Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność"

6 czerwca 2010 roku, podczas uroczystej mszy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato, beatyfikowano ks. Jerzego Popiełuszkę.
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku / fot. M. Żegliński

W mszy św., podczas której odczytano uroczystą formułę beatyfikacyjną, uczestniczyło 150 tys. wiernych, w tym matka ks. Jerzego – Marianna Popiełuszko, jego przyjaciele, a także przedstawiciele świata pracy oraz reprezentanci najwyższych władz państwowych.

''Zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi''

W czasie uroczystej Mszy Świętej, którą poprowadził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato uznał księdza Popiełuszkę za wzór dla innych księży. Przywołując pamiętne słowa kapelana Solidarności, powiedział, że ks. Popiełuszko ''zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi'' w czasach nowych prześladowań Kościoła Chrystusa.

W ocenie arcybiskupa polski duchowny został zamordowany, ponieważ był ''wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on byli ciemiężeni i upokorzeni''.

Zwrócił się również do matki ks. Jerzego i powiedział, że ''nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę''.

Do wszystkich przybyłych swoje pozdrowienie skierował papież Benedykt XVI, przebywający wówczas na Cyprze. Po liturgii procesja z relikwiami przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Ustalono także, iż wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki ma być obchodzone 19 października, w dniu jego narodzin dla nieba.

"Beatyfikacja wielkim darem dla Solidarności"

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki pokazała, że prorokami we wspólnocie Kościoła, w życiu społecznym, mogą być zwykli księża, zwykli wierni. To znak, aby słuchać wszystkich, nawet mało znaczących w oczach świata

– powiedziała wówczas, komentując beatyfikację ks. Popiełuszki historyk, autorka biografii błogosławionego Ewa K. Czaczkowska.

Miliony Polaków czekały na ten moment wiele lat. Znali system komunistyczny, słuchali księdza Jerzego, wiedzieli, co mówił, uczestniczyli w Mszach św. za ojczyznę, które prowadził, w związku z tym od początku byli przekonani, że to była śmierć męczeńska. Ta beatyfikacja była więc potwierdzeniem ich przekonania

– dodała.

Z kolei ówczesny przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił na łamach "Niedzieli":

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki to przypomnienie, czym jest i z czego rodziła się Solidarność. Dzisiaj, niestety, znowu zaczyna dominować urzędowe kłamstwo, że Solidarność to tylko wymiar wolnościowy. Zapomina się o innych wymiarach, które uosabiał ks. Jerzy Popiełuszko. Po pierwsze – Solidarność to wielkie upomnienie się o obecność krzyża w życiu publicznym. Po drugie – Solidarność to doniosły wymiar społeczny. W liście Episkopatu nazywa się księdza Jerzego patronem solidarności społecznej ze względu na jego wielki dar dawania swym życiem świadectwa prawdzie, udowadniania prawd ewangelicznych, pochylania się nad człowiekiem, bycia wiernym najważniejszym wartościom płynącym z Ewangelii. Ta beatyfikacja jest wielkim darem dla Solidarności. Nie byłoby pewnie wolnej Polski bez ofiary księdza Jerzego.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny polskiego męczennika rozpoczął się na szczeblu diecezji w 1997 roku i zakończył papieskim dekretem o męczeństwie wydanym 19 grudnia 2009 roku w Rzymie.

19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI po przedstawieniu mu przez prefekta, abp. Angelo Amato, pozytywnych opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w 21 różnych sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wśród 21 różnych dekretów, w tym Dekrecie o heroiczności cnót Jana Pawła II, podpisał Dekret męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Wcześniej, we wrześniu 2008 roku, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odbył wizytę w Polsce. Po modlitwie przy grobie i zwiedzeniu Muzeum w księdze pamiątkowej napisał: "Niech wielki świadek wiary, J(erzy) P(opiełuszko), będzie wzorem dla wszystkich młodych Polaków. Jego przykład niech żyje wciąż w naszych sercach. Maryja niech strzeże zawsze Polskę i jej drogich synów".

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Błogosławiony ks. Jerzy został ustanowiony patronem NSZZ ''Solidarność''. Dekret z upoważnienia papieża Franciszka odczytał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 31 sierpnia 2014 r.

Tegoroczne uroczystości

Jak co roku w wielu miejscach w Polsce organizowane są m.in. przez Solidarność uroczystości upamiętniające beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Z kolei w Warszawie o godzinie 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się Msza św. odprawiona przez księży neoprezbiterów archidiecezji warszawskiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Planowane jest także złożenie kwiatów przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 


 

POLECANE
Der Spiegel o Grzegorzu Braunie: Sieje spustoszenie Wiadomości
Der Spiegel o Grzegorzu Braunie: "Sieje spustoszenie"

- Eurodeputowany sieje spustoszenie w polskim parlamencie - pisze niemiecka dziennikarka Patricia Friedek, uderzając w lidera Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna, którego ugrupowanie ma szansę wejść do Sejmu.

Doszło do absurdu. Znana polska piosenkarka zmaga się z chorobą Wiadomości
"Doszło do absurdu". Znana polska piosenkarka zmaga się z chorobą

Znana wokalistka Maja Hyży zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, jednak mimo zaleceń lekarzy musiała przesunąć zaplanowaną operację. Powód? Zbyt wiele zawodowych zobowiązań, których - jak podkreśla – nie może zignorować.

Nagle Bank Światowy znalazł pieniądze na atom tylko u nas
Nagle Bank Światowy znalazł pieniądze na atom

Bank Światowy podjął decyzję o zakończeniu polityki niefinansowania projektów energetyki jądrowej, która obowiązuje od lat 50. Decyzja ta została podjęta na wiosennym spotkaniu w 2025 r. w Waszyngtonie. Poprawka jest wynikiem nacisków ze strony państw członkowskich i uznania, że energia jądrowa może odegrać kluczową rolę w osiąganiu globalnych celów klimatycznych, zwłaszcza poprzez niskoemisyjne wytwarzanie energii.

Rzecznik SN: Sąd sparaliżowany protestami powielaczowymi Giertycha pilne
Rzecznik SN: Sąd sparaliżowany protestami "powielaczowymi" Giertycha

Prof. Aleksander Stępkowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, nazwał sytuację „sparaliżowaniem” instytucji przez masowe protesty wyborcze – głównie identyczne, powielające wzór opublikowany przez posła Giertycha.

Węgry: Sąd Najwyższy podtrzymał zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości Wiadomości
Węgry: Sąd Najwyższy podtrzymał zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości

Sąd Najwyższy Węgier podtrzymał w piątek wydany dzień wcześniej przez policję zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości - wynika z komunikatu sądu. Od wyroku nie przysługuje odwołanie.

Gratka dla miłośników astronomii. Nie przegap tego zjawiska z ostatniej chwili
Gratka dla miłośników astronomii. Nie przegap tego zjawiska

Choć astronomiczna wiosna 2025 roku dobiega końca i nie obfitowała w spektakularne zjawiska (z wyjątkiem częściowego zaćmienia Słońca pod koniec marca), to przed nami jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w kalendarzu miłośników astronomii. Już 21 czerwca, wraz z nadejściem astronomicznego lata, przypada Dzień Najkrótszego Cienia.

Niemcy szkolą strażaków z walki z „toksyczną męskością” Wiadomości
Niemcy szkolą strażaków z walki z „toksyczną męskością”

Berlińska straż pożarna boryka się z poważnym brakiem praktycznych szkoleń ratowniczych, co skutkuje niskim poziomem przygotowania i zagrożeniem dla życia strażaków oraz poszkodowanych. Jednak zamiast obowiązkowych ćwiczeń technicznych strażacy uczestniczyli w kontrowersyjnych wykładach o „toksycznej męskości”.

Nowy komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Nowy komunikat dla mieszkańców Warszawy

Przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego w parku Ujazdowskim w Warszawie w sobotę rozpocznie się III Festiwal Paderewski na Ujazdowie. Cieszy nas, że w sercu miasta jest miejsce na klasyczną muzykę najwyższej próby - powiedział Wiesław Dąbrowski, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Tusk uderza w prezydenta Andrzeja Dudę: Histeryczna reakcja Wiadomości
Tusk uderza w prezydenta Andrzeja Dudę: Histeryczna reakcja

– Histeryczna reakcja prezydenta – powiedział premier Donald Tusk o sporze z Andrzejem Dudą ws. ponownego przeliczenia głosów oddanych w wyborach prezydenckich.

Aktywiści włamali się do bazy RAF-u. Ominęli zabezpieczenia pilne
Aktywiści włamali się do bazy RAF-u. Ominęli zabezpieczenia

Propalestyńscy aktywiści włamali się do bazy wojskowej RAF-u w Brize Norton w Wielkiej Brytanii i spryskali czerwoną farbą silniki dwóch samolotów Airbus Voyager. Akcja spotkała się z ponadpartyjnym potępieniem ze strony brytyjskich polityków.

REKLAMA

Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność"

6 czerwca 2010 roku, podczas uroczystej mszy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato, beatyfikowano ks. Jerzego Popiełuszkę.
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku / fot. M. Żegliński

W mszy św., podczas której odczytano uroczystą formułę beatyfikacyjną, uczestniczyło 150 tys. wiernych, w tym matka ks. Jerzego – Marianna Popiełuszko, jego przyjaciele, a także przedstawiciele świata pracy oraz reprezentanci najwyższych władz państwowych.

''Zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi''

W czasie uroczystej Mszy Świętej, którą poprowadził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato uznał księdza Popiełuszkę za wzór dla innych księży. Przywołując pamiętne słowa kapelana Solidarności, powiedział, że ks. Popiełuszko ''zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi'' w czasach nowych prześladowań Kościoła Chrystusa.

W ocenie arcybiskupa polski duchowny został zamordowany, ponieważ był ''wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on byli ciemiężeni i upokorzeni''.

Zwrócił się również do matki ks. Jerzego i powiedział, że ''nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę''.

Do wszystkich przybyłych swoje pozdrowienie skierował papież Benedykt XVI, przebywający wówczas na Cyprze. Po liturgii procesja z relikwiami przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Ustalono także, iż wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki ma być obchodzone 19 października, w dniu jego narodzin dla nieba.

"Beatyfikacja wielkim darem dla Solidarności"

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki pokazała, że prorokami we wspólnocie Kościoła, w życiu społecznym, mogą być zwykli księża, zwykli wierni. To znak, aby słuchać wszystkich, nawet mało znaczących w oczach świata

– powiedziała wówczas, komentując beatyfikację ks. Popiełuszki historyk, autorka biografii błogosławionego Ewa K. Czaczkowska.

Miliony Polaków czekały na ten moment wiele lat. Znali system komunistyczny, słuchali księdza Jerzego, wiedzieli, co mówił, uczestniczyli w Mszach św. za ojczyznę, które prowadził, w związku z tym od początku byli przekonani, że to była śmierć męczeńska. Ta beatyfikacja była więc potwierdzeniem ich przekonania

– dodała.

Z kolei ówczesny przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił na łamach "Niedzieli":

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki to przypomnienie, czym jest i z czego rodziła się Solidarność. Dzisiaj, niestety, znowu zaczyna dominować urzędowe kłamstwo, że Solidarność to tylko wymiar wolnościowy. Zapomina się o innych wymiarach, które uosabiał ks. Jerzy Popiełuszko. Po pierwsze – Solidarność to wielkie upomnienie się o obecność krzyża w życiu publicznym. Po drugie – Solidarność to doniosły wymiar społeczny. W liście Episkopatu nazywa się księdza Jerzego patronem solidarności społecznej ze względu na jego wielki dar dawania swym życiem świadectwa prawdzie, udowadniania prawd ewangelicznych, pochylania się nad człowiekiem, bycia wiernym najważniejszym wartościom płynącym z Ewangelii. Ta beatyfikacja jest wielkim darem dla Solidarności. Nie byłoby pewnie wolnej Polski bez ofiary księdza Jerzego.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny polskiego męczennika rozpoczął się na szczeblu diecezji w 1997 roku i zakończył papieskim dekretem o męczeństwie wydanym 19 grudnia 2009 roku w Rzymie.

19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI po przedstawieniu mu przez prefekta, abp. Angelo Amato, pozytywnych opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w 21 różnych sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wśród 21 różnych dekretów, w tym Dekrecie o heroiczności cnót Jana Pawła II, podpisał Dekret męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Wcześniej, we wrześniu 2008 roku, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odbył wizytę w Polsce. Po modlitwie przy grobie i zwiedzeniu Muzeum w księdze pamiątkowej napisał: "Niech wielki świadek wiary, J(erzy) P(opiełuszko), będzie wzorem dla wszystkich młodych Polaków. Jego przykład niech żyje wciąż w naszych sercach. Maryja niech strzeże zawsze Polskę i jej drogich synów".

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Błogosławiony ks. Jerzy został ustanowiony patronem NSZZ ''Solidarność''. Dekret z upoważnienia papieża Franciszka odczytał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 31 sierpnia 2014 r.

Tegoroczne uroczystości

Jak co roku w wielu miejscach w Polsce organizowane są m.in. przez Solidarność uroczystości upamiętniające beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Z kolei w Warszawie o godzinie 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się Msza św. odprawiona przez księży neoprezbiterów archidiecezji warszawskiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Planowane jest także złożenie kwiatów przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe