Ruszyła niezwykła akcja polskich misjonarzy

W listopadzie ruszyła 10. edycja akcji "Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans" organizowanej przez MIVA Polska. Jej celem jest wsparcie misyjnych szpitali i ośrodków zdrowia na całym świecie wyposażając je w ambulanse i motocykle pozwalające na prowadzenie działalności.
/ pixabay.com/Nambasi

 

"Dzięki ambulansom i motocyklom chorzy, niepełnosprawni, starsi, matki ciężarne, noworodki oraz ofiary wypadków, mogą otrzymać konieczną pomoc" - poinformowała MIVA Polska będąca jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w komunikacie przekazanym w czwartek PAP.

Zwrócono uwagę, że w Afryce polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych oraz 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych. "W czasie pandemii posługa misjonarzy jest jeszcze bardziej potrzebna i doceniana przez lokalne społeczności" - zaznaczono w komunikacie.

Dzięki poprzednim edycjom akcji "Ratujemy życie – Misyjny Ambulans" zostały zakupiony ambulans do franciszkańskiego szpitala w Sabou w Burkina Faso (2012); do Ośrodka Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro w Burundi (2013); do franciszkańskiego Szpitala w Kakooge w Ugandzie (2014); do Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu w Kenii (2015); do Centrum Medycznego Don Orione sióstr Orionistek w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej (2016); do misyjnego Centrum Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii (2017); do Ośrodka Zdrowia "FLAMBOYANT" w Mampikony na Madagaskarze (2018); do Szpitala w Musongati w Burundii w Afryce Centralnej prowadzonego przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus (2019) do Szpitala i Centrum Medycznego Sióstr św. Elżbiety w Maganzo – Tanzania oraz do Ośrodka Zdrowia św. Józefa Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Kwahu Tafo – Ghana (2020).

W tym roku MIVA Polska chce zakubić dwa ambulanse. Jeden przeznaczony jest do Ośrodka Zdrowia Sióstr Albertynek w wiosce Ivirgarzama w Boliwii, oddalonej 4 do 6 godz. jazdy od Cochabamba w tropikalnej części tego kraju. Zgromadzenie od 12 lat prowadzi tam Ośrodek Zdrowia z salą porodową, laboratorium i apteką. Chorzy z odległych wiosek otrzymują konsultacje lekarskie, mogą też uzyskać pomoc dentystyczną. Wykonywane są też proste zabiegi chirurgiczne, badania USG i RTG. Ośrodek prowadzi działalność profilaktyczną w terenie. Potrzebujący otrzymują wtedy leki i środki opatrunkowe. Natomiast osoby wymagające specjalistycznej pomocy medycznej, ofiary wypadków, matki rodzące na cesarskie cięcie muszą być przetransportowane do odległego Szpitala w Cochabamba, dlatego niezbędny jest ambulans" - wskazuje MIVA Polska.

Drugi ambulans ma być przekazany do prowadzonego od 2012 roku Ośrodka Zdrowia Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej w wiosce Figuil w północnym Kamerunie. "W placówce prowadzone są konsultacje dzieci i dorosłych, szczepienia ochronne. Siostry zajmują się także niedożywionymi dziećmi oraz osobami chorymi na HIV/AIDS. Szczególną troską otaczają kobiety w ciąży oraz noworodki Średnio rocznie konsultowanych jest ok. 10 tys. chorych z pobliskich i odległych wiosek. Obecnie w trakcie budowy jest nowy oddział położniczy, w którym kobiety oczekujące potomstwa będą miały zapewnione lepsze warunki oraz opiekę przed, w trakcie i po porodzie" - poinformowała MIVA Polska.

W ramach akcji przez cały listopad w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie będzie trwać modlitwa misjonarzy za zmarłych ofiarodawców misji i MIVA, członków rodzin ofiarodawców, za ofiary wypadków drogowych oraz zmarłych misjonarzy – Misyjne Wypominki w Godzinie Bożego Miłosierdzia. W tym też czasie codziennie w ich intencji sprawowana jest msza św.

Akcję można wesprzeć przekazując dar na konto MIVA Polska 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802 z dopiskiem "Misyjny Ambulans—Ratujemy życie". 

MIVA Polska jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Powstała w 2000 r. Jej zadaniem jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu i ujednolicenie różnych działań w tym zakresie w kraju. Zajmuje się również promocją pracy polskich misjonarzy i wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

 

Magdalena Gronek

 


 

POLECANE
Ursula von der Leyen w Davos: Europa musi przyspieszyć swoje dążenie do niepodległości Wiadomości
Ursula von der Leyen w Davos: Europa musi przyspieszyć swoje dążenie do niepodległości

„Europa musi przyspieszyć swoje dążenie do niepodległości – od bezpieczeństwa do gospodarki, od obronności do demokracji. Chodzi o to, że świat zmienił się na stałe” - mówiła Ursula von der Leyen podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Szef SOP zawieszony. MSWiA wszczyna postępowanie dyscyplinarne z ostatniej chwili
Szef SOP zawieszony. MSWiA wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec komendanta SOP gen. bryg. Radosława Jaworskiego. W związku z tym został on zawieszony w pełnieniu czynności służbowych – poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

200-procentowe cła na francuskie wina? Francja odpowiada Trumpowi z ostatniej chwili
200-procentowe cła na francuskie wina? Francja odpowiada Trumpowi

Agencja AFP podała we wtorek, powołując się na otoczenie prezydenta Emmanuela Macrona, że Francja uważa za „nieakceptowalne” groźby przywódcy USA Donalda Trumpa o nałożeniu 200-procentowych ceł na jej wina i szampany. Powodem gróźb jest stanowisko Francji w sprawie Rady Pokoju proponowanej przez Trumpa.

Ekspert o umowie UE–Mercosur: Umożliwi Rosji uniknięcie skutków sankcji z ostatniej chwili
Ekspert o umowie UE–Mercosur: Umożliwi Rosji uniknięcie skutków sankcji

„EU tworząc z Mercosur wspólną strefę handlową umożliwi Rosji unikniecie skutków sankcji nakładanych przez UE. Niemcy okrężną drogą, przez Amerykę Południową, będą wspierać Rosję. Czyli Berlin uderza jak nie kijem (Nordstream) to pałką (Mercosur)” – zauważył we wpisie w mediach społecznościowych prof. Romuald Szeremietiew, ekspert ds. bezpieczeństwa.

W Niemczech rośnie przestępczość motywowana politycznie. Dominuje lewica gorące
W Niemczech rośnie przestępczość motywowana politycznie. Dominuje lewica

Jak informuje portal European Conservative, w Niemczech rośnie przestępczość motywowana politycznie. Liderem tych niechlubnych statystyk jest lewica.

Brazylijskie mięso drobiowe i jaja zwolnione z unijnych kontroli jeszcze przed zawarciem umowy UE–Mercosur gorące
Brazylijskie mięso drobiowe i jaja zwolnione z unijnych kontroli jeszcze przed zawarciem umowy UE–Mercosur

Unia Europejska jeszcze w listopadzie ubiegłego roku potwierdziła w oficjalnym piśmie przywrócenie wstępnego wykazu brazylijskich zakładów drobiarskich i produkujących jaja jako wyjętych spod unijnych kontroli. Oznacza to, że po zawarciu umowy UE–Mercosur nikt z UE nie będzie kontrolował napływających do Europy produktów.

Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. pomorskiego z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. pomorskiego

Operator Energa informuje o planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej w kilku rejonach województwa pomorskiego. Wyłączenia zaplanowano na drugą połowę stycznia 2026 r. Sprawdź, czy dotyczą Twojej miejscowości.

Kijów: Tysiące budynków bez ciepła po nocnych atakach Rosji z ostatniej chwili
Kijów: Tysiące budynków bez ciepła po nocnych atakach Rosji

Ponad 5,6 tys. budynków wielorodzinnych zostało pozbawionych ciepła po nocnych atakach Rosji na Kijów; ranna została co najmniej jedna osoba – powiadomił we wtorek mer miasta Witalij Kliczko.

Pilny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Pilny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Z powodu bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza w Krakowie wprowadzono awaryjne rozwiązanie dla mieszkańców. We wtorek 20 stycznia można korzystać z komunikacji miejskiej bez biletu. Decyzja zapadła po nocnych pomiarach jakości powietrza, które znacznie przekroczyły dopuszczalne normy.

Indie: Sikorski doprowadził gospodarzy do furii. Polska oskarżona o „wspieranie terroryzmu” z ostatniej chwili
Indie: Sikorski doprowadził gospodarzy do furii. Polska oskarżona o „wspieranie terroryzmu”

Wizyta szefa polskiego MSZ w Indiach zakończyła się ostrą wymianą zdań i publicznymi, wyjątkowo mocnymi komunikatami ze strony gospodarzy. Indyjskie media wprost cytują ministra spraw zagranicznych Indii, który mówił o „zerowej tolerancji dla terroryzmu” i ostrzegał Polskę przed „wspieraniem infrastruktury terrorystycznej” w regionie. 

REKLAMA

Ruszyła niezwykła akcja polskich misjonarzy

W listopadzie ruszyła 10. edycja akcji "Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans" organizowanej przez MIVA Polska. Jej celem jest wsparcie misyjnych szpitali i ośrodków zdrowia na całym świecie wyposażając je w ambulanse i motocykle pozwalające na prowadzenie działalności.
/ pixabay.com/Nambasi

 

"Dzięki ambulansom i motocyklom chorzy, niepełnosprawni, starsi, matki ciężarne, noworodki oraz ofiary wypadków, mogą otrzymać konieczną pomoc" - poinformowała MIVA Polska będąca jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w komunikacie przekazanym w czwartek PAP.

Zwrócono uwagę, że w Afryce polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych oraz 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych. "W czasie pandemii posługa misjonarzy jest jeszcze bardziej potrzebna i doceniana przez lokalne społeczności" - zaznaczono w komunikacie.

Dzięki poprzednim edycjom akcji "Ratujemy życie – Misyjny Ambulans" zostały zakupiony ambulans do franciszkańskiego szpitala w Sabou w Burkina Faso (2012); do Ośrodka Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro w Burundi (2013); do franciszkańskiego Szpitala w Kakooge w Ugandzie (2014); do Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu w Kenii (2015); do Centrum Medycznego Don Orione sióstr Orionistek w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej (2016); do misyjnego Centrum Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii (2017); do Ośrodka Zdrowia "FLAMBOYANT" w Mampikony na Madagaskarze (2018); do Szpitala w Musongati w Burundii w Afryce Centralnej prowadzonego przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus (2019) do Szpitala i Centrum Medycznego Sióstr św. Elżbiety w Maganzo – Tanzania oraz do Ośrodka Zdrowia św. Józefa Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Kwahu Tafo – Ghana (2020).

W tym roku MIVA Polska chce zakubić dwa ambulanse. Jeden przeznaczony jest do Ośrodka Zdrowia Sióstr Albertynek w wiosce Ivirgarzama w Boliwii, oddalonej 4 do 6 godz. jazdy od Cochabamba w tropikalnej części tego kraju. Zgromadzenie od 12 lat prowadzi tam Ośrodek Zdrowia z salą porodową, laboratorium i apteką. Chorzy z odległych wiosek otrzymują konsultacje lekarskie, mogą też uzyskać pomoc dentystyczną. Wykonywane są też proste zabiegi chirurgiczne, badania USG i RTG. Ośrodek prowadzi działalność profilaktyczną w terenie. Potrzebujący otrzymują wtedy leki i środki opatrunkowe. Natomiast osoby wymagające specjalistycznej pomocy medycznej, ofiary wypadków, matki rodzące na cesarskie cięcie muszą być przetransportowane do odległego Szpitala w Cochabamba, dlatego niezbędny jest ambulans" - wskazuje MIVA Polska.

Drugi ambulans ma być przekazany do prowadzonego od 2012 roku Ośrodka Zdrowia Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej w wiosce Figuil w północnym Kamerunie. "W placówce prowadzone są konsultacje dzieci i dorosłych, szczepienia ochronne. Siostry zajmują się także niedożywionymi dziećmi oraz osobami chorymi na HIV/AIDS. Szczególną troską otaczają kobiety w ciąży oraz noworodki Średnio rocznie konsultowanych jest ok. 10 tys. chorych z pobliskich i odległych wiosek. Obecnie w trakcie budowy jest nowy oddział położniczy, w którym kobiety oczekujące potomstwa będą miały zapewnione lepsze warunki oraz opiekę przed, w trakcie i po porodzie" - poinformowała MIVA Polska.

W ramach akcji przez cały listopad w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie będzie trwać modlitwa misjonarzy za zmarłych ofiarodawców misji i MIVA, członków rodzin ofiarodawców, za ofiary wypadków drogowych oraz zmarłych misjonarzy – Misyjne Wypominki w Godzinie Bożego Miłosierdzia. W tym też czasie codziennie w ich intencji sprawowana jest msza św.

Akcję można wesprzeć przekazując dar na konto MIVA Polska 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802 z dopiskiem "Misyjny Ambulans—Ratujemy życie". 

MIVA Polska jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Powstała w 2000 r. Jej zadaniem jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu i ujednolicenie różnych działań w tym zakresie w kraju. Zajmuje się również promocją pracy polskich misjonarzy i wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

 

Magdalena Gronek

 



 

Polecane