Zbigniew Ziobro i Karim Khan z Trubunału w Hadze: Dokumentujemy zbrodnie wojenne

To, co dzieje się na Ukrainie, wymaga pilnych działań, aby udowodnić, że praworządność jest nie tylko czymś abstrakcyjnym - powiedział w Medyce prokurator MTK w Hadze Karim Khan. Polska prokuratura zebrała już ponad 300 świadectw procesowych ws. zbrodni wojennych Rosji - poinformował PG Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro i Karim Khan Zbigniew Ziobro i Karim Khan z Trubunału w Hadze: Dokumentujemy zbrodnie wojenne
Zbigniew Ziobro i Karim Khan / PAP/EPA/Darek Delmanowicz

W związku ze śledztwem w sprawie zbrodni wojennych Rosji popełnianych na terenie Ukrainy do Polski przyjechał prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan. W środę spotkał się on z prokuratorem generalnym, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wspólnie wizytowali punkt recepcyjny dla uchodźców przy przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie).

Prokurator Khan podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości zaapelował o wspólny wysiłek w celu dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie.

Poinformował, że spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy i Prokuratorem Generalnym tego kraju. "Nasze biuro prokuratorskie ma jurysdykcję, żeby przeprowadzić postępowanie i śledztwo ws. tego, co dzieje się na Ukrainie. To, co zaczęło dziać się po 24 lutego (kiedy Rosja napadła na Ukrainę - PAP), wymaga bardzo pilnego podjęcia konkretnych kroków, aby udowodnić, że praworządność jest nie tylko czymś abstrakcyjnym" - mówił.

"Jestem tu, by udowodnić, że sprawiedliwość i prawo nie są pustymi słowami ani abstrakcyjną ideą. Prawo międzynarodowe nie jest tworzone dla profesorów uniwersytetu i sędziów, lecz musi działać, chronić ofiary konfliktu, które cierpią z powodu działań wojennych. W ciągu zaledwie 48 godzin 41 państw, w tym Polska, kraje Ameryki Łacińskiej czy Japonia zwróciło się do MTK o szybkie wszczęcie śledztwa w sprawie wydarzeń na Ukrainie" – powiedział prokurator Khan.

"Wszyscy powinni zjednoczyć wysiłki, aby udowodnić, że prawo (...) będzie działało właśnie dla tych kobiet i dzieci, które uciekają z Ukrainy. Chcemy, żeby sprawiedliwości stało się zadość" - dodał.

Khan wyraził wdzięczność i podziękował polskiemu rządowi za wsparcie. "W tej chwili cały świat patrzy na Ukrainę. Żaden człowiek z bronią czy rakietą nie ma prawa kierować tego przeciwko cywilom. Obiekty cywilne powinny być chronione. Jeńcy wojenni powinni być traktowani z poszanowaniem ich praw. Musimy też połączyć wysiłki wspólną wolą, żeby udowodnić, że żadne zbrodnie przeciwko dzieciom, żadne przestępstwa na tle seksualnym, rasowym nie mogą mieć miejsca" - zaznaczył Khan.

Podkreślił, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wojennych zbrodni przeciwko ludzkości. "Wszcząłem śledztwo, bo widzę bardzo wyraźnie, że czyny, za które przewidziana jest odpowiedzialność karna, faktycznie zostały popełnione" - wskazał dodając, że dotyczy to wszystkich stron tego konfliktu.

"Mamy do czynienia z przejawem bezdusznej, nieusprawiedliwionej, straszliwej agresji na państwo ukraińskie ze strony zbrodniczej armii Władimira Putina, która nie zważając na normy międzynarodowe, nie zważając na ludzki ból i cierpienia także dzieci i chorych, decyduje się na akty okrucieństwa, które przybierają cechy zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, które prokurator Khan i ja jako prokurator generalny dokumentujemy i będziemy tym się zajmować" - podkreślił Ziobro.

Jak dodał, normy prawa międzynarodowego muszą być respektowane. "A naszym zadaniem jest pokazać, że zbrodniarze, którzy dopuszczają się aktów agresji zwłaszcza na najsłabszych, atakują cywilów, dzieci poniosą odpowiedzialność" - oświadczył minister sprawiedliwości.

Zaznaczył, że świat musi pokazać, że te normy, które są zapisane kodeksach karnych różnych krajów to nie są tylko zapisy symboliczne. "Tylko to jest sfera realnej i praktycznej odpowiedzialności karnej, którą przyjdzie ponieść sprawcom tych zbrodni, które dzieją się za naszą wschodnią granicą" - podkreślił.

"Liczymy na to, że procesowe czynności, dokumentowanie zbrodni przyniesie rezultat w postaci postawienia winnych przed trybunałem" - podsumował.

Zbigniew Ziobro przekazał, że w polskim śledztwie prokuratura zebrała już ponad 300 świadectw procesowych. "To protokoły zeznań świadków, którzy opisują konkretne zbrodnie i występki, które miały miejsce w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Jak również udało się pozyskać materiał zdjęciowy i filmowy od tych świadków" - zaznaczył. Podkreślił, że te materiały zostaną przekazane do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Zapytany o to, czy prezydent Władimir Putin odpowie za zbrodnie na Ukrainie, prokurator Karim Khan odpowiedział, że każdy porządny prokurator powinien zaczynać swoją pracę od zebrania dowodów. "Musimy odróżnić prawdę od fałszywych oskarżeń. Musimy trzymać się bardzo twardych dowodów, żeby udowodnić, że decyzja którą podejmiemy będzie zasadna" - podsumował.

1 marca Ziobro poinformował, że polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina. Zapowiedział też wysłanie pisma procesowego w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

2 marca MTK w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy".

Jak poinformował resort sprawiedliwości, działania polskiej prokuratury mają charakter pomocniczy w stosunku do głównego śledztwa rozpoczętego przez MTK. Na stronie internetowej Prokuratury Krajowej zamieszczony został apel w języku ukraińskim do uchodźców o zgłaszanie się do prokuratury w celu złożenia zeznań i przekazania dowodów zbrodni.


 

POLECANE
Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska

Podczas debaty "Super Expressu" kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki oświadczył, że pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności i on nie chce tego zmieniać. Dodał, że należy przyspieszyć system rekrutacji do Wojska Polskiego.

Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci Wiadomości
Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. "Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci"

W zeszły czwartek w dawnej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Głos w tej sprawie zabrał były ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: Sprawdziłem pana wypowiedzi z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"

– Sprawdziłem pana wypowiedzi w Google. Nie ma żadnej pana wypowiedzi sprzed wyborów parlamentarnych, która zawiera "wojna hybrydowa". Wymyślił pan to hasło dopiero, gdy PO doszła do władzy i ten "zły PiS" przestał być odpowiedzialny za sytuację na granicy – mówił do Rafała Trzaskowskiego w debacie prezydenckiej "Super Expressu" twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

REKLAMA

Zbigniew Ziobro i Karim Khan z Trubunału w Hadze: Dokumentujemy zbrodnie wojenne

To, co dzieje się na Ukrainie, wymaga pilnych działań, aby udowodnić, że praworządność jest nie tylko czymś abstrakcyjnym - powiedział w Medyce prokurator MTK w Hadze Karim Khan. Polska prokuratura zebrała już ponad 300 świadectw procesowych ws. zbrodni wojennych Rosji - poinformował PG Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro i Karim Khan Zbigniew Ziobro i Karim Khan z Trubunału w Hadze: Dokumentujemy zbrodnie wojenne
Zbigniew Ziobro i Karim Khan / PAP/EPA/Darek Delmanowicz

W związku ze śledztwem w sprawie zbrodni wojennych Rosji popełnianych na terenie Ukrainy do Polski przyjechał prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan. W środę spotkał się on z prokuratorem generalnym, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wspólnie wizytowali punkt recepcyjny dla uchodźców przy przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie).

Prokurator Khan podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości zaapelował o wspólny wysiłek w celu dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie.

Poinformował, że spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy i Prokuratorem Generalnym tego kraju. "Nasze biuro prokuratorskie ma jurysdykcję, żeby przeprowadzić postępowanie i śledztwo ws. tego, co dzieje się na Ukrainie. To, co zaczęło dziać się po 24 lutego (kiedy Rosja napadła na Ukrainę - PAP), wymaga bardzo pilnego podjęcia konkretnych kroków, aby udowodnić, że praworządność jest nie tylko czymś abstrakcyjnym" - mówił.

"Jestem tu, by udowodnić, że sprawiedliwość i prawo nie są pustymi słowami ani abstrakcyjną ideą. Prawo międzynarodowe nie jest tworzone dla profesorów uniwersytetu i sędziów, lecz musi działać, chronić ofiary konfliktu, które cierpią z powodu działań wojennych. W ciągu zaledwie 48 godzin 41 państw, w tym Polska, kraje Ameryki Łacińskiej czy Japonia zwróciło się do MTK o szybkie wszczęcie śledztwa w sprawie wydarzeń na Ukrainie" – powiedział prokurator Khan.

"Wszyscy powinni zjednoczyć wysiłki, aby udowodnić, że prawo (...) będzie działało właśnie dla tych kobiet i dzieci, które uciekają z Ukrainy. Chcemy, żeby sprawiedliwości stało się zadość" - dodał.

Khan wyraził wdzięczność i podziękował polskiemu rządowi za wsparcie. "W tej chwili cały świat patrzy na Ukrainę. Żaden człowiek z bronią czy rakietą nie ma prawa kierować tego przeciwko cywilom. Obiekty cywilne powinny być chronione. Jeńcy wojenni powinni być traktowani z poszanowaniem ich praw. Musimy też połączyć wysiłki wspólną wolą, żeby udowodnić, że żadne zbrodnie przeciwko dzieciom, żadne przestępstwa na tle seksualnym, rasowym nie mogą mieć miejsca" - zaznaczył Khan.

Podkreślił, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wojennych zbrodni przeciwko ludzkości. "Wszcząłem śledztwo, bo widzę bardzo wyraźnie, że czyny, za które przewidziana jest odpowiedzialność karna, faktycznie zostały popełnione" - wskazał dodając, że dotyczy to wszystkich stron tego konfliktu.

"Mamy do czynienia z przejawem bezdusznej, nieusprawiedliwionej, straszliwej agresji na państwo ukraińskie ze strony zbrodniczej armii Władimira Putina, która nie zważając na normy międzynarodowe, nie zważając na ludzki ból i cierpienia także dzieci i chorych, decyduje się na akty okrucieństwa, które przybierają cechy zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, które prokurator Khan i ja jako prokurator generalny dokumentujemy i będziemy tym się zajmować" - podkreślił Ziobro.

Jak dodał, normy prawa międzynarodowego muszą być respektowane. "A naszym zadaniem jest pokazać, że zbrodniarze, którzy dopuszczają się aktów agresji zwłaszcza na najsłabszych, atakują cywilów, dzieci poniosą odpowiedzialność" - oświadczył minister sprawiedliwości.

Zaznaczył, że świat musi pokazać, że te normy, które są zapisane kodeksach karnych różnych krajów to nie są tylko zapisy symboliczne. "Tylko to jest sfera realnej i praktycznej odpowiedzialności karnej, którą przyjdzie ponieść sprawcom tych zbrodni, które dzieją się za naszą wschodnią granicą" - podkreślił.

"Liczymy na to, że procesowe czynności, dokumentowanie zbrodni przyniesie rezultat w postaci postawienia winnych przed trybunałem" - podsumował.

Zbigniew Ziobro przekazał, że w polskim śledztwie prokuratura zebrała już ponad 300 świadectw procesowych. "To protokoły zeznań świadków, którzy opisują konkretne zbrodnie i występki, które miały miejsce w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Jak również udało się pozyskać materiał zdjęciowy i filmowy od tych świadków" - zaznaczył. Podkreślił, że te materiały zostaną przekazane do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Zapytany o to, czy prezydent Władimir Putin odpowie za zbrodnie na Ukrainie, prokurator Karim Khan odpowiedział, że każdy porządny prokurator powinien zaczynać swoją pracę od zebrania dowodów. "Musimy odróżnić prawdę od fałszywych oskarżeń. Musimy trzymać się bardzo twardych dowodów, żeby udowodnić, że decyzja którą podejmiemy będzie zasadna" - podsumował.

1 marca Ziobro poinformował, że polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina. Zapowiedział też wysłanie pisma procesowego w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

2 marca MTK w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy".

Jak poinformował resort sprawiedliwości, działania polskiej prokuratury mają charakter pomocniczy w stosunku do głównego śledztwa rozpoczętego przez MTK. Na stronie internetowej Prokuratury Krajowej zamieszczony został apel w języku ukraińskim do uchodźców o zgłaszanie się do prokuratury w celu złożenia zeznań i przekazania dowodów zbrodni.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe