Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Polska w Europie – tylko w której?

Świat z tygodnia na tydzień zmienia się w naszych oczach. Polska w Europie – tylko w której? - na to pytanie usiłujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

A co w numerze? 

Unia Europejska, jeśli nie powróci do modelu Schumana, to się rozpadnie. Działania i postawa, jaką reprezentują obecnie rząd niemiecki oraz kierująca Komisją Europejską Ursula von den Leyen, prowadzi do upadku UE. „Nigdy nie dość powtarzać, że zjednoczenie Europy nie dokona się ani wyłącznie, ani przede wszystkim dzięki instytucjom europejskim; ich powstanie poprzedzi rozwój myśli i poczucia solidarności” (Robert Schuman). W mojej opinii musi nastąpić bankructwo obecnego modelu UE, który jest przeciwny modelowi Schumana, aby doszło do powrotu do Europy Schumana. Powinniśmy bardzo intensywnie w tym kierunku pracować. Niemcy, Francja i Holandia są niechętne wstąpieniu Ukrainy do UE, bo wiedzą, że wówczas stworzy się silny układ polsko-ukraiński, który bazując na wartościach I Rzeczypospolitej będzie prowadził do usuwania niemieckiej idei tworzenia z UE superpaństwa. Superpaństwu sprzeciwiał się Schuman, odnosząc się w następujący sposób: „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji”.

– mówi dr hab. Zbigniew Krysiak, prof. SGH, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, w rozmowie z Cezarym Krysztopą.

„Lepiej zabijmy ich wszystkich” - kolejny przejmujący reportaż z Ukrainy Wojciecha Kuleckiego

Głuche odgłosy kul karabinowych przerażają – nie jest to nic, co możemy znać z codzienności. Brzmią zupełnie inaczej niż na filmach wojskowych, a przede wszystkim są najprawdziwsze, a świadomość, że mogą cię zabić, dociera już po pierwszym strzale. I poraża wszystkie mięśnie. – Tej, która cię zabije, nie usłyszysz – wyjaśnia beznamiętnie ukraiński stojący przy czołgu żołnierz, który przycupnął za zbombardowanym już budynkiem mieszkalnym na niemałym osiedlu w Charkowie. Choć estetyka i uroda budynków przypominają warszawskie Białołękę albo Ursynów, samo osiedle z pewnością było dużo ładniejsze. Świadczą o tym tuziny drzew, na których teraz wiszą przypadkowo rozrzucone ubrania – dziecięce, męskie, kobiece. Gdzieniegdzie widać również fragmenty pościeli – fragmenty, bo tę pościel wyrzucił na zewnątrz wybuch rosyjskiej rakiety. Ten sam, który zabił chwilę wcześniej kilkanaście osób, w tym dwoje dzieci. Z dzieci nie zostało nic, o czym dowiem się za chwilę od ich matki…

O przyszłości Polski w Europie pisze Jakub Pacan

Polska ma przed sobą nie lada orzech do zgryzienia. Musi łączyć Trójkąt Weimarski ze wschodnią flanką NATO i V4. To gra na wielu fortepianach, od której nie da się uciec. To stwarza też ogromne możliwości. Wojna w Ukrainie ujawnia w Europie szereg skrywanych dotąd ambicji największych graczy i ożywia nie wyrażane wprost, ale wyczuwalne resentymenty, które wydawały się tracić na sile wobec pogłębiającej się integracji wspólnoty. Francja i Niemcy żyją już tym, co będzie po wojnie w kontekście panowania w Europie oraz wzajemnej rywalizacji między sobą oraz wzajemnych ambicjonalnych wojenek. Europa, Unia Europejska po tej wojnie się zmienią, na Stary Kontynent powróciły Stany Zjednoczone, na znaczeniu zyska Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej za sprawą wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Starą i nową Unię podzieli podejście do Rosji i Ameryki.

„Pierwsza Dama odwiedziła uchodźców w Spale” - relacjonuje Marek Lewandowski 

Naszych gości z Ukrainy odwiedziła w ośrodku Solidarności w Spale Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Pani Prezydentowa spotkała się z kobietami i dziećmi, które musiały uchodzić przed wojną. To była niezwykle wzruszająca i przejmująca wizyta. Pierwsza Dama odbyła też ważną rozmowę z szefem Solidarności Piotrem Dudą oraz kierownictwem związkowego ośrodka. W piątek, 25 marca, Agata Kornhauser-Duda odwiedziła ośrodek Solidarności w Spale, gdzie przebywa 217 kobiet z dziećmi, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Wizycie Pani Prezydentowej towarzyszyło mnóstwo uśmiechów, wiele ważnych rozmów, słów wsparcia i niespodzianka przygotowana przez dzieci specjalnie dla Pierwszej Damy.

„Proste gesty” Barbara Michałowska o polskich medykach działających na Ukrainie 

– Kolejki samochodów ciągnęły się od granicy aż do Lwowa. Nieraz widzieliśmy matki trzymające na jednej ręce dziecko, a w drugiej małą walizkę, które pieszo szły ze Lwowa do granicy. Niosły ze sobą cały dobytek zamknięty w niewielkiej torbie, bo ile można w takiej sytuacji unieść... – mówi o pierwszych dniach wojny Jacek Skorek, członek zespołu medycznego działającego na osi Medyka – Mościska – Lwów w ramach pomocy humanitarnej. Do zespołu należy też nasz fotoreporter Marcin Żegliński. Polski zespół medyczny działa w obwodzie lwowskim od pierwszych dni wojny. Dyżur pełni zwykle dwóch chirurgów, pięciu ratowników medycznych oraz dwóch techników-kierowców, a także trzy ambulanse z wyposażeniem specjalistycznym.

Co jeszcze w numerze?

  • "Białorusini też cierpią" Jakub Pacan rozmawia z prof. Pawłem Usawy, białoruskim politologiem 
  • "Zreformować NATO" Teresa Wójcik 
  • "Rzecznik niereprezentowanej Francji" Mateusz Kosiński rozmawia z z katarzyna Losson redaktor książki „Francuskie samobójstwo” Érica Zemmoura
  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Ks. prof. Samir Kralil Samir: Ekspertyza z autopsji" 
  • "Chcemy otwierać głowy słuchacom" Bartosz Boruciak rozmawia z Krzysztofem Sokołowskim, wokalistą zespołu Nocny Kochanek 
  • "Nie pozwolę się ocenzurować" profesor Tadeusz Boruta, kurator wystawy „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.” rozmawia Agnieszka Żurek 
  • O sporze zbiorowym w warszawskiej Straży Miejskiej rozmawia Marcin Krzeszowiec 
  • "Zakazane słowo Katyń" - Agnieszka Żurek o zbrodni na Polakach popełnionych przez sowietów 
  • SPORT: "Jak awansowaliśmy na mistrzostwa świata" Łukasz Bobruk; "Walczą o mistrzostwa" BArbara Michałowska o przyszłych organizatorach dużych imprez sportowych 


 

POLECANE
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało Wiadomości
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało

W środę, 14 maja 2025 roku, Słońce wygenerowało najpotężniejszy rozbłysk od początku roku. O godzinie 10:25 czasu polskiego doszło do emisji promieniowania o sile X2.7, którego źródłem był aktywny obszar plam słonecznych oznaczony jako AR 4087. Zjawisko zostało zarejestrowane przez Solar Dynamics Observatory - należące do NASA.

Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. Miesiąc różnorodności we wrocławskiej podstawówce Wiadomości
Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. "Miesiąc różnorodności" we wrocławskiej podstawówce

W ramach "Miesiąca różnorodności" psycholog jednej z wrocławskich podstawówek kazała uczniom przyjść przebranymi za płeć przeciwną. Akcja miała być obowiązkowa. O planowanej "zabawie" nie powiadomiono rodziców.

Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała Wiadomości
Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała

Przywódca Rosji Władimir Putin odwołał gen. Olega Salukowa z funkcji dowódcy rosyjskich Wojsk Lądowych - poinformowały w czwartek rosyjskie media. Generał, który odbierał niedawną defiladę wojskową na Placu Czerwonym 9 maja, został skierowany do Rady Bezpieczeństwa.

Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców Wiadomości
Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia jednej z firm działających w Katowicach - przekazał w czwartek Śląski Oddział Straży Granicznej. Okazało się, że pracodawca zatrudnił nielegalnie 169 osób.

Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech pilne
Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech

To będzie historyczny moment - zapowiadają organizatorzy. W sobotę 17 maja w Görlitz tuż za granicą z Polską, odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Ruch Obrony Granic. Protest ma być wyrazem sprzeciwu wobec systematycznego odsyłania nielegalnych migrantów z Niemiec do Polski oraz polityki migracyjnej rządu federalnego w Berlinie.

Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: Wyborcza to sobie zmyśliła z ostatniej chwili
Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: "Wyborcza to sobie zmyśliła"

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że to fundacja Akcja Demokracja, której prezesem jest Jakub Kocjan, jest powiązana z publikowaniem reklam politycznych na Facebooku. Reklamy te miały promować Rafała Trzaskowskiego i atakować jego konkurentów.

IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat Wiadomości
IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla części powiatów z dziewięciu województw, głównie w centralnej Polsce. Ostrzega też przed przymrozkami na południu Polski i przed silnym wiatrem na północy kraju.

TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje gorące
TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje

Sztaby kandydatów na prezydenta otrzymały szczegóły dotyczące debaty prezydenckiej przed drugą turą. Ostatnie przedwyborcze spotkanie dwóch kandydatów transmitowane będzie przez Polsat, TVN i TVP - informuje Polsat News.

Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo

W czwartek FC Barcelona zmierzy się z RCD Espanyolem w meczu, który może przesądzić o mistrzostwie Hiszpanii. Po wygranej Realu Madryt z Mallorcą (2:1), drużyna Hansiego Flicka musi zdobyć komplet punktów, by przypieczętować swój tytuł.

PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. Wstydu nie mają polityka
PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. "Wstydu nie mają"

Sławomir Mentzen w opublikowanym na swoim koncie w mediach społecznościowych filmie powiedział, odnosząc się do artykułu Wirtualnej Polski, że za kampanią dezinformacyjną stoją ludzie związani z Platformą Obywatelską Jego wypowiedź ma związek z dyskusją wokół spotów autorstwa osób związanych z fundacją Akcja Demokracja

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Polska w Europie – tylko w której?

Świat z tygodnia na tydzień zmienia się w naszych oczach. Polska w Europie – tylko w której? - na to pytanie usiłujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

A co w numerze? 

Unia Europejska, jeśli nie powróci do modelu Schumana, to się rozpadnie. Działania i postawa, jaką reprezentują obecnie rząd niemiecki oraz kierująca Komisją Europejską Ursula von den Leyen, prowadzi do upadku UE. „Nigdy nie dość powtarzać, że zjednoczenie Europy nie dokona się ani wyłącznie, ani przede wszystkim dzięki instytucjom europejskim; ich powstanie poprzedzi rozwój myśli i poczucia solidarności” (Robert Schuman). W mojej opinii musi nastąpić bankructwo obecnego modelu UE, który jest przeciwny modelowi Schumana, aby doszło do powrotu do Europy Schumana. Powinniśmy bardzo intensywnie w tym kierunku pracować. Niemcy, Francja i Holandia są niechętne wstąpieniu Ukrainy do UE, bo wiedzą, że wówczas stworzy się silny układ polsko-ukraiński, który bazując na wartościach I Rzeczypospolitej będzie prowadził do usuwania niemieckiej idei tworzenia z UE superpaństwa. Superpaństwu sprzeciwiał się Schuman, odnosząc się w następujący sposób: „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji”.

– mówi dr hab. Zbigniew Krysiak, prof. SGH, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, w rozmowie z Cezarym Krysztopą.

„Lepiej zabijmy ich wszystkich” - kolejny przejmujący reportaż z Ukrainy Wojciecha Kuleckiego

Głuche odgłosy kul karabinowych przerażają – nie jest to nic, co możemy znać z codzienności. Brzmią zupełnie inaczej niż na filmach wojskowych, a przede wszystkim są najprawdziwsze, a świadomość, że mogą cię zabić, dociera już po pierwszym strzale. I poraża wszystkie mięśnie. – Tej, która cię zabije, nie usłyszysz – wyjaśnia beznamiętnie ukraiński stojący przy czołgu żołnierz, który przycupnął za zbombardowanym już budynkiem mieszkalnym na niemałym osiedlu w Charkowie. Choć estetyka i uroda budynków przypominają warszawskie Białołękę albo Ursynów, samo osiedle z pewnością było dużo ładniejsze. Świadczą o tym tuziny drzew, na których teraz wiszą przypadkowo rozrzucone ubrania – dziecięce, męskie, kobiece. Gdzieniegdzie widać również fragmenty pościeli – fragmenty, bo tę pościel wyrzucił na zewnątrz wybuch rosyjskiej rakiety. Ten sam, który zabił chwilę wcześniej kilkanaście osób, w tym dwoje dzieci. Z dzieci nie zostało nic, o czym dowiem się za chwilę od ich matki…

O przyszłości Polski w Europie pisze Jakub Pacan

Polska ma przed sobą nie lada orzech do zgryzienia. Musi łączyć Trójkąt Weimarski ze wschodnią flanką NATO i V4. To gra na wielu fortepianach, od której nie da się uciec. To stwarza też ogromne możliwości. Wojna w Ukrainie ujawnia w Europie szereg skrywanych dotąd ambicji największych graczy i ożywia nie wyrażane wprost, ale wyczuwalne resentymenty, które wydawały się tracić na sile wobec pogłębiającej się integracji wspólnoty. Francja i Niemcy żyją już tym, co będzie po wojnie w kontekście panowania w Europie oraz wzajemnej rywalizacji między sobą oraz wzajemnych ambicjonalnych wojenek. Europa, Unia Europejska po tej wojnie się zmienią, na Stary Kontynent powróciły Stany Zjednoczone, na znaczeniu zyska Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej za sprawą wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Starą i nową Unię podzieli podejście do Rosji i Ameryki.

„Pierwsza Dama odwiedziła uchodźców w Spale” - relacjonuje Marek Lewandowski 

Naszych gości z Ukrainy odwiedziła w ośrodku Solidarności w Spale Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Pani Prezydentowa spotkała się z kobietami i dziećmi, które musiały uchodzić przed wojną. To była niezwykle wzruszająca i przejmująca wizyta. Pierwsza Dama odbyła też ważną rozmowę z szefem Solidarności Piotrem Dudą oraz kierownictwem związkowego ośrodka. W piątek, 25 marca, Agata Kornhauser-Duda odwiedziła ośrodek Solidarności w Spale, gdzie przebywa 217 kobiet z dziećmi, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Wizycie Pani Prezydentowej towarzyszyło mnóstwo uśmiechów, wiele ważnych rozmów, słów wsparcia i niespodzianka przygotowana przez dzieci specjalnie dla Pierwszej Damy.

„Proste gesty” Barbara Michałowska o polskich medykach działających na Ukrainie 

– Kolejki samochodów ciągnęły się od granicy aż do Lwowa. Nieraz widzieliśmy matki trzymające na jednej ręce dziecko, a w drugiej małą walizkę, które pieszo szły ze Lwowa do granicy. Niosły ze sobą cały dobytek zamknięty w niewielkiej torbie, bo ile można w takiej sytuacji unieść... – mówi o pierwszych dniach wojny Jacek Skorek, członek zespołu medycznego działającego na osi Medyka – Mościska – Lwów w ramach pomocy humanitarnej. Do zespołu należy też nasz fotoreporter Marcin Żegliński. Polski zespół medyczny działa w obwodzie lwowskim od pierwszych dni wojny. Dyżur pełni zwykle dwóch chirurgów, pięciu ratowników medycznych oraz dwóch techników-kierowców, a także trzy ambulanse z wyposażeniem specjalistycznym.

Co jeszcze w numerze?

  • "Białorusini też cierpią" Jakub Pacan rozmawia z prof. Pawłem Usawy, białoruskim politologiem 
  • "Zreformować NATO" Teresa Wójcik 
  • "Rzecznik niereprezentowanej Francji" Mateusz Kosiński rozmawia z z katarzyna Losson redaktor książki „Francuskie samobójstwo” Érica Zemmoura
  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Ks. prof. Samir Kralil Samir: Ekspertyza z autopsji" 
  • "Chcemy otwierać głowy słuchacom" Bartosz Boruciak rozmawia z Krzysztofem Sokołowskim, wokalistą zespołu Nocny Kochanek 
  • "Nie pozwolę się ocenzurować" profesor Tadeusz Boruta, kurator wystawy „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.” rozmawia Agnieszka Żurek 
  • O sporze zbiorowym w warszawskiej Straży Miejskiej rozmawia Marcin Krzeszowiec 
  • "Zakazane słowo Katyń" - Agnieszka Żurek o zbrodni na Polakach popełnionych przez sowietów 
  • SPORT: "Jak awansowaliśmy na mistrzostwa świata" Łukasz Bobruk; "Walczą o mistrzostwa" BArbara Michałowska o przyszłych organizatorach dużych imprez sportowych 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe