[video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz: "Stukamy do wszystkich drzwi urzędów w Warszawie, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi"

Polscy biskupi rozmawiali w czwartek z papieżem Franciszkiem i w instytucjach Watykanu o sytuacji Kościoła po pandemii, trosce o osoby skrzywdzone, czyli o ofiarach pedofilii, o ochronie dzieci i młodzieży oraz o problemie migracji i sekularyzacji społeczeństw.
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem [video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz:
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem / EPA/PAOLO TODARO/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Audiencja u papieża dla trzeciej grupy biskupów składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, trwała dwie godziny i według ich relacji dotyczyła bardzo wielu kwestii.

Główne tematy poruszone podczas dwugodzinnej rozmowy z Franciszkiem wymienili na briefingu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Odnosząc się do problemu nadużyć seksualnych, abp Polak powiedział: "Podkreślaliśmy, że sprawa jest tak poważna, że wymaga naszego pełnego zaangażowania".

Prymas dodał, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary biskupi podziękowali za otrzymaną od niej pomoc w kwestii podejścia w takich przypadkach, w tym szkolenia online. Jego zdaniem ważne jest, by biskupi mieli wokół siebie osoby kompetentne, które będą im pomagać.

Zaznaczył, że osoby skrzywdzone bardzo oczekują, by wszelkie komunikaty w tych sprawach były precyzyjne i jednoznaczne, także ze strony Stolicy Apostolskiej.

"Wiemy, jak osoby dotknięte tym poważnym przestępstwem są wrażliwe na poczucie sprawiedliwości i na to, by właściwie komunikować tę rzeczywistość" - dodał. "Tego też się jako Kościół w Polsce uczymy" - zapewnił abp Polak.

Jak poinformował, papież mówił o potrzebie "bliskości wobec świata ludzi młodych".

Ujawnił, że kiedy zbliżała się trzecia godzina spotkania, biskupi zapytali, ile mają jeszcze czasu. "Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział: +do wieczności, do wieczności+" - relacjonował.

Prymas Polak podkreślił: "Nie przyszliśmy i nie zostaliśmy zaproszeni po to, byśmy kreślili obraz idealny Kościoła, ale żebyśmy szukali rozwiązań w głębokim dialogu".

Kardynał Nycz, dla którego jest to już szósta wizyta ad limina w ciągu 34 lat i - jak dodał - "na pewno ostatnia", zwrócił uwagę na dużą jego zdaniem orientację przedstawicieli Watykanu w sytuacji Kościoła w Polsce i w ogóle w kraju.

Zapytany, co papież powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią, odparł, że głos Franciszka na temat migracji "jest znany, zwłaszcza znany także w Polsce". "Ja go nazwałem w czasie spotkania w Kongregacji Integralnego Rozwoju Człowieka ostatnim głosem wołającego na puszczy" - powiedział.

"Wiemy, co papież mówi, ale jest pytanie, jakie jest przełożenie tego głosu w chrześcijanach" - dodał.

Jak wskazał, trzeba uświadomić sobie, że granica wschodnia Polski jest też granicą Unii Europejskiej i że "rozgrywa się tam bieżąca wielka polityka".

"Każdy rozumie potrzebę bezpieczeństwa granicy i jej szczelności, zwłaszcza, że jest granicą Unii, ale równocześnie problem główny polega na tym, żeby nie zamykać drogi do tego, żeby między wymiarem granicznym i politycznym możliwa była też pomoc humanitarna i charytatywna" - oświadczył kardynał Nycz, relacjonując rozmowy z Watykanie. Przypomniał, że taki jest też głos polskich biskupów.

Mówił, że zadaniem polityków jest to, by to w praktyce osiągnąć, żeby lekarz czy przedstawiciel Caritas w sytuacji stanu wyjątkowego miał dostęp do potrzebujących.

Kardynał Nycz relacjonował, że tematem rozmowy z papieżem był też problem sekularyzacji w Polsce.

"Ojciec Święty potwierdził, że jest to problem światowy" - dodał metropolita Warszawy. Jego zdaniem należy "szukać nowego kształtu obecności religii w szkole".

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że w Polsce Kościół jest "dość mocno reprezentowany". Zwrócił uwagę na radiowe i telewizyjne transmisje mszy, zauważając, że "podczas pandemii znów poczuliśmy się zjednoczeni" za sprawą przekazów w mediach.

Abp Depo mówił też o "zagrożeniach" ze strony medialnej. Niebezpieczeństwa - ocenił - pojawiają się i wtedy, "kiedy słyszymy wypowiedzi osób duchownych, które potem bulwersują ludzi, i pytań związanych z odpowiedzialnością za słowo jest bardzo wiele". Przypomniał, że jest dokument episkopatu "regulujący normy wypowiadania się osób duchownych i konsekrowanych w mediach".

Obecny na briefingu biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak mówił, że Franciszek położył nacisk na duchowość Kościoła wschodniego, co jest jego osobistym doświadczeniem, bo jako nastolatek w Argentynie służył do mszy w tym obrządku.

Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski, mówił o pomocy duszpasterskiej dla Ukraińców pracujących w Polsce. Ujawnił, że duchowni tego obrządku od sześciu lat zabiegają o utworzenie świątyni dla Ukraińców w rejonie Warszawy, gdzie mieszka ich około 200 tysięcy.

"Stukamy do wszystkich drzwi, urzędów w Warszawie, prosząc o działeczkę niewielką na budowę świątyni, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi" - powiedział abp Popowicz.

 


 

POLECANE
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek gorące
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek

Czy Elon Musk zdecyduje się na zakup historycznego zamku w Głogówku? Burmistrz miasta liczy na sukces i pisze list do amerykańskiego miliardera.

Kliko Sutryka, idź precz. Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta z ostatniej chwili
"Kliko Sutryka, idź precz". Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta

Wrocławianie stracili cierpliwość do prezydenta miasta Jacka Sutryka. Powstało Stowarzyszenie - SOS Wrocław - którego celem jest przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta. Aktywiści na zwołanej w środę konferencji prasowej podkreślali, że Sutryk nie spełnia deklarowanych obietnic, a ponadto ciążą na nim prokuratorskie zarzuty ws. Collegium Humanum.

Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli tylko u nas
Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli

Niemcy w obliczu zbliżających się przedwczesnych wyborów do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, chętnie trąbią o sukcesie, który polega na bardzo znaczącym spadku wniosków o azyl w Niemczech. Mniej azylantów w Niemczech oznacza mniejsze koszty zjawiska niekontrolowanej migracji dla Niemiec. Ten sukces realizowany jest jednak kosztem krajów sąsiedzkich takich jak Polska, ale także Francja, Luksemburg i Belgia.

Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół pilne
Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół

– Jak mi wrócił kolejny obraz do pamięci, to wywnioskowałem z tego, że w tym jest element wschodni, bo w tym jest błąd składniowy... – mówił na antenie Polsat News prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który w grudniu 2024 roku został brutalnie pobity.

Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS pilne
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy z ostatniej chwili
Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy

– Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i pomoc, podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie – powiedział w środę w Warszawie premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po kątach, wszystko przez krążące widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

Tak tną podmorskie kable – chiński patent Wiadomości
Tak tną podmorskie kable – chiński patent

Inżynierowie z Chin opracowali urządzenia specjalnie zaprojektowane do szybkiego i taniego przecinania kabli podmorskich — informuje amerykański "Newsweek".

Domański napisał nowe pismo do PKW z ostatniej chwili
Domański napisał nowe pismo do PKW

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w mediach społecznościowych, że wysłał do Państwowej Komisji Wyborczej kolejne pismo. Uzasadnia w nim swój wcześniejszy wniosek do tej instytucji, w którym domaga się wykładni uchwały dotyczącej wypłaty pieniędzy dla PiS.

REKLAMA

[video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz: "Stukamy do wszystkich drzwi urzędów w Warszawie, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi"

Polscy biskupi rozmawiali w czwartek z papieżem Franciszkiem i w instytucjach Watykanu o sytuacji Kościoła po pandemii, trosce o osoby skrzywdzone, czyli o ofiarach pedofilii, o ochronie dzieci i młodzieży oraz o problemie migracji i sekularyzacji społeczeństw.
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem [video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz:
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem / EPA/PAOLO TODARO/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Audiencja u papieża dla trzeciej grupy biskupów składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, trwała dwie godziny i według ich relacji dotyczyła bardzo wielu kwestii.

Główne tematy poruszone podczas dwugodzinnej rozmowy z Franciszkiem wymienili na briefingu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Odnosząc się do problemu nadużyć seksualnych, abp Polak powiedział: "Podkreślaliśmy, że sprawa jest tak poważna, że wymaga naszego pełnego zaangażowania".

Prymas dodał, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary biskupi podziękowali za otrzymaną od niej pomoc w kwestii podejścia w takich przypadkach, w tym szkolenia online. Jego zdaniem ważne jest, by biskupi mieli wokół siebie osoby kompetentne, które będą im pomagać.

Zaznaczył, że osoby skrzywdzone bardzo oczekują, by wszelkie komunikaty w tych sprawach były precyzyjne i jednoznaczne, także ze strony Stolicy Apostolskiej.

"Wiemy, jak osoby dotknięte tym poważnym przestępstwem są wrażliwe na poczucie sprawiedliwości i na to, by właściwie komunikować tę rzeczywistość" - dodał. "Tego też się jako Kościół w Polsce uczymy" - zapewnił abp Polak.

Jak poinformował, papież mówił o potrzebie "bliskości wobec świata ludzi młodych".

Ujawnił, że kiedy zbliżała się trzecia godzina spotkania, biskupi zapytali, ile mają jeszcze czasu. "Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział: +do wieczności, do wieczności+" - relacjonował.

Prymas Polak podkreślił: "Nie przyszliśmy i nie zostaliśmy zaproszeni po to, byśmy kreślili obraz idealny Kościoła, ale żebyśmy szukali rozwiązań w głębokim dialogu".

Kardynał Nycz, dla którego jest to już szósta wizyta ad limina w ciągu 34 lat i - jak dodał - "na pewno ostatnia", zwrócił uwagę na dużą jego zdaniem orientację przedstawicieli Watykanu w sytuacji Kościoła w Polsce i w ogóle w kraju.

Zapytany, co papież powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią, odparł, że głos Franciszka na temat migracji "jest znany, zwłaszcza znany także w Polsce". "Ja go nazwałem w czasie spotkania w Kongregacji Integralnego Rozwoju Człowieka ostatnim głosem wołającego na puszczy" - powiedział.

"Wiemy, co papież mówi, ale jest pytanie, jakie jest przełożenie tego głosu w chrześcijanach" - dodał.

Jak wskazał, trzeba uświadomić sobie, że granica wschodnia Polski jest też granicą Unii Europejskiej i że "rozgrywa się tam bieżąca wielka polityka".

"Każdy rozumie potrzebę bezpieczeństwa granicy i jej szczelności, zwłaszcza, że jest granicą Unii, ale równocześnie problem główny polega na tym, żeby nie zamykać drogi do tego, żeby między wymiarem granicznym i politycznym możliwa była też pomoc humanitarna i charytatywna" - oświadczył kardynał Nycz, relacjonując rozmowy z Watykanie. Przypomniał, że taki jest też głos polskich biskupów.

Mówił, że zadaniem polityków jest to, by to w praktyce osiągnąć, żeby lekarz czy przedstawiciel Caritas w sytuacji stanu wyjątkowego miał dostęp do potrzebujących.

Kardynał Nycz relacjonował, że tematem rozmowy z papieżem był też problem sekularyzacji w Polsce.

"Ojciec Święty potwierdził, że jest to problem światowy" - dodał metropolita Warszawy. Jego zdaniem należy "szukać nowego kształtu obecności religii w szkole".

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że w Polsce Kościół jest "dość mocno reprezentowany". Zwrócił uwagę na radiowe i telewizyjne transmisje mszy, zauważając, że "podczas pandemii znów poczuliśmy się zjednoczeni" za sprawą przekazów w mediach.

Abp Depo mówił też o "zagrożeniach" ze strony medialnej. Niebezpieczeństwa - ocenił - pojawiają się i wtedy, "kiedy słyszymy wypowiedzi osób duchownych, które potem bulwersują ludzi, i pytań związanych z odpowiedzialnością za słowo jest bardzo wiele". Przypomniał, że jest dokument episkopatu "regulujący normy wypowiadania się osób duchownych i konsekrowanych w mediach".

Obecny na briefingu biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak mówił, że Franciszek położył nacisk na duchowość Kościoła wschodniego, co jest jego osobistym doświadczeniem, bo jako nastolatek w Argentynie służył do mszy w tym obrządku.

Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski, mówił o pomocy duszpasterskiej dla Ukraińców pracujących w Polsce. Ujawnił, że duchowni tego obrządku od sześciu lat zabiegają o utworzenie świątyni dla Ukraińców w rejonie Warszawy, gdzie mieszka ich około 200 tysięcy.

"Stukamy do wszystkich drzwi, urzędów w Warszawie, prosząc o działeczkę niewielką na budowę świątyni, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi" - powiedział abp Popowicz.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe