z czasów, kiedy chrześcijaństwo Wschodu i Zachodu było jednością

– pisze Teresa Wójcik w swoim artykule.

 

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana

„Pascha” oznacza „przejście”. Do Ziemi Obiecanej, do Kanaanu Pan Jezus przeprowadza nas z naszego Egiptu, którym jest życie w grzechu, życie w pogaństwie. My też, podobnie jak Żydzi w niewoli egipskiej, mamy swojego „faraona”. Jest nim demon, który nas zniewala. Pan Jezus przychodzi jako Ten, który poprzez pustynię, poprzez nasze słabości przeprowadza nas do Ziemi Obiecanej

– mówi ks. dr Arkadiusz Szczepanik, teolog fundamentalny, rezydent parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

[NASZ REPORTAŻ Z UKRAINY]

Śmierć zostanie tu na zawsze. Z gruzów domów w Charkowie nikt nie wyciąga ciał. Nie ma na to czasu i, prawdę mówiąc, nie ma również ludzi, którzy mogliby i chcieli to robić

– pisze prosto z Ukrainy Wojciech Kulecki.

 

Tajemnica Sukcesu Orbána

Orbán rozmawia nie tylko z ludźmi mieszkającymi w stolicy albo goszczącymi w przyjaznych mu mediach. Jego partia doprowadziła wręcz do perfekcji wsłuchiwanie się w głos „zwykłych ludzi”

– mówi dr hab. Maciej Szymanowski, hungarysta, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

W stronę Wyszehradu

Mimo podstawowych różnic, obecnie bardzo widocznych, w bardzo wielu kwestiach Polska i Węgry nie tylko mają wspólne doświadczenia historyczne, ale też sporo zbieżnych interesów, dlatego Węgrzy nie zamierzają z tego zrezygnować, a nawet chcą te stosunki zacieśniać

– mówi Gáspár Keresztes z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

FNPR – pies służący swojemu panu

„Międzynarodowy ruch związkowy nie może być zdominowany przez imperialne zapędy rosyjskiego związku zawodowego będącego ścisłym kolaborantem agenta KGB! Wolne i demokratyczne organizacje związkowe nigdy nie będą siedziały przy jednym stole ze zwolennikami przemocy i cierpienia! (…) Dla nas życie jest ważniejsze niż związkowa polityka”

– napisał Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

 

Broni mamy mniej niż ludzi

Babcia zawsze mówiła, żebym pamiętał, że jesteśmy Polakami. Ale moja cała rodzina jest obecnie w Ukrainie. Z całej rodziny tylko ja wstąpiłem do wojska. Chcę chronić swoją żonę, dziecko i mamę. Chcę walczyć o swój kraj i o swoje miasto. Nie chcę widzieć tutaj Rosjan, nie chcę widzieć tu rosyjskich flag.

– mówi Sergiusz Neczytajło, ukraiński dziennikarz, a od niedawna żołnierz Obrony Terytorialnej, w rozmowie z Mateuszem Damońskim.

 

Nie jestem artystą, jestem śpiewającym filozofem

Jesteśmy biorobotami, które uwielbiają polaryzować. Dzielić nie tylko ludzi, ale wszystko
dookoła. Trzeba pamiętać, że wszystko, co nas otacza, jest całością, a nie oddzielnymi elementami układanki

– mówi Włodek „Paprodziad” Dembowski, wokalista, autor tekstów, śpiewający filozof, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

Szyb „Grzegorz” to nowe życie dla naszej kopalni

Solidarność od początku zabiegała o ten szyb, teraz podpinają się pod to niektórzy politycy, którzy jeszcze w zeszłym roku twierdzili, że ta inwestycja szkodzi środowisku. Ten projekt sam się bronił pod względem merytorycznym

– mówi Waldemar Sopata, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.

 

Krajowa Grupa Spożywcza ustabilizuje ceny?

Polska zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów artykułów rolno-spożywczych w całej Unii Europejskiej. Wartość polskiego eksportu w 2021 r. wyniosła ok. 170,8 mld zł. W związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19 i rosyjską inwazją na Ukrainę zarówno ceny żywności, nawozów, jak i paliw poszybowały w górę. Czy rządowy projekt, jakim jest konsolidacja spółek z branży rolno-spożywczej i powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, przyczyni się do większej stabilizacji cen?

 

 

Felietony:

Rafał Woś – „Trzy szkoły walki z inflacją”

Karol Gac – „Ludobójstwo – rosyjskie DNA”

Tadeusz Płużański – „Jak «wyzwalał» Morel”

Tomasz P. Terlikowski – „Realna niemoralność pacyfizmu”

Waldemar Biniecki – „Zobaczyć Międzymorze”

Marek Jan Chodakiewicz – „O dawnych Beduinach”

Cezary Krysztopa – „Jak to objąć rozumem”

 


 

POLECANE
Potężna awaria w  Ministerstwie Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Potężna awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w środę, że ze względu na awarię u dostawcy infrastruktury, systemy resortu są chwilowo niedostępne.

Ekspert: Zaangażowanie Polski w sprawie zablokowania umowy z Mercosur wynosi 0,00% z ostatniej chwili
Ekspert: Zaangażowanie Polski w sprawie zablokowania umowy z Mercosur wynosi 0,00%

Porozumienie Unii Europejskiej z krajami Mercosur wciąż nie zostało zatwierdzone – i wciąż można je zablokować. Zdaniem byłego europosła Jacka Saryusza-Wolskiego, Polska ma tu do odegrania kluczową rolę, ale... nie robi nic.

Przywrócenie kontroli to oszustwo. Opublikowano nagranie z granicy polsko-niemieckiej z ostatniej chwili
"Przywrócenie kontroli to oszustwo". Opublikowano nagranie z granicy polsko-niemieckiej

7 lipca rozpoczęły się kontrole na granicach RP z Niemcami oraz Litwą, które mają być prowadzone przez 30 dni. Obserwatorzy granic uważają, że kontrole to działania pozorowane, a ich prawdziwą intencją jest zablokowanie Ruchu Obrony Granic.

Na Most Grunwaldzki we Wrocławiu wróci niemiecka nazwa Wiadomości
Na Most Grunwaldzki we Wrocławiu wróci niemiecka nazwa

Wrocławski most Grunwaldzki czeka przebudowa. W trakcie remontu ma wrócić napis "Kaiserbrücke". Ta nazwa powraca już drugi raz. Poprzednim razem most nazwano tak ponownie po dojściu Hitlera do władzy. 

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego zarówno ze strony Białorusi, jak i Niemiec

Pogłębia się kryzys Polski 2050. Ważna postać w partii rezygnuje z ostatniej chwili
Pogłębia się kryzys Polski 2050. Ważna postać w partii rezygnuje

Pogłębia się kryzys ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. Po głośnym odejściu poseł Izabeli Bodnar dziś poinformowano, że z pełnionej funkcji zrezygnowała sekretarz generalna partii Agnieszka Baranowska.

Nie podjęła opieki. Komunikat warszawskiego zoo gorące
"Nie podjęła opieki". Komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Rekordowy atak Rosji tuż przy polskiej granicy. Ponad 700 dronów nad Ukrainą z ostatniej chwili
Rekordowy atak Rosji tuż przy polskiej granicy. Ponad 700 dronów nad Ukrainą

W nocy z wtorku na środę rosyjska armia przeprowadziła największy jak dotąd zmasowany atak na Ukrainę, wystrzeliwując aż 728 dronów i 13 rakiet. Głównym celem był Łuck w obwodzie wołyńskim, położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską.

Pilny komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Pilny komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Nad Polskę będzie napływała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Na przeważającym obszarze kraju środowisko atmosferyczne zmieni się na chłodniejsze. Intensywne deszcze w centrum i na południu kraju stwarzają ryzyko powodzi, na niektórych obszarach obowiązuje III stopień zagrożenia.

Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera z ostatniej chwili
Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera

Na środę rano w siedzibie MSWiA zwołano sztab kryzysowy w związku z zapowiadaną kumulacją opadów deszczu. W posiedzeniu sztabu wziął udział premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak i minister Marcin Kierwiński.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania

Wielkanoc 2022 roku będzie szczególna. Za naszą wschodnią granicą trwa krwawa wojna, który dotyka przede wszystkim niewinnych ludzi. Ponad 2,5 miliona osób trafiło do Polski w ucieczce przed śmiercią. Na ulicach polskich miast widzimy ludzi dotkniętych niewyobrażalną tragedią. Właśnie w tej przygnębiającej atmosferze będziemy oczekiwać na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co niejako nawiązuje do naszych nadziei na nadejście pokoju. Właśnie o tej symbolice piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 15/2022

„Gdzież, o śmierci, twoje zwycięstwo?”

Swoim zmartwychwstaniem Chrystus zaprasza wszystkich umęczonych, by chcieli Go chwycić za rękę i dali się poprowadzić do nowego życia

– zadaje pytanie w swoim artykule Jakub Pacan.

 

Teraz każdy dzień jest zmartwychwstaniem

Pierwsze słowa, jakie skierował do swoich uczniów Jezus, to „Pokój wam!”. Dopiero potem uczniowie uwierzyli i radowali się. Dziś tu, w Ukrainie, to przesłanie jest bardzo namacalne

– mówi ojciec Misza Romaniv, dominikanin posługujący w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża i Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Modlitwa z bronią w ręku

Autokefalia nadana Kościołowi Prawosławnemu Ukrainy przez patriarchę Konstantynopola niesie wartość niezwykle cenną. Jest odrzuceniem rosyjskiej, imperialnej polityki zarówno w wymiarze politycznym, jak i religijnym. Ta wojna toczy się także o tę wartość, współtworzącą nowoczesną ukraińską tożsamość narodową. Tożsamość, która wywodzi się z czasów przyjęcia chrześcijaństwa przez Ruś Kijowską Rurykowiczów. Z czasów, kiedy chrześcijaństwo Wschodu i Zachodu było jednością

– pisze Teresa Wójcik w swoim artykule.

 

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana

„Pascha” oznacza „przejście”. Do Ziemi Obiecanej, do Kanaanu Pan Jezus przeprowadza nas z naszego Egiptu, którym jest życie w grzechu, życie w pogaństwie. My też, podobnie jak Żydzi w niewoli egipskiej, mamy swojego „faraona”. Jest nim demon, który nas zniewala. Pan Jezus przychodzi jako Ten, który poprzez pustynię, poprzez nasze słabości przeprowadza nas do Ziemi Obiecanej

– mówi ks. dr Arkadiusz Szczepanik, teolog fundamentalny, rezydent parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

[NASZ REPORTAŻ Z UKRAINY]

Śmierć zostanie tu na zawsze. Z gruzów domów w Charkowie nikt nie wyciąga ciał. Nie ma na to czasu i, prawdę mówiąc, nie ma również ludzi, którzy mogliby i chcieli to robić

– pisze prosto z Ukrainy Wojciech Kulecki.

 

Tajemnica Sukcesu Orbána

Orbán rozmawia nie tylko z ludźmi mieszkającymi w stolicy albo goszczącymi w przyjaznych mu mediach. Jego partia doprowadziła wręcz do perfekcji wsłuchiwanie się w głos „zwykłych ludzi”

– mówi dr hab. Maciej Szymanowski, hungarysta, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

W stronę Wyszehradu

Mimo podstawowych różnic, obecnie bardzo widocznych, w bardzo wielu kwestiach Polska i Węgry nie tylko mają wspólne doświadczenia historyczne, ale też sporo zbieżnych interesów, dlatego Węgrzy nie zamierzają z tego zrezygnować, a nawet chcą te stosunki zacieśniać

– mówi Gáspár Keresztes z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

FNPR – pies służący swojemu panu

„Międzynarodowy ruch związkowy nie może być zdominowany przez imperialne zapędy rosyjskiego związku zawodowego będącego ścisłym kolaborantem agenta KGB! Wolne i demokratyczne organizacje związkowe nigdy nie będą siedziały przy jednym stole ze zwolennikami przemocy i cierpienia! (…) Dla nas życie jest ważniejsze niż związkowa polityka”

– napisał Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

 

Broni mamy mniej niż ludzi

Babcia zawsze mówiła, żebym pamiętał, że jesteśmy Polakami. Ale moja cała rodzina jest obecnie w Ukrainie. Z całej rodziny tylko ja wstąpiłem do wojska. Chcę chronić swoją żonę, dziecko i mamę. Chcę walczyć o swój kraj i o swoje miasto. Nie chcę widzieć tutaj Rosjan, nie chcę widzieć tu rosyjskich flag.

– mówi Sergiusz Neczytajło, ukraiński dziennikarz, a od niedawna żołnierz Obrony Terytorialnej, w rozmowie z Mateuszem Damońskim.

 

Nie jestem artystą, jestem śpiewającym filozofem

Jesteśmy biorobotami, które uwielbiają polaryzować. Dzielić nie tylko ludzi, ale wszystko
dookoła. Trzeba pamiętać, że wszystko, co nas otacza, jest całością, a nie oddzielnymi elementami układanki

– mówi Włodek „Paprodziad” Dembowski, wokalista, autor tekstów, śpiewający filozof, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

Szyb „Grzegorz” to nowe życie dla naszej kopalni

Solidarność od początku zabiegała o ten szyb, teraz podpinają się pod to niektórzy politycy, którzy jeszcze w zeszłym roku twierdzili, że ta inwestycja szkodzi środowisku. Ten projekt sam się bronił pod względem merytorycznym

– mówi Waldemar Sopata, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.

 

Krajowa Grupa Spożywcza ustabilizuje ceny?

Polska zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów artykułów rolno-spożywczych w całej Unii Europejskiej. Wartość polskiego eksportu w 2021 r. wyniosła ok. 170,8 mld zł. W związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19 i rosyjską inwazją na Ukrainę zarówno ceny żywności, nawozów, jak i paliw poszybowały w górę. Czy rządowy projekt, jakim jest konsolidacja spółek z branży rolno-spożywczej i powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, przyczyni się do większej stabilizacji cen?

 

 

Felietony:

Rafał Woś – „Trzy szkoły walki z inflacją”

Karol Gac – „Ludobójstwo – rosyjskie DNA”

Tadeusz Płużański – „Jak «wyzwalał» Morel”

Tomasz P. Terlikowski – „Realna niemoralność pacyfizmu”

Waldemar Biniecki – „Zobaczyć Międzymorze”

Marek Jan Chodakiewicz – „O dawnych Beduinach”

Cezary Krysztopa – „Jak to objąć rozumem”

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe