Piotr Duda gościł na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ "S" Michelin Polska

Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" w OZOS (dzisiaj Michelin Polska) został powołany 16 października 1980 roku, a pierwsze Walne Zebranie Delegatów odbyło się w listopadzie. Wówczas wybrano Zarząd Komisji Zakładowej i pierwszego przewodniczącego Zbigniewa Przewłockiego.
WZD Michelin Polska Piotr Duda gościł na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ
WZD Michelin Polska / fot. Konrad Wernicki

Rok jubileuszy w Michelin Polska

W tym roku pracownicy olsztyńskiego zakładu świętują cztery jubileusze. Po pierwsze, 60-lecie powstania fabryki, po drugie, 45-lecie powstania "S" w kraju i zakładzie pracy, po trzecie, 30-lecie obecności Michelin w Olsztynie, a po czwarte, 20-lecie zmiany nazwy fabryki na Michelin Polska.

W trakcie dzisiejszego XXXVI Sprawozdawczego Walnego Zebrania Delegatów NSZZ ''Solidarność'' Michelin Polska przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Michelin Polska Robert Tracewski przedstawił sprawozdanie z działań podjętych przez związkowców w minionym roku.

Wspomniał między innymi o "Programie Roque", czyli porozumieniu gwarantującym miejsca pracy dla 470 pracowników przenoszonych z likwidowanego oddziału opon ciężarowych, przyjęciu zmodyfikowanego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz Regulaminu pracy zdalnej, a także Programu TETRIS dotyczącego restrukturyzacji Zakładu AGRO, gdzie w ciągu dwóch lat zmniejszone zostanie zatrudnienie o 120 osób.

Zaznaczył, że dla wielu pracowników Zakładu AGRO i Zakładu Opon Ciężarowych miniony rok stanowił wyzwanie, które wiązało się z dodatkowym stresem i nerwami. 

–  Na szczęście cały proces przebiegł bez zwolnień naszych członków, a przenoszeni pracownicy znaleźli pracę w pozostałych zakładach firmy. Liczę, że rok 2025 będzie tym, w którym nastąpi światowe odbicie wzrostu gospodarczego, co spowoduje większą podaż opon produkowanych przez nasz Zakład i pozwoli nam bezpieczniej patrzeć w przyszłość – wyraził nadzieję przewodniczący zakładowej "S".

Spotkanie było także okazją do podziękowania kierownictwu zakładu w Olsztynie. W imieniu organizacji związkowej przewodniczący Tracewski wręczył dyrektorowi personalnemu Michelin Polska Piotrowi Sokołowi pamiątkową statuetkę za 45-letnią współpracę ze związkiem zawodowym Solidarność.

– Dziękuję za to, że w rozsądny i poważny sposób można z Wami współtworzyć warunki dla pracowników naszego zakładu i rozmawiać o trudnych tematach. Nawet jeśli przedstawiciele Związku przynoszą takie trudne tematy, to zawsze możemy usiąść i porozmawiać. Dziękujemy też za wasze rady i wsparcie. Przechodzimy przez trudne przemiany, ale na zasadzie współpracy, na wysokim poziomie odpowiedzialności i zaangażowania. Jesteśmy z tego naprawdę zadowoleni i bardzo dziękujemy – dziękował dyrektor ds. personalnych Piotr Sokół.

Statuetki otrzymali także szef Solidarności Piotr Duda i przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności Józef Dziki.

Przemówienie Piotra Dudy

W trakcie WZD głos zabrał również Piotr Duda, który przypomniał, że właśnie dzisiaj, 6 czerwca, przypada 15. rocznica beatyfikacji patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Błogosławiony Męczennik został ustanowiony Patronem Związku z upoważnienia papieża Franciszka w 2014 roku. 

Mówił też o korzystnych dla pracowników rozwiązaniach, które Solidarność wynegocjowała w porozumieniu z rządem Zjednoczonej Prawicy w 2023 roku. W tym punkcie wskazał na emerytury pomostowe, ulgę związkową, odmrożenie wskaźnika Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych czy zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego chroniące działaczy związkowych przed zwolnieniem. 

– Ta zmiana w Kodeksie postępowania cywilnego wprowadziła procedurę zabezpieczenia sądowego. Dzisiaj, jeśli pracodawca zwolni nam przewodniczącego, to sąd wydaje zabezpieczenie, działacz związkowy wraca do zakładu pracy, a sprawa toczy się w sądzie pracy – ale działacz nadal pracuje i jest liderem związkowym – podkreślał. 

Dużą część swojego wystąpienia Piotr Duda poświęcił unijnej dyrektywie w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Nowe przepisy powinny zostać zaimplementowane przez państwa członkowskie do 15 listopada 2024 roku, ale jak powiedział Piotr Duda, do tej pory „nie mogę doprosić się informacji, dlaczego ta dyrektywa nie weszła jeszcze do polskiego prawa i na jakim jest etapie procedura tej dyrektywy”. 

Jego zdaniem bogatsze państwa Unii Europejskiej obawiają się, że polscy pracownicy będą zarabiali zbyt dużo, przez co wzrosną koszty pracy, a produkcja w Polsce stanie się mniej opłacalna dla zagranicznych koncernów.

– Chodzi o to, żebyśmy byli we własnym kraju niewolnikami i jeździli do Niemiec na szparagi. I żebyśmy za szybko nie doganiali w wynagrodzeniach tej starej piętnastki UE – stwierdził Duda.

Przewodniczący Solidarności nazwał „hipokryzją i patologią do sześcianu” sytuację, w której z jednej strony minister Dziemianowicz-Bąk rozpoczyna pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy, a z drugiej strony poseł Ryszard Petru domaga się liberalizacji handlu w niedziele. Co więcej, środki na pilotaż mają pochodzić z Funduszu Pracy, który powinien służyć aktywizacji zawodowej i walce z bezrobociem. – Ja tego tematu nie odpuszczę i będę domagał się wyjaśnień – zadeklarował. 

Piotr Duda skrytykował też rząd Donalda Tuska za próbę obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którą ostatecznie zawetował prezydenta Andrzej Duda. – To jest powrót do umów śmieciowych, do patologii z 2010 i 2011 roku – ocenił. 

Zdaniem Piotra Dudy Związek wykonał „bardzo dobry ruch”, podpisując umowę programową z Karolem Nawrockim, bo weto prezydenta pozwoli zabezpieczyć zdobycze socjalne ostatnich 10 lat.

W umowie z Karolem Nawrockim zapisano m.in. punkt dotyczący przeciwdziałania negatywnym skutkom Zielonego Ładu i złożenia wniosku do Senatu RP o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. 

– Polityka klimatyczna UE nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. To jest biznes i polityka. To jest tylko po to, aby osłabić polską gospodarkę, bo my rośniemy i stajemy się konkurencyjni wobec gospodarki niemieckiej i francuskiej – przekonywał szef „S”. 

Na koniec Piotr Duda wręczył przewodniczącemu Solidarności w Michelin Polska Robertowi Tracewskiemu oraz szefowi warmińsko-mazurskiej „S” Józefowi Dzikiemu pamiątkę z okazji 45-lecia Solidarności: logo Związku wraz z wizerunkami św. Jana Pawła II i bł. ks. Popiełuszki. 


 

POLECANE
Samuel Pereira: Niemcy będą naciskać. Asertywność wobec Berlina jest koniecznością z ostatniej chwili
Samuel Pereira: Niemcy będą naciskać. Asertywność wobec Berlina jest koniecznością

Asertywność wobec Berlina nie jest kwestią stylu czy dyplomatycznego temperamentu. Jest absolutną koniecznością. Zwłaszcza teraz, gdy Polska stanęła przed historyczną szansą wykorzystania własnych zasobów energetycznych na Bałtyku.

Ukraina negocjowała z Rosją. Rozmowy trwały zaledwie 40 minut z ostatniej chwili
Ukraina negocjowała z Rosją. Rozmowy trwały zaledwie 40 minut

W​​​​​​​ Stambule po niespełna godzinie zakończyła się w środę wieczorem trzecia runda negocjacji pokojowych z udziałem delegacji Ukrainy i Rosji - poinformował ukraiński nadawca Suspilne.

Niemcy w kłopocie. Kawa znika z półek sklepów z ostatniej chwili
Niemcy w kłopocie. Kawa znika z półek sklepów

Niemieckie supermarkety chowają kawę przed klientami z powodu rosnącej liczby kradzieży. Straty niemieckich handlowców sięgają 200 mln euro rocznie.

Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic z ostatniej chwili
Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic

Nowy szef MSWiA Marcin Kierwiński zrobi "porządek" z obrońcami granic? – To nie są obrońcy granic, to są ludzie, którzy podkopują fundamenty państwa polskiego – twierdzi poseł PO Artur Łącki.

Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji z ostatniej chwili
Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych przyjęła wniosek tzw. komisji śledczej ds. Pegasusa o wyrażenie zgody przez Sejm na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję.

Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia

W czwartek o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów – przekazała PAP rzecznik KPRP Diana Głownia. W środę nowych ministrów przedstawił premier Donald Tusk.

PGE wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
PGE wydała pilny komunikat

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE kontynuuje prace w celu uruchomienia nowego źródła ciepła dla miasta na terenie krakowskiej elektrociepłowni – informuje PGE.

Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości z ostatniej chwili
Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości

Niemiecki rząd odpowiadał w środę na pytania związane z odkryciem niedaleko Świnoujścia złóż ropy i gazu. Dziennikarze pytali o "liczne protesty przeciwko eksploatacji złóż". W tej sprawie wypowiadali się rzecznicy resortów gospodarki i środowiska. Przedstawiciele rządu uspokajali jednocześnie dziennikarzy, że wydobycie paliw kopalnianych będzie z roku na rok coraz mniej opłacalne, gdyż warunki będą dyktowały przepisy UE, a nie podaż.

Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować z ostatniej chwili
Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować

72-letnia kobieta poniosła śmierć po upadku z wysokości około 10 metrów podczas wspinaczki. Do tragicznego wypadku doszło w środę przy ul. Palisadowej w Warszawie.

Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza z ostatniej chwili
Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza

Cztery nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim zamknął w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem jest zakwit sinic.  Czerwona flaga zakazująca wejścia do wody powiewa także na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim.

REKLAMA

Piotr Duda gościł na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ "S" Michelin Polska

Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" w OZOS (dzisiaj Michelin Polska) został powołany 16 października 1980 roku, a pierwsze Walne Zebranie Delegatów odbyło się w listopadzie. Wówczas wybrano Zarząd Komisji Zakładowej i pierwszego przewodniczącego Zbigniewa Przewłockiego.
WZD Michelin Polska Piotr Duda gościł na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ
WZD Michelin Polska / fot. Konrad Wernicki

Rok jubileuszy w Michelin Polska

W tym roku pracownicy olsztyńskiego zakładu świętują cztery jubileusze. Po pierwsze, 60-lecie powstania fabryki, po drugie, 45-lecie powstania "S" w kraju i zakładzie pracy, po trzecie, 30-lecie obecności Michelin w Olsztynie, a po czwarte, 20-lecie zmiany nazwy fabryki na Michelin Polska.

W trakcie dzisiejszego XXXVI Sprawozdawczego Walnego Zebrania Delegatów NSZZ ''Solidarność'' Michelin Polska przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Michelin Polska Robert Tracewski przedstawił sprawozdanie z działań podjętych przez związkowców w minionym roku.

Wspomniał między innymi o "Programie Roque", czyli porozumieniu gwarantującym miejsca pracy dla 470 pracowników przenoszonych z likwidowanego oddziału opon ciężarowych, przyjęciu zmodyfikowanego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz Regulaminu pracy zdalnej, a także Programu TETRIS dotyczącego restrukturyzacji Zakładu AGRO, gdzie w ciągu dwóch lat zmniejszone zostanie zatrudnienie o 120 osób.

Zaznaczył, że dla wielu pracowników Zakładu AGRO i Zakładu Opon Ciężarowych miniony rok stanowił wyzwanie, które wiązało się z dodatkowym stresem i nerwami. 

–  Na szczęście cały proces przebiegł bez zwolnień naszych członków, a przenoszeni pracownicy znaleźli pracę w pozostałych zakładach firmy. Liczę, że rok 2025 będzie tym, w którym nastąpi światowe odbicie wzrostu gospodarczego, co spowoduje większą podaż opon produkowanych przez nasz Zakład i pozwoli nam bezpieczniej patrzeć w przyszłość – wyraził nadzieję przewodniczący zakładowej "S".

Spotkanie było także okazją do podziękowania kierownictwu zakładu w Olsztynie. W imieniu organizacji związkowej przewodniczący Tracewski wręczył dyrektorowi personalnemu Michelin Polska Piotrowi Sokołowi pamiątkową statuetkę za 45-letnią współpracę ze związkiem zawodowym Solidarność.

– Dziękuję za to, że w rozsądny i poważny sposób można z Wami współtworzyć warunki dla pracowników naszego zakładu i rozmawiać o trudnych tematach. Nawet jeśli przedstawiciele Związku przynoszą takie trudne tematy, to zawsze możemy usiąść i porozmawiać. Dziękujemy też za wasze rady i wsparcie. Przechodzimy przez trudne przemiany, ale na zasadzie współpracy, na wysokim poziomie odpowiedzialności i zaangażowania. Jesteśmy z tego naprawdę zadowoleni i bardzo dziękujemy – dziękował dyrektor ds. personalnych Piotr Sokół.

Statuetki otrzymali także szef Solidarności Piotr Duda i przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności Józef Dziki.

Przemówienie Piotra Dudy

W trakcie WZD głos zabrał również Piotr Duda, który przypomniał, że właśnie dzisiaj, 6 czerwca, przypada 15. rocznica beatyfikacji patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Błogosławiony Męczennik został ustanowiony Patronem Związku z upoważnienia papieża Franciszka w 2014 roku. 

Mówił też o korzystnych dla pracowników rozwiązaniach, które Solidarność wynegocjowała w porozumieniu z rządem Zjednoczonej Prawicy w 2023 roku. W tym punkcie wskazał na emerytury pomostowe, ulgę związkową, odmrożenie wskaźnika Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych czy zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego chroniące działaczy związkowych przed zwolnieniem. 

– Ta zmiana w Kodeksie postępowania cywilnego wprowadziła procedurę zabezpieczenia sądowego. Dzisiaj, jeśli pracodawca zwolni nam przewodniczącego, to sąd wydaje zabezpieczenie, działacz związkowy wraca do zakładu pracy, a sprawa toczy się w sądzie pracy – ale działacz nadal pracuje i jest liderem związkowym – podkreślał. 

Dużą część swojego wystąpienia Piotr Duda poświęcił unijnej dyrektywie w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Nowe przepisy powinny zostać zaimplementowane przez państwa członkowskie do 15 listopada 2024 roku, ale jak powiedział Piotr Duda, do tej pory „nie mogę doprosić się informacji, dlaczego ta dyrektywa nie weszła jeszcze do polskiego prawa i na jakim jest etapie procedura tej dyrektywy”. 

Jego zdaniem bogatsze państwa Unii Europejskiej obawiają się, że polscy pracownicy będą zarabiali zbyt dużo, przez co wzrosną koszty pracy, a produkcja w Polsce stanie się mniej opłacalna dla zagranicznych koncernów.

– Chodzi o to, żebyśmy byli we własnym kraju niewolnikami i jeździli do Niemiec na szparagi. I żebyśmy za szybko nie doganiali w wynagrodzeniach tej starej piętnastki UE – stwierdził Duda.

Przewodniczący Solidarności nazwał „hipokryzją i patologią do sześcianu” sytuację, w której z jednej strony minister Dziemianowicz-Bąk rozpoczyna pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy, a z drugiej strony poseł Ryszard Petru domaga się liberalizacji handlu w niedziele. Co więcej, środki na pilotaż mają pochodzić z Funduszu Pracy, który powinien służyć aktywizacji zawodowej i walce z bezrobociem. – Ja tego tematu nie odpuszczę i będę domagał się wyjaśnień – zadeklarował. 

Piotr Duda skrytykował też rząd Donalda Tuska za próbę obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którą ostatecznie zawetował prezydenta Andrzej Duda. – To jest powrót do umów śmieciowych, do patologii z 2010 i 2011 roku – ocenił. 

Zdaniem Piotra Dudy Związek wykonał „bardzo dobry ruch”, podpisując umowę programową z Karolem Nawrockim, bo weto prezydenta pozwoli zabezpieczyć zdobycze socjalne ostatnich 10 lat.

W umowie z Karolem Nawrockim zapisano m.in. punkt dotyczący przeciwdziałania negatywnym skutkom Zielonego Ładu i złożenia wniosku do Senatu RP o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. 

– Polityka klimatyczna UE nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. To jest biznes i polityka. To jest tylko po to, aby osłabić polską gospodarkę, bo my rośniemy i stajemy się konkurencyjni wobec gospodarki niemieckiej i francuskiej – przekonywał szef „S”. 

Na koniec Piotr Duda wręczył przewodniczącemu Solidarności w Michelin Polska Robertowi Tracewskiemu oraz szefowi warmińsko-mazurskiej „S” Józefowi Dzikiemu pamiątkę z okazji 45-lecia Solidarności: logo Związku wraz z wizerunkami św. Jana Pawła II i bł. ks. Popiełuszki. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe