Ewentualne wycofanie z koronafunduszu Sikorski porównał do decyzji Stalina. Pamięta, jak w tej sprawie głosowała KO?

Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Zdaniem prezesa Partii Republikańskiej Adama Bielana unijny urząd działa w tej sprawie poza prawem.
– W takiej sytuacji należy rozważać zaskarżenie decyzji KE, chociaż trzeba pamiętać, że byłaby to kolejna eskalacja konfliktu, nam zależy na porozumieniu w tej sprawie – powiedział Bielan.
– Zbliżamy się do momentu, w którym trzeba będzie tę sprawę przesądzić, mówię o ewentualnych krokach prawnych. Koniec pierwszego kwartału 2022 r. to ostateczny moment, kiedy ta decyzja musi zapaść – powiedział Bielan.
– Będziemy musieli podjąć jakąś decyzję, ewentualnie nawet o wycofaniu się z Europejskiego Planu Odbudowy, bo sytuacja, w której nie będziemy mogli korzystać z tych środków, a jednocześnie żyrujemy kredyt, z którego one są wypłacane innym państwom, jest oczywiście nie do zaakceptowania – wskazał Bielan.
Rząd Polski jak Stalin?
Na te słowa zareagował europoseł PO Radosław Sikorski:
– Józef Stalin pozbawił Polskę uczestnictwa w Planie Marshalla, a rząd PiS rozważa pozbawienie Polski uczestnictwa w Europejskim Planie Odbudowy. Przed chwilą na komisji ds. UE wiceminister Sebastian Kaleta potwierdził słowa Adama Bielana – głosił.
Wspomniany wiceminister długo nie kazał czekać na swoją reakcję. Do słów Sikorskiego odniósł się na swoim twitterowym profilu.
„Podczas komisji mówiłem, że Polska może zablokować plan spłacenia FO, ponieważ to jest w całości kredyt, a budżet UE nie pozwala dziś na wykup obligacji. Pan Sikorski chce abyśmy spłacali cudze długi sami nie korzystając z tego mechanizmu, gdyż jest nam bezprawnie blokowany. Wstyd [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – napisał.
W innym wpisie Kaleta ocenił, że Fundusz Odbudowy powstał po to, „aby państwa starej UE zaciągnęły dług, nie obciążając krajowego budżetu”.
Jak głosowało PO?
Przypomnijmy, 4 maja Sejm przyjął rządowy projekt ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej. Za projektem opowiedzieli się głównie politycy Zjednoczonej Prawicy, Lewicy i PSL. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, a Konfederacja była przeciw.
Warunkiem uzyskania środków przez kraje było przedstawienie Krajowych Planów Odbudowy. Polska również taki plan przedstawiła, jednak Komisja Europejska wciąż go nie zaakceptowała. Z KPO Polska wnioskuje o 23,9 mld euro w formie grantów oraz o 11,5 mld euro w formie pożyczek.
Dokładnie po to powstał Fundusz Odbudowy. Aby państwa starej UE zaciągnęły dług nie obciążajac krajowego budżetu.
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) February 7, 2022
Na wykupienie wyemitowanych obligacji potrzebna jest kolejna zgoda. Tutaj powinno być weto. Poza tym powinniśmy wycofać swoje gwarancje na spłatę innych państw. https://t.co/aBFdd0aBfe
Podczas komisji mówiłem,że Polska może zablokować plan spłacenia FO, ponieważ to jest w całości kredyt, a budżet UE nie pozwala dziś na wykup obligacji. Pan Sikorski chce abyśmy spłacali cudze długi sami nie korzystając z tego mechanizmu, gdyż jest nam bezprawnie blokowany. Wstyd https://t.co/fsTyARaHcK
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) February 8, 2022